Економія на продуктах харчування та їжі — тема суперечлива. Вона має як палких прихильників, так і затятих критиків. Нижче — кілька порад про те, як економити на продуктах без шкоди для здоров’я та з користю для гаманця.
Ти є те, що ти їси
Яким би вам хотілось бути — апетитним, солодким та привабливим, як екзотичний банан, чи, може, схожим на жирну відбивну з мʼяса невідомого походження?
Щоденний раціон повинен бути смачним, різноманітним і здоровим. Не існує однієї ідеальної дієти для всіх. Вона має бути індивідуально підібрана відповідно до потреб вашого організму. Лікар-дієтолог допомагає скласти відповідний план харчування з урахуванням ваших уподобань. Це не означає, що ви повинні витрачати цілі статки на екстравагантні страви. Навіть найвибагливіша дієта може складатися з простих (але не найдешевших) продуктів.
Найдешевші продукти часто завдають удару здоров’ю. Але це не означає, що істина — тільки в дорогих продуктах. Завжди уважно читайте склад продуктів та їхній вміст, порівнюючи між собою товари. Скільки там шкідливих і непотрібних інгредієнтів? Деякі етикетки довші за цю статтю. Зекономивши на такому продукті, ви можете наразитися на значно більші витрати, нейтралізуючи його дію та вплив на ваш організм.
Не обов'язково знати всі цифри після літери "Е" напам'ять. Завантажте на свій телефон додаток, який при скануванні штрих-коду відображатиме інформацію про інгредієнти. Які інгредієнти є нормальними та прийнятними, а яких слід остерігатися та уникати.
Зараз існує мода на здорову їжу та здоровий спосіб життя. І це дуже добре! Турбота про своє здоров'я має бути пріоритетом кожної людини. Однак часто одним з аргументів проти здорового харчування є фінансовий стан або бажання заощаджувати. Вважається, що здорова їжа коштує дорого і ми не можемо собі її дозволити. Це не так.
Здорова їжа — це тільки БІО чи ЕКО?
Змінюючи свій стиль харчування, ми часто налаштовуємо себе на те, що нам доведеться купувати тільки продукти з маркуванням BIO або EKO. І дивуємось, коли виявляється, що ці типи продуктів мають мало спільного зі справжньою здоровою їжею. Наприклад, печиво з маркуванням BIO може містити багато непотрібних домішок і не бути корисним для нашого організму.
Які продукти корисні?
Основний принцип здорового харчування — якомога менше обробляти продукти. Тут важлива насамперед щільність поживних речовин, тобто скільки вітамінів і поживних речовин продукти здатні нам забезпечити.
Читайте також: Шість простих способів не хворіти
На яких продуктах не варто економити?
Є продукти, на які все ж варто витрачати більше коштів — дивіться на це як на інвестицію у власне здоров'я. Здорово харчуючись, ми значно знижуємо ризик захворіти на цукровий діабет і гіпертонію. На які продукти тоді варто витрачати більше коштів?
Якісні жири — як-то оливкова та лляна олія — обов'язково повинні бути нерафінованими. Вони ідеально підходять для споживання в холодному вигляді, для салатів, заправок чи смузі. Для смаження можна використовувати кокосову олію, справжнє вершкове масло та топлене масло.
Яйця — на них точно не варто економити і краще витратити більше на яйце від органічних курей або курей з вільного вигулу. Найкраще обирати яйця з маркуванням 0 або 1.
Суперфуди — якщо ви хочете збагатити свій раціон різними видами "суперфудів" (тобто продуктів з великою кількістю поживних речовин), варто доплатити за високу якість продуктів. Тільки вони забезпечать максимальною кількістю вітамінів, антиоксидантів і мікроелементів, організм від цього тільки виграє. До „суперпрфудів” відносяться, наприклад, каша кіноа, ягоди асаї, молодий ячмінь, алое вера, морські водорості (такі як спіруліна або хлорела).
Риба — зараз багато видів риби містять ртуть та інші токсини, тому варто купувати тільки якісну рибу. До безпечних продуктів належать тихоокеанська тріска, тихоокеанський лосось, сардини та оселедець.
Читайте також: У Польщі щосекунди марнується 150 кг продуктів. Як цьому запобігти
Здорове харчування не повинно руйнувати наш бюджет. Найважливішим правилом має бути їсти якомога менше та надавати перевагу простим продуктам, які сповнені поживними речовинами.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!