Безсоння — це порушення нормального ритму, глибини та тривалості сну. Сон найчастіше неглибокий, неспокійний і не дає відчуття повноцінного відпочинку. Розлад може бути короткочасним або стійким протягом тривалого періоду часу. Зазвичай безсоння супроводжується сильною емоційною напругою, яка виникає в стресових ситуаціях.
Людський організм завжди мав власний біологічний ритм, включаючи чергування фаз активності й сну. Іноді цей ритм порушується, особливо в часи занепокоєння та щоденного стресу.
Раніше явище безсоння асоціювалося переважно з людьми похилого віку, але сьогодні проблеми зі сном спостерігаються у молодших людей.
Зараз цей вид порушення вже не розглядається просто як симптом, що супроводжує інші недуги, а як окреме захворювання, що вимагає комплексного лікування в спеціалізованому закладі, який займається розладами сну.
Виділення мелатоніну
Мелатонін — це природна речовина в нашому організмі. Цей гормон виробляється епіфізом, який знаходиться в головному мозку.
Мелатонін регулює біологічний годинник людини, і від циклічних коливань його концентрації залежить нормальний ритм активності та сну. Синтез гормону відбувається в нічні години: з піком секреції між 24 і 3 годинами, і блокується вдень. Після 40 років рівень секреції мелатоніну в організмі людини починає знижуватися, що призводить до проблем зі сном. Іншою причиною порушення вироблення гормону сну може бути стрес.
Читайте також: У вас безсоння? Ось проста практика на розслаблення
Страх
Іноді люди, які пережили безсонну ніч, підсвідомо бояться, що проблеми зі сном повернуться наступного дня. Тоді вони потрапляють в замкнене коло: страх безсонної ночі змушує вас тривожитися, що заважає розслабитися. У такій ситуації можна користатися допомогою трав із заспокійливим ефектом, таких як меліса або чай зі звіробою. Якщо вам не подобається їхній смак, зупиніть свій вибір на травах у таблетках.
Війна, як причина стресу та безсоння
Війна — це постійний стрес не лише для тих, хто залишається в Україні, а й для тих хто виїхав за кордон. Переживання та загрози є основними причинами проблем зі сном в Україні. Стрес перебування в чужій країні також впливає на організм та може стати причиною безсоння.
Як і в попередньому випадку, можна спробувати заспокоїтися за допомогою трав. Якщо це не допомагає, бажано звернутися за професійною допомогою.
Психічні розлади
Згідно з оцінками фахівців, прогнозується, що більш ніж половина випадків безсоння пов'язані з психічними розладами. Хронічне безсоння (тривалістю понад 4 тижні) може бути наслідком:
- тривожних розладів;
- депресії;
- нав'язливих думок;
- неврозів;
- біполярних афективних розладів.
Захворювання
Соматичні захворювання (які супроводжуються болем або фізичними обмеженнями) спричиняють проблеми з безсонням у 10-30% випадків. Первинні розлади сну (первинне безсоння, синдром неспокійних ніг, порушення дихання уві сні) є причиною проблем з безсонням менш ніж у 20% випадків. Інші причини можуть бути такі:
- неврологічні захворювання;
- хронічний біль або запальні захворювання;
- ішемічна хвороба серця;
- гіпертиреоз;
- печія;
- гіпертонія;
- захворювання легенів;
- рефлюксна хвороба;
- астма;
- хвороба Паркінсона;
- хвороба Альцгеймера;
- застійна серцева недостатність.
Ліки, які впливають на сон
Приймання певних ліків (наприклад, оральних контрацептивів, антидепресантів, глюкокортикостероїдів) також може призвести до розладів сну. Відміна лікарем снодійних препаратів може призвести до проблем із засинанням. Крім того, бажано не тягнутися до кави, чаю та енергетичних напоїв перед сном, оскільки їх вживання може призвести до безсонної ночі.
Алкоголь
Алкоголь часто використовується як форма самолікування безсоння. Однак вживання алкоголю з метою стимулювання сну може парадоксальним чином мати протилежний ефект і стати причиною безсоння.
Читайте також: Тривога під час війни: "правильна" та "неправильна"
Опіоїдні болезаспокійливі
Опіоїдні препарати, такі як оксиморон і морфін, використовуються для лікування безсоння, пов'язаного з болем, через їх знеболювальні та снодійні властивості. Завдяки знеболювальному та седативному ефектам, опіоїди можуть бути доречними для деяких пацієнтів з безсонням, пов'язаним з болем. Однак опіоїдна залежність може призвести до довготривалих порушень сну.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!