Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Як і у кожній країні Європи, у Польщі до вагітності ставляться особливо серйозно. В залежності від виду трудового договору, згідно з польським законодавством, жінка має право на декретну відпустку та декретні виплати. Медична допомога у державних клініках вагітним жінкам надається безплатно, є можливість обирати лікаря або клініку для пологів самостійно. Громадянки України, які перетнули кордон після 24 лютого 2022 року, у Польщі мають право на безкоштовне ведення вагітності та спостереження лікаря, пологи, а також догляд на новонародженим.
Отримати такі послуги можна, якщо укласти контракт з Національним фондом охорони здоров’я (NFZ) і стати на облік у відділення акушерства та гінекології. У Польщі жінки мають можливість обирати лікарню та пологовий будинок, в якому будуть народжувати свою дитину. Більшість закладів — обладнані сучасною технікою, мають висококваліфікований персонал та пропонують комфортні умови для вагітних жінок і їхніх партнерів.
Супровід молодих мам після пологів є важливою частиною системи охорони здоров'я. Після народження дитини вагітні жінки можуть розраховувати на підтримку з боку медичного персоналу: лікарі слідкують за здоров'ям новонародженої дитини та матері, надають рекомендації щодо годування, догляду та розвитку немовля.
Вагітність в Польщі та в Україні: основні відмінності
Вікторія Данилів, яка переїхала з України до Польщі понад два роки тому, поділилась із виданням Sestry своїм досвідом пологів у цій країні.
«Для того, щоб стати на Польщі на облік для ведення вагітності — передусім потрібно звернутись до гінеколога-акушера (ginekologa położnika) або просто гінеколога, який обслуговує вагітних. Лікар визначить термін вагітності та візьме мазки на цитологію. Після цього майбутніх мам у польських лікарнях записують до окремих черг, інакше очікування було би надто довгим», — пояснила Вікторія. За її спостереженнями, у Польщі, порівняно з Україною, жінкам роблять більшу кількість УЗД, але є теж й інші відмінності. «Також потрібно зробити кілька тестів на генетичні хвороби чи інші ймовірні патології у плода. Такі аналізи платні та обов'язкові, однак їх можна не робити, якщо написати відповідну відмову», — додала жінка.
Особливо Вікторії у Польщі сподобалось відношення персоналу та лікарів до пацієнтів: дуже уважне та емпатичне. А що не сподобалось, то це — відсутність опції персональної палати і якість їжі у шпиталі. «Помітила також, що у Польщі не квапляться пришвидшувати пологи, навіть якщо для цього є показання. У моєму випадку такі показання були. Як на мене, ведення вагітності у Польщі одночасно краще. А ось самі пологи, мабуть, таки в Україні — через можливість обрати сімейну палату. Мої пологи були безкоштовними завдяки страхуванню NFZ. На післяпологовий огляд довелося чекати аж два місяці, бо не вагітні жінки вже йдуть згідно з загальною чергою», — зауважує співрозмовниця.
У свою чергу Катерині, яка готується вдруге стати мамою, з лікарями не дуже «щастить»: нарікає на байдуже ставлення. Народжувати жінка планує в маленькому польському містечку, в державному шпиталі. Каже — платні лише приватні скринінги. А ось в Україні — потрібно за все «домовлятися». «Три роки тому народжувала в Україні, в пологовий приїхала сама. З лікарем особисто не домовлялась, тож за 5 днів до мене ніхто навіть не підійшов. А коли я попросила покликати лікаря, мені сказали, що мої пологи не «за домовленістю», а всі лікарі — зайняті. У Польщі ж, якщо маєш страховку або статус (status UKR. — Авт.), то пологи безкоштовні. Загалом мені все подобається, окрім відношення лікарів. Медсестри трапляються хороші. Тут як пощастить».
Піклуватись про власне здоров'я — відповідальність пацієнта
Акушер-гінеколог Олена Малініна запевняє, що неважливо, на якому терміні гестації перебуває українка, яка хоче пройти обстеження у Польщі: до лікаря, який її огляне, завжди можна потрапити майже без черги. Звісно, у приватній клініці це зробити легше, оскільки у державних — лікарів мало, а пацієнтів багато. Вагітність може вести один лікар, а можуть і різні — за бажанням пацієнтки. Важливо пам’ятати, що, на відміну від України, в Польщі лікар не несе жодної відповідальності за пацієнтку, якщо вона не виконує його рекомендації.
«Тут кожна пацієнтка несе сама відповідальність за себе та дитину. Єдине, що має зробити лікар — це надати рекомендації згідно з протоколами, які є рекомендовані Польським товариством гінекологів та акушерів (PTGiP). У Польщі дуже гарно написані протоколи, мені вони подобаються більше, ніж українські. Тут неможливо помилитися, коли надаєш ту чи іншу рекомендацію», — підкреслила Олена Малініна.
Водночас, як зауважила Малініна, якщо пацієнтка терміново потребує допомоги, то може звернутися в будь-яку акушерсько-гінекологічну лікарню, і її завжди приймуть та обстежать.
«Мені також дуже подобається у Польщі патронаж новонародженої дитини — на високому рівні. Через 6 тижнів після народження дитини жінка обов’язково має звернутися до лікаря, який її спостерігав, або ж до гінеколога. Можлива опція, коли акушерка сама кілька разів відвідує пацієнтку після пологів, допомагає прикласти до грудей дитину, вчить пеленати. В Україні такий патронаж існує хіба що на аркуші паперу, на практиці акушерки до пацієнток не ходять», — додає співрозмовниця видання Sestry. Окрім того, за словами лікарки, у Польщі є школи материнства, де проводять навчання українською мовою. Там працюють акушерки та сертифіковані спеціалісти з грудного вигодовування.
Скільки коштують пологи в Польщі?
Якщо пацієнтка має державне страхування, зареєстрована в NFZ — за пологи у Польщі платити не доведеться. Натомість якщо жінка приїхала до Польщі до 24 лютого 2022 року, не застрахована, офіційно не працевлаштована і її медичні послуги не покриває страхування чоловіка — у такому випадку доведеться оплатити всі послуги, які надає заклад. Зокрема, ціна за пологи в Польщі стартує від 7,5 тисяч злотих (офіційна інформація, зазначена на сайтах пологових будинків. — Авт.), а у приватних закладах — від 10 тисяч злотих. У державній клініці пацієнтка не може обирати лікаря, який прийматиме пологи, а у приватних закладах така можливість є.
До яких складнощів треба підготуватись
Акушер-гінеколог Олена Малініна попереджає, що українкам, які планують народжувати дитину на території Польщі, потрібно пам’ятати кілька важливих речей.
По-перше, потрібно бути готовою до того, що у цій країні лікар не буде на зв’язку з пацієнткою 24/7, як це буває в Україні. По-друге, є чітка черга і регламентовані правила. Наприклад, польські лікарі не будуть робити додаткові УЗД за бажанням пацієнтки. Якщо все добре протікає, жінка отримає всього три УЗД за період вагітності. Також бувають ситуації, коли пацієнтка приходить на прийом у державну лікарню, а її лікар може у цей час недоступний. У такому випадку її прийме інший лікар. Окрім того, може статись ситуація, коли вагітна приїжджає у попередньо обраний пологовий будинок народжувати, а їй кажуть, що вільних місць на даний момент немає. У такому випадку майбутню маму перенаправлять в інший пологовий будинок і забезпечать їй перевезення. В Україні такої практики немає.
Не забудьте взяти з собою у пологовий будинок:
- посвідчення особи;
- облікова карта вагітної;
- результат аналізу на визначення групи крові;
- результати обстежень (USG, HIV, HBS, HCV, WR, GBS)
- направлення в пологовий будинок (за необхідності).
Українська письменниця, теле- й радіоведуча, журналістка, піарниця, громадська діячка, голова правління ГО «Здоров’я жіночих грудей». Працювала редакторкою у низці журналів, газет та видавництв. Була ведучою Українського радіо. Пройшла шлях від кореспондентки до телеведучої та сценаристки на телебаченні. Обіймала посади керівниці пресслужби різних департаментів КМДА, Київської обласної колегії адвокатів, працювала з персональними брендами визначних осіб. З 2020 року займається питаннями профілактики раку грудей в Україні. Пише книги та популяризує українську літературу.Членкиня Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Авторка книг «Стежка в долонях», «Ілюзії великого міста», «Падаючи вгору», «Київ-30», тритомника «Україна 30». Життєвий девіз: Тільки вперед, але з зупинками на щастя.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!