Ексклюзив
20
хв

Життя на межі: як подолати панічні атаки

Панічна атака може статися дуже раптово, будь-де і з будь-якою людиною: на робочому місці, в громадському транспорті, вдома тощо. Але якщо знати, як порадити собі у випадку такого приступу — його можна опанувати. Про це в інтерв’ю для видання Sestry розповіла Марина Усенко — психотерапевтка, лайф менторка, засновниця мережі UMschool

Оксана Щирба

Марина Усенко, психотерапевтка, лайф менторка, засновниця мережі UMschool
Фото з приватного архіву

No items found.

Оксана Щирба: Серед ночі мені подзвонила сестра. «Приїжджай. Рятуй мене…» — тихо прозвучав голос в телефоні. Я злякалась. Вже за кілька хвилин мчалась до неї на таксі з другого кінця Варшави. Застала сестру саму, налякану і бліду. Їй здавалось, що вона помирає: тіло трясло, боліло в грудях. Зовні було схоже на серцевий напад. Я викликала швидку. Виявилось — приступ панічної атаки. Сестрі вкололи заспокійливе і порадили звернутися до психотерапевта…

Що таке панічна атака? Які її основні симптоми?

Марина Усенко: Панічна атака або синдром панічного стану (СПС) — це незрозумілий та надзвичайно потужний приступ тривоги, який супроводжується страхом. Серед основних симптомів — прискорене серцебиття, пітливість, тремтіння, задишка, біль або дискомфорт в грудях, запаморочення, оніміння або поколювання у різних ділянках тіла.

ОЩ: Які причини панічних атак? Як відрізнити їх від інших тривожних розладів?  

МУ: Причини панічних атак можуть бути різноманітними: генетичні фактори, різкі зміни у житті, сильні стресові ситуації, деякі захворювання. Ось декілька ключових аспектів, як відрізнити їх від інших тривожних розладів:

  • Панічні атаки зазвичай стаються раптово і досягають піку інтенсивності протягом декількох хвилин. Це відрізняє їх від більш тривалих та стійких станів занепокоєння та неврозу, характерних для генералізованих тривожних розладів.
  • Під час панічної атаки людина може відчувати інтенсивні симптоми, такі як прискорене серцебиття, задишка, тремтіння, пітливість, запаморочення, що може сприйматись як симптоми серйозного захворювання.
  • Часто під час панічної атаки люди відчувають страх смерті або втрату самоконтролю, що не притаманне іншим тривожним розладам.
  • Люди, які пережили панічну атаку, часто починають уникати ситуацій або місць, де вона сталася. Це може призвести до розвитку агорафобії.
  • Напади тривоги часто пов'язані з певними ситуаціями або об'єктами, натомість панічні атаки можуть виникати неочікувано і без видимої на це причини.
  • Інші тривожні розлади, як правило, мають зовнішні тригери або конкретні страхи (наприклад, соціальна фобія, страх перед певними об'єктами або ситуаціями), тоді як панічні атаки можуть виникати без явного зовнішнього подразника.
Фото: Shutterstock

ОЩ: Чим небезпечні панічні атаки? Які можливі ускладнення?

МУ: Людина, схильна до панічних атак, живе в постійному хвилюванні й очікуванні приступу, це сильно виснажує фізично та емоційно. Такі переживання провокують різні соматичні захворювання:  спазмують м’язи, затискаються судини, — це також впливає і на внутрішні органи. Також панічні атаки можуть призвести до розвитку фобій, асоціальної поведінки та депресій.

ОЩ: Яким чином панічні атаки впливають на щоденне життя та робочу діяльність людини?

МУ: Думаю, кожен з нас знає, як складно буває спілкуватися з емоційно нестабільними або депресивними людьми. Для людини, схильної до панічних атак, депресія може стати частиною життя. Через це, зокрема, знижується продуктивність на роботі, втрачається мотивація. Людина може часто впадати в істерики, або ж навпаки - замкнутися в собі. Усе це погіршує якість спілкування з друзями та колегами.

ОЩ: Хто найбільш схильний до панічних атак?

МУ: До групи ризику входять люди з високим рівнем тривожності і негативним мисленням, люди з низькою самооцінкою, не стресостійкі. Частіш до тривог схильні жінки, оскільки вони, як правило, більш емоційні.

ОЩ: Як зупинити панічну атаку? Особливо, якщо людина сама?

МУ: Панічна атака є певним поведінковим патерном, який потрібно спрямувати на щось інше одразу, як тільки почався приступ. Ось декілька дієвих вправ:

  • Концентрація на диханні. Можна дихати за принципом «квадрату»: спочатку вдих на рахунок до 4 та видих на рахунок до 4, а потім поступово збільшувати такий «квадрат» до 6 рахунків. Добре працює також практика з йоги — Наді Шодхана пранаяма [також відома як анулома вілома або дихання черговими ніздрями. — Ред.].
  • Увага на реальності, а не на емоціях. Задіяти всі аналізатори: слуховий, зоровий, тактильний. Для виконання цієї вправи необхідно детально роздивитись усе, що оточує в цей момент, прислухатись до всіх звуків, торкатися предметів і говорити: тут і зараз я бачу цей годинник, тут і зараз я стукаю по столу, тут і зараз я відчуваю м’якість цієї ковдри і т.д. Важливо починати кожну фразу зі слів «тут і зараз». Під час кожного нового приступу мозок пригадує досвід з попередніх, і людині здається, що відбувається щось більше, ніж це є насправді. Саме тому потрібно активно перемикати увагу.
  • Кінетичні вправи. Наприклад: Сісти на стіл. Покласти долоню на стегно. Потирати стегно, зосередити увагу на відчутті під долонею. Іншу долоню — покласти на сідницю чи на коліно, також зосередитись на відчуттях. Паралельно частину уваги направити на потилицю. Тобто, людині потрібно одночасно утримувати увагу: під правою долонею, під лівою, на сідниці, на потилиці. Такий незвичний розподіл уваги гальмує панічну атаку і людина концентрується на тому, що відчуває зовні.

ОЩ: Як лікуються панічні атаки?

МУ: Лікування панічних атак може включати як психотерапію, так і медикаментозне лікування. Інколи необхідно змінити спосіб життя: гуляти на свіжому повітрі, забезпечити собі здоровий сон, займатись фізичними навантаженнями, слідкувати за біоритмами. У воєнний час це зробити складніше, але теж реально. А ще — важливо поставити собі ціль, бажано велику і незвичайну.

Наявність цілі завжди зміщує фокус уваги людини з тривоги на те, що для неї справді важливе в житті.

Фото: Shutterstock

ОЩ: Як можна запобігти атакам паніки та як підтримувати своє психічне здоровʼя?

МУ: Психічне здоровʼя потрібно підтримувати кожній людини, якщо вона хоче прожити це життя щасливо. Ключовим є здоровий сон. Лягати потрібно не пізніше десятої вечора, а прокидатись — близько шостої ранку, коли активується кортизол і організм готується до продуктивного дня. Далі — здорове та збалансоване харчування. Люди часто недооцінюють вплив їжі, яку споживають. Це ніби пальне, яке заливають в автомобіль: воно повинно бути якісним, якщо ви хочете, щоб машина (читаємо: тіло) служила вам довго.

Ранкові вправи, йога — просто внести у свій календар і виконувати регулярно: це допоможе зміцнити імунітет та стабілізувати нервову систему. Щодня виконувати вправи на розвиток саморегуляції та самоконтролю, про які я говорила вище. Звичайно ж додаємо щоденні прогулянки швидким кроком, гуляти бажано щонайменше по дві години.

Важливо пам’ятати: людська психіка любить режим і систему, тому у вашій рутині повинні бути щоденні ритуали, серед яких панічним атакам просто не буде місця. 

Наше життя — це вибір шляхів, якими йти, і цей вибір робимо саме ми.

No items found.

Українська письменниця, теле- й радіоведуча, журналістка, піарниця, громадська діячка, голова правління ГО «Здоров’я жіночих грудей». Працювала редакторкою у низці журналів, газет та видавництв. Була ведучою Українського радіо. Пройшла шлях від кореспондентки до телеведучої та сценаристки на телебаченні. Обіймала посади керівниці пресслужби різних департаментів КМДА, Київської обласної колегії адвокатів, працювала з персональними брендами визначних осіб. З 2020 року займається питаннями профілактики раку грудей в Україні. Пише книги та популяризує українську літературу.Членкиня Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Авторка книг «Стежка в долонях», «Ілюзії великого міста», «Падаючи вгору», «Київ-30», тритомника «Україна 30». Життєвий девіз: Тільки вперед, але з зупинками на щастя.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
щеплення, дитина, вакцинація

Програма безкоштовної вакцинації від ВПЛ стартувала 1 червня 2024 року. Вона спрямована на дітей та підлітків віком від 9 до 14 років (для дітей, яким ще не виповнилося 14 років). Чому саме цей вік? Експерти підкреслюють, що вакцини найбільш ефективні до того, як дитина мала контакт з вірусом, а отже, до початку статевого життя — вірус передається статевим шляхом. 

«Відтепер дівчатка та хлопчики можуть вакцинуватися після дев'яти років до 14 років, але ми хочемо розширити цю програму. Вакцинація є добровільною і безкоштовною, але остаточне рішення залишається за батьками», — заявила на прес-конференції міністр охорони здоров'я Ізабела Лещина. «Ми розпочинаємо програму вакцинації від ВПЛ у початкових школах. Це важлива медична та освітня акція», — додала міністр освіти Барбара Новацька. Вона також підкреслила роль батьків і директорів шкіл у реалізації цієї програми: «Ми звертаємося до батьків із закликом записати своїх дітей на безкоштовну і безпечну вакцинацію, яка буде проводитися в школах».

Вірус папіломи людини (ВПЛ) — один із найпоширеніших вірусів у світі. Існує понад 150 типів ВПЛ, і десяток з них є особливо небезпечними, оскільки мають високу онкогенність. Тобто: вони можуть викликати рак. Усім випадкам раку шийки матки передує хронічна ВПЛ-інфекція, але це не єдина злоякісна пухлина, пов'язана з цим вірусом. Він також може викликати рак ануса, піхви, вульви, статевого члена, ротоглотки, голови та шиї. Вісімдесят відсотків сексуально активних людей, як чоловіків, так і жінок, контактують з ним. Довгий час вважалося — помилково — що щеплення від ВПЛ є вакциною для дівчат і жінок, і це тому, що вірус в першу чергу асоціюється з раком шийки матки. Це четверте за поширеністю злоякісне онкологічне захворювання у жінок у всьому світі. Щороку у світі діагноз ставлять понад 600 тисяч жінок, і більше половини з них помирають. У Польщі щороку помирає понад 340 тисяч жінок, а кількість нових випадків оцінюється в понад 600 тисяч. Понад 80% усіх випадків захворювання припадає на країни, що розвиваються.

У Польщі рак шийки матки щороку діагностують майже у 3 тисячі жінок. Однак хлопчики також потребують вакцинації, оскільки метою є не лише захист окремих осіб, але й зупинення поширення вірусу серед населення
Фото: Shutterstock

Педіатриня д-р Катажина Зих-Крекора: З 2024 року в Польщі діє універсальна програма вакцинації проти ВПЛ, яка охоплює також дітей. Діти у віці від 9 до 14 років можуть отримати вакцину абсолютно безкоштовно в рамках шкільної кампанії. Для дітей старшого віку програма дозволяє безкоштовну вакцинацію з вересня минулого року вакцинами Cervarix (бівалентною) або Gardasil 9 (9-валентною). Ці вакцини ефективно захищають насамперед від раку шийки матки, а також від інших видів раку, пов'язаних з ВПЛ, таких як рак анального отвору, вульви та піхви.

Лікар додає, що вакцини проти ВПЛ вважаються безпечними, а побічні ефекти в основному обмежуються місцевими реакціями в місці ін'єкції. — Серйозні побічні ефекти трапляються рідко. Дослідження показали, що вакцина найбільш ефективна при введенні в молодому віці, з ефективністю від 74% до 93% у групі 9-14 років і від 12% до 90% у групі 15-18 років, — пояснює вона. Досвід країн з довготривалими програмами вакцинації проти ВПЛ показує, що ефективність профілактики персистуючої ВПЛ-інфекції, передракових станів шийки матки, піхви і вульви та кондилом у жінок перевищує 90%, а у чоловіків — передракових станів статевого члена, ануса і кондилом.

Фото: Shutterstock

Станом на 2014 рік 64 країни впровадили програми вакцинації проти ВПЛ, але рівень охоплення вакцинацією залишається низьким: лише 1,4% жінок у світі отримали повну дозу вакцини. Важливо, що програма також передбачає 50% відшкодування вартості вакцини для дорослих. Доктор Зих-Крекора: Програма вакцинації проти ВПЛ поширюється і на дорослих жінок, але для них вакцинація є платною. Міністерство охорони здоров'я рекомендує людям у віці від 9 до 26 років, які раніше не були належним чином вакциновані, розглянути можливість вакцинації. Для тих, хто молодше 45 років, вакцинація може бути розглянута після консультації з лікарем. Для жінок, які вже інфіковані ВПЛ, вакцина може бути корисною, захищаючи від інших типів вірусу, з якими вони раніше не контактували. Однак важливо зазначити, що вакцина не виліковує наявні інфекції, але запобігає подальшому інфікуванню іншими типами вірусу. Експертка підкреслює, що жінкам, які були раніше вакциновані, немає необхідності повторно вакцинуватися після народження дитини.

Вона додає, що вакцина може бути корисною навіть у випадку вже наявної інфекції, оскільки вона може допомогти імунній системі боротися з вірусом, сприяючи швидшій ремісії інфекції 

Універсальна програма вакцинації проти ВПЛ реалізує цілі та завдання Національної стратегії боротьби з онкологічними захворюваннями на 2020-2030 рр. Вона доповнює програму безкоштовних щеплень для дітей та підлітків щепленням, яке захищає від захворювань, що викликаються ВПЛ.

Як записати дитину на вакцинацію? Інформацію можна отримати в поліклініці (POZ — Відділення первинної медико-санітарної допомоги) та школі. 

20
хв

Зробіть дитині щеплення від ВПЛ. Де? У поліклініці або в школі

Анна Й. Дудек
щеплення, дитина, лікар

Навколо вакцинації українських дітей у Польщі існує багато міфів, які занадто часто використовуються в антивакцинаторських та антиіммігрантських дискусіях. Варто поглянути на факти.  

Д-р Катажина Зих-Крекора, спеціалістка з педіатрії, зазначає, що хоча програми вакцинації в Польщі та Україні відрізняються в певних аспектах, вони багато в чому схожі. Існують відмінності в частині обов'язкових щеплень: пневмококова вакцинація, яка є обов'язковою в Польщі для дітей, народжених після 31 грудня 2016 року, не є обов'язковою в Україні. Аналогічно, вакцинація проти ротавірусу в Польщі запроваджена як обов'язкова і безкоштовна з 2021 року, тоді як в Україні вона не є обов'язковою.

Вакцинація в Україні

Як відбувається вакцинація в Україні? Існує Програма обов'язкової імунізації, згідно з якою діти отримують щеплення від десяти інфекційних захворювань. Це туберкульоз, гепатит В (вірусний гепатит В), дифтерія, правець, кашлюк, інфекції, спричинені гемофільною паличкою типу b, поліомієліт, кір, паротит та краснуха. Вакцинація проводиться до досягнення дітьми та юнацтвом 16-річного віку і є безкоштовною. 

Ще одне питання, яке піднімалося та аналізувалося в різних контекстах, — це рівень вакцинації населення в Україні. Фактом є те, що Україна зіткнулася з труднощами, пов'язаними з розвалом системи вакцинації. Цифри говорять самі за себе: у випадку кору лише 31-57% населення було вакциновано в період з 2010 по 2016 рік, що призвело до величезної захворюваності на цю хворобу в 2017-2019 роках. З 2020 року ситуація почала покращуватися і, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в 2020 році вакцинація проти кору становила вже 81,9% в Україні та 91,9% в Польщі. Від поліомієліту в Україні було вакциновано 84,2% дітей, а в Польщі — 99,6%. У свою чергу, 81,3% дітей в Україні та 85,4% у Польщі були щеплені від кашлюку, а від гепатиту В — 80,9% в Україні та 85,4% у Польщі відповідно.

Фото: Shutterstock

Колективна імунізація

Д-р Зих-Крекора: Наразі немає даних про рівень вакцинації українських дітей у Польщі. Однак для того, щоб підтримувати поріг колективного імунітету, необхідно розуміти, що це означає. Цей поріг визначається як відсоток імунізованих людей у популяції, після якого кількість нових інфікованих починає зменшуватися. Зазвичай для цього потрібно, щоб 90-95% населення мали імунітет. Однак відсоток людей, які отримали імунітет за допомогою вакцинації, варіюється від хвороби до хвороби. Наприклад, для кору такий «поріг безпеки» становить 95%, для кашлюку — 92-94%, для дифтерії та краснухи — 83-86%, а для епідемічного паротиту — 75-86%. Це означає, що стільки людей серед населення повинні мати імунітет до відповідної хвороби, щоб запобігти інфікуванню в більших масштабах.

Лікарка підкреслює, що Україна є країною з високим рівнем захворюваності на туберкульоз, в тому числі на туберкульоз з множинною лікарською стійкістю. Це одна з головних причин, чому особливо важливо стежити за станом здоров'я дітей, які мігрують до Польщі. За останніми даними, у 2021 році в Польщі було зареєстровано 3704 випадки туберкульозу, що на 8,53% більше, ніж у попередньому році. У 2022 році кількість випадків становила 4020, а в 2023 році — 4231 випадок. Це на 14,23% більше, ніж у 2021 році, що ще раз підкреслює необхідність пильності та профілактичних заходів, особливо в контексті захворювань з множинною лікарською стійкістю, які становлять серйозну загрозу для здоров'я.

Вакцинуватися незалежно від паспорта

Експерти погоджуються, що питання вакцинації також не можна недооцінювати в контексті кількості українських дітей, які зараз перебувають у Польщі. Кількість українських дітей шкільного віку становить близько 342 тисяч, з них близько 185 тисяч навчаються в польських школах. Ці цифри є значними, особливо в контексті загальної кількості дітей у Польщі, яка становить близько 6 мільйонів. Зих-Крекора: Такий приплив учнів з України може мати безпосередній вплив на стійкість населення Польщі. Ось чому так важливо, щоб усі діти, незалежно від національності, були належним чином вакциновані відповідно до Програми імунізації.

Вакцинація є ключовим елементом захисту громадського здоров'я, який допомагає запобігти поширенню небезпечних інфекційних захворювань і захищає не тільки дітей, але й усе суспільство

Сучасну епідеміологічну ситуацію в Польщі, особливо в контексті появи нового населення, можна зрозуміти як результат накопичення великої кількості людей, сприйнятливих до вірусних інфекцій. Останніми роками через зниження рівня поведінки, що запобігає поширенню вірусів, наприклад, соціальної ізоляції або носіння масок, спостерігається зростання кількості інфекцій серед дітей, підлітків і людей похилого віку, які мають ослаблений імунітет. Таке явище можна розглядати як своєрідну відповідь природи на зменшення жорсткості епідемії — віруси, які раніше були обмежені у своїй здатності поширюватися, тепер надолужують згаяний час.

Як зробити щеплення? 

У Польщі обов'язкові щеплення для біженців є безкоштовними в поліклініках первинної медичної допомоги. Це стосується також тих пацієнтів, які не мають медичного страхування. Важливо, що переклад присяжним перекладачем документації про щеплення не є обов'язковим, і якщо батьки або опікуни дитини не мають картки щеплень, але мають медичну книжку дитини, щеплення виконуються відповідно до чинного календаря щеплень. 

Обов'язок вакцинації випливає із Закону «Про запобігання та боротьбу з інфекціями та інфекційними захворюваннями у людей» і стосується дітей, які проживають у Польщі понад 3 місяці, а також тих, чиє перебування має довгостроковий або постійний характер. 

Новонароджені в Польщі підлягають обов'язковій вакцинації проти туберкульозу (БЦЖ) та гепатиту В за загальними правилами. Обов'язковою є також постконтактна вакцинація (від правця, від сказу), в цьому випадку тривалість проживання в Польщі не має значення.  

Щеплення є безкоштовними

Важливо також зазначити, що іноземці, які перебувають у Польщі понад 3 місяці, можуть бути звільнені від обов'язкових щеплень, якщо вони отримали їх за кордоном в обсязі, визначеному Розпорядженням Міністра охорони здоров'я від 18 серпня 2011 року про обов'язкові захисні щеплення, мають про це документальне підтвердження і якщо з моменту проведення цих щеплень минуло не більше періоду імунітету. Звільнення також поширюється на осіб, які мають медичні протипоказання до вакцинації.

Фото: Shutterstock

Не маєте картки щеплень? Ось що робити

Ті, хто не має записів про щеплення, вважаються невакцинованими, а усна інформація від батьків або опікунів не є обов'язковою для лікаря у випадку дитини. 

Українські діти, які не мають при собі карти щеплень, не відмовляються від вакцинації в Польщі з цієї причини. Лікар розглядає таких дітей як нещеплених і скеровує їх на вакцинацію згідно з Індивідуальним календарем щеплень (IKSz). Введення додаткових доз планових вакцин не пов'язане з додатковими ризиками для дитини.

Д-р Зих-Крекора: Якщо дитина з України вже розпочала цикл щеплень у своїй країні, вона може продовжити його в Польщі. Рішення про продовження чи доповнення щеплень приймає сімейний лікар під час індивідуального візиту, і вони проводяться відповідно до розробленого індивідуального календаря щеплень. Слід також зазначити, що якщо мати принесе з собою карту щеплень, зроблену в Україні, немає необхідності перекладати її присяжним перекладачем.

Лікарка наголошує, що обов'язок вакцинації поширюється на всіх дітей, які проживають у Польщі, а ухилення від нього може призвести до серйозних наслідків, як для здоров'я, так і юридичних. У ситуації, коли батьки не реєструють дитину для вакцинації, поліклініка зобов'язана повідомити про це Санітарну інспекцію, що може призвести до штрафу або судового розгляду ситуації в сім'ї.

У повсякденному житті відсутність щеплень також може стати перешкодою, наприклад, при вступі до дитячого садка, де можуть вимагати довідку про щеплення

Будьте пильними

В останні роки ситуація з вакцинацією в Польщі погіршилася через зростаючий вплив антивакцинаторських рухів. У деяких захворюваннях, таких як кір або кашлюк, ми вже починаємо втрачати популяційний імунітет. Д-р Зих-Крекора: Тому ще більш важливо бути пильними і забезпечувати охоплення щепленнями в контексті вакцинації проти туберкульозу, кору та щеплень, які зазвичай не входять до українського календаря обов'язкових щеплень (проти пневмокока та ротавірусу). Захист громадського здоров'я є спільною відповідальністю, і вакцинація відіграє ключову роль у запобіганні поширенню небезпечних захворювань.

Не вакцинуєтесь? Будьте готові до наслідків

Уникнення або відкладання вакцинації може мати різні причини. Основною з них є мовний бар'єр, який, у свою чергу, сприяє недостатній обізнаності через брак інформації. Є також батьки, які цілком свідомо відмовляються від вакцинації. Однак усім їм доводиться стикатися з наслідками. Якщо батьки не приходять з дитиною на щеплення, поліклініка зобов'язана передати цю інформацію в санітарно-епідеміологічну станцію (повітову санітарно-епідеміологічну станцію). Потім з батьками проводять бесіду, і якщо це не дає бажаного результату, на батьків чекає штраф. У такій ситуації можна також очікувати судового розгляду ситуації в сім'ї. 

Йдеться не лише про захист дітей від хвороби, а й про їхнє соціальне функціонування. Багато дитячих садків вимагають пред'явлення актуальних щеплень, і ненадання такого документа, наприклад, у садочку, може стати причиною відмови у прийомі дитини. Що далі? Перешкоди для інтеграції не тільки дитини, але й батьків, труднощі з поверненням на ринок праці. 

Що потрібно знати?

— Щеплення є обов'язковими і безкоштовними

— Дитина може продовжувати цикл вакцинації, отримання додаткових доз не має жодних наслідків для здоров'я

— Інформацію українською мовою можна знайти тут

20
хв

Не знаєте, як зробити щеплення дитині в Польщі? Прочитайте цей текст

Анна Й. Дудек

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Втома, безсилля й осіння хандра: 5 способів полегшити цей стан

Ексклюзив
20
хв

Страхування життя і здоров'я для українців у Польщі 

Ексклюзив
20
хв

Борючись з раком у чужій країні, Світлана знайшла чоловікові нову дружину, дітям — мачуху, а собі — любов

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress