Ексклюзив
20
хв

Чому війна, в якій щодня гинуть люди, стала для всіх звичайною справою?

«Коли наша родина знайшла нову квартиру після двох місяців проживання у господарів-поляків, вони дзвонили й питали, чи нам щось потрібно. Вони навіть запрошували нас на вечерю по неділях. Тепер мені не телефонують і не запрошують. Боляче, що ми більше не важливі для інших»...

Sestry

Малюнок Оксани Драчковської

No items found.

Ви втратили найближчих людей? Вам довелося покинути всіх і все? Почати жити в іншій країні? З вами немає близьких людей, яким можна довіряти, попросити підтримки? Потребуєте поради, підтримки?

Дозвольте допомогти вам. Напишіть нам (redakcja@sestry.eu), і ми подбаємо про те, щоб психолог або психотерапевт допоміг вам доброю порадою. Це може стати першим кроком, який полегшить ваше життя за кордоном і допоможе почати вирішувати проблеми. Ми публікуємо наступний лист, який отримали від української читачки, а також відповідь психолога.

У пошуку сенсу та підтримки

Мене пригнічує те, що ця війна так довго триває. Саме тоді, коли здається, що чаша терезів починає схилятися на нашу користь, ми чуємо про найбільшу атаку безпілотників на Київ з боку Росії. Ці американські гірки новин викликають у мене жахливі перепади настрою. Одного дня я сповнена надії, що все скоро закінчиться і я нарешті зможу повернутися додому, а наступного дня мене пригнічує новина про чергове бомбардування наших міст.

Зізнаюся, що мені стає дедалі важче знаходити в собі сили все це пережити. Втішає лише те, що мої два брати, які від початку воюють на фронті, живі й неушкоджені. Перспектива зустрітися з ними, сподіваюсь, якнайшвидше, зберігає цю іскру надії.

Втім, здається, мені ще більш сумно, що війна, на якій щодня гинуть люди, стала для світу такою звичайною справою. Буквально два-три місяці тому в багатьох магазинах стояли кошики для речей, призначених для українців, і в цих же магазинах українською мовою заохочували людей допомагати. Зараз цього немає. Це сумно.

Коли наша родина знайшла нову квартиру після двох місяців проживання у господарів-поляків, вони дзвонили й питали, чи нам щось потрібно. Вони навіть запрошували нас на вечерю по неділях. Так тривало чотири місяці. Тепер мені не телефонують і не запрошують. Я розумію, що у кожного своє життя, що людям важко весь час мати справу з іншими людьми. Але боляче, що для інших ми вже не такі важливі.

Так само і на роботі. Раніше дівчата запитували, як у нас справи, як справи в родині, яка залишилася в Україні, чи нам щось потрібно. Тепер про війну вже не говорять, хіба тільки по телевізору.

Зрозумійте, я не кажу про якусь матеріальну допомогу, тому що у нас все добре. Ситуація в нас у родині, може, не така хороша, як до війни, але ми знаємо, що це тимчасово і ми відновимося. Я маю на увазі небайдужість до нас, розмови з нами та всі ці надихаючі історії про Польщу, яку ми пізнаємо. Це приємно і піднімає настрій, коли ти для когось важливий. Я мрію, щоб на початку нового року люди подумали про своїх нових сусідів і відкрилися їм. Для мене кожне добре слово й інтерес до моєї країни дорожчі за гроші. Ми ще дуже далекі від нормального життя, тому шукаємо його в кожному жесті та розмові навколо…

Юстина Майхровська, психолог на Avigon.pl:

Шановна читачко Sestry, ваш досвід глибоко зворушливий. Описані відчуття перепадів настрою мені цілком зрозумілі.

Головний імпульс людини — пошук сенсу та мети

У контексті ситуації, в якій ви перебуваєте, хочу поділитися з вами думками Віктора Франкла. Віктор Франкл — австрійський психіатр і психотерапевт, в’язень концтабору Аушвіц. Він розробив логотерапію — психотерапевтичний метод, орієнтований на прагнення людиною знайти та реалізувати сенс життя.

Щиро раджу вам прочитати його книгу «Людина в пошуках справжнього сенсу», яка є особливо корисною під час війни. Це одна з найвпливовіших книг у психіатричній літературі з часів Фрейда. Трів починається з глибоко зворушливого особистого есе про п’ятирічний період перебування в Освенцимі та інших концентраційних таборах, а також про його спроби знайти причини жити протягом цього часу. У другій частині книжки описуються психотерапевтичні методи, які Франкл першим розробив на основі свого досвіду в таборах. Франкл вважає, що найглибшою мотивацією людини є пошук сенсу та мети.

«Прийняти» цю жахливу ситуацію війни означає впоратися з величезним стресом

Перед обличчям труднощів і невідомостей, які приносить війна, усвідомлюєш цінність надії. Це так багато означає, що ваші брати здорові. Це стає, як ви написали, іскрою, яка дозволяє вижити. Франкл підкреслює важливість знаходження сенсу навіть у найважчі моменти, і ваша надія зустріти своїх близьких є найкращим прикладом цього.

Війна, незважаючи на щоденні людські жертви, на жаль, інколи втрачає свій приголомшливий сенс перед обличчям буденності. Це притаманне людській природі — те, що одного дня є шоком, з часом стає певною мірою звичною справою. Це природний механізм людини, який дозволяє їй функціонувати навіть в умовах такого величезного стресу, як війна.

Ваш сум через втрату соціальної залученості, яку ви раніше відчували, зрозумілий. Але це не втрата зобов’язань, як може здатися на перший погляд. Нові зобов’язання — це щоденно мати справу з величезним стресом, «прийняти» цю жахливу ситуацію війни. Той факт, що для багатьох людей війна стала лише абстракцією на телеекрані, свідчить про адаптацію цих людей (як би жахливо це не звучало), хоча виглядає це як соціальна байдужість.

Простягніть руку першою й запропонуйте поговорити

Ваше бажання поговорити, поцікавитися та поділитися досвідом є глибоко нормальним. Франкл наголошував на пошуку сенсу у стосунках з іншими, особливо перед обличчям страждань. Ваша мрія про те, щоб люди думали про своїх нових сусідів і відкривалися їм, віддзеркалює цю потребу в соціальних зв’язках. А може, стати першою, хто простягне руку, посміхнеться й запропонує поговорити? Варто показати свої потреби іншим людям. Наскільки легше стало б жити, якби ми розуміли потреби інших людей.

Цінність добрих слів й уваги є фундаментальною для збереження здатності виживати та знаходити сенс у важкі часи. Я підтримую вас від усього серця, аби ви могли знайти ці хвилини розуміння та підтримки серед людей, які оцінять вашу присутність. Пам’ятайте, що здатність знаходити сенс і цінність у стосунках з іншими є сильною та незаперечною рушійною силою, яка допомагає пережити навіть найважчі моменти.

Посилання на avigon.pl: https://avigon.pl/

No items found.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
як розмовляти про гроші?

<frame>Вам довелося покинути всіх і все? Почати жити в іншій країні? З вами немає близьких людей, яким можна довіряти? Потребуєте поради, підтримки?Дозвольте допомогти вам. Напишіть нам redakcja@sestry.eu, і ми подбаємо про те, щоб психолог або психотерапевт відповів вам доброю порадою. Це може стати першим кроком у вирішенні проблеми, і це полегшить ваше життя за кордоном. Ми публікуємо лист, який отримали від української читачки, а також відповідь психолога.<frame>

Як навчитися говорити з партнером про гроші?

«Ми переїхали до Польщі за два місяці до початку війни. Мій чоловік почув від знайомих, які знайшли тут роботу, що в Польщі пристойніші заробітки й життя спокійніше.

Ми не їхали наосліп. Двоюрідна сестра чоловіка знайшла йому роботу, а нам — квартиру. У нас також були деякі заощадження для початку — на випадок, якщо щось не вийде. Проте все обійшлося. Я доглядала за трьома дітьми, чоловік почав працювати. Ми раділи новому життю, поки його не порушив напад Росії на Україну…

Ви добре знаєте, скільки коштує оренда квартири та утримання дітей

Мама та сестра мого чоловіка залишилися в Україні. У мене немає сім'ї, я виросла в дитячому будинку. Після того, як почалася війна, ми стали допомагати мамі та невістці. Надсилали гроші, посилки. Запропонували привезти їх до Польщі, але вони не захотіли залишати рідний дім.

Завод, де працювала сестра мого чоловіка, був зруйнований, і вона втратила джерело доходу. У мами — мізерна пенсія. Я знаю, що вони не зможуть впоратися без нашої підтримки, але мій чоловік аж занадто їм допомагає. Він посилає їм більше, ніж залишає нам на життя. Ви добре знаєте, скільки коштує оренда квартири та утримання дітей. Добре, хоч є допомога 800+, яка приходить на мій рахунок. Хоч ці гроші він не чіпає.

Мрію поїхати з дітьми в подорож, хоча б на день-два. Але грошей не вистачає

Коли я вказую йому, що ці пропорції несправедливі по відношенню до нас, то чую, що його родина в жахливій ситуації і їм потрібно це компенсувати. Погоджуюсь, що війна, окрім втрати здоров’я, — це найстрашніше, що може трапитися з людиною. Але мій чоловік має також пам’ятати, що у нього є діти, які ростуть, їм потрібні нові черевики, куртки, а інколи й маленька іграшка.

Зрештою замість того, щоб жити мирно, ми постійно сперечаємося про гроші. Мій чоловік добре заробляє, але ми з цього практично нічого не отримуємо. Я не марнотратна, роблю покупки в недорогих магазинах, вмію готувати смачні страви з недорогих продуктів. Я вважаю себе хорошою господинею і хочу, щоб мій чоловік це цінував. Мені також хоч іноді потрібні косметика та похід до перукаря. Мрію поїхати з дітьми в подорож, хоча б на день-два. Але грошей не вистачає.

Мені набридла ця ситуація, але я не знаю, як опустити чоловіка на землю. Він відчуває провину за те, що залишив свою матір напризволяще, і тепер намагається компенсувати це грошима. Але це гроші і його дітей також»…

Юстина Ричко, психолог з Avigon.pl:

Дуже дякую, що поділилися з нами своєю проблемою. Чудово, що ви з чоловіком знайшли дім і роботу в Польщі і можете жити тут у спокої. Незважаючи на те, що ви вирішили поїхати до Польщі ще до початку війни, її початок мав сильно вплинути на ваше відчуття безпеки.

У партнерстві потрібно навчитися говорити про фінанси, адже це дуже важлива частина життя

Безумовно, ви дуже переживаєте за своїх рідних і друзів, які вирішили залишитися в Україні, незважаючи на небезпеку та невизначеність, що їм загрожує. Пишу це не випадково, тому що, на мою думку, ви повинні співпереживати емоціям свого чоловіка, щоб мати можливість використовувати аргументи, які переконають його у вашій правоті.

Ви пишете, що ваш чоловік значну частину доходів вашої сім'ї відправляє матері та сестрі в Україну. Звідси ваші суперечки і проблеми, а кажуть, що суперечки про гроші найшвидше вбивають кохання. Про це варто пам’ятати, але це не означає, що про це не варто говорити.

Навпаки, в партнерстві потрібно навчитися говорити про фінанси, тому що це дуже важлива частина життя, і в складних ситуаціях компроміс у цій сфері необхідний для збереження хороших стосунків.

Чоловіки, як правило, реалісти, зосереджені на пошуку рішень, тому їх приваблюють раціональні аргументи

Я згодна з вами, що ваш чоловік може почуватися винним перед своєю матір’ю та сестрою, і надсилання їм значної суми грошей може бути способом компенсації за цю ситуацію. Якщо це так, він діє на емоційному рівні, і його буде важко переконати без добре підготовленого аргументу. Я також розумію, чому ви вважаєте, що значна частина зароблених грошей належить вам і вашим дітям. Ви також багато чим пожертвували, щоб побудувати своє життя в іншій країні, і віддавати більшу частину свого доходу комусь іншому здається вам несправедливим. Отже, як ви намагаєтеся досягти компромісу?

Чоловіки, як правило, реалісти, зосереджені на пошуку рішень, і тому їх приваблюють раціональні аргументи. На вашому місці я б подумала, як конструктивно донести ваші аргументи до чоловіка.

Однак перш ніж почати це робити, будь ласка, спочатку подумайте, скільки коштує ваше життя в Польщі та скільки коштує життя сьогодні в Україні. Враховуючи нинішній дохід сестри та матері чоловіка, чи вистачає надісланих їм грошей для задоволення основних потреб? Чи потреби більші? Якби ви зараз жили в Україні, чи могли б ви утримувати себе на такі гроші? Перераховані їм кошти дозволяють більше, ніж гроші, які ви зберігаєте на власні потреби в Польщі?

Зробіть такий розрахунок, дізнавшись, скільки зараз коштують продукти харчування чи засоби гігієни в обох країнах. Будь ласка, відчуйте також становище матері та сестри вашого чоловіка під час війни, а також емоції вашого чоловіка, який залишив цих двох близьких людей у ​​країні, спустошеній війною.

Поточний стан має бути тимчасовим і не може тривати вічно

Якщо ваші розрахунки показують, що кошти, перераховані сім’ї в Україні, дозволяють задовольнити більше потреб, ніж гроші, які залишаються на сім’ю в Польщі, ви отримаєте раціональні аргументи, які допоможуть вам переконати свого чоловіка.

Пам’ятайте, що зазвичай люди мають дуже глибоко вкорінене почуття справедливості, тому звернення до цього почуття, безумовно, може допомогти. Ви також можете проявити добру волю в розмові з чоловіком і домовитися з ним, що зменшувати кількість грошей, які надсилаються сім’ї, можна поступово. Це дозволить йому швидше звикнути до ситуації і прийняти її. Це також дасть йому зрозуміти, що поточний стан має бути тимчасовим і не може тривати вічно.

Я вважаю, що раціональні аргументи допоможуть вам переконати свого чоловіка в тому, що хоча він і намагається відшкодувати матері та сестрі воєнні труднощі, але в нинішній ситуації він завдає шкоди власній родині, тобто вам і вашим дітям.

Посилання на сторінку спеціаліста

20
хв

«Мій чоловік добре заробляє, але майже всі гроші надсилає мамі в Україну. Ми з дітьми отримуємо дуже мало»

Sestry
як зрозуміти чоловіка

<frame>Вам довелося покинути всіх і все? Почати жити в іншій країні? З вами немає близьких людей, яким можна довіряти? Потребуєте поради, підтримки?Дозвольте допомогти вам. Напишіть нам redakcja@sestry.eu, і ми подбаємо про те, щоб психолог або психотерапевт відповів вам доброю порадою. Це може стати першим кроком у вирішенні проблеми, і це полегшить ваше життя за кордоном. Ми публікуємо лист, який отримали від української читачки, а також відповідь психолога.<frame>

Як не рубати з плеча і зрозуміти одне одного?

«Ми з чоловіком і чотирьма дітьми від початку війни живемо в Польщі. Ми покинули свою квартиру і все наше життя в Україні. У мене такий характер, що я не вагаюсь, а просто дію. Це для мене рецепт від стресу. Щоб розум був чимось зайнятий, тоді і про проблеми менше думок.

Відразу після приїзду, коли формальності були завершені, я сказала чоловікові, що буду працювати, а опіку за дітьми ми поділимо порівну. В Україні я сиділа з дітьми, готувала, прала, прибирала — була домогосподаркою. У Польщі я вирішила це змінити.

Я знайшла роботу в приватній компанії. Хоча у мене не було досвіду, власники виявились дуже добрими і повірили в мене. Я навчилася всьому з нуля, і мені дуже подобається моя робота.

Керівники ретельно контролюють якість продукції, і я задоволена. Через рік моєї праці мене оцінили, я отримала підвищення. Змогла перейти від виробництва до перевірки. Нарешті я можу розвиватися, і мене цінують не тільки вдома.

На жаль, моєму чоловікові у Польщі не так пощастило у професійному сенсі. Він уже кілька разів змінював роботу. В Україні він керував людьми, а тепер мусить підпорядковуватись. І йому це не подобається.

Зараз він взагалі без роботи. Я намагаюся переконати його шукати нову, адаптуватися до умов, своїм прикладом показую, що можна розвиватися, а його це абсолютно не хвилює. Не знаю, як його стимулювати до дій.

Він уже заявив, що коли закінчиться війна, ми повернемося в країну. А у мене дедалі більше сумнівів щодо цього. Я нарешті повірила в себе та свої можливості. Вивчила нову мову, відкрилась людям. І нарешті відчуваю себе живою, тож не хочу нічого міняти.

Боюся, коли настане час прийняти остаточне рішення, я оберу жити в Польщі. З дітьми, але без чоловіка. Знову повертатися до горщиків я не маю бажання. Можу поєднувати роботу з доглядом за домом. Навіть розриватися між роботою і хатніми обов’язками краще, ніж просто сидіти вдома.

Коли під час однієї з розмов про повернення в Україну я сказала чоловікові, що не зацікавлена вертатись, він здійняв страшенний галас. Звинуватив мене в тому, що я хочу розбити сім'ю і думаю тільки про себе. Оголосив, що діти повернуться з ним, хочу я того чи ні. Але я думаю от що.

Діти скоро стануть самостійними, і в Україні я знову стану кухаркою та прибиральницею. До такої перспективи я не хочу повертатися. Чи є у нас шанс порозумітися? Чи є якесь здорове вирішення цієї ситуації?»

Александра Антонська, психолог на Avigon.pl:

Дякую, що поділилися своєю ситуацією. Бачу, у вас дилема, з якою непросто розібратися. Написане в листі свідчить про те, що ви почали друге життя в Польщі, впорались із переїздом, до того ж знайшли шлях розвитку й професійної реалізації. Ваші навички помітили й оцінили. І це неймовірно важливо для вас.

З іншого боку — ваш чоловік, розчарований своєю поточною ситуацією на роботі, почувається абсолютно навпаки — він відчуває в Польщі регрес. Сильні емоції іноді заважають нам приймати раціональні рішення, ми говоримо щось імпульсивно, не завжди те, що маємо на увазі.

Повернення в Україну чи подальше перебування в Польщі — це дуже важливе рішення. Тому говорити про таке слід у спокої — можливо, під час спільної вечері. Варто сказати про свої почуття і те, що ви не хочете повертатися до тієї ролі, яку грали в Україні.

Я вважаю, що в цій ситуації знайти спільне рішення можливо

Варто відкрито говорити про ваші потреби та очікування. Незважаючи на те, що у вас з чоловіком зовсім різні погляди на поточну проблему, варто пам'ятати, що проблема не повинна розділяти вас і ставити по різні боки, натомість ви маєте протистояти ситуації разом. І підтримувати одне одного.

Ви повинні розуміти мотивацію вашого чоловіка для повернення — він почувається недооціненим у Польщі, відчуває, що не може розвиватися. Разом з тим ваш чоловік має розуміти, що його жінка так само почувалась в Україні.

Не можна втекти від проблеми чи забути про неї

Зупиніться на мить, подумайте про можливі наслідки рішень, а також дайте собі час на емоції, щоб пережити те, що всередині вас.

Зміцнення стосунків з чоловіком також має допомогти. Можливо, ваш чоловік ще не виявив хороші сторони цієї країни. Можливо, варто відвідати місця, які вам цікаві, помітити, що наше життя складається не лише з роботи.

Бажаю вам багато сил і наполегливості.

Посилання на сторінку експерта.

20
хв

«Не хочу руйнувати сім'ю, але хіба я не мушу думати про себе?»

Sestry

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Що буде завтра?

Ексклюзив
20
хв

З банку на фронт: полька в ЗСУ

Ексклюзив
20
хв

Омбудсмен Дмитро Лубінець: «Майже 40% повернутих з полону вважались зниклими безвісти»

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress