Рідкісне захворювання легіонельоз виявлено в Польщі, за два місяці зафіксовано вже 23 смертельні випадки. Спалах інфекції почався з польського міста Ряшів (пол. Rzeszów, Же́шув), неподалік українського кордону. У вересні легіонелу знайшли й у Варшаві.
Легіонельоз – звідки береться і які симптоми?
Це інфекційне захворювання, спричинене бактерією Legionella pneumophila. Бактерія викликає різноманітні захворювання, але найпоширенішим є легенева інфекція. Легіонелла пневмофіла живе у річках, озерах. Розмножується у системах водопостачання, кондиціонування повітря.
Симптоми легіонельозу схожі на грип або пневмонію: висока температура; кашель; біль в грудях; утруднення дихання; головний біль; тривала слабкість.
У важких випадках легіонельоз виликає пневмонію, ниркову недостатність та інші серйозні ускладнення, особливо у людей зі слабким імунітетом.
Від 25% до 50% інфікованих пацієнтів страждають від діареї, близько 50% відчувають сплутаність свідомості або марення. Хвороба розвивається через 5-6 днів після зараження.
Способи зараження – вдихнути можна, випити – ні
Аерозолі. Людина може заразитися, вдихаючи аерозоль, який містить бактерію. Наприклад, під душем, у ванні, басейні, особливо у великих готельних комплексах, де є система кондиціонування повітря і одночасно є фонтани – як наслідок вода стає джерелом аерозольних часток.
Водний шлях. Легіонела може потрапити в систему водопостачання та водоочищення і розмножуватися у воді та трубопроводах, потрапляти в систему водопостачання та кондиціонування повітря в будівлях.
Контакт з інфікованою водою. Наприклад, через очі, ніс.
Легіонельоз не передається від людини до людини і не поширюється через рукостискання. Головний шлях передачі - вдихання аерозолей, які містять бактерії. Не можна заразитися, випивши воду.
«Має бути мікроаерозоль, який людина вдихнула. Кондиціонери зараз є у більшості квартирах чи будинках. Якщо людина встановила кондиціонер і він працює 10 років, то там можуть розмножуватися різні бактерії, у тому числі легіонела», - пояснює кандидат медичних наук, лікар-інфекціоніст Юрій Жигарєв.
За симптомами визначити легіонельоз важко, потрібно проводити лабораторні дослідження, зокрема аналіз слини та секрету з верхніх дихальних шляхів для виявлення бактерії Legionella pneumophila.
Як каже Жихарєв, ризик поширення легіонельозу на території України є: «У нас для цього є відповідні умови. Є великі готельні комплекси, де в будь-який момент може виникнути спалах інфекції».
Хто може заразитися легіонельозом?
Існують фактори ризику, які підвищують шанси зараження. Основні групи людей, які можуть бути вразливими до легіонельозу:
Старші особи, особливо зі слабким імунітетом або хронічними захворюваннями, більш схильні до розвитку важких форм легіонельозу.
Люди з пригніченим імунітетом, хворі на рак, особи, що приймають імуносупресивні ліки, або ті, у кого є імунодефіцитні стани.
Особи, які вже мають хронічні захворювання легень, такі як хронічний обструктивний бронхіт або цироз легенів, можуть бути вразливі до важких форм легіонельозу.
Люди, які перебувають або працюють у місцях з високою концентрацією аерозолів - такі як готелі, громадські басейни, лікувальні заклади або будівлі з системами кондиціонування повітря, можуть бути в групі ризику.
Юрій Жигарєв відзначає, що у людей з нормальним імунітетом легіонельоз не викличе серйозних проблем, захворювання проявиться як легка форма ГРВІ.
Диверсія Росії
Саме Ряшів, де зафіксували спалах хвороби, є важливим логістичним пунктом постачання зброї та гуманітарної допомоги для України. Враховуючи транзитну роль Ряшіва, польська влада припускає диверсію з боку Росії. Тим часом кремлівські медіа поширили новину, нібито на Харківщині українські військові заразили невідомою хворобою польського бійця Інтернаціонального легіону. Згодом цей боєць начебто розповсюдив вірус у Польщі, і від цього загинули люди. Заступник міністра-координатора спеціальних служб і уповноважений уряду з питань безпеки інформаційного простору Республіки Польща Станіслав Жарин прокоментував у своєму Twitter спалах легіонельозу в деяких регіонах. Він зазначив, що росіяни мали на меті створити паніку та хаос у польських містах. «З іншого боку, ми бачили меседжі, які вписуються в типову лінію впливу Росії на Польщу. Були спроби показати, що легіонела - це результат прийому українських біженців, що це хвороба, принесена з України до Польщі», - зазначив пан Жарин.
Чи може спалах легіонельозу бути терористичним слідом Московії, розслідує Агенція внутрішньої безпеки Польщі.
Версію диверсії не відкинув Олександр Антонюк, військовослужбовець ЗСУ, політичний консультант.
«Цю версію треба відпрацювати однією з перших, оскільки Росія веде широкомасштабну війну не лише проти України. Має бути проведена експертиза, бо РФ має в планах різну диверсійну діяльність. Цієї епідемії забруднення водойми чомусь минулого і позаминулого року не було. І полякам, і нам потрібно посилювати контррозвідувальні дії, має бути перевірка підозрілих осіб на співпрацю з Росією».
Профілактика – питання державних органів
Основні заходи профілактики легіонельозу мають здійснювати органи влади. Це:
1.Підтримка водних систем в чистоті: регулярне очищення і дезінфекція систем кондиціонування повітря, водних систем і фонтанів.
2. Контроль водоспоживання: забезпечення належної якості води в готелях, громадських будівлях та спорудах.
3. Правильна експлуатація систем кондиціонування повітря: регулярна перевірка та обслуговування систем, що використовуються для охолодження повітря.
4. Інформування громадськості: поширення інформації про симптоми легіонельозу та способи захисту від нього.
Попри те, що легіонельоз є серйозним захворюванням, панікувати не варто. Це точно не буде другим коронавірусом. Легіонела – не нова бактерія і добре відома медицині, хоча й досить рідкісна.
Чому легіонельоз називають «хворобою легіонерів»?
Вперше хворобу виявили у липні 1976 року в місті Філадельфія (США) відбувся з’їзд американських легіонерів, зібралось понад 4 000 учасників. Після з'їзду багато хто відчув симптоми хвороби, яка згодом була ідентифікована як легіонельоз. Цей епізод призвів до масового захворювання та смертей.
Бактерія Legionella pneumophila, яка спричиняє легіонельоз, була виявлена в системі кондиціонування повітря готелю, де проживали деякі учасники з'їзду. Так виникла назва – «хвороба легіонерів».
Українська письменниця, теле- й радіоведуча, журналістка, піарниця, громадська діячка, голова правління ГО «Здоров’я жіночих грудей». Працювала редакторкою у низці журналів, газет та видавництв. Була ведучою Українського радіо. Пройшла шлях від кореспондентки до телеведучої та сценаристки на телебаченні. Обіймала посади керівниці пресслужби різних департаментів КМДА, Київської обласної колегії адвокатів, працювала з персональними брендами визначних осіб. З 2020 року займається питаннями профілактики раку грудей в Україні. Пише книги та популяризує українську літературу.Членкиня Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Авторка книг «Стежка в долонях», «Ілюзії великого міста», «Падаючи вгору», «Київ-30», тритомника «Україна 30». Життєвий девіз: Тільки вперед, але з зупинками на щастя.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!