Згідно з опитуваннями, ультраправі переможуть у Франції, Італії, Австрії, Нідерландах та Бельгії, а також значно посиляться в Португалії та Румунії. Однак, праві угруповання не створять єдиної групи в Європарламенті і, попри явну перевагу в багатьох країнах, не мають шансів на більшість у Страсбурзі.
Європейський Парламент є єдиною у світі наднаціональною асамблеєю, що обирається прямим голосуванням. Хоча організація цих виборів та їх проведення часто вважається надзвичайно складною, ключові принципи можна пояснити в кількох абзацах.
Голосування на виборах триває до чотирьох днів. Першими проголосують виборці в Нідерландах — 6 червня. Згідно з правилами ЄС, країни-члени не можуть оприлюднювати офіційні результати виборів, зокрема часткові, доки не проголосують усі країни ЄС, а це означає, що, попри голосування у четвер, нідерландці чекатимуть на результати разом з усіма до неділі.
Мінімальний вік для голосування та балотування на європейських виборах встановлюється національним законодавством. У більшості держав-членів право голосу на виборах до Європарламенту набувається з 18 років. Виняток становлять Греція, де голосувати можуть 17-річні, а також Австрія, Мальта та Німеччина, де голосувати можуть вже 16-річні. Мінімальний вік, з якого можна бути кандидатом на європейських виборах, — від 18 до 25 років. У Польщі він становить 21 рік.
Кожна країна має фіксовану кількість депутатів Європарламенту, яка залежить від кількості населення: від 6 для Мальти, Люксембургу та Кіпру до 96 для Німеччини.
Законодавство ЄС дозволяє державам-членам встановлювати пороги до 5% від загальної кількості поданих голосів як умову для того, щоб комітет отримав місця в Європарламенті. Такі офіційні пороги існують у 14 державах-членах, зокрема в Польщі. Однак, вони не скрізь мають максимальне значення 5%, як у Польщі.
Тоді як у більшості держав-членів національна територія становить єдиний виборчий округ на європейських виборах, деякі держави-члени розділені на кілька виборчих округів. До них належать Бельгія, Ірландія, Італія та Польща.
За даними Державної виборчої комісії Польщі, загалом за місце депутата Європарламенту боротимуться 1020 кандидатів. У середньому на одне місце претендують 19 кандидатів.
Виборчий кодекс вимагає від виборчих комісій включити до своїх списків щонайменше 35% жінок і щонайменше 35% чоловіків. На цьогорічних виборах до Європарламенту 47% всіх кандидатів — жінки та 53% — чоловіки, загалом 476 жінок і 544 чоловіки.
Найбільше жінок — 68 — у списках Лівої партії, і це єдиний комітет, який висунув більше кандидатів-жінок, ніж кандидатів-чоловіків — у списках 62 чоловіки. Майже порівну між статями розподілив місця у списках Безпартійний комітет місцевого самоврядування. У їхніх списках балотуються 64 жінки та 65 чоловіків. По 61 жінці балотуватиметься у списках партій "Громадянської коаліції" (KO) та Polexit, при цьому КО має 69 чоловіків у своїх списках, а Polexit — 66 чоловіків. У списках "Конфедерації" — 59 жінок і 71 чоловік, у списках "Третього шляху" — 57 жінок і 73 чоловіки, у списках "Партії і Справедливості" — 53 жінки та 77 чоловіків.
Процедура розподілу місць на євровиборах суттєво відрізняється від процедури розподілу місць на виборах до Сейму. На виборах до Сейму Польща поділяється на 41 практично рівний округ, і кожному округу виділяється певна кількість місць. На цих виборах місця спочатку розподіляються між округами, а вже потім між партіями. На виборах до Європарламенту все навпаки.
У розмові з PAP професор Ягеллонського університету Ярослав Фліс підкреслив непередбачуваність закону про Європарламент.
"Ми ніколи до кінця не знаємо, скільки саме місць буде виділено тому чи іншому округу", — зазначив він. Він додав, що "у найбільших округах це може бути 8, 9 місць, у менших округах — зазвичай 2 місця".
"Ключова відмінність полягає в тому, що на виборах до Європарламенту, після складання результатів усіх кандидатів по всій країні, ми ділимо місця між партіями в одному великому виборчому окрузі, яким є вся Польща", — сказав професор.
На виборах до Європарламенту п'ять років тому найменше місць отримав округ №2 (Куявсько-Поморське воєводство), де було обрано двох євродепутатів, а найбільше — округ №11 (Сілезьке воєводство), де було отримано сім місць.
На виборах до Європарламенту, що відбулися у 2019 році, було обрано 52 депутати, що на одного менше, ніж цього року. Тоді загальна кількість кандидатів становила 866, з них 404 жінки. В середньому на одне місце претендувало 17 кандидатів.
Вибори до Європарламенту виграла партія "Право і Справедливість" (ПіС), яка отримала 45,38% підтримки й здобула 27 місць. Європейська коаліція посіла друге місце з 38,47% голосів і отримала 22 депутати Європарламенту. "Весна" Роберта Бєдроня також подолала виборчий бар'єр з 6,06% голосів, отримавши 3 місця.
Європейський парламент, згідно з Лісабонським договором, складається з 751 депутата. Депутати Європарламенту об'єднані в групи за схожістю політичних поглядів, а не за національністю. Для того, щоб сформувати політичну групу, потрібно 25 депутатів, які представляють щонайменше чверть держав-членів.
В інституційній структурі Європейського Союзу органами, що приймають рішення щодо майбутнього спільноти, є Європейська Рада, Європейський Парламент та Європейська Комісія, які тісно співпрацюють на різних етапах законотворчості ЄС. Депутати Європарламенту здійснюють нагляд за роботою інституцій ЄС, особливо Європейської Комісії, яка є виконавчим органом Європейського Союзу.
Єврокомісія є політично незалежним виконавчим органом ЄС. Вона несе повну відповідальність за розробку законодавчих пропозицій щодо нового європейського законодавства та імплементує рішення Європейського Парламенту та Ради ЄС.
Роботою ЄК керує команда з 27 членів Комісії, так звана Колегія. Разом вони приймають рішення, які визначають політичний напрям діяльності Єврокомісії.
Новий склад Колегії призначається кожні п'ять років.
Згідно з передвиборчим опитуванням громадської думки в ЄС, опублікованим у квітні, 7 з 10 європейців заявили, що мають намір голосувати на червневих виборах до Європарламенту. 8 з 10 вважають, що ці вибори є особливо важливими з огляду на триваючу війну Росії проти України та конфлікт на Близькому Сході.
На європейських виборах 2019 року явка в Польщі склала 45,68%. Згідно з останнім опитуванням IBRiS для Polsat, 55,5% поляків хочуть прийти на виборчі дільниці.
Джерела даних: Державна виборча комісія, Європейський парламент, Європейська комісія, Євростат, Головне управління статистики.
Автори: Karol Kostrzewa, Agata Gutowska, Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!