Ви втратили найближчих людей? Вам довелося покинути всіх і все? Почати жити в іншій країні? З вами немає близьких людей, яким можна довіряти, попросити підтримки? Потребуєте поради, підтримки?
Дозвольте допомогти вам. Напишіть нам (redakcja@sestry.eu), і ми подбаємо про те, щоб психолог або психотерапевт допоміг вам доброю порадою.
Це може стати першим кроком, що полегшить ваше життя за кордоном і допоможе почати вирішувати проблеми.
Ми публікуємо наступний лист, який отримали від української переселенки. Вона побажала не називати її ім'я. Редакція Sestry поважає право кожного на анонімність. Ми публікуємо лист повністю, а також відповідь психолога.
«Втратила свій сад і тепер працюю в чужому»
До війни у мене був найгарніший сад у місті. Я берегла його, як зіницю ока. Любила проводити там кожну вільну хвилину, дбати про рослини й облагороджувати кожен сантиметр площі. Сусіди жартували, що я вже можу продавати квитки за вхід у свій дивовижний сад. І ось нема тепер ні хати, ні садка… А мені нема куди повертатися.
Коли перші емоції після приїзду до Польщі вщухли, я зрозуміла, що треба якнайшвидше вивчити польську і знайти цікаве заняття, аби не збожеволіти. Найкраще, що я вмію робити — доглядати за садом. Отож, вирішила поєднати приємне з корисним. Але виявилося, що це не так легко.
Моє оголошення про пошук роботи садівницею зацікавило багатьох, але люди кидали слухавку, щойно чули мій акцент. Якось подзвонив чоловік і після мого привітання запитав: «Ви — українка?» «Так, — відповіла я, — але чому вас це хвилює»?
Цей чоловік шукав виключно польського садівника. Мій терпець увірвався: «Я не шукаю нічого безкоштовного, я хочу працювати, чому б мені не отримати шанс? Я не знаю, чому вас хвилює моя національність, ви ж не знаєте мене і навіть ніколи не бачили. Я не хотіла цієї війни, не прагнула тікати і втратити свій будинок і свій сад. Я не хочу бути тут, але я змушена»! Останні слова я промовляла вже плачучи. Не знаю, чи його зворушили жіночі сльози, чи йому відгукнулися мої суперечливі слова, але він запросив мене на співбесіду.
Тепер у нього порядок не тільки в саду, а й у голові
Сад був занедбаний, але вже за кілька годин всі побачили різницю між частиною, яку я прибрала, і заростями, що лишилися. Господар був задоволений, я отримала роботу. Ба більше, він ще й рекомендував мене своїм друзям. За місяць пан, який хотів польського садівника, вибачився переді мною за перший дзвінок і подякував за чудову роботу. Сказав, що тепер у нього порядок не лише в садку, а й у голові. Він навіть схвалив план змін сада, який я йому запропонувала.
Я задоволена настільки, наскільки може бути задоволена людина, яка не має дому і примусово відправлена в еміграцію. Але мене дуже дратує ставлення місцевих, які думають, що ми приїхали сюди заради задоволення та кращого життя. Я б ніколи не виїхала з України, якби війна не зруйнувала моє все. Як згадаю свій садок, аж сльози течуть. Дуже важко починати все спочатку. Іноді я боюся, що настане день, коли туга переможе і змусить мене залишитися в ліжку. Страшно, що потім вже не зумію встати і жити далі...
Патриція Дерда, коуч Avigon.pl і педагог з багаторічним стажем
На жаль, війна лягла на вас величезним тягарем, ніхто не питав вашої думки. І людина, яка цього не пережила, не може собі уявити, через що ви пройшли. Читаючи ваш лист, я уявила собі квітучий сад, де ви доглядаєте за кожною квіткою, яку власноруч посадили з великою турботою і любов’ю. Ви плекали свій садок, але війна прийшла до вашого дому, залізла до вашого саду й знищила те, що було для вас безцінним.
Нас формують досвід, ситуації та події, які з нами відбуваються
Коли я дивлюся на сад, я бачу його барви, що грають під сонячними променями. Простір, де кожна рослина займає своє місце, і ми навіть відчуваємо їхній запах. І хоча ми вкладаємо в цю справу все серце, пристрасть і багато праці, не завжди все йде за нашим планом. Зненацька виявляється, що наш ґрунт не підходить для окремих рослин, інші ростуть не так, як обіцяли продавці, деякі рослини не закривають сусідський паркан, аби ми могли зберегти приватність, а інші вимагають пересадки.
Наше планування перетворюється на процес, який триває роками, адже щоб його сформувати, доводиться чекати до осені чи ранньої весни. Цей процес насправді ніколи не закінчується, тому що кожного року ми маємо різні потреби та уявлення про те, як це виглядатиме. Прямо як у житті. Нас формує досвід, ситуації та події, які з нами відбуваються. Але від нас залежить, які уроки ми хочемо з них винести.
Ми можемо багато втратити, але є те, чого ніхто не здатен у нас забрати
Те, що ви втратили у вашому житті — поза вашим контролем. Але є те, що ніхто не може у вас відняти. Це те, що кожен з нас носить у собі: наші цінності, емпатія, повага, радість життя чи віра — що вже ми оберемо. І наскільки важко б нам не було, ми повинні пам’ятати, хто ми є, бо, власне, це і є наша сила. Це від нас залежить, чи засяє завтра сонце, навіть якщо на вулиці дощ.
Рятуючись від насильства, кожен шукає місце, де йому безпечно, і це зрозуміло. Але куди втекти, коли ми боротьба йде всередині нас? Тоді жодне місце на світі не дасть нам спокою.
Немає правильної чи неправильної моделі почуття, але ми можемо виховати власну модель
У вашому листі я бачу безліч емоцій, які вас хвилюють. Це страх, туга, нерозуміння, безпорадність або лють. Кожна емоція, яку ви відчуваєте всередині, важлива і з нею варто працювати. Ви мусите усвідомити, що маєте право відчувати цілий спектр емоцій, від радості — до крайнього відчаю. На рівні нашого досвіду все має сенс. Тож називайте ці емоції та не соромтеся їх. Так, туга не є ганебною слабкістю, її не слід приховувати. Ви можете сумувати за всім, що втратили. Не буває правильної чи неправильної моделі почуття, але ми можемо виховати власну модель. Однак, якщо туга така сильна, що починає руйнівно впливати на життя, то це вже проблема, яку не можна недооцінювати.
Але якщо ви відчуваєте, що не можете впоратися, втрачаєте контроль над ситуацією, обов'язково зверніться за професійною допомогою. Пам'ятайте, що робота з тугою — це процес, який триватиме певний час. Варто запастися терпінням й усвідомити, що в кожної людини свій темп.
Безпорадність може викликати тривогу, депресію та розчарування
Безпорадність — це стан, у якому людина відчуває себе нездатною вирішити проблему, досягти мети або протистояти складній і стресовій ситуації. Безпорадна людина, стикаючись з певними проблемами чи труднощами, може почуватися збентеженою, розчарованою та безсилою. Безпорадність може бути результатом різних факторів, таких як відсутність знань, досвіду, навичок або підтримки. Це також може бути пов’язано з ситуаціями, які здаються некерованими або надто складними. Безпорадність може призвести до почуття тривоги, депресії та розчарування. І в таких випадках важливо знайти способи впоратися з цими почуттями, шукати підтримки в інших людей або професіоналів, прагнути розвинути навички, необхідні для вирішення проблеми або подолання труднощів. Впоратися з безпорадністю непросто — це процес, який вимагає зусиль і відданості.
Ви маєте право злитися на все, що з вами відбувається, але хоч би як вам хотілося, ви не в змозі змінити минуле, повернути час і події назад. У такій ситуації можна лише змінити своє ставлення до того, що вже сталося, і подбати про завтрашній день, який настане. Я хочу сказати, що ви вже молодець, адже ви не здались. І, незважаючи на труднощі, небезпеку і втрату того, що було таким важливим, зуміли стати на ноги в іншій реальності. Початок був непростим, ви зазнали нерозуміння, неприйняття, але разом з тим — і допомоги.
Занурюючись у думки про минуле і майбутнє, ми ніколи не будемо тут і зараз
Мені прикро за ваш досвід, і я не маю виправдання ситуації, яка виникла у вас під час пошуку роботи. Якщо це допоможе вам хоч трохи зрозуміти нас, поляків, дозвольте мені сказати, що ситуація в Україні нас усіх сильно налякала. Ми теж втратили відчуття безпеки. Коли війна розгортається поруч, починається паніка.
Я радію, що ваші ентузіазм і старанність перемогли. Час зрозуміти, якого завтрашнього дня ви для себе хотіли б? Що ви вже маєте сьогодні і можете використати для цього?
Занурюючись у думки лише про минуле і майбутнє, ми ніколи не зможемо жити тут і зараз. Давайте не дозволяти сьогоднішньому дню програти боротьбу з вчорашнім і завтрашнім. Я вдячна бути частиною вашої подорожі, і я вірю, що наступна частина її буде такою ж чудовою та доглянутою, як ваш сад. Не можу обіцяти, що він буде незмінним у різні сезони, але бажаю, аби ви могли спокійно спостерігати за його трансформацією.
Посилання на сайт Avigon.pl: https://avigon.pl/
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!