Як захиститися від сонця?
Дерматологи рекомендують:
— Шукайте тінь, коли бачите, що ваша тінь коротша за вас. Сонячні промені найшкідливіші з 10:00 до 14:00;
— Одягайтеся, обираючи легку сорочку з довгими рукавами, штани або довгу спідницю, капелюх із широкими крисами та сонцезахисні окуляри;
— Нанесіть сонцезахисний крем на всі зони шкіри, які не закриває одяг. Ідеальний варіянт — крем із широким спектром дії, водостійкістю та SPF30 або вище.
Сонцезахисні засоби захищають людську шкіру від сонячних променів двох типів:
1. UVA (спектр А): А означає «старіння» (aging) й «алергію» (allergy). UVА-промені не опалюють шкіру, але з ними на поверхню землі потрапляють 95% ультрафіолету. Вони здатні проникати глибоко в шкіру й викликати почервоніння, зморшки й інші неприємні речі.
2. UVB (спектр В): В повідомляє про «опік» (burn). Отримати від UVB-променів можна не тільки засмагу, але й опіки й навіть рак шкіри.
Промені спектру В активні навесні та влітку, коли активне сонце. Натомість А-промені активні протягом року. Тому в ідеалі сонцезахисний крем треба використовувати 365 днів на рік.
Як підібрати сонцезахисний крем?
Вибір засобу для захисту від сонця залежить від двох чинників: тривалість перебування під сонцем і тип шкіри. Якщо ви перебуваєте на відкритому сонці недовго — до роботи і додому, до того ж маєте засмаглу або смагляву шкіру, то можете придбати крем з мінімальним чи середнім захистом SPF 10-30. Якщо ж ви перебуваєте на курорті, пляжі чи в південній країні, у вас біла шкіра, руде чи світле волосся — обирайте SPF 30 і вище.
Що таке SPF, PA, PPD, IPD?
SPF розшифровується як Sun Protection Factor — «фактор захисту від сонця». У медицині цей фактор позначається цифрою і являє собою силу захисту, з якою той чи інший санскрин здатний убезпечити шкіру від ультрафіолету. Але не будь-якого ультрафіолету, а тільки від променів спектра B.
Захист від В-променів (UVB) позначається абревіатурою SPF.
Захист від А-променів (UVА) позначається абревіатурами PA (Protection Grade of UVA), PPD (Persistent Pigment Darkening) або IPD (Immediate Pigment Darkening). Іноді таких позначок на кремі може і не бути, але пильнуйте, щоб була UVА.
Що означає SPF15, 30 і 50?
Число, що стоїть поруч із цією абревіатурою, вказує на дозу B-променів, яку ви можете отримати без загрози опіку. Що вищий індекс SPF, то більше ультрафіолету блокує засіб. В Україні та Польщі, наприклад, SPF 30 — найпопулярніший.
Який крем підходить вашому типу шкіри?
SPF 30-50+ потрібен людям з дуже світлою шкірою (яка швидко згорає на сонці);
SPF 15-30 — для світлої шкіри (засмага лягає, але не завжди вдало — трапляються обгорання);
SPF 15 і менше буде достатнім для щоденного користування людям смаглявим і темношкірим, у яких не буває обгорянь.
Інформація, яка здивує:
SPF 10 забезпечує 83- 90% захисту;
SPF 20 = до 95% захисту;
SPF 30 = 97% захисту;
SPF 50 = 98% захисту;
SPF 100 = 99% захисту.
Тобто різниця є незначною.
Важливе правило: придбайте собі два сонцезахисні засоби. Одним користуйтеся зранку після очищення і зволоження, а другий киньте в сумку, щоб мати можливість нанести його через деякий час — після роботи або на пляжі.
Чи небезпечний сонцезахисний крем для організму?
Сонцезахисні креми мають два типи ультрафіолетових фільтрів. Органічні поглинають ультрафіолетове випромінювання, перетворюють його на безпечне. Неорганічні віддзеркалюють і розсіюють ультрафіолетове випромінювання.
Десять років тому вчені провели лабораторні досліди на мишах і виявили, що деякі органічні фільтри, зокрема і оксибензон, а також парабени і фталати, які можна знайти навіть у неорганічних фільтрах, можуть з'єднуватися в організмі з гормональними рецепторами і шкодити секреції гормонів ендокринних залоз чоловіків.
Вчені забили на сполох: Лора Ванденберг, доцент школи громадської охорони здоров'я і медичних наук при Массачусетському університеті в Амхерсті (США), заявила, що використання сонцезахисних кремів може призводити до скорочення кількості сперми і навіть збільшити ризик виникнення раку яєчок.
Після ретельних перевірок FDA (американське управління з контролю за продуктами й ліками) повідомило, що досліди на людях не підтвердили результати, проведені на мишах. До того ж миші отримували дуже високі дози крему, які жодна людина ніколи не отримує. І дійшли висновку, що ризик раку та передчасного старіння сильно перевищує ризик безпліддя у чоловіків, а отже, люди повинні продовжувати використовувати сонцезахисний крем, щоб захиститися від сонця. Тим паче, що в тих країнах, де люди масово й активно користуються сонцезахисними кремами, рівень раку шкіри за останні десятиліття помітно знизився.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!