Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Як діє система охорони здоровʼя в Польщі? Ключовим є Національний фонд охорони здоров’я (Narodowy Fundusz Zdrowia, NFZ), відповідник Національної служби здоров’я України.
У Польщі кожен, у тому числі іноземець, хто сплачує відрахування до Закладу соціального страхування (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ZUS), має право на безкоштовне медичне обслуговування. Якщо людина працює на основі трудового договору (Umowa o pracę) або цивільно-правного договору (Umowa zlecenie), внески сплачує роботодавець. Натомість інший вид цивільно-правного договору, а саме про виконання проєкту (Umowa o dzieło), не включає медичного страхування. Тут виходом може бути добровільне страхування.
Українці, які приїхали в Польщу після 24 лютого 2022 року, мають право на безоплатну медичну допомогу нарівні з громадянами країни. Це право надається всім, досить мати номер PESEL зі статусом UKR (як не втратити цей статус, читайте тут). При зверненні до клініки у вас спитають саме номер PESEL, як і при купівлі ліків за рецептом.
У Польщі можна отримати безоплатну допомогу навіть у приватному закладі, якщо він співпрацює з Національним фондом здоров’я, про що завжди сигналізує вивіска NFZ у самій клініці. Ви мусите уточнити, що хочете отримати допомогу «в рамках НФЗ», тобто безоплатно в рамках страхування, а не як приватна особа.
У разі погіршення самопочуття та для профілактичного огляду пацієнт має звернутися до сімейного лікаря, який видає скерування до вузьких спеціалістів, на додаткову діагностику та лабораторні дослідження.
Наберися терпіння і чекай!
Черги до лікарів тривалістю у кілька місяців — це болюча тема і для самих поляків. У Польщі ви не зможете легко потрапити до лікаря вже сьогодні, зробити УЗД тільки тому, що вас зненацька щось заболіло чи здати аналіз крові з метою профілактики.
Лікар-кардіолог Алла розповідає, що на консультацію до кардіолога та ЕХО серця доведеться чекати кілька місяців. «Якщо щось термінове, все значно швидше і безкоштовно. Робили протезування кульшового суглобу в Любліні в IV клінічній лікарні, очікували чотири місяці, але суглоб поставили новітній, про який в Україні тільки чули. Наберіться терпіння і не вимагайте термінової консультації, якщо захворювання хронічне».
Тривале очікування прийому до лікарів пов’язане з нестачею вузькопрофільних спеціалістів у Польщі, що сягає вже кількадесят тисяч. Якщо хочете швидше, доведеться записатися на платний візит.
Іноді ці черги виглядають комічно: полякові Анджею запропонували безоплатний візит до стоматолога на… 2025 рік.
Куди звернутися, якщо є загроза життю?
У Польщі не прийнято викликати швидку допомогу з будь-якого приводу. Приїжджають тільки коли є загроза життю: судоми, гострий психічний розлад, втрата свідомості, порушення серцевого ритму, гострий біль у черевній порожнині, ознаки гострого отруєння, масивна кровотеча тощо.
Віталій Івасенко, лікар медичного центру «Твій Лікар у Варшаві» каже, що поляки самотужки приїжджають в лікарню чи викликають таксі: «Якщо щось екстрене, то померти точно не дадуть. Поки ходиш своїми ногами, лікарі не хвилюватимуться».
Викликати швидку можна за номером 999 або 112 (номер рятувальних служб ЄС).
Я викликала швидку допомогу у Польщі, коли в родички були симптоми панічної атаки. Парамедики вкололи заспокійливе і порадили пацієнтці, яка перебувала в напівпритомному стані, звернутися до сімейного лікаря.
Сімейна лікарка Ольга Новосад пояснює:
«В Польщі якщо швидка і виїжджає, то у ній немає лікарів, тільки парамедики. Призначати препарати не можуть. Приватної швидкої медицини у Польщі немає».
За її словами, якщо порівнювати, то первинна ланка в Україні сильніша: є реанімаційні бригади, на швидкій є медики, вторинна ланка краща в Польщі: покладуть в спеціалізовану палату, швидко і безкоштовно зроблять операцію, в Україні ж потрібно заплатити за витратний матеріал.
Ольга радить: якщо швидка приїжджає, просіть відвезти до найближчої лікарні. «Моїй дитині стало вночі погано — температура, сильна нудота. Я дуже просила парамедиків відвезти доньку в лікарню. У приймальному відділенні ми чекали понад 10 годин, дитина лежала на підлозі. Я почала кричати, щоб поставили крапельницю. Дитина вже була синя. Сортування за важкістю немає взагалі. В Україні це є. В Польщі все в порядку черги. Через 10 годин я зайшла в ординаторську і сказала, що дитині дуже погано. Мені відповіли, що надто багато людей і треба чекати. Не витримала і сказала, що я лікар. Лише після цього дитину поклали в ліжко під крапельницю, а згодом відвезли в ларингологічне відділення. І тільки вночі, через 12 годин після нашого прибуття до клініки, дали антибіотик. Дитина ледь не померла. Їй зробили дві операції — безкоштовно, професійно. До роботи відділення жодних зауважень».
Якщо стан некритичний, самостійно їдьте до лікарні на відділення швидкої допомоги (Szpitalny Oddział Ratunkowy, SOR), працює цілодобово.
До слова, SOR не треба плутати зі службою охорони здоров’я в нічні години та у святкові дні (Nocna i świąteczna opieka zdrowotna), бо це допомога, яка надається у вихідні та з 18:00 до 6:00 ранку. Сюди можна звернутися, якщо стан погіршився після 18:00, тут є перелік відділень.
Чоловікові дизайнерки Катерини Данілової защемило спину, не міг рухатись. Швидка їхати відмовилась, але в цілодобовій приймальні швидко допомогли.
Приватна чи державна?
Обирайте, де лікуватися: в державній (przychodnia publiczna) чи приватній клініці (przychodnia prywatna). Вони у Польщі пропонують широкий спектр медичних послуг: консультацію лікарів різних спеціалізацій, хірургічні операції та реабілітацію. Оснащені сучасним обладнанням. Тут немає української практики «віддячити» лікарю. При виявленні важкого захворювання не треба збирати гроші «всім світом»: ви отримаєте безкоштовну допомогу та ліки.
Приватні клініки пропонують комфортніші умови, ніж державні, ширший вибір послуг, доступ до новітніх методів діагностики й лікування. Але приватна медицина у Польщі дорога і не завжди отримаєте детальну консультацію. Я мала кілька консультацій у приватних клініках. Вони тривали не більше 3–5 хвилин. На мої запитання лікар відповідав: «Я вам усе напишу», «Не хвилюйтеся». Встигала забігти і вибігти з кабінету з аркушем призначення та здивованим обличчям.
Віталій Івасенко, лікар медичного центру «Твій Лікар у Варшаві», який паралельно працює в державній клініці, радить приватну медицину: «Система не справляється. Не вистачає ресурсу. В державній системі є три ланки: швидка допомога, амбулаторна і стаціонарна. Це самостійні галузі. Треба розуміти, на що можна розраховувати».
Справді, до сімейного лікаря потрапити можна швидко, а от до вузьких спеціалістів — ні. Українські лікарі, які працюють у Польщі, відзначають, що якість обладнання у польських клініках (державних і приватних) значно вища, ніж в Україні.
15 хвилин на пацієнта — це жах!
Серед поляків є прихильники як приватної, так і державної медицини. Дехто переконаний, що приватна медицина — лише бізнес, тим-то краще вибирати державну. Поляки спокійно сприймають терміни до лікарів через місяць, два, пів року: для них це звично.
Є й ті, які однозначно рекомендують приватну медицину, але нарікають на її недосконалість. Марцін Лучинський (Marcin Łuczyński), колишній банкір, каже, що основними перевагами польської медицини є її сучасність і нове оснащення.
«У нас багато професіоналів, та всі вони перевтомлені. 15 хвилин на пацієнта — це суцільний жах і для лікаря, і для пацієнта. Польські лікарі часто виїжджають до Західної Європи та США. Польща приймає лікарів з Білорусі й України».
Марцін розповідає, що на приватне лікування витрачає близько 20 відсотків свого заробітку і не завжди задоволений якістю. «Наприклад, я 25 років лікуюся в урологів. Виписують ліки від симптомів, не лікують причину. За шалені кошти. Психіатрія — це драма. Щоб не чекати 20 місяців, йдете до приватного психотерапевта. Я щотижня витрачаю на психотерапевта 200 злотих, на рік це близько 10 тисяч злотих. Ще один приклад стосується людей після операції на серці, як у мого тата з кардіостимулятором. Записалися на рік наперед на конкретний час. Прийшли о 8.30, чекали 2 години, зібралась величезна черга, лікаря не було». Марцін зчинив галас і раптом виявилося, що лікар весь час був в кабінеті, розмовляв по телефону.
У жодному разі не панікуй!
Медицина в Польщі пропонує високий рівень послуг і доступність першочергової, невідкладної допомоги. Віталій Івасенко, лікар медичного центру «Твій Лікар у Варшаві», радить заздалегідь піти до сімейного лікаря та підписати декларацію.
Якщо є хронічні захворювання, розкажіть сімейному лікарю і візьміть скерування на планові обстеження, на які, можливо, доведеться чекати кілька місяців. Це норма для поляків, як і консультації тривалістю 2–5 хвилин.
Якщо є загроза життю, звертайтеся до найближчої лікарні на SOR.
Сімейний лікар Ольга Новосад радить користуватися ресурсом Znanylekarz: «Там можна знайти різних спеціалістів. В кожному випадку не панікуйте. Якщо геть усе погано, їдьте до Охорони здоров’я вночі та у святкові дні (Nocna i świąteczna opieka zdrowotna)».
Окрім того, ввечері та вночі можна отримати безкоштовну консультацію телефоном на Телеплатформі першого контакту, за потреби лікар одразу може виписати рецепт: вони тут електронні, код рецепту прийде вам на телефон в смс. Ця служба працює й українською мовою за телефоном: +48 800 137 200
І найголовніше: не забувайте про профілактику та здоровий спосіб життя.
Медична допомога для українців у Польщі - корисні посилання:
1. Телефон українською мовою, який допоможе знайти своє місце в системі охорони здоров’я Польщі: 22 5662220 (пн-пт 7:00–21:00)
2. Безкоштовна невідкладна терапевтична допомога в приймальній Centrum Medyczne Damiana
3. Допомога онкохворим з України: Alivia Onkofundacja
4. Невідкладна допомога надається у LUXMED. Створена польсько-українська гаряча лінія за номером 22 4587007 (працює щодня 9.00–17.00) та електронною адресою ua.kontakt@luxmed.pl.
5. Відділення швидкої медичної допомоги SOR: перелік відділень
6. Охорона здоров’я вночі та у святкові дні (Nocna i świąteczna opieka zdrowotna): перелік пунктів
7. Виклик швидкої допомоги за номером телефону 999 або 112
8. Перевірити наявність вільних місць до лікаря (Informator o Terminach Leczenia)
9. Медичний центр «Твій лікар»: приватна клініка, де працюють україно- та російськомовні лікарі
10. Портал Znanylekarz надає медичні консультації
11. Портал Zapytaj-lekarza: доступні безкоштовні медичні консультації, також українською мовою
12. Портал UAMED.PL інформує про всі медичні заклади та лікарів, де можна отримати допомогу
Українська письменниця, теле- й радіоведуча, журналістка, піарниця, громадська діячка, голова правління ГО «Здоров’я жіночих грудей». Працювала редакторкою у низці журналів, газет та видавництв. Була ведучою Українського радіо. Пройшла шлях від кореспондентки до телеведучої та сценаристки на телебаченні. Обіймала посади керівниці пресслужби різних департаментів КМДА, Київської обласної колегії адвокатів, працювала з персональними брендами визначних осіб. З 2020 року займається питаннями профілактики раку грудей в Україні. Пише книги та популяризує українську літературу.Членкиня Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Авторка книг «Стежка в долонях», «Ілюзії великого міста», «Падаючи вгору», «Київ-30», тритомника «Україна 30». Життєвий девіз: Тільки вперед, але з зупинками на щастя.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!