Вилікуйте мене, бо мені треба працювати
Ольга Пакош: Чи збільшилася кількість пацієнток у гінекологів за останні два з половиною роки? Які тенденції?
Лілія Мінералова: Насамперед — значно зменшилась кількість вагітних. Частина жінок репродуктивного віку виїхала з України з початком війни, і дівчата продовжують виїжджати. Ще одна причина явища — нестабільність і загрози, які несе війна. Жінки думають, чи варто їм вагітніти в таких умовах. Третя причина — чимало наших чоловіків репродуктивного віку зараз перебувають на фронті.
Ще одна невтішна тенденція щодо вагітних — збільшилася кількість завмерлих вагітностей і викиднів на ранньому терміні. І це є прямим наслідком впливу стресу на організм жінки.
— Як війна відбивається на жіночому здоров'ї? Яким чином на нього впливає? Чи відворотні ці зміни?
— Війна впливає. Перший момент — це психічне здоров'я. Ми часто маємо справу з посттравматичним стресовим розладом (ПТСР). Це наслідок усього того, що пережили й продовжують переживати жінки: хтось потрапив у район бойовіх дій, у когось загинув чоловік або інша близька людина. Одна моя пацієнтка приходила з кровотечами, і в розмові з нею з’ясувалося, що загинув брат її чоловіка. Вона настільки перейнялась цією смертю, так сильно переживала, що це може статись і з її чоловіком, що ми ледь впорались з її станом.
На фоні стресу у жінок стали загострюватись хронічні захворювання і дедалі частіше проявлятись небезпечними симптомами.
Наші жінки зараз не думають про себе. Насамперед вони думають, як заробити і як прогодувати дітей. Вони не дбають про своє здоров’я, не займаються профілактикою, не проходять регулярних обстежень, які мали б проходити
Лікарі це врахували. І саме тому у Львові створено медичне об'єднання понад 50 приватних клінік, які роблять так звані check-up скринінгові обстеження жінок і чоловіків. Одна з амбітних цілей цього об’єднання — стати медичним хабом Східної Європи.
Інфекційні захворювання також є, і часто їхньою причиною стає неможливість дотримання правил гігієни. Ми розуміємо, що жінка, яка перебуває, наприклад, на передовій чи в районі бойових дій не має нормального доступу до гігієни. Для жінок дуже важливо правильно підмиватися, нормально ходити в туалет, мати чисті руки, щоб поміняти прокладку чи тампон. Ніби банальні речі, але відсутність можливості це зробити дуже впливає на стан здоров'я.
Але чи не найбільше страждає репродуктивне здоров'я. Я сама репродуктолог і з власного досвіду можу сказати, що стрес впливає на овуляцію, порушує гормональні процеси, «збиває» менструальні цикли.
Порушення менструального циклу веде до відсутності овуляції, а це, зі свого боку, до безпліддя. І тільки коли ми знімаємо сильний стрес — настає вагітність
Знаєте, що є мотивацією бути здоровою? Соціально-економічний фактор. Чимало жінок-керівників, які працюють не покладаючи рук, відкривають власні бізнеси. Серед моїх пацієнток є внутрішньо переміщені особи, і деякі з них виграли гранти та починають свої справи (дуже тішусь, що наші жінки ростуть і розвиваються незважаючи ні на що). І саме це стимулює їх бути здоровими, бо в них немає часу хворіти. «Я вас прошу, вилікуйте мене, тому що мені треба працювати», — просить пацієнтка.
На Сході України дедалі частіше фіксуємо запущені випадки
— Хвороби, діагнози, симптоми — що не було характерним у мирний час, а тепер частіше з'являється? Наприклад, лейкоплакія вульви у дівчат на фоні стресу, кісти, пухлини?
— Я бачила лише одну лейкоплакію (дистрофічне ураження плоского епітелію жіночих статевих органів — Ред.) за цей рік. Вона частіше трапляється у дівчаток, а в мене дорослі пацієнтки. Але я поцікавилась у колег, подивилась статистику і — дійсно, така проблема є. Кількість випадків лейкоплакії на сьогоднішній день в Україні зростає. А це захворювання пов'язане зі станом імунної системи, яка страждає від надмірного стресу.
Якщо гормон стресу кортизол виділяється на короткий час, то це вмикає захисні властивості нашого організму. Але коли він виділяється знов і знов, організм виснажується. У жінок крім кортизолу піднімається ще й рівень пролактину, який в нормальних умовах виділяється, коли жінка годує грудьми.
Природою влаштовано, що коли жінка годує, у неї немає овуляції, адже вона не може і годувати дитину, і виношувати. Тому коли під впливом стресу виділяється багато кортизолу і підвищується рівень пролактину, як наслідок порушується цикл, а потім виникає безпліддя.
Ще стали часто діагностувати кісти (доброякісні утворення, порожнини з рідиною всередині — Авт.). Коли у жінки ановуляція, виникають так звані фолікулярні кісти. Фолікул дозріває, але гормонів бракує, і він не розривається, перетворюючись на кісту.
Якщо розділити виявлені мною захворювання у відсотках, то за останній рік понад 20% пацієнток звернулися з міомами, близько 30% — з кістами, десь 15% — із безпліддям, понад 10% — із завмерлими вагітностями, і близько 25% припадає на інші гінекологічні захворювання, пов’язані з ендометрієм і шийкою матки
За останні пів року я особисто виявила три дисплазії шийки матки (передраковий стан). Вважаю, що це багато, адже йдеться про важкі дисплазії другої і третьої стадії. Ці жінки проходили огляди регулярно, і ще два роки тому у них були хороші результати обстежень. Цей діагноз міг з’явитись як наслідок того, що вони два роки перебувають в стані хронічного стресу.
Ще одна дуже сумна тенденція — хронічні болі, які часто виникають на тлі хвилювань. Можуть боліти м'язи, спина, суглоби. З'являються мігрені. Симптоматично цей стан можна лікувати за допомогою обезболюючих, але без психологічної підтримки не обійтись. Насамперед треба ввести фізичні навантаження, аби зняти емоційне виснаження організму.
Виникають і соматичні проблеми, тобто загострюються такі захворювання, як гастрити, коліти, ентероколіти, виразкова хвороба шлунку, цукровий діабет другого типу, гіпертонічна хвороба, різні дерматити, екземи, псоріаз, акне, алопеція. Я маю на увазі схильність до певних хвороб, яка активізувалась на тлі стресу. Не було б таких хвилювань — людина, можливо, і не захворіла б.
— Які саме обстеження порадите робити жінкам?
— Раз на рік — прийом у гінеколога з оглядом на кріслі в дзеркалах з УЗД органів малого тазу.
Раз на три роки — скринінгові цитологічні обстеження шийки матки жінкам віком 21-65 років. Або так званий co-test (цитологія + папіломавірус людини) раз на 5 років за умови добрих результатів обстежень.
УЗД молочних залоз щороку, якщо жінка молодша 40 років. Якщо старша, то до ультразвукового дослідження додають мамографію (рентген молочних залоз) раз на два роки, а після 50 років — щорічно. Ще я раджу робити обстеження щитовидної залози — УЗД, аналіз на рівень гормонів Т3,Т4, ТТГ та ліпідограму. Ліпідограма може бути змінена і в 19 років.
Колоноскопія, тобто обстеження товстої кишки, після 45 років бажано робити раз на 5 років, оскільки зросла кількість колоректальних раків.
Ну і обов'язково раз на рік відвідати сімейного лікаря.
Щодо гінекологічних обстежень, то завдяки Національній Службі Охорони Здоров'я України кожна жінка може перевіритися безкоштовно
Причому зараз навіть приватні лабораторії надають великий пакет безкоштовних обстежень, і ми, лікарі, маємо можливість на них скерувати. На жаль, це поки стосується тільки великих міст — Києва, Львова та інших обласних центрів, бо вже в районах чи в селах доступ до таких обстежень обмежений.
Інша ситуація склалась на Сході країни. Оскільки там жінки не завжди мають можливості прийти до лікаря, ми з колегами дедалі частіше фіксуємо запущені випадки захворювань. Діагнози різні: дисплазія шийки матки, кісти, порушення менструального циклу. Я не дитячий гінеколог, тож не веду прийом дівчат до 18 років, але навіть у тих, хто трохи старший 18, також спостерігаю порушення циклу. Дівчата, як і їхні мами, теж реагують на стрес.
Я часто читаю лекції на тему статевого дозрівання у дівчат та хлопців у львівських школах і можу сказати, що багато дівчат жаліються на болючі або рясні місячні та порушення циклу. На це обов’язково треба звертати увагу, оскільки такі симптоми в організмі дівчини також можуть бути пов'язані зі стресом. Наприклад, у мене була ситуація: прийшла в школу на лекцію, а вчителі попередили, що сьогодні маємо скоротити час зустрічі, оскільки клас йде на похорон — у однокласника тато загинув на війні. Як же тут можна бути спокійним?
Контузія негативно впливає на здатність завагітніти
— Розкажіть про побут жінок на війні, де здебільшого немає вільного доступу до гігієни. Як жінки справляються у складних побутових умовах? Яким чином можна покращити ситуацію?
— Головне правило — завжди мити руки. Я це кажу не лише військовим. Жіноча анатомія така, що ми мусимо мити руки перед туалетом і після. Якщо немає можливості помити руки, використовуйте вологі серветки. Якщо хочете поміняти прокладку, особливо важливо пам'ятати, що брудними руками цього робити не можна.
Які засоби в умовах обмеженого доступу до гігієни використовувати під час місячних? Якщо це доросла жінка, а не молода дівчина, то найкраще користуватись гінекологічною чашею. Її я рекомендую і жінкам-військовим
Адже її достатньо спорожнити раз на день, увечері, і добре вимити. Чаша довше тримає, ніж прокладка чи тампон. З тампоном теж слід бути дуже обережними, оскільки непомитими руками його в жодному разі не можна змінювати. І пам'ятати, що тампон треба змінювати не рідше, ніж раз на 4-6 годин.
У жінок в зонах бойових дій, на передовій можуть виникати збої менструального циклу — цикл може бути нерегулярним, місячні можуть починатись раніше або пізніше, йти довше. Коли немає можливості помитись і ви мусите використовувати вологі бактерицидні серветки, будьте пильними, оскільки вони можуть подразнювати слизову або викликати алергію. Немає жодних профілактичних засобів, крім гігієни, щоб захистити статеві органи від інфекції. Тому при перших ознаках свербіння, печіння, невластивих виділеннях — звертайтесь до лікаря.
— Заморожування яйцеклітин жінками-військовими: чи користуються українки цією можливістю? Як це можна зробити?
— Цю процедуру регулює постанова Верховної Ради України з певними змінами від 21 вересня 2023 року. Репродуктологічні державні та приватні клініки, які підписали договір з НСЗУ, мають можливість заморожувати і чоловічі, і жіночі біоматеріали безкоштовно і зберігати їх.
Насправді сперма, яку заморозять і зберігатимуть, коштує для клініки близько півтори тисячі гривень, тому медзаклади часто роблять це безкоштовно для військових ЗСУ та поліцейських, котрі перебувають у зоні бойових дій. Деякі приватні клініки самі від себе дають 10% знижку на зберігання і заморожування яйцеклітин. Тобто всі йдуть назустріч нашим захисникам.
Якщо ж говорити про яйцеклітини, то це триваліший і дорожчий процес. Яйцеклітини потребують стимуляції гормональними препаратаи. Можна брати в нестимульованому циклі, але тоді можна заморозити лише одну яйцеклітину. Це недешево, оскільки вилучення матеріалу відбувається під наркозом: спеціальний вагінальний датчик з голкою проходить через заднє склепіння, входить в яєчник, в якому має бути фолікул, і вже з нього відсмоктується яйцеклітина, яку ембріолог очищає і заморожує.
— А можна так само заморозити ембріони?
— Так. Якщо військовослужбовці, чоловік і жінка, обоє воюють, вони можуть зберігати ембріони (запліднені сперматозоїдами яйцеклітини). Ембріологи поміщають їх у азот і заморожують.
— Чула, що контузія негативно впливає на репродуктивні функції. Це правда?
— В Україні дійсно проводилося таке дослідження. Клініка репродуктивних технологій Українського державного інституту репродукції Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л.Шупика обстежувала жінок репродуктивного віку, які брали участь у бойових діях і зазнали контузії. Було обстежено 487 жінок, з яких 211 мали постконтузійний синдром. І у жінок, які перенесли контузію, в 1,7 разів частіше, порівняно з контрольною групою, були триваліші менструальні кровотечі. Безпліддя у таких жінок траплялося також частіше — в 1,29 рази. Ці офіційні дані доводять, що контузія може сприяти безпліддю.
— Як жити жінкам, щоб зберегти здоровий глузд, не впасти в депресію, не вигоріти і зберегти здоров'я?
— На жаль, ми не знаємо, коли все це закінчиться і скільки ще триватиме. Але все, про що ми розмовляли, доводить: стрес, спричинений війною, негативно впливає на здоров'я наших жінок.
З іншого боку, наші бабці народили наших мам, які потім народили нас — після важкої війни, яка тривала довше, і тоді було набагато менше засобів для виживання…
Мій улюблений герой Вінстон Черчилль казав, і я люблю повторювати за ним: я оптимістка і не бажаю бути ніким іншим. Тішусь, що серед моїх пацієнток є чимало таких жінок. Одна з них переїхала зі Сходу України у Львів і на моє питання, як їй вдається триматись, відповіла: «Я повинна думати про те, що живу тут і зараз. Я повинна хвилюватися за чоловіка, чекати його з війни, але також усвідомлювати, що ця війна може тривати довго, навіть кілька десятиліть. І моє колишнє життя не повернеться».
Саме це усвідомлення і має додавати сил. Ми мусимо прийняти реалії, в яких живемо. І жити далі — з вірою у перемогу, щоб коли переможемо, мати силу й бажання рухатися далі, відбудовувати країну, розвиватись, творити.
Журналістка, редакторка. З 2015 року живе в Польщі. Працювала в різних українських виданнях: «Поступ», «Лівий берег», «Профіль», «Реаліст.онлайн». Авторка публікацій на тему українсько-польської співпраці: економічні, прикордонні аспекти, культурна спадщина та вшанування пам’яті. Співорганізаторка журналістських ініціатив українсько-польської дружби. Працювала як тренерка програми ЄС «Права жінок і дітей в Україні: комунікаційний компонент». Серед зацікавлень: розвиток особистості, нейролінгвістичне програмування тощо.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!