Рак молочної залози є найпоширенішим онкологічним захворюванням у всьому світі. Швидка своєчасна діагностика і виявлення хвороби на початкових стадіях має велике значення. Які обовʼязкові щорічні огляди має проходити кожна жінка? Де обстежитися в Україні та Польщі і як дбати про регулярні огляди?
Жінки звертаються надто пізно, коли врятувати життя неможливо
Мабуть, я теж би не пішла на обстеження молочних залоз, якби не моя сімейна історія. У 2018 році буквально за руку привела свою маму на УЗД грудей. Тоді я працювала над книгою про онкологію, спілкувалася з видатними онкологами і їхні «страшилки» змусили замислитися і прийти з найріднішою людиною на профілактичний огляд. У мами виявили рак молочної залози з метастазуванням у лімфовузли, хоча тоді у неї не було жодних скарг. На щастя, ми звернулися вчасно.
Оксана Логойда, лікар ультразвукової діагностики клініки EUROLAB, з початком війни з сімʼєю виїхала на Закарпаття. Її запросили працювати разом з гінекологом. Жінки зверталися до гінеколога зі скаргами на болючі нерегулярні місячні, болючі груди перед місячними (мастопатії), мастити, молочницю, міоми, аденоміози, ерозії шийки матки тощо.
«Я проводила УЗД органів малого тазу, щитоподібної та молочних залоз майже всім пацієнтам. Більшість УЗД молочних залоз робили вперше в житті.
Проходити скринінгові УЗД щороку їм ніхто не казав. Мамографію робили одиниці. Здавалося, про сумну статистику ВООЗ знаю тільки я та мамолог з Маріуполя, який також працював у клініці.
Під час УЗД я виявляла переважно доброякісні утворення, часто кісти чи фіброаденоми, розширені протоки. Були також і сумні випадки, як правило, зі словами «нічого не болить». На прийом прийшла жінка, щоб подивитись, чи не росте міома, а в грудях виявили пухлину з метастазами в лімфатичні вузли.
Були дні, коли жодної норми не описала.
Коли я щось знаходила, розʼяснювала про важливість проводити щорічні УЗД молочних залоз та необхідність проходити планову мамографію після 40 років всім жінкам, бо з віком залозиста тканина, яка переважає у молодих, заміщується на жирову зі сполучною тканиною, яка добре проглядається на мамографії і при необхідності на МРТ.
Пацієнти, у яких огляд виявляв зміни, почали записувати на УЗД матерів, сестер, подруг, колег по роботі. Бувало, мої прийоми тривали з 9 ранку до 9 вечора. Так минув рік війни. Це був хороший та корисний для всіх досвід», — розповідає Оксана Логойда.
Лікарка відзначила, що з початком воєнних дій ситуація погіршилася: стрес негативно позначається на здоровʼї грудей. Частина жінок виїхали за кордон і не завжди мають можливість обстежитись. Внутрішньо переселені теж не знають, куди звертатись.
Статистика невтішна: щодня 39 жінок в Україні дізнаються про свій діагноз: рак молочної залози, 18 жінок — помирають від злоякісних пухлин грудей. Через кілька років ситуація може значно погіршитися.
Фактори ризику та симптоми
Хвороба дуже підступна. Структура молочної залози різна у всіх.
Злоякісні утворення, що мають кілька міліметрів та глибоко розташовані в молочній залозі, важко виявити самотужки при пальпації.
Та все ж існує перелік факторів ризику. Ви в зоні ризику, якщо: маєте спадкову схильність (наявність раку молочної залози в анамнезі у родичів першої лінії), тривалий час вживаєте гормональні контрацептиви, а також піддаєтеся гормональній замісній терапії у менопаузі; не мали вагітностей та пологів, або ж мали пізню вагітність — після 30 років; маєте шкідливі звички.
Рак молочної залози на початкових стадіях має прихований перебіг. Та все ж є низка симптомів, які вказують на розвиток небезпечної хвороби: прозорі або кровʼянисті виділення з сосків, ерозії, кірочки, лусочки, виразки в межах соска та ареоли, зміна кольору або структури шкіри грудей, ущільнення або новоутворення в молочних залозах.
В Україні відсутня культура регулярних обстежень
Кожна жінка повинна проходити щорічні обовʼязкові обстеження. Утім, за словами Павла Денищука, кандидата медичних наук, хірурга вищої категорії, засновника та президента ГО «Здоровʼя жіночих грудей», в Україні відсутня культура профілактичних обстежень.
Багато благодійних фондів допомагають з безкоштовним лікуванням. Але кошти потрібно спрямовувати у профілактику, бо виявлення раку на ранніх стадіях допомагає зберегти життя. Павло Денищук заснував організацію, яка надає жінкам можливість безкоштовно обстежитися у найкращих приватних клініках. І навіть за таких умов пацієнтки неохоче звертаються до лікаря.
«Культура регулярних обстежень формується роками. Має бути рішення на державному рівні. Але державі немає до цього діла, тим більше в період війни. Для жінок це означає: рятуйтеся як можете. Я плекав великі сподівання, коли заснував організацію «Здоровʼя жіночих грудей», що вийде щось швидко зрушити і врятувати не одне життя. Але у країні відсутня культура регулярних скринінгів. Жінки затягують зі зверненням до лікарів. Вони приїжджають з-за кордону й одразу шукають лікарів тут, в Україні. Кажуть, що достукатися до якогось обстеження за кордоном набагато складніше. В Україні ж добре працює медицина», — розповідає Павло Денищук.
Де обстежитися українкам у Польщі?
Рак молочної залози є другою причиною смертності від раку серед жінок у Польщі. Польські онкологічні центри вирізняються високими стандартами. Вартість лікування онкології в Польщі одна з найнижчих в Європейському Союзі. Вона на 80 відсотків нижча порівняно з такими країнами як Німеччина, чи Австрія.
Галина Савсюк, 46-річна колишня військовослужбовця, приїхала до Польщі на лікування у військовий медичний інститут. В Україні її прооперували, далі — променева терапія та курс хіміотерапії, яка не дала жодних результатів. Галина дуже задоволена і ставленням персоналу, і професійністю лікарів. Усі медикаменти для неї безкоштовні. Закінчує курс хіміотерапії і каже, що почувається чудово.
А от українка Наталія Скибун розповідає, що найкраще проходити обстеження та лікування тільки в Україні. Через війну вона не встигла закінчити курс хіміотерапії. Поїхала у Білу Церкву, але там не було ліків. Після цього Наталія подалася в Ужгород. Згодом волонтери запропонували жінці пройти реабілітацію у Вроцлаві. За ліки Наталія мала заплатити 30 відсотків вартості. А ось зробити планове КТ грудей не могла, бо не було вільних місць. Скерування на УЗД дали аж через пів року. Наталія повернулася в Україну, де швидко пройшла всі необхідні обстеження. «Я, звісно, вдячна полякам, але вдома краще. І медицина в нас найкраща», — зізнається Наталія.
Є важливі нюанси, про які повинні знати українки, які перебувають на території Польщі. По-перше, тут немає такого спеціаліста як мамолог. Догляд за жінками та обстеження грудей в Польщі надають клініки профілактики захворювань грудей, гінекологічні клініки, ультразвукові лабораторії, які займаються оцінкою та дослідженням молочної залози. Щоб зробити УЗД грудей або мамографію безкоштовно, потрібно спершу піти до гінеколога чи онколога й отримати відповідне скерування від польського лікаря — скерування з України не буде дійсним. Правда, інколи вам доведеться чекати близько року. Якщо обстеження термінове, то — від двох тижнів до місяця, залежно від наявності вільних місць.
У Польщі працює Національний фонд охорони здоровʼя (NFZ), який є аналогом нашої Національної служби здоровʼя України. Як і в Україні, медична допомога для пацієнтів повністю безоплатна.
Якщо ви не готові чекати на те чи інше обстеження, то можете скористатися послугами приватної клініки. Тут УЗД грудей вам зроблять в будь-який зручний час без скерування (середня ціна 250 злотих). Для проходження мамографії (150-200 злотих) потрібно обовʼязково мати скерування.
Жінки після 50-го року життя мають право проходити мамографію без скерування. Якщо ви маєте PESEL зі статусом УКР, просто повідомте клініку, що хочете пройти обстеження (навіть приватна клініка, яка співпрацює з NFZ, зробить таке обстеження безкоштовно). Також містами Польщі курсують спеціальні автобуси, де роблять мамографію безплатно, незалежно від віку жінки.
Лікарка Катажина Клімек працює у відділенні акушерства, гінекології й онкологічної гінекології Центрального клінічного шпиталю Міністерства внутрішніх справ та адміністрації у Варшаві. Катажина кілька разів побувала в Україні з гуманітарною та медичною метою:
«Хоча це був недовгий період, але можу порівняти: культура регулярних оглядів серед жінок, здається, вища в Польщі. Жінки, які приходять до моєї клініки, часто самі ставлять запитання та стежать за регулярністю профілактичних оглядів. В Україні жінки рідше проходять скринінг, що зазвичай пояснюють фінансовими причинами».
Вона припускає, що це може бути повʼязано з поточним психічним станом і важким часом для людей, постраждалих від війни — природно, що в такі моменти мотивація піклуватися про себе нижча, і людина зайнята проблемами воєнних буднів. Крім того, військові дії ускладнюють доступ до медичної допомоги.
Жінки з України, які перебувають у Польщі та мають номер PESEL, мають право на такі ж скринінгові тести, як і польські жінки. Це стосується і лікування, і комплексного догляду.
Також Катажина Клімек розповіла, що для діагностики потрібно зробити пальпаторні та візуалізаційні тести (MMG, УЗД, МРТ) — зміни у візуалізаційних тестах оцінюються за шкалою BI-RADS (система звітності та даних про зображення грудей). Це шестибальна шкала, результат обстеження слід обговорити з лікарем, подальше лікування залежить від діагнозу, результат birads 1 і 2 вважається нормальним, у разі відхилення від норми необхідний ретельний моніторинг і необхідно провести детальну діагностику (мікроскопічну перевірку, тобто біопсію ураження, і навіть хірургічне втручання).
Найкраще лікування — профілактика!
«Золотим стандартом» скринінгу, тобто профілактичного обстеження молочної залози, є мамографія. У 85–90 відсотках випадків підтверджена висока ефективність діагностики цим методом безсимптомних злоякісних пухлин. УЗД молочних залоз є основним скринінговим методом для жінок до 40 років. Після 40 років потрібно робити мамографію.
УЗД не потребує додаткової підготовки, є доступним для кожного. Якщо потрібно, то лікар скерує на дообстеження, на пункційну біопсію чи мамографію, або МРТ чи КТ з контрастом.
Поради лікарів
Катажина Клімек: «Не забувайте самообстежувати груди, уникайте надмірної ваги/ожиріння, підтримуйте фізичну активність, обмежте вживання алкоголю, не куріть, обмежте використання замісної гормональної терапії».
Павло Денищук: «Обирайте правильну білизну. Якщо ввечері помітили сліди після бюстгальтера, це катастрофа. Ви створюєте застійні явища. У вас можуть бути сліди на плечах, але не під грудьми. Стежте за формою сосків та грудей. Якщо побачили почервоніння, виділення з сосків, відчули біль, — негайно біжіть до лікаря. Чоловіки мають нести відповідальність за своє жіноцтво. Змушуйте обстежуватися матерів, дружин, сестер, бабусь».
Оксана Логойда: «Пройдіть планово УЗД молочних залоз чи мамографію та спіть спокійно! Ведіть здоровий спосіб життя, вчасно проходьте огляд гінеколога, перевіряйте шийку матки та щитовидну залозу, здайте аналіз крові на холестерин і цукор, періодично міряйте артеріальний тиск, якщо навіть нічого не турбує. За будь-яких змін зверніться до лікаря!»
Красиві груди — це насамперед здорові груди. Знайдіть один день, щоб відвідати лікаря і пройти профілактичне обстеження. Рання діагностика — найкраща профілактика РМЗ. Це не страшно. Страшно, коли надто пізно. Подбайте про власне здоровʼя».
Фото з архіву авторки публікації
Корисні посилання для медичної допомоги в Польщі та Україні
- Alivia Onkofundacja — Фонд працює, щоб допомогти людям, хворим на рак, та їхнім родинам в організаційних та формальних питаннях, а також пропонують допомогу в лікуванні: onko_ukraine@alivia.org.pl
Viber або WhatsApp: +48 789 414 406 (текстове повідомлення може бути українською, російською, польською або англійською).
- Знайти відповідний медичний заклад можна за телефоном безоплатної цілодобової гарячої лінії в Польщі: 800 190 590.
- Для пацієнтів з України, яким потрібна медична допомога в нічний час, на свята або у вихідні, в Польщі працює спеціальна телеплатформа першого контакту (ТПК) за номером: 800 137 200.
- В Україні можна пройти безкоштовне УЗД у рамках проєкту «Обстежся — подбай про здоровʼя» ГО «Здоровʼя жіночих грудей»
Українська письменниця, теле- й радіоведуча, журналістка, піарниця, громадська діячка, голова правління ГО «Здоров’я жіночих грудей». Працювала редакторкою у низці журналів, газет та видавництв. Була ведучою Українського радіо. Пройшла шлях від кореспондентки до телеведучої та сценаристки на телебаченні. Обіймала посади керівниці пресслужби різних департаментів КМДА, Київської обласної колегії адвокатів, працювала з персональними брендами визначних осіб. З 2020 року займається питаннями профілактики раку грудей в Україні. Пише книги та популяризує українську літературу.Членкиня Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Авторка книг «Стежка в долонях», «Ілюзії великого міста», «Падаючи вгору», «Київ-30», тритомника «Україна 30». Життєвий девіз: Тільки вперед, але з зупинками на щастя.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!