Ексклюзив
20
хв

Рак грудей виліковний. Що треба знати?

Експерти розповідають про профілактику цієї хвороби в Україні та Польщі

Оксана Щирба

Жінка розповідає лікарю про результати мамографії. Фото: East News

No items found.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Рак молочної залози є найпоширенішим онкологічним захворюванням у всьому світі. Швидка своєчасна діагностика і виявлення хвороби на початкових стадіях має велике значення. Які обовʼязкові щорічні огляди має проходити кожна жінка? Де обстежитися в Україні та Польщі і як дбати про регулярні огляди? 

Жінки звертаються надто пізно, коли врятувати життя неможливо

Мабуть, я теж би не пішла на обстеження молочних залоз, якби не моя сімейна історія. У 2018 році буквально за руку привела свою маму на УЗД грудей. Тоді я працювала над книгою про онкологію, спілкувалася з видатними онкологами і їхні «страшилки» змусили замислитися і прийти з найріднішою людиною на профілактичний огляд. У мами виявили рак молочної залози з метастазуванням у лімфовузли, хоча тоді у неї не було жодних скарг. На щастя, ми звернулися вчасно. 

Оксана Логойда, лікар ультразвукової діагностики клініки EUROLAB, з початком війни з сімʼєю виїхала на Закарпаття. Її запросили працювати разом з гінекологом. Жінки зверталися до гінеколога зі скаргами на болючі нерегулярні місячні, болючі груди перед місячними (мастопатії), мастити, молочницю, міоми, аденоміози, ерозії шийки матки тощо.

«Я проводила УЗД органів малого тазу, щитоподібної та молочних залоз майже всім пацієнтам. Більшість УЗД молочних залоз робили вперше в житті.

Проходити скринінгові УЗД щороку їм ніхто не казав.  Мамографію робили одиниці. Здавалося, про сумну статистику ВООЗ знаю тільки я та мамолог з Маріуполя, який також працював у клініці.

Під час УЗД я виявляла переважно доброякісні утворення, часто кісти чи фіброаденоми, розширені протоки. Були також і сумні випадки, як правило, зі словами «нічого не болить». На прийом прийшла жінка, щоб подивитись, чи не росте міома, а в грудях виявили пухлину з метастазами в лімфатичні вузли.

Були дні, коли жодної норми не описала.  

Коли я щось знаходила, розʼяснювала про важливість проводити щорічні УЗД молочних залоз та необхідність проходити планову мамографію після 40 років всім жінкам, бо з віком залозиста тканина, яка переважає у молодих, заміщується на жирову зі сполучною тканиною, яка добре проглядається на мамографії і при необхідності на МРТ.

Оксана Логойда

Пацієнти, у яких огляд виявляв зміни, почали записувати на УЗД матерів, сестер, подруг, колег по роботі. Бувало, мої прийоми тривали з 9 ранку до 9 вечора. Так минув рік війни. Це був хороший та корисний для всіх досвід», — розповідає Оксана Логойда. 

Лікарка відзначила, що з початком воєнних дій ситуація погіршилася: стрес негативно позначається на здоровʼї грудей. Частина жінок виїхали за кордон і не завжди мають можливість обстежитись. Внутрішньо переселені теж не знають, куди звертатись.

Статистика невтішна: щодня 39 жінок в Україні дізнаються про свій діагноз: рак молочної залози, 18 жінок — помирають від злоякісних пухлин грудей. Через кілька років ситуація може значно погіршитися.

Фактори ризику та симптоми

Хвороба дуже підступна. Структура молочної залози різна у всіх.

Злоякісні утворення, що мають кілька міліметрів та глибоко розташовані в молочній залозі, важко виявити самотужки при пальпації.  

Та все ж існує перелік факторів ризику. Ви в зоні ризику, якщо: маєте спадкову схильність (наявність раку молочної залози в анамнезі у родичів першої лінії), тривалий час вживаєте гормональні контрацептиви, а також піддаєтеся гормональній замісній терапії у менопаузі; не мали вагітностей та пологів, або ж мали пізню вагітність — після 30 років; маєте шкідливі звички.

Рак молочної залози на початкових стадіях має прихований перебіг. Та все ж є низка симптомів, які вказують на розвиток небезпечної хвороби: прозорі або кровʼянисті виділення з сосків, ерозії, кірочки, лусочки, виразки в межах соска та ареоли, зміна кольору або структури шкіри грудей, ущільнення або новоутворення в молочних залозах.

В Україні відсутня культура регулярних обстежень

Кожна жінка повинна проходити щорічні обовʼязкові обстеження. Утім, за словами Павла Денищука, кандидата медичних наук, хірурга вищої категорії, засновника та президента ГО «Здоровʼя жіночих грудей», в Україні відсутня культура профілактичних обстежень.

Павло Денищук

Багато благодійних фондів допомагають з безкоштовним лікуванням. Але кошти потрібно спрямовувати у профілактику, бо виявлення раку на ранніх стадіях допомагає зберегти життя. Павло Денищук заснував організацію, яка надає жінкам можливість безкоштовно обстежитися у найкращих приватних клініках. І навіть за таких умов пацієнтки неохоче звертаються до лікаря.

«Культура регулярних обстежень формується роками. Має бути рішення на державному рівні. Але державі немає до цього діла, тим більше в період війни. Для жінок це означає: рятуйтеся як можете. Я плекав великі сподівання, коли заснував організацію «Здоровʼя жіночих грудей», що вийде щось швидко зрушити і врятувати не одне життя. Але у країні відсутня культура регулярних скринінгів. Жінки затягують зі зверненням до лікарів. Вони приїжджають з-за кордону й одразу шукають лікарів тут, в Україні. Кажуть, що достукатися до якогось обстеження за кордоном набагато складніше. В Україні ж добре працює медицина», — розповідає Павло Денищук.

Де обстежитися українкам у Польщі?

Рак молочної залози є другою причиною смертності від раку серед жінок у Польщі. Польські онкологічні центри вирізняються високими стандартами. Вартість лікування онкології в Польщі одна з найнижчих в Європейському Союзі. Вона на 80 відсотків нижча порівняно з такими країнами як Німеччина, чи Австрія.

Галина Савсюк, 46-річна колишня військовослужбовця, приїхала до Польщі на лікування у військовий медичний інститут. В Україні її прооперували, далі — променева терапія та курс хіміотерапії, яка не дала жодних результатів. Галина дуже задоволена і ставленням персоналу, і професійністю лікарів. Усі медикаменти для неї безкоштовні. Закінчує курс хіміотерапії і каже, що почувається чудово.

Галина Савсюк

А от українка Наталія Скибун розповідає, що найкраще проходити обстеження та лікування тільки в Україні. Через війну вона не встигла закінчити курс хіміотерапії. Поїхала у Білу Церкву, але там не було ліків. Після цього Наталія подалася в Ужгород. Згодом волонтери запропонували жінці пройти реабілітацію у Вроцлаві. За ліки Наталія мала заплатити 30 відсотків вартості. А ось зробити планове КТ грудей не могла, бо не було вільних місць. Скерування на УЗД дали аж через пів року. Наталія повернулася в Україну, де швидко пройшла всі необхідні обстеження. «Я, звісно, вдячна полякам, але вдома краще. І медицина в нас найкраща», — зізнається Наталія.

Є важливі нюанси, про які повинні знати українки, які перебувають на території Польщі. По-перше, тут немає такого спеціаліста як мамолог. Догляд за жінками та обстеження грудей в Польщі надають клініки профілактики захворювань грудей, гінекологічні клініки, ультразвукові лабораторії, які займаються оцінкою та дослідженням молочної залози. Щоб зробити УЗД грудей або мамографію безкоштовно, потрібно спершу піти до гінеколога чи онколога й отримати відповідне скерування від польського лікаря — скерування з України не буде дійсним. Правда, інколи вам доведеться чекати близько року. Якщо обстеження термінове, то — від двох тижнів до місяця, залежно від наявності вільних місць. 

Наталія Скибун

У Польщі працює Національний фонд охорони здоровʼя (NFZ), який є аналогом нашої Національної служби здоровʼя України. Як і в Україні, медична допомога для пацієнтів повністю безоплатна.

Якщо ви не готові чекати на те чи інше обстеження, то можете скористатися послугами приватної клініки. Тут УЗД грудей вам зроблять в будь-який зручний час без скерування (середня ціна 250 злотих). Для проходження мамографії (150-200 злотих) потрібно обовʼязково мати скерування. 

Жінки після 50-го року життя мають право проходити мамографію без скерування. Якщо ви маєте PESEL зі статусом УКР, просто повідомте клініку, що хочете пройти обстеження (навіть приватна клініка, яка співпрацює з NFZ, зробить таке обстеження безкоштовно). Також містами Польщі курсують спеціальні автобуси, де роблять мамографію безплатно, незалежно від віку жінки. 

Лікарка Катажина Клімек працює у відділенні акушерства, гінекології й онкологічної гінекології Центрального клінічного шпиталю Міністерства внутрішніх справ та адміністрації у Варшаві. Катажина кілька разів побувала в Україні з гуманітарною та медичною метою:

«Хоча це був недовгий період, але можу порівняти: культура регулярних оглядів серед жінок, здається, вища в Польщі. Жінки, які приходять до моєї клініки, часто самі ставлять запитання та стежать за регулярністю профілактичних оглядів. В Україні жінки рідше проходять скринінг, що зазвичай пояснюють фінансовими причинами».

Вона припускає, що це може бути повʼязано з поточним психічним станом і важким часом для людей, постраждалих від війни — природно, що в такі моменти мотивація піклуватися про себе нижча, і людина зайнята проблемами воєнних буднів. Крім того, військові дії ускладнюють доступ до медичної допомоги.

Жінки з України, які перебувають у Польщі та мають номер PESEL, мають право на такі ж скринінгові тести, як і польські жінки. Це стосується і лікування, і комплексного догляду.

Катажина Клімек

Також Катажина Клімек розповіла, що для діагностики потрібно зробити пальпаторні та візуалізаційні тести (MMG, УЗД, МРТ) — зміни у візуалізаційних тестах оцінюються за шкалою BI-RADS (система звітності та даних про зображення грудей). Це шестибальна шкала, результат обстеження слід обговорити з лікарем, подальше лікування залежить від діагнозу, результат birads 1 і 2 вважається нормальним, у разі відхилення від норми необхідний ретельний моніторинг і необхідно провести детальну діагностику (мікроскопічну перевірку, тобто біопсію ураження, і навіть хірургічне втручання).

Найкраще лікування — профілактика!

«Золотим стандартом» скринінгу, тобто профілактичного обстеження молочної залози, є мамографія. У 85–90 відсотках випадків підтверджена висока ефективність діагностики цим методом безсимптомних злоякісних пухлин.  УЗД молочних залоз є основним скринінговим методом для жінок до 40 років. Після 40 років потрібно робити мамографію.

УЗД не потребує додаткової підготовки, є доступним для кожного. Якщо потрібно, то лікар скерує на дообстеження, на пункційну біопсію чи мамографію, або МРТ чи КТ з контрастом.

Поради лікарів

Катажина Клімек: «Не забувайте самообстежувати груди, уникайте надмірної ваги/ожиріння, підтримуйте фізичну активність, обмежте вживання алкоголю, не куріть, обмежте використання замісної гормональної терапії».

Павло Денищук: «Обирайте правильну білизну. Якщо ввечері помітили сліди після бюстгальтера, це катастрофа. Ви створюєте застійні явища. У вас можуть бути сліди на плечах, але не під грудьми. Стежте за формою сосків та грудей. Якщо побачили почервоніння, виділення з сосків, відчули біль, — негайно біжіть до лікаря. Чоловіки мають нести відповідальність за своє жіноцтво. Змушуйте обстежуватися матерів, дружин, сестер, бабусь».

Оксана Логойда: «Пройдіть планово УЗД молочних залоз чи мамографію та спіть спокійно! Ведіть здоровий спосіб життя, вчасно проходьте огляд гінеколога, перевіряйте шийку матки та щитовидну залозу, здайте аналіз крові на холестерин і цукор, періодично міряйте артеріальний тиск, якщо навіть нічого не турбує. За будь-яких змін зверніться до лікаря!»

Красиві груди — це насамперед здорові груди. Знайдіть один день, щоб відвідати лікаря і пройти профілактичне обстеження. Рання діагностика — найкраща профілактика РМЗ. Це не страшно. Страшно, коли надто пізно. Подбайте про власне здоровʼя».  

Фото з архіву авторки публікації

Корисні посилання для медичної допомоги в Польщі та Україні

  1. Alivia Onkofundacja — Фонд працює, щоб допомогти людям, хворим на рак, та їхнім родинам в організаційних та формальних питаннях, а також пропонують допомогу в лікуванні: onko_ukraine@alivia.org.pl

Viber  або  WhatsApp: +48 789 414 406 (текстове повідомлення може бути українською, російською, польською або англійською).

  1. Знайти відповідний медичний заклад можна за телефоном безоплатної цілодобової гарячої лінії в Польщі: 800 190 590.
  2. Для пацієнтів з України, яким потрібна медична допомога в нічний час, на свята або у вихідні, в Польщі працює спеціальна телеплатформа першого контакту (ТПК) за номером: 800 137 200.
  3. В Україні можна пройти безкоштовне УЗД у рамках проєкту «Обстежся — подбай про здоровʼя» ГО «Здоровʼя жіночих грудей»
No items found.

Українська письменниця, теле- й радіоведуча, журналістка, піарниця, громадська діячка, голова правління ГО «Здоров’я жіночих грудей». Працювала редакторкою у низці журналів, газет та видавництв. Була ведучою Українського радіо. Пройшла шлях від кореспондентки до телеведучої та сценаристки на телебаченні. Обіймала посади керівниці пресслужби різних департаментів КМДА, Київської обласної колегії адвокатів, працювала з персональними брендами визначних осіб. З 2020 року займається питаннями профілактики раку грудей в Україні. Пише книги та популяризує українську літературу.Членкиня Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Авторка книг «Стежка в долонях», «Ілюзії великого міста», «Падаючи вгору», «Київ-30», тритомника «Україна 30». Життєвий девіз: Тільки вперед, але з зупинками на щастя.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
малюнок, дитина, рожевий

Д-р Рафал Шмайда — лікар, дитячий та підлітковий психіатр. Спеціалізується на лікуванні та терапії СДУГ, поведінкових розладів та розладів аутистичного спектру. Працює в Дитячій психіатричній лікарні в Лодзі.

Д-р Рафал Шмайда. Фото з приватного архіву

До Уповноваженого зі прав людини надійшло звернення від батьків дітей з СДУГ. Лист стосується можливості отримання довідки про спеціальну освіту для тих дітей, у яких діагностовано синдром дефіциту уваги та гіперактивності. Наразі батьки дітей з аутизмом та різними видами інвалідності можуть подавати документи на отримання такої довідки. Як ви оцінюєте цю петицію?

Я вважаю, що така діяльність має глибокий сенс. Діти з СДУГ — це діти з конкретними потребами, тому можливість спеціальної освіти дозволить їм навчатися відповідно до своїх потреб, наприклад, у менших групах, частково за індивідуальною програмою, з іншим темпом роботи.

Діти з СДУГ думають дуже швидко і діють імпульсивно, але їхній темп роботи в школі повільніший, вони можуть вчитися повільніше

Це пов'язано з тим, що їх набагато більше турбують зовнішні подразники, ніж нейротипових дітей. У класі, групі дітей завжди шумно, тому, працюючи в класі з 30 учнів, дитина зі СДУГ отримає менше користі, ніж її одноліток, який не має таких «відволікаючих факторів». Якщо є можливість створювати менші групи, таким дітям буде легше. Є сенс адаптувати класи, школи та систему навчання до потреб усіх дітей. Це не означає, що кожна дитина повинна навчатися індивідуально, оскільки це і несприятливо для самого пацієнта, і тягар для системи, але робота в менших групах і пристосування до потреб дітей має глибокий сенс. 

Побутує думка, що діти зі СДУГ «заважають», неслухняні та, окрім того, занижують освітній рівень. Чи так насправді?

Люди бувають різні. Діти — це теж люди, і вони теж різні. В цілій групі пацієнтів зі СДУГ є діти з дуже високим інтелектуальним розвитком, які добре вчаться в школі і пізніше, запам'ятовують, багато отримують від уроків, і ті, хто, хоча б емоційно, трохи відстають від своїх однолітків, а в контакті можуть здаватися на рік-два молодшими за свій вік, тим більше, що СДУГ часто співіснує з іншими порушеннями розвитку. 

Що стосується цієї «неслухняності», то так: діти з СДУГ гучні, імпульсивні, непосидючі, одним словом, це не «ідеальні» діти для польської школи, де переважно сидять і щось переписують з дошки.

Фото: Shutterstock

З такою дитиною вчитель метушиться, бо вона виділяється з групи нейротипових дітей, які сидять за цими партами і переписують. Натомість дитина з СДУГ совається, малює в зошиті, відповідає на запитання без запитань, не дотримується правил, відповідає набагато голосніше, а іноді вигукне щось вульгарне. 

І зауваження в щоденнику готове. Насправді, я іноді анекдотично прошу у батьків такий щоденник, який потім показую студентам, щоб вони розуміли про що йдеться. Для такої гіперактивної дитини в щоденнику справді дуже багато зауважень.

Чи не було б добре, наприклад, якби замість того, щоб писати негативні коментарі, вчителі писали позитивні? 

Це особливо рекомендується для роботи з дітьми зі СДУГ, тому що вони постійно отримують догани на кожному етапі навчання, а може, і в житті. 

Як тільки вони опускають голову і роблять домашнє завдання, виявляється, що це було домашнє завдання тижневої давності, так? І знову провал, і знову все погано, а потім всі сміються, що вона взагалі розсіяна і зробила не те домашнє завдання. Позитивне підкріплення і суперсили також є дуже важливим питанням, тому що така дитина приходить додому зі школи після низки зауважень і чує — цього разу від батьків: у тебе в кімнаті знову безлад, ти не прибрала, ти знову не взяла сумку для перезувного, чому ти ще не почистила зуби тощо, і завжди хтось чіпляється до них, тому самооцінка таких дітей зазвичай абсолютно низька, і насправді ви повинні показати їм ці суперсили, щоб дати їм шанс на правильний розвиток і здорову самооцінку.

Зі спостережень терапевтів, а також зі статистики випливає, що коли СДУГ не діагностується або не лікується, він часто корелює в подальшому житті з депресією або тривожними розладами.

Дійсно, близько 30 відсотків таких ситуацій можуть бути пов'язані з розладами з цієї депресивно-тривожної сфери. 

Ще 30 відсотків схильні до ризику виникнення залежності, наступні — до ризику виникнення проблем, пов'язаних з антисоціальною поведінкою або злочинністю. При неналежному лікуванні СДУГ існує високий ризик того, що у пацієнта розвинеться один або декілька з цих розладів одночасно, оскільки вони не є взаємовиключними. Наприклад, кожен третій матиме депресивно-тривожні проблеми, кожен третій — проблеми з якоюсь залежністю, а кожен третій — проблеми з різною антисоціальною поведінкою. 

Це, звісно, не означає, що вони обов'язково стануть злочинцями, це більше схоже на те, що, наприклад, вони потраплять у якусь бійку і через це матимуть проблеми з законом, тому що якщо у когось такий високий рівень імпульсивності, то потрапити в бійку — це дійсно момент, тому що ми також бачимо це серед наших пацієнтів у відділеннях.

Фото: Shutterstock

Говорячи про імпульсивність, я натрапила на влучну, на мою думку, цитату про те, як функціонують діти з СДУГ: їхній мозок схожий на ракету та велосипедні гальма.

Я абсолютно з цим згоден.

Мозок, як ракета — це те, що вони мають так само, як і кожен з нас, але дійсно, більшість з нас мають краще гальмування

І якщо ми подумаємо про такі нейробіологічні основи, то насправді СДУГ — це в першу чергу дефіцит гальмування, тому що у цих людей збудливість на правильному рівні, нормальному, в той час як гальмування — на поганому рівні. І саме тому вони так швидко перемикають свою увагу з місця на місце, тому що це залежить від збудження.

Вони не можуть утримувати увагу на одному предметі, тому що це залежить від гальмування, і саме тому вони часто перебивають один одного, саме тому вони не можуть стояти в чергах, саме тому вони не можуть не говорити до того, як хтось закінчить питання, і взагалі вони нетерплячі і непосидючі. 

Так, я частково згоден з цим, але це не означає, що їхній мозок працює швидше, ніж у дітей, які не мають проблем зі СДУГ, у них просто гірші гальма.

Чи переймають діти якісь стратегії виживання? Тому що здається, що кожен обирає якісь, і якщо це не діагностовано, наприклад, щоб не виділятися з групи, щоб якось справлятися, наприклад, в школі або в групі однолітків, що вони, не знаю, вдають з себе когось, підлабузнюються, наслідують?

Ці діти постійно відчувають, що вони переживають якусь невдачу, і це однокласники сміються з хлопчика, що він ловить гав, тому він переходить в агресію, тому що, врешті-решт, ніхто не скаже йому, що він розсіяний, якщо всі будуть його боятися. Це один варіант. 

Інший варіант — це те, що він буде імітувати всю поведінку групи, і дійсно, так чи інакше, найчастіше вони йдуть знову, і їх тягне до групи, яка десь поводиться абсолютно некоректно. 

Ну, і насправді іноді в цьому всьому є ще й така мотивація, що якщо мені всі кажуть, що я такий неслухняний, то я тільки покажу вам, що значить бути неслухняним. 

Якщо я маю бути поганим, то я буду таким і ви ще пошкодуєте. І ось тоді ми дійсно маємо проблему розвитку поведінкових проблем, і тоді ми бачимо, наскільки ці діти можуть бути, переносно кажучи, неслухняними.

Ми говорили про суперсили. Чи існують якісь особливі якості або схильності, пов'язані зі СДУГ? 

Загалом так, тому що це зазвичай люди, які мають багато енергії, яка може бути спрямована на «заважання» в класі, але також і на спорт або музику. Це діти, які ніколи не втомлюються, тому може бути так, що тільки після футболу, тенісу чи дзюдо вони повертаються додому о 8 вечора і заспокоюються. Ці люди вміють «заговорювати», зачаровувати людей, вони мають чудову енергетику у спілкуванні.

Я сміюся з того, що пацієнт зі СДУГ може не бути вродженим бухгалтером, але вродженим продавцем: щоб говорити тут і там, рекламувати — це вже точно

А митцем? Чи пов'язаний СДУГ, наприклад, з творчістю?

Так, це люди, які, як правило, мають багато інтересів і занять, що може бути як позитивним, так і негативним. З одного боку, це діти з широким світоглядом, які цікавляться багатьма речами і темами, але з іншого боку, їх можна розглядати як «запальничку», тому що щойно вони грали у футбол, тепер у шахи, а потім у теніс, плавання і пазли. СДУГ також пов'язаний з явищем, яке в літературі називають «гіперфокусом», тобто здатністю максимально і надовго зосереджувати увагу на чомусь, що представляє інтерес в даний час або в конкретний момент. 

Тобто, якщо мене щось зачепило, щось дійсно має для мене такий високий емоційний заряд і робить мене щасливим, я можу займатися цим годинами, і тоді ви не бачите цих розладів дефіциту уваги. Хтось колись сказав, що СДУГ — це переважно розлад нудної діяльності, тому уроки в школі не завжди бувають цікавими, але якщо, не знаю, англійська — моє хобі, то я буду старанно її вивчати, незважаючи ні на що. У мене були пацієнти, для яких математика була улюбленим предметом і вони завжди отримували з неї п'ятірки, вчителі ледь не на олімпіаду хотіли їх брати. Інший у мене був захопленим істориком, який знав і розумів історію в початковій школі, в четвертому класі на рівні середньої школи. 

Це може бути як історія, так і футбол. 

Варто знайти щось, на чому ваша дитина має цей гіперфокус, і розвивати його таким чином. Так чи інакше, ми говоримо про острівці компетентності: він може бути не найкращим у математиці чи польській мові, але він — найкращий плавець, найкращий бігун і найкращий футболіст у своєму класі. 

Фото: Shutterstock

Це не «легкі» діти, їх виховання і підтримка вимагає від батьків особливих компетенцій? Тому що таку дитину можна п'ятнадцять разів попросити почистити зуби або взутися, а вона не відреагує. Або не чує, або зайнята чимось іншим в цей час.

Вони можуть насправді не чути, але не тому, що мають проблеми зі слухом, а тому, що є проблема з проходженням інформації крізь весь інформаційний шум. 

Ми також говоримо про СДУГ як про порушення вибірковості стимулів, тобто з усього інформаційного шуму дитині важко виокремити конкретну інформацію про те, що це мама чи батько кличуть. Це один момент. Друге: навіть якщо дитина включилася і почала робити те, що ми її попросили, посеред завдання вона може відволіктися і зайнятися чимось іншим. Абсолютно точно. Тож ми приходимо, вона знову не зробила те, що ми просили, і розчарування зростає. Так само і в дитини, яку знову турбує те, що хтось перериває діяльність, яка її цікавить. Це може призвести до вибуху негативних емоцій. Знову ж таки, тут є дефіцит гальмування, і тоді ми маємо емоції, як у ракети з гальмами від велосипеда. І тому меблі можуть літати по дому. Ну, тому що як ця дитина має справлятися? 

Існують спеціальні групи підтримки для батьків дітей з розладами спектру та СДУГ, адже зберігати терпіння та проявляти розуміння, встановлюючи обмеження та конкретні вимоги, може бути виснажливим.  Як вони можуть бути зі своєю дитиною, підтримувати один одного, підсилювати один одного і просто справлятися?

Що завжди працює, так це фіксований графік. Це базово, і такий розпорядок краще працює з молодшими дітьми, тому що з підлітком, який переживає підліткову кризу, буде складніше — а я завжди пояснюю батькам, що діти зі СДУГ переживають її в повній мірі. 

Ми встаємо о 8 годині, чистимо зуби, снідаємо, одягаємося, йдемо в садок або школу і так далі. Потім о 18:00 ми робимо домашнє завдання, о 19:00 читаємо або дивимося казку чи щось інше. 

Діти зі СДУГ набагато краще функціонують у жорсткій структурі дня

Ми також даємо їм одне завдання, тому що якщо ми просимо їх спочатку одягнутися, потім почистити зуби, а потім прибрати іграшки, вони можуть почистити зуби, одягнутися наполовину, але не встигнуть виконати третє завдання. 

Існує також проблема того, що цю увагу потрібно нагадувати. Якщо ми будемо давати по одній команді: підійди до мене, подивись на мене, зараз ти винесеш сміття, і ще попросимо повторити, що треба зробити, то вони підуть і винесуть сміття. 

Хвилиною перепочинку для батьків або опікунів може стати планшет або телефон. Ми вмикаємо мультфільм або гру, і ось він — спокій і тиша. Як це впливає на дітей зі СДУГ?

СДУГ пов'язаний з більш високим ризиком залежності, ніж у загальній популяції, і це стосується, як ми звикли вважати, не тільки алкоголю або наркотиків, а й інтернету, використання смартфонів, комп'ютерних ігор або соціальних мереж. 

Діти зі СДУГ дуже вбирають це в себе, вони також отримують швидке відчуття задоволення, тому що це одна з небагатьох речей, на яких вони можуть абсолютно зосередитися, тому що там ця увага постійно бомбардується і стимулюється. 

На додачу до цього, є адреналін від гри та змагання з іншими. І є небезпека, що така людина, яка відчуває фрустрацію в реальному житті, втече в онлайн, тому що там вона має швидше, легше задоволення і там ніхто не дорікає їй знову і знову.

Фото: Shutterstock

Коли слід починати фармакологічне лікування? 

Не треба боятися ні діагнозу, ні ліків. Загалом, правило полягає в тому, що навіть якщо є діагноз, перше, що ми запроваджуємо, — це цілий комплекс маніпуляцій, окрім фармакологічних, наприклад, питання, пов'язані з тим фіксованим розпорядком дня, про який ми згадували раніше. Це одне з найпростіших втручань, яке покращує функціонування такої молодої людини. З іншого боку, якщо цей комплекс психосоціальних втручань є неефективним, тоді в дію вступають ліки.

Або, наприклад, коли у пацієнта починають розвиватися ускладнення СДУГ, тобто, наприклад, опозиційно-викличний розлад. 

Тобто: протягом півроку, як мінімум, усталений патерн непокори, нехтування соціальними нормами дорослих, спалахи гніву, дратівливість, мстивість. Тепер описано критерії цього опозиційно-викличного розладу, щоб реципієнт також мав певне уявлення, про що ми говоримо. Ну, у випадку розвитку такого типу ускладнення, або, наприклад, іншого типу ускладнення, як ось він пішов у перший клас початкової школи, а через три тижні його вже хочуть вигнати. Ну, у нас дійсно є такі пацієнти. І тоді є показання до медикаментозного лікування.

Але батьки бояться ліків.

Думаю, це пов'язане з браком достовірної інформації та нерозумінням того, що найпопулярніший і загалом ефективний препарат у Польщі — метилфенідат — вважається наркотиком. Насправді його механізм дії схожий, але головна відмінність полягає в тому, що він не викликає ейфорії, не викликає такої толерантності, але підвищує концентрацію, посилює увагу, що робить його ефективним на 90 відсотків. Не потрібно боятися цих препаратів, оскільки вони можуть значно покращити функціонування дітей та підлітків.

Переклад: Анастасія Канарська

20
хв

Дітям зі СДУГ потрібно показати їхню суперсилу

Анна Й. Дудек
щеплення, дитина, вакцинація

Програма безкоштовної вакцинації від ВПЛ стартувала 1 червня 2024 року. Вона спрямована на дітей та підлітків віком від 9 до 14 років (для дітей, яким ще не виповнилося 14 років). Чому саме цей вік? Експерти підкреслюють, що вакцини найбільш ефективні до того, як дитина мала контакт з вірусом, а отже, до початку статевого життя — вірус передається статевим шляхом. 

«Відтепер дівчатка та хлопчики можуть вакцинуватися після дев'яти років до 14 років, але ми хочемо розширити цю програму. Вакцинація є добровільною і безкоштовною, але остаточне рішення залишається за батьками», — заявила на прес-конференції міністр охорони здоров'я Ізабела Лещина. «Ми розпочинаємо програму вакцинації від ВПЛ у початкових школах. Це важлива медична та освітня акція», — додала міністр освіти Барбара Новацька. Вона також підкреслила роль батьків і директорів шкіл у реалізації цієї програми: «Ми звертаємося до батьків із закликом записати своїх дітей на безкоштовну і безпечну вакцинацію, яка буде проводитися в школах».

Вірус папіломи людини (ВПЛ) — один із найпоширеніших вірусів у світі. Існує понад 150 типів ВПЛ, і десяток з них є особливо небезпечними, оскільки мають високу онкогенність. Тобто: вони можуть викликати рак. Усім випадкам раку шийки матки передує хронічна ВПЛ-інфекція, але це не єдина злоякісна пухлина, пов'язана з цим вірусом. Він також може викликати рак ануса, піхви, вульви, статевого члена, ротоглотки, голови та шиї. Вісімдесят відсотків сексуально активних людей, як чоловіків, так і жінок, контактують з ним. Довгий час вважалося — помилково — що щеплення від ВПЛ є вакциною для дівчат і жінок, і це тому, що вірус в першу чергу асоціюється з раком шийки матки. Це четверте за поширеністю злоякісне онкологічне захворювання у жінок у всьому світі. Щороку у світі діагноз ставлять понад 600 тисяч жінок, і більше половини з них помирають. У Польщі щороку помирає понад 340 тисяч жінок, а кількість нових випадків оцінюється в понад 600 тисяч. Понад 80% усіх випадків захворювання припадає на країни, що розвиваються.

У Польщі рак шийки матки щороку діагностують майже у 3 тисячі жінок. Однак хлопчики також потребують вакцинації, оскільки метою є не лише захист окремих осіб, але й зупинення поширення вірусу серед населення
Фото: Shutterstock

Педіатриня д-р Катажина Зих-Крекора: З 2024 року в Польщі діє універсальна програма вакцинації проти ВПЛ, яка охоплює також дітей. Діти у віці від 9 до 14 років можуть отримати вакцину абсолютно безкоштовно в рамках шкільної кампанії. Для дітей старшого віку програма дозволяє безкоштовну вакцинацію з вересня минулого року вакцинами Cervarix (бівалентною) або Gardasil 9 (9-валентною). Ці вакцини ефективно захищають насамперед від раку шийки матки, а також від інших видів раку, пов'язаних з ВПЛ, таких як рак анального отвору, вульви та піхви.

Лікар додає, що вакцини проти ВПЛ вважаються безпечними, а побічні ефекти в основному обмежуються місцевими реакціями в місці ін'єкції. — Серйозні побічні ефекти трапляються рідко. Дослідження показали, що вакцина найбільш ефективна при введенні в молодому віці, з ефективністю від 74% до 93% у групі 9-14 років і від 12% до 90% у групі 15-18 років, — пояснює вона. Досвід країн з довготривалими програмами вакцинації проти ВПЛ показує, що ефективність профілактики персистуючої ВПЛ-інфекції, передракових станів шийки матки, піхви і вульви та кондилом у жінок перевищує 90%, а у чоловіків — передракових станів статевого члена, ануса і кондилом.

Фото: Shutterstock

Станом на 2014 рік 64 країни впровадили програми вакцинації проти ВПЛ, але рівень охоплення вакцинацією залишається низьким: лише 1,4% жінок у світі отримали повну дозу вакцини. Важливо, що програма також передбачає 50% відшкодування вартості вакцини для дорослих. Доктор Зих-Крекора: Програма вакцинації проти ВПЛ поширюється і на дорослих жінок, але для них вакцинація є платною. Міністерство охорони здоров'я рекомендує людям у віці від 9 до 26 років, які раніше не були належним чином вакциновані, розглянути можливість вакцинації. Для тих, хто молодше 45 років, вакцинація може бути розглянута після консультації з лікарем. Для жінок, які вже інфіковані ВПЛ, вакцина може бути корисною, захищаючи від інших типів вірусу, з якими вони раніше не контактували. Однак важливо зазначити, що вакцина не виліковує наявні інфекції, але запобігає подальшому інфікуванню іншими типами вірусу. Експертка підкреслює, що жінкам, які були раніше вакциновані, немає необхідності повторно вакцинуватися після народження дитини.

Вона додає, що вакцина може бути корисною навіть у випадку вже наявної інфекції, оскільки вона може допомогти імунній системі боротися з вірусом, сприяючи швидшій ремісії інфекції 

Універсальна програма вакцинації проти ВПЛ реалізує цілі та завдання Національної стратегії боротьби з онкологічними захворюваннями на 2020-2030 рр. Вона доповнює програму безкоштовних щеплень для дітей та підлітків щепленням, яке захищає від захворювань, що викликаються ВПЛ.

Як записати дитину на вакцинацію? Інформацію можна отримати в поліклініці (POZ — Відділення первинної медико-санітарної допомоги) та школі. 

20
хв

Зробіть дитині щеплення від ВПЛ. Де? У поліклініці або в школі

Анна Й. Дудек

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Казка про культурні події у Львові (під час війни)

Ексклюзив
20
хв

Нова програма від NFZ «600+ на стоматолога»: які послуги входять і як скористатися?

Ексклюзив
20
хв

7 театральних премʼєр Варшави, які варто побачити в січні й лютому 2025

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress