Ексклюзив
20
хв

Як побороти панічні атаки

Панічна атака — це короткочасний, але потужний напад ірраціонального страху і тривоги. Людина дуже налякана, їй здається, що вона може померти, втрачає свідомість або контроль над собою. На щастя, є способи впоратися з такими ситуаціями. Давайте поговоримо — що таке панічна атака, які її причини та симптоми? Як зупинити панічні атаки і чи можна їх вилікувати?

Мар'ян Савчишин

Жінка в панічному нападі хапається рукою за голову. Фото: FTiare/Shutterstock.

No items found.

Панічна атака

Панічні атаки є одними з найбільш часто діагностованих розладів. Він виникає у кожного десятого мешканця світу, причому, згідно з дослідженнями, перший напад зазвичай виникає у віці від 10 до 28 років.

Через війну в Україні, різко збільшилася кількість людей, які страждають від панічних атак. Напади сильної тривоги виникають не лише через війну та постійні бомбардування українських міст і сіл росіянами, а й через невизначеність майбутнього.

Панічні атаки можуть супроводжуватись пришвидшенням серцебиття, відчуттям дезорієнтації та віри в неминучу смерть. Після того як стрес вщухає, пацієнт починає уникати місць, які асоціюються з нападами.

Люди, які страждають від панічних атак, з часом можуть обмежувати свій вихід з дому.

Що провокує панічні атаки?

На думку фахівців, сильна тривога може бути спровокована стресом і страшними подіями, які травмували психіку людини. Це також можуть бути розмови або думки про смерть.

Причини панічних атак:

  • генетична схильність;
  • травматичний досвід;
  • нещасливе кохання;
  • розлучення;
  • зрада;
  • смерть близької людини;
  • стрес;
  • фобії;
  • невроз;
  • реакція на сильний стрес;
  • розлади адаптації;
  • психічні розлади;
  • депресія;
  • епілепсія;
  • ішемічна хвороба серця;
  • тетанія;
  • гіпертиреоз;
  • феохромоцитома надниркових залоз;
  • пролапс стулки двостулкового клапана серця;
  • пароксизмальна гіпоглікемія.

Симптоми панічних атак

У більшості випадків панічні атаки починаються з дискомфорту, зокрема фізичного, що з часом посилюється. Нерідко люди вважають, що вони серйозно хворі, ось-ось помруть або втрачають самоконтроль.

Деякі люди, особливо літні, стверджують, що у них серцевий напад. Людина приголомшена, може плакати або кричати, іноді відчувати себе поза своїм тілом.

Стан панічної атаки може тривати від кількох хвилин до кількох десятків хвилин, після чого приступ відступає, але з'являється страх повторного нападу.

Навіщо мені психолог? Я можу поговорити з подругою!

Злишся? Співай!

Як в Польщі викликати швидку

Основні симптоми панічних атак:

  • шквал думок;
  • прискорене дихання;
  • поверхневе дихання;
  • холодний піт;
  • задишка;
  • запаморочення;
  • біль у грудях;
  • стиснення в грудях;
  • ускладнене дихання;
  • відчуття задухи;
  • озноб;
  • блідість шкіри;
  • тремтіння;
  • оніміння кінцівок;
  • прискорене серцебиття;
  • біль у животі;
  • нудоту і блювоту;
  • параліч тіла.

Як захиститися від панічних атак?

Коли ви відчуваєте, що наближається напад паніки, намагайтеся нормалізувати дихання. Краще зосередитися в одній точці і не намагатися втекти від своїх емоцій і фізичних реакцій (плачу або крику). Часто допомагає, коли в момент атаки людину міцно обіймає той, кому вона довіряє. Якщо поруч нікого немає, можна обійняти себе самому, контролюючи дихання.

Важливо усвідомити, що це напад паніки, а не хвороба чи божевілля, він швидко пройде, і ви зможете повністю контролювати ситуацію. Тривога не триває вічно.

Подумайте або скажіть, що ви зараз відчуваєте, наприклад, у мене тремтять руки, паморочиться голова, мені страшно. Такі слова підсилюють думку про те, що це не інфаркт чи будь-яка інша серйозна хвороба.

Знайдіть зручне положення тіла, спробуйте нахилитися вперед, спертися на спинку дивана або лягти. Також можна зателефонувати довіреній людині та розповісти про ситуацію, що склалася, попросити поговорити з нею, поки тривога не вщухне.

У громадському місці добре зайти в медичний заклад або аптеку і попросити заспокійливе. Після панічної атаки варто подумати про причину нападу.

Опануйте техніки релаксації, навчіться контролювати своє дихання і займайтеся регулярною фізичною активністю, яка знижує напругу і стрес.

Як допомогти іншій людині, коли стаєте свідком панічної атаки

Будьте поруч з тим, хто відчуває сильну тривогу. Важливо з’ясувати, чи є у цієї людини захворювання серця чи хронічні захворювання, і за потреби викликати швидку допомогу.

Подбайте про те, щоб відвести людину в тихе безлюдне місце, принести прохолодної води для пиття, а якщо це сталося в приміщенні - відчиніть вікна. Якщо людина дихає швидко і поверхнево, обійміть її і покажіть, як треба дихати: глибоко і з однаковою частотою.

Також може допомогти чай з меліси або ромашки. Однак найголовніше – не залишати людину на самоті в цій ситуації.

Присутність іншої людини зменшує тривогу, фізичний дискомфорт і зміцнює віру в те, що в разі повторного нападу також знайдеться людина, яка допоможе легше пережити цю складну ситуацію.


Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

No items found.

Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
розпродажі знижки в Польщі

Коли можна купити речі за знижкою?

1. Зимові розпродажі 

Місцями починаються у грудні, охоплюючи період Нового року та Різдва. Період після свят і аж до кінця лютого — це сезон найвищих знижок та найвигідніших покупок. Тиждень після Різдва (з 27 грудня) традиційно є гарячим у магазинах.

Знижки діють насамперед на більшість товарів з колекції осінь-зима і досягають 50%-70% у магазинах Decathlon, Lacoste, Reebok, New Balance, Top Secret, Stradivarius, Wittchen, W.KRUK, Wojas. Щотижня після Різдва знижки будуть збільшуватись, а також додаватимуться нові товари. 

2. Літні розпродажі 

Починаються третього тижня червня або на другого тижня липня, коли магазини продають одяг, косметику та аксесуари весняно-літнього сезону і плавно перетікають в осінній міжсезонний розпродаж до початку жовтня. Це ідеальний час для покупки літніх речей, яскравих валіз для подорожей та парфумів. 

На початку розпродажів знижки невеликі — 20-30%, але нормальний асортимент. В кінці сезону річ можна купити за смішну ціну, але обирати доведеться з того, що лишилось. Найкращий вибір зазвичай у четвер.

Зимові та літні розпродажі вважаються найвигіднішими. Так у масмаркеті на кшталт H&M, Zara, Mohito, Sinsay, Mango, House, Cropp, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear та Oysho можуть доходити до реальних 70%. 

Іноді онлайн розпродажі починаються раніше, ніж у магазинах. 

Мінус такого шопінгу — речі переважно зі старих колекцій, а щоб знайти потрібний розмір, доведеться попотіти. 

3. Міжсезонні розпродажі

Зазвичай стартують у середині березня і досягають апогею в травні. Найбільших знижок на весняні колекції варто очікувати ближче до Великодня. Осінні розпродажі — це листопад.

4. Дні шопінгового божевілля: Black Friday та Cyber ​​Monday

Крім класичних сезонних та міжсезонних розпродажів, гарно зекономити можна в окремі дні великих знижок — Чорну п'ятницю та Кіберпонеділок.

Black Friday у 2024 році буде 29 листопада

Спочатку це було типове американське свято шопінгу. Однак останнім часом завдяки інтернет-магазинам воно стало подією міжнародного масштабу. Зазвичай Чорна п'ятниця вважається початком сезону святкових покупок. Часто Чорна п'ятниця плавно перетікає в Чорні вихідні або навіть у Чорний тиждень — кожен магазин тут вирішує сам.

Cyber Monday  у 2024 році — 2 грудня 

Кіберпонеділок теж починався як американське свято, яке відзначається першого понеділка після Thanksgiving day. Це час онлайн-розпродажів та грандіозних знижок, і він є одним із найжвавіших днів торгівлі для інтернет-магазинів.

Вважається, що цей день було вигадано спеціально для офісних працівників. А причиною такого рішення стали маркетингові дослідження кількох років, які показали сплеск інтернет-продажів першого понеділка після Thanksgiving Day. Цього дня американці поверталися на роботу після тривалого відпочинку і могли за допомогою інтернету здійснити необхідні покупки з великими знижками напередодні наступних різдвяних та новорічних свят. Незабаром власники магазинів стали заманювати клієнтів по понеділках на початку грудня своїми вигідними пропозиціями.

20
хв

Сезон розпродажів у Польщі: коли діють максимальні знижки? 

Юлія Ладнова
вересові поля Польщі і Варшави

Найкрасивіші вересові поля Польщі:

1. Mostówka: 400 гектарів вересу

Найбільше та вражаюче поле вересу в Польщі (майже 400 гектарів) знаходиться за 50 км від Варшави у селі Мостувка. Нескінченні чагарники рожевих відтінків йдуть за обрій, створюючи вражаючу панораму. А ось історія цього місця сумна, адже поле з'явилося внаслідок пожежі 1993 року. Вогонь тоді знищив більшу частину лісів, на місці якого через кілька років з'явився верес. 

Дістатися сюди нескладно: якщо їхати автівкою з Варшави трасою S8 у напрямку Білостока, то від вузла Мостувка слід рухатися дорогою серед лісу. А якщо їхати електричкою, то вересове поле починається вже за 300 метрів від залізничної станції. 

2. Wrzosowisko Niepust у національному парку

На території Кампіноського національного парку в районі природного заповідника Cyganka знаходиться wrzosowisko Niepust. Пустка пристає до болотистої долини, яка заросла високими травами і рідкісними видами рослин. Поряд з ним знаходяться дюни Boru Niepustowego — одні з найбільших і найкраще збережених внутрішніх дюн в Європі. Серед вересу — піщані галявини, де можна відпочити. Краєвиди зачаровують буянням фарбі ароматів. 

У Кампіноському парку мешкає безліч видів тварин — можна зустріти лося, лисицю чи кабана. Найкраще добиратися сюди від станції метро Młociny, де потрібно сісти на автобус №708 та доїхати до кінцевої Skibińskiego. Звідси і починається один з екскурсійних маршрутів парком.

3. Wrzosowiska Kłomińskie з оглядовою вежею 

Wrzosowiska Kłomińskie розташовані у Західній Померанії, між містами Borne Sulinowo та Kłomino, у заповіднику Diabelskie Pustacie на місці колишнього військового полігону. На території заповідника багато мальовничих стежок для прогулянок. Тут можна піднятися на дерев'яну оглядову вежу, з якої відкривається панорама на барвисту вересову пустку. 

4. Заповідник в Okonku на місці військового полігону 

Заповідник в Okonku Великопольського воєводства займає площу близько 204 гектарів, бо побудований на місці покинутого військового полігону радянських часів. Сьогодні на території, що охороняється, поляки намагаються зберегти комплекс пусток і піщаних лугів. На території заповідника в Оконці прокладено пішохідні стежки, є велосипедні маршрути та оглядовий майданчик. Безпечно гуляти можна тільки спеціально визначеними стежками, щоб не провалитися в болото.

5. Wrzosowisko w Orzechowie: малолюдно й колоритно

До Wrzosowisko в Orzechowie можна дістатися автобусами з Острова Любельського, Любартова, Ленчни. Найближчі залізничні станції — у Любартові та Любліні. Тут не так багатолюдно, як на інших локаціях, але так само красиво. Приємним бонусом буде те, що в околицях можна купити якісну фермерську продукцію власного виробництва. І взагалі цей регіон рекомендований для відвідування тим, хто воліє дізнатися, як живуть у невеликих польских містечках.

20
хв

Найкрасивіші вересові поля Польщі

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
Школа без дому
20
хв

Телефон довіри: про допомогу можна і треба просити

Ексклюзив
20
хв

Перевезення та пересилання ліків через кордон — польські норми, обмеження, правила та винятки

Ексклюзив
Кохання у Тіндері
20
хв

Пригоди українок в Тіндері: Іспанія

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress