Ексклюзив
20
хв

Як українцям отримати медичну допомогу в Польщі?

На деякі види діагностики доводиться чекати навіть рік, часом замість швидкої краще викликати таксі, та операцію зроблять безкоштовно

Оксана Щирба

Воєнні біженці мають ті ж права, що й громадяни РП. Фото: Pexels

No items found.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Як діє система охорони здоровʼя в Польщі? Ключовим є Національний фонд охорони здоров’я (Narodowy Fundusz Zdrowia, NFZ), відповідник Національної служби здоров’я України. 

У Польщі кожен, у тому числі іноземець, хто сплачує відрахування до Закладу соціального страхування (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ZUS), має право на безкоштовне медичне обслуговування. Якщо людина працює на основі трудового договору (Umowa o pracę) або цивільно-правного договору (Umowa zlecenie), внески сплачує роботодавець. Натомість інший вид цивільно-правного договору, а саме про виконання проєкту (Umowa o dzieło), не включає медичного страхування. Тут виходом може бути добровільне страхування.

Українці, які приїхали в Польщу після 24 лютого 2022 року, мають право на безоплатну медичну допомогу нарівні з громадянами країни. Це право надається всім, досить мати номер PESEL зі статусом UKR (як не втратити цей статус, читайте тут). При зверненні до клініки у вас спитають саме номер PESEL, як і при купівлі ліків за рецептом.

У Польщі можна отримати безоплатну допомогу навіть у приватному закладі, якщо він співпрацює з Національним фондом здоров’я, про що завжди сигналізує вивіска NFZ у самій клініці. Ви мусите уточнити, що хочете отримати допомогу «в рамках НФЗ», тобто безоплатно в рамках страхування, а не як приватна особа.

У разі погіршення самопочуття та для профілактичного огляду пацієнт має звернутися до сімейного лікаря, який видає скерування до вузьких спеціалістів, на додаткову діагностику та лабораторні дослідження.

Наберися терпіння і чекай!

Черги до лікарів тривалістю у кілька місяців — це болюча тема і для самих поляків. У Польщі ви не зможете легко потрапити до лікаря вже сьогодні, зробити УЗД тільки тому, що вас зненацька щось заболіло чи здати аналіз крові з метою профілактики. 

Лікар-кардіолог Алла розповідає, що на консультацію до кардіолога та ЕХО серця доведеться чекати кілька місяців. «Якщо щось термінове, все значно швидше і безкоштовно. Робили протезування кульшового суглобу в Любліні в IV клінічній лікарні, очікували чотири місяці, але суглоб поставили новітній, про який в Україні тільки чули. Наберіться терпіння і не вимагайте термінової консультації, якщо захворювання хронічне».

Тривале очікування прийому до лікарів пов’язане з нестачею вузькопрофільних спеціалістів у Польщі, що сягає вже кількадесят тисяч. Якщо хочете швидше, доведеться записатися на платний візит.

Іноді ці черги виглядають комічно: полякові Анджею запропонували безоплатний візит до стоматолога на… 2025 рік.

Куди звернутися, якщо є загроза життю?

У Польщі не прийнято викликати швидку допомогу з будь-якого приводу. Приїжджають тільки коли є загроза життю: судоми, гострий психічний розлад, втрата свідомості, порушення серцевого ритму, гострий біль у черевній порожнині, ознаки гострого отруєння, масивна кровотеча тощо. 

Віталій Івасенко, лікар медичного центру «Твій Лікар у Варшаві» каже, що поляки самотужки приїжджають в лікарню чи викликають таксі: «Якщо щось екстрене, то померти точно не дадуть. Поки ходиш своїми ногами, лікарі не хвилюватимуться».

Викликати швидку можна за номером 999 або 112 (номер рятувальних служб ЄС). 

Я викликала швидку допомогу у Польщі, коли в родички були симптоми панічної атаки. Парамедики вкололи заспокійливе і порадили пацієнтці, яка перебувала в напівпритомному стані, звернутися до сімейного лікаря.

Сімейна лікарка Ольга Новосад пояснює:

«В Польщі якщо швидка і виїжджає, то у ній немає лікарів, тільки парамедики. Призначати препарати не можуть. Приватної швидкої медицини у Польщі немає».

За її словами, якщо порівнювати, то первинна ланка в Україні сильніша: є реанімаційні бригади, на швидкій є медики, вторинна ланка краща в Польщі: покладуть в спеціалізовану палату, швидко і безкоштовно зроблять операцію, в Україні ж потрібно заплатити за витратний матеріал. 

У Польщі швидка допомога не приїде, якщо немає загрози життю, Фото: NewsLubuski/East News

Ольга радить: якщо швидка приїжджає, просіть відвезти до найближчої лікарні. «Моїй дитині стало вночі погано — температура, сильна нудота. Я дуже просила парамедиків відвезти доньку в лікарню. У приймальному відділенні ми чекали понад 10 годин, дитина лежала на підлозі. Я почала кричати, щоб поставили крапельницю. Дитина вже була синя. Сортування за важкістю немає взагалі. В Україні це є. В Польщі все в порядку черги. Через 10 годин я зайшла в ординаторську і сказала, що дитині дуже погано. Мені відповіли, що надто багато людей і треба чекати. Не витримала і сказала, що я лікар. Лише після цього дитину поклали в ліжко під крапельницю, а згодом відвезли в ларингологічне відділення. І тільки вночі, через 12 годин після нашого прибуття до клініки, дали антибіотик. Дитина ледь не померла. Їй зробили дві операції — безкоштовно, професійно. До роботи відділення жодних зауважень».

Якщо стан некритичний, самостійно їдьте до лікарні на відділення швидкої допомоги (Szpitalny Oddział Ratunkowy, SOR), працює цілодобово. 

До слова, SOR не треба плутати зі службою охорони здоров’я в нічні години та у святкові дні (Nocna i świąteczna opieka zdrowotna), бо це допомога, яка надається у вихідні та з 18:00 до 6:00 ранку. Сюди можна звернутися, якщо стан погіршився після 18:00, тут є перелік відділень.

Чоловікові дизайнерки Катерини Данілової защемило спину, не міг рухатись. Швидка їхати відмовилась, але в цілодобовій приймальні швидко допомогли.

Приватна чи державна?

Обирайте, де лікуватися: в державній (przychodnia publiczna) чи приватній клініці (przychodnia prywatna). Вони у Польщі пропонують широкий спектр медичних послуг: консультацію лікарів різних спеціалізацій, хірургічні операції та реабілітацію. Оснащені сучасним обладнанням. Тут немає української практики «віддячити» лікарю. При виявленні важкого захворювання не треба збирати гроші «всім світом»: ви отримаєте безкоштовну допомогу та ліки. 

Приватні клініки пропонують комфортніші умови, ніж державні, ширший вибір послуг, доступ до новітніх методів діагностики й лікування. Але приватна медицина у Польщі дорога і не завжди отримаєте детальну консультацію. Я мала кілька консультацій у приватних клініках. Вони тривали не більше 3–5 хвилин. На мої запитання лікар відповідав: «Я вам усе напишу», «Не хвилюйтеся». Встигала забігти і вибігти з кабінету з аркушем призначення та здивованим обличчям. 

Можна швидко потрапити до сімейного лікаря, але не до вузького спеціаліста. Черга у лікарні в Любліні. Фото: Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Віталій Івасенко, лікар медичного центру «Твій Лікар у Варшаві», який паралельно працює в державній клініці, радить приватну медицину: «Система не справляється. Не вистачає ресурсу. В державній системі є три ланки: швидка допомога, амбулаторна і стаціонарна. Це самостійні галузі. Треба розуміти, на що можна розраховувати». 

Справді, до сімейного лікаря потрапити можна швидко, а от до вузьких спеціалістів — ні. Українські лікарі, які працюють у Польщі, відзначають, що якість обладнання у польських клініках (державних і приватних) значно вища, ніж в Україні.

15 хвилин на пацієнта — це жах!

Серед поляків є прихильники як приватної, так і державної медицини. Дехто переконаний, що приватна медицина — лише бізнес, тим-то краще вибирати державну. Поляки спокійно сприймають терміни до лікарів через місяць, два, пів року: для них це звично.

Є й ті, які однозначно рекомендують приватну медицину, але нарікають на її недосконалість. Марцін Лучинський (Marcin Łuczyński), колишній банкір, каже, що основними перевагами польської медицини є її сучасність і нове оснащення. 

«У нас багато професіоналів, та всі вони перевтомлені. 15 хвилин на пацієнта — це суцільний жах і для лікаря, і для пацієнта. Польські лікарі часто виїжджають до Західної Європи та США. Польща приймає лікарів з Білорусі й України».

Марцін розповідає, що на приватне лікування витрачає близько 20 відсотків свого заробітку і не завжди задоволений якістю. «Наприклад, я 25 років лікуюся в урологів. Виписують ліки від симптомів, не лікують причину. За шалені кошти. Психіатрія — це драма. Щоб не чекати 20 місяців, йдете до приватного психотерапевта. Я щотижня витрачаю на психотерапевта 200 злотих, на рік це близько 10 тисяч злотих. Ще один приклад стосується людей після операції на серці, як у мого тата з кардіостимулятором. Записалися на рік наперед на конкретний час. Прийшли о 8.30, чекали 2 години, зібралась величезна черга, лікаря не було». Марцін зчинив галас і раптом виявилося, що лікар весь час був в кабінеті, розмовляв по телефону. 

У жодному разі не панікуй!

Медицина в Польщі пропонує високий рівень послуг і доступність першочергової, невідкладної допомоги. Віталій Івасенко, лікар медичного центру «Твій Лікар у Варшаві», радить заздалегідь піти до сімейного лікаря та підписати декларацію.

Якщо є хронічні захворювання, розкажіть сімейному лікарю і візьміть скерування на планові обстеження, на які, можливо, доведеться чекати кілька місяців. Це норма для поляків, як і консультації тривалістю 2–5 хвилин.

Якщо є загроза життю, звертайтеся до найближчої лікарні на SOR. 

Сімейний лікар Ольга Новосад радить користуватися ресурсом Znanylekarz: «Там можна знайти різних спеціалістів. В кожному випадку не панікуйте. Якщо геть усе погано, їдьте до Охорони здоров’я вночі та у святкові дні (Nocna i świąteczna opieka zdrowotna)». 

Окрім того, ввечері та вночі можна отримати безкоштовну консультацію телефоном на Телеплатформі першого контакту, за потреби лікар одразу може виписати рецепт: вони тут електронні, код рецепту прийде вам на телефон в смс. Ця служба працює й українською мовою за телефоном: +48 800 137 200

І найголовніше: не забувайте про профілактику та здоровий спосіб життя. 

Медична допомога для українців у Польщі - корисні посилання:

1. Телефон українською мовою, який допоможе знайти своє місце в системі охорони здоров’я Польщі: 22 5662220 (пн-пт 7:00–21:00)

2. Безкоштовна невідкладна терапевтична допомога в приймальній Centrum Medyczne Damiana 

3. Допомога онкохворим з України: Alivia Onkofundacja 

4. Невідкладна допомога надається у LUXMED. Створена польсько-українська гаряча лінія за номером 22 4587007 (працює щодня 9.00–17.00) та електронною адресою ua.kontakt@luxmed.pl.

5. Відділення швидкої медичної допомоги SOR: перелік відділень 

6. Охорона здоров’я вночі та у святкові дні (Nocna i świąteczna opieka zdrowotna): перелік пунктів 

7. Виклик швидкої допомоги за номером телефону 999 або 112 

8. Перевірити наявність вільних місць до лікаря (Informator o Terminach Leczenia

9. Медичний центр «Твій лікар»: приватна клініка, де працюють україно- та російськомовні лікарі

10. Портал Znanylekarz надає медичні консультації

11. Портал  Zapytaj-lekarza: доступні безкоштовні медичні консультації, також українською мовою

12. Портал UAMED.PL інформує про всі медичні заклади та лікарів, де можна отримати допомогу

No items found.

Українська письменниця, теле- й радіоведуча, журналістка, піарниця, громадська діячка, голова правління ГО «Здоров’я жіночих грудей». Працювала редакторкою у низці журналів, газет та видавництв. Була ведучою Українського радіо. Пройшла шлях від кореспондентки до телеведучої та сценаристки на телебаченні. Обіймала посади керівниці пресслужби різних департаментів КМДА, Київської обласної колегії адвокатів, працювала з персональними брендами визначних осіб. З 2020 року займається питаннями профілактики раку грудей в Україні. Пише книги та популяризує українську літературу.Членкиня Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Авторка книг «Стежка в долонях», «Ілюзії великого міста», «Падаючи вгору», «Київ-30», тритомника «Україна 30». Життєвий девіз: Тільки вперед, але з зупинками на щастя.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
малюнок, дитина, рожевий

Д-р Рафал Шмайда — лікар, дитячий та підлітковий психіатр. Спеціалізується на лікуванні та терапії СДУГ, поведінкових розладів та розладів аутистичного спектру. Працює в Дитячій психіатричній лікарні в Лодзі.

Д-р Рафал Шмайда. Фото з приватного архіву

До Уповноваженого зі прав людини надійшло звернення від батьків дітей з СДУГ. Лист стосується можливості отримання довідки про спеціальну освіту для тих дітей, у яких діагностовано синдром дефіциту уваги та гіперактивності. Наразі батьки дітей з аутизмом та різними видами інвалідності можуть подавати документи на отримання такої довідки. Як ви оцінюєте цю петицію?

Я вважаю, що така діяльність має глибокий сенс. Діти з СДУГ — це діти з конкретними потребами, тому можливість спеціальної освіти дозволить їм навчатися відповідно до своїх потреб, наприклад, у менших групах, частково за індивідуальною програмою, з іншим темпом роботи.

Діти з СДУГ думають дуже швидко і діють імпульсивно, але їхній темп роботи в школі повільніший, вони можуть вчитися повільніше

Це пов'язано з тим, що їх набагато більше турбують зовнішні подразники, ніж нейротипових дітей. У класі, групі дітей завжди шумно, тому, працюючи в класі з 30 учнів, дитина зі СДУГ отримає менше користі, ніж її одноліток, який не має таких «відволікаючих факторів». Якщо є можливість створювати менші групи, таким дітям буде легше. Є сенс адаптувати класи, школи та систему навчання до потреб усіх дітей. Це не означає, що кожна дитина повинна навчатися індивідуально, оскільки це і несприятливо для самого пацієнта, і тягар для системи, але робота в менших групах і пристосування до потреб дітей має глибокий сенс. 

Побутує думка, що діти зі СДУГ «заважають», неслухняні та, окрім того, занижують освітній рівень. Чи так насправді?

Люди бувають різні. Діти — це теж люди, і вони теж різні. В цілій групі пацієнтів зі СДУГ є діти з дуже високим інтелектуальним розвитком, які добре вчаться в школі і пізніше, запам'ятовують, багато отримують від уроків, і ті, хто, хоча б емоційно, трохи відстають від своїх однолітків, а в контакті можуть здаватися на рік-два молодшими за свій вік, тим більше, що СДУГ часто співіснує з іншими порушеннями розвитку. 

Що стосується цієї «неслухняності», то так: діти з СДУГ гучні, імпульсивні, непосидючі, одним словом, це не «ідеальні» діти для польської школи, де переважно сидять і щось переписують з дошки.

Фото: Shutterstock

З такою дитиною вчитель метушиться, бо вона виділяється з групи нейротипових дітей, які сидять за цими партами і переписують. Натомість дитина з СДУГ совається, малює в зошиті, відповідає на запитання без запитань, не дотримується правил, відповідає набагато голосніше, а іноді вигукне щось вульгарне. 

І зауваження в щоденнику готове. Насправді, я іноді анекдотично прошу у батьків такий щоденник, який потім показую студентам, щоб вони розуміли про що йдеться. Для такої гіперактивної дитини в щоденнику справді дуже багато зауважень.

Чи не було б добре, наприклад, якби замість того, щоб писати негативні коментарі, вчителі писали позитивні? 

Це особливо рекомендується для роботи з дітьми зі СДУГ, тому що вони постійно отримують догани на кожному етапі навчання, а може, і в житті. 

Як тільки вони опускають голову і роблять домашнє завдання, виявляється, що це було домашнє завдання тижневої давності, так? І знову провал, і знову все погано, а потім всі сміються, що вона взагалі розсіяна і зробила не те домашнє завдання. Позитивне підкріплення і суперсили також є дуже важливим питанням, тому що така дитина приходить додому зі школи після низки зауважень і чує — цього разу від батьків: у тебе в кімнаті знову безлад, ти не прибрала, ти знову не взяла сумку для перезувного, чому ти ще не почистила зуби тощо, і завжди хтось чіпляється до них, тому самооцінка таких дітей зазвичай абсолютно низька, і насправді ви повинні показати їм ці суперсили, щоб дати їм шанс на правильний розвиток і здорову самооцінку.

Зі спостережень терапевтів, а також зі статистики випливає, що коли СДУГ не діагностується або не лікується, він часто корелює в подальшому житті з депресією або тривожними розладами.

Дійсно, близько 30 відсотків таких ситуацій можуть бути пов'язані з розладами з цієї депресивно-тривожної сфери. 

Ще 30 відсотків схильні до ризику виникнення залежності, наступні — до ризику виникнення проблем, пов'язаних з антисоціальною поведінкою або злочинністю. При неналежному лікуванні СДУГ існує високий ризик того, що у пацієнта розвинеться один або декілька з цих розладів одночасно, оскільки вони не є взаємовиключними. Наприклад, кожен третій матиме депресивно-тривожні проблеми, кожен третій — проблеми з якоюсь залежністю, а кожен третій — проблеми з різною антисоціальною поведінкою. 

Це, звісно, не означає, що вони обов'язково стануть злочинцями, це більше схоже на те, що, наприклад, вони потраплять у якусь бійку і через це матимуть проблеми з законом, тому що якщо у когось такий високий рівень імпульсивності, то потрапити в бійку — це дійсно момент, тому що ми також бачимо це серед наших пацієнтів у відділеннях.

Фото: Shutterstock

Говорячи про імпульсивність, я натрапила на влучну, на мою думку, цитату про те, як функціонують діти з СДУГ: їхній мозок схожий на ракету та велосипедні гальма.

Я абсолютно з цим згоден.

Мозок, як ракета — це те, що вони мають так само, як і кожен з нас, але дійсно, більшість з нас мають краще гальмування

І якщо ми подумаємо про такі нейробіологічні основи, то насправді СДУГ — це в першу чергу дефіцит гальмування, тому що у цих людей збудливість на правильному рівні, нормальному, в той час як гальмування — на поганому рівні. І саме тому вони так швидко перемикають свою увагу з місця на місце, тому що це залежить від збудження.

Вони не можуть утримувати увагу на одному предметі, тому що це залежить від гальмування, і саме тому вони часто перебивають один одного, саме тому вони не можуть стояти в чергах, саме тому вони не можуть не говорити до того, як хтось закінчить питання, і взагалі вони нетерплячі і непосидючі. 

Так, я частково згоден з цим, але це не означає, що їхній мозок працює швидше, ніж у дітей, які не мають проблем зі СДУГ, у них просто гірші гальма.

Чи переймають діти якісь стратегії виживання? Тому що здається, що кожен обирає якісь, і якщо це не діагностовано, наприклад, щоб не виділятися з групи, щоб якось справлятися, наприклад, в школі або в групі однолітків, що вони, не знаю, вдають з себе когось, підлабузнюються, наслідують?

Ці діти постійно відчувають, що вони переживають якусь невдачу, і це однокласники сміються з хлопчика, що він ловить гав, тому він переходить в агресію, тому що, врешті-решт, ніхто не скаже йому, що він розсіяний, якщо всі будуть його боятися. Це один варіант. 

Інший варіант — це те, що він буде імітувати всю поведінку групи, і дійсно, так чи інакше, найчастіше вони йдуть знову, і їх тягне до групи, яка десь поводиться абсолютно некоректно. 

Ну, і насправді іноді в цьому всьому є ще й така мотивація, що якщо мені всі кажуть, що я такий неслухняний, то я тільки покажу вам, що значить бути неслухняним. 

Якщо я маю бути поганим, то я буду таким і ви ще пошкодуєте. І ось тоді ми дійсно маємо проблему розвитку поведінкових проблем, і тоді ми бачимо, наскільки ці діти можуть бути, переносно кажучи, неслухняними.

Ми говорили про суперсили. Чи існують якісь особливі якості або схильності, пов'язані зі СДУГ? 

Загалом так, тому що це зазвичай люди, які мають багато енергії, яка може бути спрямована на «заважання» в класі, але також і на спорт або музику. Це діти, які ніколи не втомлюються, тому може бути так, що тільки після футболу, тенісу чи дзюдо вони повертаються додому о 8 вечора і заспокоюються. Ці люди вміють «заговорювати», зачаровувати людей, вони мають чудову енергетику у спілкуванні.

Я сміюся з того, що пацієнт зі СДУГ може не бути вродженим бухгалтером, але вродженим продавцем: щоб говорити тут і там, рекламувати — це вже точно

А митцем? Чи пов'язаний СДУГ, наприклад, з творчістю?

Так, це люди, які, як правило, мають багато інтересів і занять, що може бути як позитивним, так і негативним. З одного боку, це діти з широким світоглядом, які цікавляться багатьма речами і темами, але з іншого боку, їх можна розглядати як «запальничку», тому що щойно вони грали у футбол, тепер у шахи, а потім у теніс, плавання і пазли. СДУГ також пов'язаний з явищем, яке в літературі називають «гіперфокусом», тобто здатністю максимально і надовго зосереджувати увагу на чомусь, що представляє інтерес в даний час або в конкретний момент. 

Тобто, якщо мене щось зачепило, щось дійсно має для мене такий високий емоційний заряд і робить мене щасливим, я можу займатися цим годинами, і тоді ви не бачите цих розладів дефіциту уваги. Хтось колись сказав, що СДУГ — це переважно розлад нудної діяльності, тому уроки в школі не завжди бувають цікавими, але якщо, не знаю, англійська — моє хобі, то я буду старанно її вивчати, незважаючи ні на що. У мене були пацієнти, для яких математика була улюбленим предметом і вони завжди отримували з неї п'ятірки, вчителі ледь не на олімпіаду хотіли їх брати. Інший у мене був захопленим істориком, який знав і розумів історію в початковій школі, в четвертому класі на рівні середньої школи. 

Це може бути як історія, так і футбол. 

Варто знайти щось, на чому ваша дитина має цей гіперфокус, і розвивати його таким чином. Так чи інакше, ми говоримо про острівці компетентності: він може бути не найкращим у математиці чи польській мові, але він — найкращий плавець, найкращий бігун і найкращий футболіст у своєму класі. 

Фото: Shutterstock

Це не «легкі» діти, їх виховання і підтримка вимагає від батьків особливих компетенцій? Тому що таку дитину можна п'ятнадцять разів попросити почистити зуби або взутися, а вона не відреагує. Або не чує, або зайнята чимось іншим в цей час.

Вони можуть насправді не чути, але не тому, що мають проблеми зі слухом, а тому, що є проблема з проходженням інформації крізь весь інформаційний шум. 

Ми також говоримо про СДУГ як про порушення вибірковості стимулів, тобто з усього інформаційного шуму дитині важко виокремити конкретну інформацію про те, що це мама чи батько кличуть. Це один момент. Друге: навіть якщо дитина включилася і почала робити те, що ми її попросили, посеред завдання вона може відволіктися і зайнятися чимось іншим. Абсолютно точно. Тож ми приходимо, вона знову не зробила те, що ми просили, і розчарування зростає. Так само і в дитини, яку знову турбує те, що хтось перериває діяльність, яка її цікавить. Це може призвести до вибуху негативних емоцій. Знову ж таки, тут є дефіцит гальмування, і тоді ми маємо емоції, як у ракети з гальмами від велосипеда. І тому меблі можуть літати по дому. Ну, тому що як ця дитина має справлятися? 

Існують спеціальні групи підтримки для батьків дітей з розладами спектру та СДУГ, адже зберігати терпіння та проявляти розуміння, встановлюючи обмеження та конкретні вимоги, може бути виснажливим.  Як вони можуть бути зі своєю дитиною, підтримувати один одного, підсилювати один одного і просто справлятися?

Що завжди працює, так це фіксований графік. Це базово, і такий розпорядок краще працює з молодшими дітьми, тому що з підлітком, який переживає підліткову кризу, буде складніше — а я завжди пояснюю батькам, що діти зі СДУГ переживають її в повній мірі. 

Ми встаємо о 8 годині, чистимо зуби, снідаємо, одягаємося, йдемо в садок або школу і так далі. Потім о 18:00 ми робимо домашнє завдання, о 19:00 читаємо або дивимося казку чи щось інше. 

Діти зі СДУГ набагато краще функціонують у жорсткій структурі дня

Ми також даємо їм одне завдання, тому що якщо ми просимо їх спочатку одягнутися, потім почистити зуби, а потім прибрати іграшки, вони можуть почистити зуби, одягнутися наполовину, але не встигнуть виконати третє завдання. 

Існує також проблема того, що цю увагу потрібно нагадувати. Якщо ми будемо давати по одній команді: підійди до мене, подивись на мене, зараз ти винесеш сміття, і ще попросимо повторити, що треба зробити, то вони підуть і винесуть сміття. 

Хвилиною перепочинку для батьків або опікунів може стати планшет або телефон. Ми вмикаємо мультфільм або гру, і ось він — спокій і тиша. Як це впливає на дітей зі СДУГ?

СДУГ пов'язаний з більш високим ризиком залежності, ніж у загальній популяції, і це стосується, як ми звикли вважати, не тільки алкоголю або наркотиків, а й інтернету, використання смартфонів, комп'ютерних ігор або соціальних мереж. 

Діти зі СДУГ дуже вбирають це в себе, вони також отримують швидке відчуття задоволення, тому що це одна з небагатьох речей, на яких вони можуть абсолютно зосередитися, тому що там ця увага постійно бомбардується і стимулюється. 

На додачу до цього, є адреналін від гри та змагання з іншими. І є небезпека, що така людина, яка відчуває фрустрацію в реальному житті, втече в онлайн, тому що там вона має швидше, легше задоволення і там ніхто не дорікає їй знову і знову.

Фото: Shutterstock

Коли слід починати фармакологічне лікування? 

Не треба боятися ні діагнозу, ні ліків. Загалом, правило полягає в тому, що навіть якщо є діагноз, перше, що ми запроваджуємо, — це цілий комплекс маніпуляцій, окрім фармакологічних, наприклад, питання, пов'язані з тим фіксованим розпорядком дня, про який ми згадували раніше. Це одне з найпростіших втручань, яке покращує функціонування такої молодої людини. З іншого боку, якщо цей комплекс психосоціальних втручань є неефективним, тоді в дію вступають ліки.

Або, наприклад, коли у пацієнта починають розвиватися ускладнення СДУГ, тобто, наприклад, опозиційно-викличний розлад. 

Тобто: протягом півроку, як мінімум, усталений патерн непокори, нехтування соціальними нормами дорослих, спалахи гніву, дратівливість, мстивість. Тепер описано критерії цього опозиційно-викличного розладу, щоб реципієнт також мав певне уявлення, про що ми говоримо. Ну, у випадку розвитку такого типу ускладнення, або, наприклад, іншого типу ускладнення, як ось він пішов у перший клас початкової школи, а через три тижні його вже хочуть вигнати. Ну, у нас дійсно є такі пацієнти. І тоді є показання до медикаментозного лікування.

Але батьки бояться ліків.

Думаю, це пов'язане з браком достовірної інформації та нерозумінням того, що найпопулярніший і загалом ефективний препарат у Польщі — метилфенідат — вважається наркотиком. Насправді його механізм дії схожий, але головна відмінність полягає в тому, що він не викликає ейфорії, не викликає такої толерантності, але підвищує концентрацію, посилює увагу, що робить його ефективним на 90 відсотків. Не потрібно боятися цих препаратів, оскільки вони можуть значно покращити функціонування дітей та підлітків.

Переклад: Анастасія Канарська

20
хв

Дітям зі СДУГ потрібно показати їхню суперсилу

Анна Й. Дудек
щеплення, дитина, вакцинація

Програма безкоштовної вакцинації від ВПЛ стартувала 1 червня 2024 року. Вона спрямована на дітей та підлітків віком від 9 до 14 років (для дітей, яким ще не виповнилося 14 років). Чому саме цей вік? Експерти підкреслюють, що вакцини найбільш ефективні до того, як дитина мала контакт з вірусом, а отже, до початку статевого життя — вірус передається статевим шляхом. 

«Відтепер дівчатка та хлопчики можуть вакцинуватися після дев'яти років до 14 років, але ми хочемо розширити цю програму. Вакцинація є добровільною і безкоштовною, але остаточне рішення залишається за батьками», — заявила на прес-конференції міністр охорони здоров'я Ізабела Лещина. «Ми розпочинаємо програму вакцинації від ВПЛ у початкових школах. Це важлива медична та освітня акція», — додала міністр освіти Барбара Новацька. Вона також підкреслила роль батьків і директорів шкіл у реалізації цієї програми: «Ми звертаємося до батьків із закликом записати своїх дітей на безкоштовну і безпечну вакцинацію, яка буде проводитися в школах».

Вірус папіломи людини (ВПЛ) — один із найпоширеніших вірусів у світі. Існує понад 150 типів ВПЛ, і десяток з них є особливо небезпечними, оскільки мають високу онкогенність. Тобто: вони можуть викликати рак. Усім випадкам раку шийки матки передує хронічна ВПЛ-інфекція, але це не єдина злоякісна пухлина, пов'язана з цим вірусом. Він також може викликати рак ануса, піхви, вульви, статевого члена, ротоглотки, голови та шиї. Вісімдесят відсотків сексуально активних людей, як чоловіків, так і жінок, контактують з ним. Довгий час вважалося — помилково — що щеплення від ВПЛ є вакциною для дівчат і жінок, і це тому, що вірус в першу чергу асоціюється з раком шийки матки. Це четверте за поширеністю злоякісне онкологічне захворювання у жінок у всьому світі. Щороку у світі діагноз ставлять понад 600 тисяч жінок, і більше половини з них помирають. У Польщі щороку помирає понад 340 тисяч жінок, а кількість нових випадків оцінюється в понад 600 тисяч. Понад 80% усіх випадків захворювання припадає на країни, що розвиваються.

У Польщі рак шийки матки щороку діагностують майже у 3 тисячі жінок. Однак хлопчики також потребують вакцинації, оскільки метою є не лише захист окремих осіб, але й зупинення поширення вірусу серед населення
Фото: Shutterstock

Педіатриня д-р Катажина Зих-Крекора: З 2024 року в Польщі діє універсальна програма вакцинації проти ВПЛ, яка охоплює також дітей. Діти у віці від 9 до 14 років можуть отримати вакцину абсолютно безкоштовно в рамках шкільної кампанії. Для дітей старшого віку програма дозволяє безкоштовну вакцинацію з вересня минулого року вакцинами Cervarix (бівалентною) або Gardasil 9 (9-валентною). Ці вакцини ефективно захищають насамперед від раку шийки матки, а також від інших видів раку, пов'язаних з ВПЛ, таких як рак анального отвору, вульви та піхви.

Лікар додає, що вакцини проти ВПЛ вважаються безпечними, а побічні ефекти в основному обмежуються місцевими реакціями в місці ін'єкції. — Серйозні побічні ефекти трапляються рідко. Дослідження показали, що вакцина найбільш ефективна при введенні в молодому віці, з ефективністю від 74% до 93% у групі 9-14 років і від 12% до 90% у групі 15-18 років, — пояснює вона. Досвід країн з довготривалими програмами вакцинації проти ВПЛ показує, що ефективність профілактики персистуючої ВПЛ-інфекції, передракових станів шийки матки, піхви і вульви та кондилом у жінок перевищує 90%, а у чоловіків — передракових станів статевого члена, ануса і кондилом.

Фото: Shutterstock

Станом на 2014 рік 64 країни впровадили програми вакцинації проти ВПЛ, але рівень охоплення вакцинацією залишається низьким: лише 1,4% жінок у світі отримали повну дозу вакцини. Важливо, що програма також передбачає 50% відшкодування вартості вакцини для дорослих. Доктор Зих-Крекора: Програма вакцинації проти ВПЛ поширюється і на дорослих жінок, але для них вакцинація є платною. Міністерство охорони здоров'я рекомендує людям у віці від 9 до 26 років, які раніше не були належним чином вакциновані, розглянути можливість вакцинації. Для тих, хто молодше 45 років, вакцинація може бути розглянута після консультації з лікарем. Для жінок, які вже інфіковані ВПЛ, вакцина може бути корисною, захищаючи від інших типів вірусу, з якими вони раніше не контактували. Однак важливо зазначити, що вакцина не виліковує наявні інфекції, але запобігає подальшому інфікуванню іншими типами вірусу. Експертка підкреслює, що жінкам, які були раніше вакциновані, немає необхідності повторно вакцинуватися після народження дитини.

Вона додає, що вакцина може бути корисною навіть у випадку вже наявної інфекції, оскільки вона може допомогти імунній системі боротися з вірусом, сприяючи швидшій ремісії інфекції 

Універсальна програма вакцинації проти ВПЛ реалізує цілі та завдання Національної стратегії боротьби з онкологічними захворюваннями на 2020-2030 рр. Вона доповнює програму безкоштовних щеплень для дітей та підлітків щепленням, яке захищає від захворювань, що викликаються ВПЛ.

Як записати дитину на вакцинацію? Інформацію можна отримати в поліклініці (POZ — Відділення первинної медико-санітарної допомоги) та школі. 

20
хв

Зробіть дитині щеплення від ВПЛ. Де? У поліклініці або в школі

Анна Й. Дудек

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Їздити без страховки в Польщі стало ще більш невигідно: у 2025 зросли штрафи за відсутність автополісу

Ексклюзив
20
хв

Нова фінансова допомога непрацездатним у Польщі: 2520 злотих на місяць 

Ексклюзив
20
хв

Нова програма від NFZ «600+ на стоматолога»: які послуги входять і як скористатися?

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress