«Мене звати Настя, мені 25 років. До 24 лютого я жила в Харкові. Вибухи застали мене в Києві, куди я приїхала із своєю кішкою, щоб доглянути кота друзів. Спочатку думок про евакуацію не було. Ту ніч я провела у ванній кімнаті, здригаючись від вибухів. 25 лютого мені запропонували виїхати за місто, але я потрапила під артилерійський обстріл. Це було дуже страшно. Я стояла на перехресті і чула страшенний гуркіт ліворуч від себе та над головою. У той момент я попрощалась з життям. Але потім згадала про тварин у себе в руках, і побігла назад, в бік дому. Випадково побачила на своєму шляху відкрите сховище. Потрапивши туди, я накрила переноски з котами своїм пальтом, аби трішки зігріти та заспокоїти тварин, а сама протягом 5 годин спала на підлозі, доки зверху гриміли вибухи та їхали танки з рашистською z-символікою». Це лише одне свідчення з онлайн-платформи «Свідок» (Svidok) — воєнного щоденника українців. Тут документують правду про воєнні злочини російських військових. Ці свідчення служать основою для подальших розслідувань правоохоронними органами. «Свідок» був створений громадянами та друзями України у партнерстві з Фундацією AI for Good. Як працює платформа, як передаються дані правоохоронним органам онлайн-виданню Sestry.eu розповіла Олена Кук, директорка з контенту та комунікації онлайн-платформи «Свідок».
Світ має розуміти, що відбувається в Україні
Платформа передусім виникла для того, аби зберегти всі свідчення тих жахливих подій, які зараз відбуваються в Україні. Після Другої світової війни дуже важко було зробити це, люди згодом багато чого забули, чимало стерлося з пам'яті. І, власне, виникла ідея ось такої платформи, де свідчення будуть зберігатися в реальному часі — тут і зараз — у форматі воєнного щоденника, щоб через 50-100 років хтось міг зайти і чітко побачити, що саме відбувалося в той чи інший день в різних містах України. Також «Свідок» покликаний допомогти правоохоронцям покарати винних. Багато свідчень мають класифікацію воєнного злочину — і, відповідно, ми передаємо їх до Міжнародного кримінального суду, Офісу Генпрокурора. Потім слідчі вже контактують з людьми. На даний момент десятки свідчень передано і долучено до досудових розслідувань. Ще одна не менш важлива ціль — розповсюдити правду про війну в Україні за кордоном, аби світ розумів, що відбувається і продовжував нас підтримувати, адже Росія вкидає дуже багато маніпуляцій та пропаганди з метою перекрутити факти. Крім того, у світі відбувається чимало подій, які переключають увагу людей з України. Тому для нас важливо тримати тему війни на перших шпальтах — через іноземних журналістів, через різноманітні виставки, які організовуємо за кордоном. І хоч ініціював платформу американський фонд, створили її і працюють над нею українські фахівці. У нас досить невелика команда — ми намагаємося акумулювати мінімум ресурсів, аби зробити максимум справ.
Цифровий музей спогадів про війну
Планується створення єдиного великого цифрового музею спогадів про війну Росії в Україні. Для нас важливо, аби історії записувалися у форматі воєнного щоденника від першої особи. Коли свідчення зберігаються в автентичному варіанті, це більш зрозуміло для читача і того, хто, власне, потім буде бачити ці свідчення. Ми неодмінно перевіряємо, щоб не було російської пропаганди. Це дуже важливо. Але, наприклад, суржик ми не правимо, щоб зберегти автентику і передати емоції, які пережила людина. Також ми міркуємо над тим, щоб створити аудіозапис тих чи інших спогадів. Насправді ідей дуже багато. Але наша найголовніша мета — зібрати свідчення кожного українця. Дуже важливо знати, що відчували люди в Києві, Харкові, Запоріжжі, Львові. Війна торкнулася всіх регіонів. Дуже цінно, аби кожен українець зберіг свої свідчення. Відтак ми отримаємо в майбутньому найбільш задокументовану війну в історії, щоб таке більше ніколи не повторилося. А, головно, аби Росія не змогла маніпулювати та перекручувати факти.
Людина залишає свідчення анонімно. При бажанні може вказувати особисті дані
Для нас важливою є безпека і користувачів, і свідків, і тих, хто зберігає свої свідчення. Усі свідчення є анонімними. Під час передачі свідчень правоохоронцям і представникам Міжнародного кримінального суду можемо передавати особисті дані людей, аби це використовували у досудових розслідувань і справах. Але публічно ці дані приховані — передусім з міркувань безпеки. Адже багато людей з окупованих територій і звідти, де тривають бойові дії, вони бояться. Якщо людина має бажання оприлюднити своє ім'я, то може вказати в самому тексті, хто вона, звідки. І такі свідчення є.
Зв’язатися зі свідками можуть правоохоронці та журналісти
Розслідувачі, журналісти, дослідники можуть створити на платформі спеціальний акаунт. Це можливості для тих, хто глибше працюватиме зі свідченнями або розповсюджуватиме їх у світі. Для звичайних користувачів ми зробили легку реєстрацію, щоб людина залишала власні свідчення без жодних складнощів. А до тих, хто реєструє спеціальний акаунт, є додаткові вимоги: для нас як адміністраторів платформи важливо розуміли, що це за людина, з якою метою хоче використати інформацію. Тому вказується місце роботи, додається фото посвідчення, фото людини разом зі своїм посвідченням. Тільки так можна пройти ідентифікацію. Ми дуже детально перевіряємо, чи це дійсно ця людина. Маючи доступ до спеціального акаунта, журналіст чи дослідник може сконтактувати безпосередньо зі свідком, попередньо надіславши запит. Звісно, тільки у випадку згоди свідка з ним можуть звʼязатися.
Уся інформація на платформі проходить ретельну перевірку
Ми перечитуємо всі історії, які перед публікацією переглядається модератором. Це робиться для того, аби не пройшла російська пропаганда, аби ми не стали майданчиком, де будуть поширюватися російські наративи. Особа може навмисно перекручувати інформацію, писати, що влада всіх здає, що українські захисники щось не те роблять. Ми намагаємося перевірити усі викладені факти, щоб не було жодної маніпуляції чи неправомірної інформації. Звісно, це складно, коли мова йде про території, які перебувають у зоні бойових дій чи в окупації. Ми просто фізично не в змозі це перевірити. Але якщо бачимо щось підозріле, то не публікуємо цього. У випадку кримінального злочину, передаємо цю інформацію правоохоронцям для подальшої роботи. Ми хочемо зробити все, аби допомогти, але також дуже важливо не зашкодити. Як журналістка я перевіряю, зіставляю факти, постійно перечитую. Багато свідчень мають фото- або відеоматеріалами. І це вже доказ.
Усі історії важливі, вони показують масштаби війни
Зараз на платформі близько трьох тисяч користувачів, більше тисячі історій яких збережені. Люди діляться всім, наприклад, як вперше почули вибухи 24 лютого, про руйнування, влучання ракет у сусідні будинки, про життя без електроенергії. Дуже багато історій про евакуацію — як довелось покинути рідний дім. Є історії про тих, хто зараз в окупації, про жахіття, які там творяться, про життя в полоні, про затоплення південних областей через теракт на Каховській ГЕС, про волонтерство, про те, як дружини відправляли чоловіків на війну. Це абсолютно різні теми. Ми закликаємо писати про те, що люди відчувають, про те, як змінилось їхнє життя через російську війну в Україні. Це формат воєнного щоденника. Багато людей не знають, з чого почати. Ми радимо просто починати з того, що зараз на душі, що найбільше болить та з найяскравіших спогадів, які виринають у пам’яті. Кожна з цих історій дуже важлива, аби показати масштаби та динаміку війни; показати всі аспекти того, як російська агресія змінила кожного з нас.
Найбільше свідчень з Харківщини та Київщини. Багато історій з південних регіонів — Запоріжжя, Херсонщини, Миколаївщини, Дніпропетровщини. Хочеться більше й більше сповідей. На жаль, ми зіткнулися з тим, що людям складно ділитися власною історією. Також ми дуже хочемо залучити українців, які є вимушено переміщеними особами і перебувають за кордоном, щоб шлях їхньої евакуації, причина їхнього виїзду були збережені.
Читайте також: Очима свідків воєнних злочинів
Від дитячих свідчень крається серце
У нас є низка вражаючих історій неповнолітніх. Здебільшого підліткові. Наприклад, було свідчення дівчинки, яка досі перебуває в окупації на Херсонщині. Щоразу, коли читаємо її спогади, серце крається. У мене був момент, я не знала, як правильно передати правоохоронцям дані дитини, дуже хвилювалася за її безпеку. Я навіть радилася з Офісом Генпрокурора, як краще це зробити, щоб не зашкодити. І таких історій, на жаль, досить багато. Історій дітей, які пережили справжні жахіття.
Не всі історії передаються до правоохоронних органів. Потрібна згода свідка
Не завжди люди позначають, що їхня історія, — це воєнний злочин. Це, мабуть, така психологічна реакція захисту. Насправді багато хто з нас пережив саме воєнні злочини. Ми чуємо вибухи чи бачимо зруйновані будинки — це також воєнні злочини. Але ми вже настільки адаптовані до цього, що намагаємося дистанціюватися і не вважаємо це незаконною дією. Тому часто люди не позначають, що це воєнний злочин. Коли ми перечитуємо, то додаємо цю галочку і передаємо свідчення правоохоронцям. Також напряму контактуємо з Міжнародним кримінальним судом. Що далі відбувається зі свідченнями, які ми передаємо, ми не знаємо — не маємо на це права. Також ми не маємо права розказувати, яким чином ми це робимо. Має бути максимальна анонімність з міркувань безпеки всього процесу.
Правоохоронні органи одразу отримують доступ до контактів людей, які свідчили, однак потім вони мають зробити це повторно. Якщо людина під час написання власної історії вказує, що не хоче, аби її свідчення було використано в майбутньому правоохоронним органам, то цього не буде. І, навпаки, зазначає, коли не проти. Коли люди не ставлять позначку для дозволу передачі матеріалу правоохоронним органам, але ми розуміємо, що це дуже важливе свідчення, то додатково контактуємо з цими людьми, перепитуємо, уточнюємо. І більшість з них, як виявляється, просто не помітили цієї позначки — і таки дозволяють, щоб їхні дані було передано для подальшого опрацювання. Без згоди людей ми нікому їхні дані не надаємо.
Платформа надійно захищена від кібератак
У нас є кілька рівнів захисту від кібератак. Самі сервери розташовані в різних країнах, наприклад, в Німеччині та в США. Щодня відбувається резервне копіювання даних, аби матеріали не пропали та не було якихось пошкоджень. Для нас дуже важливо, щоб це все збереглося на віки. Щоб отримати якусь інформацію, ми часто звертаємося до соціальних мереж. Але останні не є надійними майданчиками для збереження тих чи інших свідчень. Наприклад, ми з колегами-журналістами шукали якісь матеріали ще з 24 лютого (нам потрібне було відео для сюжету), але не знайшли. Якщо говорити про 2014 рік, то дуже багато свідчень з того часу загублено. Тому ми закликаємо людей описувати не лише те, що відбувається під час повномасштабної війни. Ми просимо розповідати, що сталося ще в 2014 році, зокрема в Криму. Якщо особа зберігає матеріали в соцмережах або на інших платформах, то воно все пропаде. Тому ми створили надійні рівні безпеки на платформі «Свідок» — для нас важливо зберегти все на віки, щоб це було корисно в майбутньому для науковців та дослідників.
Ми пропонуємо свідкам психологічну підтримку
Одна з цілей платформи — допомогти людині пережити те, що вона засвідчила. Тому потрібна підтримка фахівців. Після того, як людина залишає свої свідчення, вистрибує віконечко з питанням, чи потрібна психологічна допомога. І якщо людина хоче поговорити з фахівцем, вона натискає кнопку і переходить безпосередньо на сторінку ресурсів, якими може скористатися безкоштовно.
Як залишити свідчення на платформі?
Потрібно зареєструватися на сайті «Свідок», отримати доступ до особистого акаунту, де можна залишати свідчення. Також є бот в телеграмі (@SvidokNoteBot). Там ще простіше — не потрібно додаткової реєстрації, прямо там можна свідчити.
В основному, ми розповідаємо про діяльність платформи в соцмережах, тому що там багато активних користувачів. Звідти можна перейти на сайт платформи Svidok. Щоб залучити старшу аудиторію, розповідаємо про проєкт на телебаченні. Намагаємося залучити громадські організації. Зв'язуємося з різними виданнями, щоб розповісти про платформу українцям, які перебувають за кордоном. Я особисто вболіваю за цю платформу, намагаюсь використати весь свій час, щоб якнайбільше свідчень було збережено.
Українська письменниця, теле- й радіоведуча, журналістка, піарниця, громадська діячка, голова правління ГО «Здоров’я жіночих грудей». Працювала редакторкою у низці журналів, газет та видавництв. Була ведучою Українського радіо. Пройшла шлях від кореспондентки до телеведучої та сценаристки на телебаченні. Обіймала посади керівниці пресслужби різних департаментів КМДА, Київської обласної колегії адвокатів, працювала з персональними брендами визначних осіб. З 2020 року займається питаннями профілактики раку грудей в Україні. Пише книги та популяризує українську літературу.Членкиня Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Авторка книг «Стежка в долонях», «Ілюзії великого міста», «Падаючи вгору», «Київ-30», тритомника «Україна 30». Життєвий девіз: Тільки вперед, але з зупинками на щастя.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!