Exclusive
20
min

Як зміниться ціна на газ і електроенергію з 1 липня 2024 у Польщі?

Рахунки за газ і електроенергію зросли з липня 2024. Скільки тепер будуть коштувати світло й газ для споживачів у Польщі?

Sestry

Ціни у рахунках за газ і світло змінилися. Фото: Shutterstock

No items found.

Максимальна ціна на газ для домогосподарств, а також лікарень, будинків соцзахисту, шкіл, садочків і ясел, яка до липня становила 200,17 злотих за МВт/год, зросте до 239 злотих за МВт/год. Така ціна діятиме до кінця червня 2025 року.

Як це вплине на рахунки споживачів?  

За підрахунками Держенергетики, з 1 липня 2024 року рахунок за газ для домогосподарства зросте в середньому на 20%.

Для тих, хто використовує газ тільки для приготування їжі, щомісячне збільшення рахунку за газ становитиме 5-6 злотих. Якщо ж будинок опалюється газом (тариф W-3), то рахунок зросте десь на 1000 злотих на рік.

Щодо цін на електроенергію, то тут тарифи також зростуть. Ціна електроенергії в тарифах 5 найбільших продавців відтепер буде 622,8 злотих за МВт/год (на кінець червня ціна становила 412 злотих за МВт/год). Але для домогосподарств закріплена ціна — 500 злотих за МВт/год.

Ця зміна призведе до підвищення рахунку за газ у середньому на 14,5 злотих на місяць. Але це ще не все. З 1 липня зникає також замороження ціни за плату за розподіл електроенергії — з 289 до 430 злотих за МВт/год. Разом з цим закон звільняє домогосподарства від іншої статті рахунку — плати за потужність (близько 10,64 злотих нетто на місяць).

У підсумку маємо збільшення ціни у рахунку споживача за електроенергію в середньому на 33 злотих брутто на місяць (за іншими підрахунками — до 50 злотих на місяць).

Хороша новина в тому, що з серпня 2024 року близько 3,5 мільйонів домогосподарств у Польщі зможуть отримати допомогу від держави у вигляді енергетичного ваучера (субсидії).

Фото: ure.gov.pl
No items found.

Wesprzyj Sestry

Nawet mały wkład w prawdziwe dziennikarstwo pomaga demokracji przetrwać. Dołącz do nas i razem opowiemy światu inspirujące historie ludzi walczących o wolność!

Wpłać dotację

Штрафну квитанцію за неоплачене паркування можуть приклеїти відразу на скло або надіслати поштою. Отримати штрафний мандат можна біля супермаркету, де стоянка наче безкоштовна, але обмежена в часі, тому потрібно взяти паркувальний квиток, натиснувши на зелену кнопку в паркоматі, інакше може прийти штраф (а про це не всі знають). Штраф може прийти, якщо ви сплатили стоянку через 5 хвилин після зупинки транспортного засобу. Або навпаки — покинули місце парковки, коли оплачений час вже скінчився.

«У мене був випадок у Вроцлаві, коли я сплатила стоянку з 17:23 до 18:23, а через пару місяців мені прийшов штраф у розмірі 212 злотих (якщо сплатити його в перші 7 днів з моменту вручення, сума подвоюється) і там було вказано час — 18:23:15. Тобто камера сфотографувала авто на момент виїзду із стоянки, і це було видно на фото. Я оскаржила штраф і мені його скасували», — ділиться своїм досвідом українка Юлія Дюденко.

Важливо: у вас є до 5 безкоштовних хвилин до моменту оплати парковки або після закінчення оплаченого часу, якщо авто залишає місце стоянки.

Щоб оскаржити мандат, потрібно:

1. Написати листа з претензією (odwołanie) у довільній формі на e-mail, що вказаний на квитанції. У тексті листа вкажіть дату та час отримання штрафу, номер квитанції, адресу, марку та реєстраційний номер машини, а також ім'я та прізвище власника машини. Сфотографуйте чек з магазину (якщо ви стояли на парковці для клієнтів супермаркету) або чек оплати паркування, де вказано час. Підійде також скрін з мобільного застосунку

2. Надіслати пояснювальний лист із фотографіями документів: з моменту надсилання листа сума штрафу буде зафіксована, і вирости вона не може, доки вам не прийде відповідь. Наприклад, якщо ви повинні сплатити 200 злотих штрафу за паркування протягом перших 7 днів, далі сума зросте до 400 злотих. Ви не погоджуєтесь з рішенням штрафу і хочете його оскаржити. У такому випадку, якщо ви надіслали листа до 7 дня з моменту отримання повідомлення про порушення, за вами фіксується сума 200 злотих. І навіть якщо вам прийшла негативна відповідь на odwołanie і штраф не скасовано, ви все одно маєте право сплатити 200, а не 400 злотих.

Якщо ви вже сплатили штраф, це означає, що ви погодилися з претензією. Оскаржити оплачені штрафи не можна, кошти за них не повертаються.

Звертаємо увагу на те, що парковки у Польщі бувають муніципальні та приватні. Власникам приватних парковок буде складніше стягнути штраф з порушника, оскільки доведеться доводити в суді, хто саме запаркував автомобіль. Вони можуть виставити штраф, але власник авто може відмовитись від його сплати, якщо не знає, хто саме в цей момент керував автомобілем.

У випадку з муніципальними паркуваннями, вчасно несплачений штраф може обернутися судовим розглядом. Зазвичай боржника попереджають про це, і лише потім передають справу до суду. Однак, згідно із законом, можуть подавати до суду і без попередження.

Будь-які штрафи, виставлені поліцією, зокрема за паркування, можуть бути оскаржені до суду в Першій податковій інспекції в Ополе.

У разі виникнення питань кол-центр працює з 7:30 до 15:30 за номером +48 77549 20 00. Можна також звертатися за електронною поштою: centrum-mandatowe@mf.gov.pl або надіслати лист на адресу: Centrum Mandatowe Pierwszego Urzedu Skarbowego w Opolu, 48-300 Nysa, ul. Stanisława Moniuszki 9-10

У Варшаві оскаржити штраф можна:

• електронною поштою в Zarząd Dróg Miejskich

reklamacjeSPPN@zdm.waw.pl

• за допомогою ePUAP, якщо ви — власник авто

• поштою Zarząd Dróg Miejskich, ul. Chmielna 120, 00-801 Warszawa або особисто в їх канцелярії

Де у Польщі заборонено паркуватися та скільки коштує порушення?

Ви можете отримати паркувальний талон за заборонене паркування:

• на велодоріжці або тротуарі — 100 злотих та 8 штрафних балів
• на відстані менше 15 м від зупинки громадського транспорту — 100 злотих
• у приватному секторі чи житловому комплексі, якщо там немає спеціального знаку — 100 злотих
• за зупинку автомобіля на лівому краю дороги (якщо немає знаку, що дозволяє це) — 100 злотих
• якщо ваше авто заважає  виїзду іншого транспортного засобу — 100 злотих
• на трамвайному або залізничному переїзді — від 100 до 300 злотих
• на перехресті або на відстані менше 10 м від перехрестя або  переходу — від 100 до 300 злотих
• на пішохідному переході або в межах 10 м від нього — від 100 до 300 злотих та 8 штрафних балів
• без подачі сигналу у разі аварійної ситуації або ДТП, коли авто має здійснити вимушену зупинку — 150 злотих
• на паркомісці, яке належить іншій фізособі або фірмі — 800 злотих
• при використанні чужої паркінгової картки (місця для інвалідів) — 1200 злотих та 6 штрафних балів.

20
хв

Як оскаржити штраф за парковку в Польщі: алгоритм дій

Julia Ladnova

Відпочинок на Балтійському узбережжі

Нетепле море і мінлива погода компенсуються зручним пологим входом у воду, красою ландшафтів і вибором житла практично на будь-який бюджет.

У червні на курортах Балтійського моря мало відпочиваючих, температура повітря 20+, а вода холодна. У сезон — тобто у липні-серпні — середня температура повітря +25С, а води — 15-17 градусів.

Сильної спеки від цих місць очікувати не варто. Більшість курортів влаштовані так, що поки дійдеш до моря, тебе з різних боків спокушатимуть різноманітні атракції. Але є місця, де людей і розваг менше, але дістатися туди можна тільки автівкою.  

Особливість Балтики в тому, що більшість пляжів знаходяться в оточенні соснових лісів, і якщо набридне засмагати, можна вирушити на прогулянку або пікнік. Тут ви не знайдете промислових підприємств, зате знайдете майже 800 кілометрів красивих піщаних пляжів.

Пляж Устки. Фото: Shutterstock

Найкращі морські курорти Польщі:

• Сопот (Sopot)

Тут знаходиться найдовший пірс на Балтиці (511, 5 метрів), водні таксі та пороми, сотні затишних барів та кафе, тенісні корти, поле для гольфу. Місто оточене ландшафтним парком і білопіщаними пляжами Гданської затоки. Курорт популярний серед польських зірок та політиків. А ще Сопот — центр таласотерапії, тобто лікування морем, піском та морським повітрям.

• Устка (Ustka)

Червоний маяк і шарм портового міста, де можна займатися віндсерфінгом, каякінгом та спогляданням. Радимо відвідати підземні бункери, музеї хліба та воскових фігур, а ще — подивитися щорічний чемпіонат з пошуку бурштину.

• Колобжег (Kołobrzeg)

Знаходиться поряд з густими хвойними лісами та соляними родовищами. Тут кілька десятків оздоровчих санаторіїв, цікаві маршрути для велопрогулянок. Основні природні ресурси міста — це мінеральна вода та торф'яні грязі. На курорті є 16 джерел з водою різної мінералізації, що придатна для пиття.

• Леба (Łeba)

Місце, відоме найбільшим у Європі комплексом рухливих дюн. Вони охороняються UNESCO та знаходяться на території Словинського Національного парку. Тут є широкі піщані пляжі, великий парк розваг для родинного відпочинку, а також Музей метеликів з колекцією понад 4000 екземплярів з усього світу.

• Свиноуйсце (Świnoujście)

Це кілька десятків островів та дуже чистий пляж завдовжки в 10 кілометрів. Температура води в морі, мабуть, найвища по всій Балтиці. Тут можна відвідати оглядовий майданчик, де знаходиться найвищий польський маяк — для цього доведеться подолати понад 300 сходинок. Для поціновувачів військової історії є екскурсії до комплексу фортів на узбережжі.

Відпочинок на озерах та річках

У Польщі величезна кількість мальовничих озер та річок, де можна відпочити та порибалити, зайнятися дайвінгом чи яхтингом у природних заповідних зонах. А також поєднати відпочинок із відвідуванням відомих архітектурних пам'яток.

Озеро Снярдви. Фото: Shutterstock

На озері Снярдви (Śniardwy) на Мазурах можна зловити щуку, окуня, судака і сома, покататися на катері, влаштувати неймовірний круїз між островами на човні. У самому озері Снярди знаходяться вісім островів, а оточене воно Мазурським ландшафтним парком. Це найбільше озеро в Польщі — його площа 113,8 км2.

• Відпочинок на Мальтанському озері Познані можна поєднати з прогулянками серед лицарських історичних пам'яток. Назва озера пов'язана з ченцями мальтійського ордена, які мешкали на цій території з XII до XIX століття. Костел св. Яна Єрусалимського в Познані зберігся досі. Біля берегів озера є пляж, де наприкінці червня проходить щорічний міжнародний театральний фестиваль «Мальта».

• Подивитися на стародавню архітектуру та відпочити на піщаних пляжах можна на річці Одра. Це одна з найбільших річок Європи — її довжина 854 км. Одра тече територією західної Польщі, охоплюючи Тумський півострів у Вроцлаві. Місто відоме своєю готичною архітектурою, тут можна побачити старовинні храми, апартаменти вроцлавського архієпископа. Цікавим є той факт, що півострів довгий час був островом. Однак у XIX столітті одну частину річки засипали.

Озеро Ханьча у Сувальському ландшафтному парку Підляського воєводства вважається найглибшим у Польщі — 108,5м. Його кришталево чиста вода приваблює любителів дайвінгу.

Відпочинок у горах

Влітку гірська частина Польщі не менш гарна, ніж узимку. Татри, Бещади, Свєнтокшистські гори, Пеніни — звідусіль відкриваються приголомшливі краєвиди. Гори лікують і впорядковують думки.

Столові гори. Фото: Shutterstock

Рекомендуємо відвідати:

• Гори Столові (Góry Stołowe)

Їх називають туристичною перлиною Нижньої Сілезії. На вершині найвищої тут гори Щелинець-Вельки (Szczelińca Wielkieg) є дивовижний лабіринт зі скелями незвичайної форми. Він відомий своїми оптичними ілюзіями. Цікаво прогулятися в лабіринті Мандрівних скель, де знімали «Хроніки Нарнії», відвідати Парк динозаврів або парк розваг Колорадо з атмосферою Дикого Заходу.

• Пеніни

Маршрути Пенін ведуть до мальовничих вершин прямими, легкими навіть для недосвідченого мандрівника, стежками. Найпопулярніші: Три Корони та Соколиця. У підніжжя Пенін лежить озеро Чорштин, а також розташований замок Дунаєць у Недзиці, де, кажуть, зариті скарби інків. Для туристів можуть організувати сплав річкою Дунаєць на дерев'яних плотах.

• Шклярська-Поремба

Містечко-курорт у Карконошах. У всі сезони це місце користується популярністю, але влітку зелені ліси та водоспади особливо життєствердні. Варто помилуватися заходом сонця з висоти гори Щрениця, відвідати водоспад Каменьчик на території Карконоського Національного Парку, замок Хойник та Японський сад Siruwia.

20
хв

Де відпочити в Польщі влітку?

Julia Ladnova

Możesz być zainteresowany...

Ексклюзив
Szkoła bez domu
20
хв

„Mój dyplom spłonął wraz z domem w Mariupolu”. Jak ukraińskie nauczycielki odbudowują swe kariery w Polsce

Ексклюзив
20
хв

Alarm lotniczy w Warszawie. Jak Ukraińcy za granicą przypominają o sobie

Ексклюзив
20
хв

Paweł Kowal: Europa stoi w obliczu nowej fali uchodźców z Ukrainy – „uchodźców energetycznych”

Skontaktuj się z redakcją

Jesteśmy tutaj, aby słuchać i współpracować z naszą społecznością. Napisz do nas jeśli masz jakieś pytania, sugestie lub ciekawe pomysły na artykuły.

Napisz do nas
Article in progress