Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Студенткою моя подруга переживала чергову драму — із освіченнями під вікнами гуртожитка, любовними записками, переданими із конспектом літератури і бурхливим з’ясуванням стосунків.
Двадцять років тому вона пішла до ворожки, яка б точно сказала, чи не пора вже зіскочити з цих емоційних гойдалок. А я склала їй компанію. Пам’ятаю, що за магічну пораду подруга виклала тоді 40 гривень — усю свою місячну стипендію. Аби справити враження ще й на мене, підприємлива ворожка оголосила, що мій майбутній чоловік буде «при погонах».
Я пригадала це пророцтво пізніше, коли одружувалася із політичним оглядачем, який ніколи не служив в армії
Справедливості заради, із початком війни у 2014-му чоловік таки пішов у танкові війська захищати Україну, має посвідчення учасника бойових дій, офіцерське звання і загалом військову форму з того часу не знімав. У цьому місці я би вже мала написати, що почала вірити у ворожок і гадалок. Але ні, здається, це випадковість.
Молодим людям зазвичай властиве магічне мислення. Через ритуали вони отримують упевненість, що таким чином контролюють навколишній світ і справляються з невідомим, стверджують дослідники. Виспатись із конспектом під подушкою, щоб усе вклалося в голові, схрестити пальці на іспиті — звичні студентські ритуали.
Справедливості заради, деякі дослідники вказують на те, що магічне мислення є нормативним і для дорослих
Звісно, якщо воно не вступає у конфлікт із мисленням раціональним. До слова, свічки на торті до дня народження і копійки, вкинуті у фонтан, щоб повернутися, — теж із арсеналу магічного мислення. Але ми не збираємося відмовлятися від милих традицій.
Результати нового дослідження Київського міжнародного інституту соціології свідчать, що принаймні 43% українців послуговуються магічним мисленням. 35% опитаних вірять в астрологію, 25% — в екстрасенсорні здібності, ще 15% — у передбачення за допомогою карт ТАРО. У лютому-березні було опитано 2008 респондентів, які мешкають у всіх регіонах України, окрім Криму. Дослідники КМІС зазначають, що зростання інтересу до магічних речей провокують психологічно складні та кризові періоди, як от війна. До того ж, за результатами їхнього торішнього опитування, погіршення психічного здоров’я після повномасштабного вторгнення відзначали аж 73% жінок і 56% чоловіків.
Викладач психології в Голдсмітському університеті Лондона Густав Кун у книзі «Досвід неможливого: наука про магію» описує результати дослідження, проведеного у 1990-1991 роках під час війни в Перській затоці. Забобонна поведінка і магічне мислення були найбільш притаманні людям, які жили на місцевостях, де ризик загинути від ракетного обстрілу був найбільшим. І що далі від цих зон, то менше люди вірили у всяку маячню. В Україні ж, відомо, прилетіти може куди завгодно.
Польський антрополог Броніслав Маліновський апелював до поведінки риболовів на Островах Тробріана у Тихому океані. Він описував ритуали, що їх здійснювали аборигени у внутрішній спокійній лагуні й на відкритій воді. Що далі в океан відпливали риболовецькі човни, то все складніші й хитромудріші дійства проводили риболови. Таким чином магічні вірування допомагали їм тримати руку на пульсі ситуації, давали ілюзію, що люди контролюють те, що знаходиться поза їхнім раціональним контролем.
Відсутність же контролю, стверджують психологи, може призвести до проблем із психічним здоров’ям, спровокувати тривогу і депресію
Здається, ніхто не сперечається, що магічне мислення — це неправильна інтерпретація причинно-наслідкових зв’язків, своєрідний регрес й відхід від конформізму. Але ворожка баба Віта з газети уже тримала українську «зозульку» на витягнутих руках в економічно складні й тривожні 90-ті, то чому її не можуть втримати передбачення на чеку із «Сільпо»?
Якщо поряд із політичною і військовою аналітикою алгоритми Youtube раптом виносять ролики тарологів із непоганими переглядами і вартістю консультації у $100-300, я сприймаю їх як спосіб на зняття напруги, який дає українцям трохи видихнути у вирі «серйозних» новин. Сюди ж — безкінечні передбачення з екранів й випадкові люди на місцях експертів «з усіх питань» у телестудіях, яких не варто сприймати серйозно.
Передбачення індійського астролога з інформаційної агенції Уніан про «тривожний сценарій» на 8 травня, якого не відбулося, можна інтерпретувати як тимчасовий дієвий спосіб пристосування до обставин непереборної сили, у котрих тривалий час усі ми знаходимося. Туди ж — прогнози астролога Влада Росса про перебіг війни, котрий, як виявили експерти Інституту масової інформації, створив їх, послуговуючись офіційними джерелами й наперед відомими фактами.
Сюжети із програми «Світ навиворіт» із передбаченнями карпатських мольфарок, які «не побачили» великої війни, зараз можна сприймати як складову стратегії подолання травми.
Таким чином людина створює свій внутрішній безпечний світ на противагу зовнішньому — байдуже, що ілюзорний. Важливо за жодних обставин їх не сплутувати
Редакторка і журналістка, письменниця, колумністка, авторка текстів про бізнес, філософію, науку і літературу. Вивчала полоністику у Волинському національному університеті імені Лесі Українки і тюркологію в Інституті імені Юнуса Емре (Туреччина). Була редакторкою і колумністкою «Газети по-українськи» і журналу «Країна», працювала для української діаспори на Radio Olsztyn, друкувалася у виданнях Forbes, Leadership Journey, Huxley, Landlord та інших. Дипломована спеціалістка Міжнародного сертифікованого курсу Thomas PPA (Велика Британія) з експертизою у human resources. Перша книга «Жінкам ніззя» вийшла у видавництві «Нора-друк» 2016 року, над другою працювала за сприяння Інституту Літератури у Кракові вже під час повномасштабного вторгнення.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!