Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Одного разу мені подзвонили у двері: на порозі стояли сусідка знизу, консьєржка та ще декілька людей.
«Пані Дорота стверджує, що ваша собака ходить в туалет на балконі і все це стікає до неї, — заявила консьєржка. — Ми можемо пройти в квартиру і подивитися, чи це так?»
Таке звинувачення звучало дивно, адже я маю дитину з аутизмом, і мій балкон завжди зачинений. Але не пустити сусідів я не могла, тим паче, що разом із сусідкою прийшли люди з адміністрації будинку. Вони попередили мене, що якщо я проти, то вони будуть скаржитися в поліцію.
Коли я відшукала ручку від балкона і відчинила двері, то побачила в себе таку саму стіну з жовтими плямами. Виявилось, це була вода з вазонів, що стікала від сусідки поверхом вище від мене. У неї там був майже сад, який вона ретельно поливала. І заливала всіх, хто жив під нею.
І хоча переді мною ніхто не вибачився за помилкове звинувачення, я після цього вивчила питання, куди і в яких випадках можна скаржитись у Польщі на сусідів.
Куди звертатись, якщо сусід у Польщі порушує спокій і порядок?
• До поліції. Це стосується ситуацій, коли сусіди влаштовують галасливі вечірки, бійки, скандали або щось таке, що порушує громадський порядок. Також в разі погроз та грубої поведінки, коли сусіди вживають заборонені речовини або алкоголь, можна викликати поліцію за номером 112.
• До муніципальної поліції (straż miejska), яка втручається у випадки непорозумінь між сусідами, коли є такі неприємності, як шум, незаконне паркування або недотримання порядку на території, гриль на балконі або паркування в зеленій зоні чи на тротуарі. А також порушення Cisza nocna з 22:00 до 06:00. Також ви можете повідомити, коли сусід дивно чи агресивно поводиться. Стражі порядку вашого району будуть постійно слідкувати за його поведінкою й оперативно реагувати на порушення.
• Житловий кооператив або адміністрація будинку теж приймають скарги на сусідів, якщо це стосується здебільшого побутових непорозумінь. Наприклад, сусід не прибирає за собакою на прогулянці, сусіди або їхні діти смітять на території житлового комплексу, залишають сміття за дверима квартири або порушують норми поведінки в багатоквартирних будинку. Менеджери зобов'язані реагувати на скарги мешканців та можуть вживати відповідних заходів для вирішення проблеми.
Що може зробити адміністрація будинку?
Звертатися до адміністрації будинку або житлового кооперативу є сенс, коли відбуваються системні неодноразові порушення та конфлікти. В такому випадку на проблемного сусіда може бути накладений штраф, а також менеджери будуть самостійно займатися комунікацією з поліцією, якщо доведеться звертатися до стражів порядку.
Як відбувається процедура наведення порядку адміністрацією будинку
Спочатку від імені житлового кооператива до проблемного сусіда надходить лист із попередженням припинити поведінку, що порушує порядок. Мешканцям нагадують про чинні правила й норми, закликаючи їх дотримуватись. Можливе також усне попередження.
Житловий кооператив також може організувати зустріч (медіацію) між мешканцями, що скаржаться, і проблемним сусідом. Метою медіації є досягнення компромісу та знаходження рішення, прийнятного для обох сторін.
Деякі правила кооперативів і житлових товариств передбачають фінансові санкції за недотримання правил соціального співіснування. Адміністрація може накласти штраф на проблемного сусіда або примусити його, наприклад, відремонтувати спільне майно.
Зазвичай це є ефективним методом. Якщо порушник орендує помешкання і нічого міняти не збирається, його навіть можуть змусити виїхати.
Позов до суду
Коли всі заходи є неефективними, ви особисто або житлової кооператив чи громада можуть подати позов проти проблемного сусіда. Суд може винести ухвалу про про виселення або накласти штраф.
Чи можна знімати сусідів на відео для доказів їхніх порушень у Польщі?
Якщо ви зробили аудіо- або відеозапис погроз чи протиправної поведінки сусіда, то його, ймовірно, покарають. Однак у відповідь він може подати на вас скаргу за статтею 190А Кримінального кодексу щодо домагань. Остаточний вердикт в такому разі залежить виключно від рішення суду.
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!