Ексклюзив
20
хв

Збираємо дитину до школи в Польщі: де дешевше купити канцтовари та одяг?

Незабаром розпочнеться новий навчальний рік, а отже, саме час подумати про підготовку до школи. За програмою підтримки Dobry Start батьки кожної дитини, яка ходить до школи в Польщі, можуть отримати 300 злотих на речі, необхідні для навчання. Що можна купити на ці гроші і де найбільший вибір та приємні ціни?

Юлія Ладнова

Де купити «виправку» для школи недорого? Фото: Shutterstock

No items found.

Шкільні ярмарки в магазинах Польщі 

Перед початком навчального року товари для школи можна купити практично у всіх великих магазинах Польщі: Carrefour, Auchan, Lidl, Biedronka, великий вибір канцелярії завжди є в магазинах Empik.

Вже зараз у Carrefour величезний вибір канцелярії, рюкзаків на будь-який бюджет. Ми побували в магазині Carrefour в Arkadia Westfield — вибір вражає, під шкільний ярмарок відведено кілька секцій. Хороший асортимент наплічників від 90 до 200 злотих, набори кулькових ручок від 6 злотих за 4 штуки, маркери та фломастери від 10 злотих за набір, акварельні фарби від 9 злотих, набір олівців від 7, зошити від 3 злотих, популярні зошити формату А5 від 10 злотих.

Ціни мережі Auchan знаходяться приблизно на такому ж рівні, і в цих магазинах також величезний вибір різних варіантів канцелярії та рюкзаків за демократичними цінами. У Lidl та Biedronka є все необхідне, але вибір товарів менший, зате простіше зорієнтуватися, діють різні знижки та спецпропозиції.

Магазини Empik дорожчі, натомість там можна купити канцелярське приладдя відомих брендів. 

Наприклад, акрилові маркери Molotow, Montana, Pilot, Dope, маркери фірм Promarker, Credua, Toki. Є й рідкісні товари, які важко знайти в інших магазинах, як-от сухі пастельні фарби, вугільний олівець, хлібний гумка, товстий папір для акварелі. Так, набір із 12 маркерів Promarker коштує 116 злотих, а набір маркерів Pilot від 55 злотих за 6 штук. 

До речі, бюджетні товари тут також є. Наприклад, ножиці фірми Staedtler за 10 злотих, кольоровий папір від 5 до 20 злотих, зошити формату А5 по 9 злотих, гумки, прості олівці по 2 злотих за штуку, зошити для нот від 3 злотих. 

Вибір недорогого шкільного приладдя є в Pepco. Упаковка фломастерів фірми BIC: 12 штук за 12 злотих. Великий вибір олівців, зошитів, шкільного одягу — все дуже бюджетно. Тут можна знайти сумку для змінного взуття всього за 10 злотих, геометричний набір: лінійка на 15 см, два трикутники, транспортир, циркуль із запасними стрижнями та окрема гумка за 15 злотих, точилка для олівців за 3 злотих/штука, альбоми для малювання за 4- 5 злотих, зошити по 60 аркушів від 4 злотих, тонкі зошити від 1,5 злотих за штуку.

Шкільні пенали у величезному асортименті є в кожній торговій мережі від 10 до 70 злотих за штуку. Найдорожчі — з мультяшними героями та безліччю відділень для зберігання шкільного приладдя.

Чи вигідніше купувати шкільне приладдя в інтернеті?

Сьогодні багато батьків віддають перевагу купівлі шкільних товарів через інтернет. Це дозволяє заощадити час і гроші, але не всі готові чекати на доставку і замовляти товари без можливості їх перевірити перед покупкою. Сьогодні найдешевшими є маркетплейси Allegro і Temu — там великий вибір дешевих товарів, але враховуйте, що доведеться сплатити вартість доставки. З плюсів: тут можна значно заощадити на великій кількості покупок, огромезний вибір трендових кольорів чи канцелярії з героями улюблених мультфільмів та кіногероями. З мінусів: платна доставка, не можливо перевірити товар перед покупкою, потрібно вивчати відгуки та дивитися кількість людей, що купили даний вид товару, щоб не замовити товар поганої якості. Це забирає час. 

Одяг і взуття

У більшості шкіл Польщі не носять шкільну форму, тому одяг та взуття купуємо у магазинах. Сьогодні великий вибір одягу для школи є у H&M, Zara, спортивного взуття у Deichmann, Adidas, Reebok, великий вибір різного дитячого взуття на Eobuwie. Підібрати стильний шкільний лук дитини можна практично на будь-який бюджет. Так, можна купити кросівки Skechers за 250 злотих, а можна знайти гарне взуття в Zara від 115 злотих. Великий вибір футболок у Zara зараз від 30 до 45 злотих, стильні сорочки для школярів по 85-95 злотих, спортивні костюми по 115-130 злотих. У H&M цінова політика трохи нижча — зараз у магазині величезний вибір спортивного одягу, толстовок, джинс, поло та сорочок для школярів. 

Скільки грошей ви витрачаєте, щоб зібрати дитину до школи? 

Дар'я Харкова, логопед:

— На збори дитини до школі мені вистачає 150-200 злотих, на ці гроші я купую канцелярське приладдя в Carrefour або Auchan. У мене донька-підліток, шкільної форми в школі немає, тому одяг носить той, що купуємо протягом усього року, у нас не практикується збирати якийсь спеціальний образ для школи.

Іванна Сніжко, власниця салону краси:

— Син навчається у приватній британській школі у Варшаві, і у нас дуже чіткі вимоги до форми та канцелярії. Ми купуємо повний набір форми із фірмовим логотипом, включаючи одяг на фізкультуру. І це коштує приблизно 1300 злотих. На канцелярське приладдя я витрачаю приблизно 600-700 злотих, так як у нас є чіткі вимоги, скільки і товари якого бренду потрібно купити.

Ганна Герасименко, домогосподарка: 

— На збори до школи для сина-п'ятикласника планую витратити 800-900 злотих. На новий рюкзак та канцтовари мій бюджет 300 злотих, а на решту грошей треба докупити одяг та взуття. Деякі речі залишилися з минулого року, а дещо вже потребує заміни. У нас немає шкільної форми, але я завжди купую для школи окремі комплекти одягу, які дитина носить лише в школу та нікуди більше.

No items found.

Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
parking in Warsaw

Скільки коштує парковка у Варшаві та де можна оплатити паркування

Тарифи на паркування в зоні SPPN (Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego) встановлює мерія, і в даний час перша година паркування у Варшаві коштує 4,50 злотих, друга — 5,40 злотих, третя — 6,40 злотих, а кожна наступна — 4,50 злотих. 

Незважаючи на те, що плата за паркування стягується тільки в будні дні з 8:00 до 20:00, щомісячні витрати все одно виходять чималі, особливо якщо ви працюєте або винаймаєте квартиру без підземного паркінгу. 

У вихідні та святкові дні, а також 2 травня, 24 грудня та 31 грудня у Варшаві можна паркуватися безкоштовно. Не платять за паркування власники електромобілів, якщо вони мають наклейку «ЕЕ» або зелені номерні знаки.

Іншим власникам авто потрібно оплачувати стоянку у паркоматах або через мобільний додаток. Зробити це можна, прив'язавши банківську картку до наступних аплікацій: 
• mobilet.pl
• skycash.com
• flowbird.pl

Оплату паркування у Варшаві контролює система електронного моніторингу автоматично. Штраф за несплату сьогодні становить 300 злотих (якщо оплата проводиться протягом 7 днів з моменту отримання повідомлення, суму буде знижено до 200 злотих). Але якщо ви живете у Варшаві та сплачуєте податки, то можете оформити abonament mieszkańca та платити за паркування у столиці від 30 до 600 злотих на рік.

Що таке абонемент на парковку і хто має право його отримати? 

Абонемент резидента Варшави (abonament mieszkańca) дозволить значно заощадити на парковці у столиці. Завдяки йому після придбання річного паркувального дозволу ви можете залишати автомобіль у платній паркувальній зоні (SPPN) без необхідності щоразу платити за паркування. Але отримати такий документ можуть не всі. 

Щоб оформити абонемент, необхідно відповідати наступним умовам:

• мати постійну або тимчасову прописку у Варшаві в зоні платного паркування (Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego). Звертаємо увагу, що звичайна міська прописка не підходить — має бути прописка саме в межах SPPN;
• сплачувати податок на доходи фізичних осіб PIT у Варшаві та мати звіт про це принаймні за попередній рік;
• мати у користуванні транспортний засіб з максимально допустимою масою до 2,5 тонни або легковий автомобіль масою понад 2,5 тонни.

Існують два види абонементів — вартістю 30 та 600 злотих на рік 

Районний абонемент (abonament rejonowy)

Його вартість 30 злотих на рік, і ви можете вибрати не більше 8 паркоматів у радіусі не більше 200 м від місця проживання чи роботи. Також ця опція дає право паркуватися у зоні дії знаків B-35 і B-39, де стоянка дозволена тільки резидентам.

Докладніше про ідентифікатор B-35 можна дізнатися на офіційному сайті

Карта зон дії районних абонементів з індивідуальними тарифами доступна за посиланням

Окружний абонемент (abonament obszarowy).

Його вартість 600 злотих на рік, а опцій набагато більше. Замість 8 паркоматів, тут 46 зон SPPN і близько 1200 місць для паркування. Паркуватись можна фактично в будь-якому місці житлового масиву чи району, зокрема у «зоні тільки для резидентів» B-35 на всій території, де діє абонемент. 

Мапа зон окружного абонементу за посиланням.

Як оформити абонемент на паркування?

• Офлайн у пункті обслуговування пасажирів. Записуватись бажано заздалегідь, оплатити абонемент можна готівкою або карткою в день оформлення. Адреси пунктів доступні за посиланням;

• Онлайн на сайті;

Після перевірки документів ви отримуєте індивідуальне посилання на оплату електронною поштою. Воно дійсне протягом 5 днів. Після оплати на мейл приходить файл з абонементом, який потрібно роздрукувати. Після чого розмістити на лобовому склі автомобіля. 

Список документів, необхідних для оформлення:

• паспорт;
• техпаспорт автомобіля;
• якщо ви не є власником або співвласником автомобіля, знадобиться сплачений цивільно-правовий договір або договір найму у формі нотаріального акта;
• перша сторінка податкової декларації PIT за попередній рік, завірена податковою службою у Варшаві;
• у разі розрахунків PIT через інтернет потрібно роздрукувати першу сторінку декларації PIT за попередній рік та роздрукувати квитанцію про сплату прибуткового податку (UPO) з номером документа, що відповідає ідентифікатору документа UPO;
•довідка, що податкова інспекція підтверджує подання декларації PIT за попередній рік. У документі має бути зазначений район Варшави як місце проживання та подання податкової декларації. 

Як не дивно, посвідчення водія надавати не обов'язково. Тому якщо на вас оформлений автомобіль, а їздить на ньому співробітник фірми або родич, а у вас дотримано всіх інших умов, подання документів на абонемент є можливим.

20
хв

Як платити за парковку у Варшаві 30 злотих на рік?

Юлія Ладнова
фестиваль українського кіно Варшава

Що ж подивитися?

Цього року фестиваль відкриє картина режисера Дмитра Мойсеєва «Сірі бджоли», яка стала переможцем Одеського Міжнародного кінофестивалю. Фільм розповідає історію  двох людей похилого віку, які є останніми мешканцями невеликого села в «сірій зоні» поблизу лінії фронту. Сергійович (Віктор Жданов) похмурий і хазяйновитий, він живе завдяки пасіці (звідси і назва фільму), а його товариш Пашка (Володимир Ямненко) у свої 59 років веселий і легковажний. Сергійович вважає себе українцем і підтримує ЗСУ, а Пашка вечорами не нехтує пити горілку з ДНРовцами. Але попри все ці два чоловіка — друзі дитинства, і вони не зраджують один одного. Але життя друзів змінюється, коли в селі з’являється російський снайпер. 

Це глибока історія про людську самотність на тлі війни та життя, яке зруйнувала Росія. Основа сюжету стрічки — однойменний роман Андрія Куркова, однак фільм не повторює книгу.

Кадр з фільму "Сірі бджоли"

Одна з найважливіших подій фестивалю — секція, присвячена кримським татарам, і документальний фільм «Тиха депортація». Стрічку було відзначено золотою нагородою  кінопремії New York Festivals TV & Film Awards 2024 у номінації «Права людини». Це щемливі історії про те, як спочатку радянська влада не залишила вибору кримським татарам і насильно вивозила їх у товарних вагонах, а зараз Росія знову залишає кримських татар без дому, бо жити на окупованому півострові для багатьох стає неможливим. У фільмі використані кадри з приватних архівів героїв, деякі з них опубліковані вперше.

Загалом кожна стрічка фестивалю заслуговує на увагу. Сюжети фільмів торкаються тем дорослішання, соціальних змін, ідентичності та війни, про яку в світі говорять дедалі менше. У деяких кінокартинах легко впізнати себе. Наприклад, у фільмі «Під вулканом» режисера Даміана Коцура, в якій українська родина під час відпустки на Тенерифе дізнається про початок повномасштабної війни та вмить перетворюється з туристів на біженців. Фільм, в якому показані трансформації людей, які звикли до матеріального й душевного комфорту і спокою, але раптом втратили їх, претендує на премію «Оскар 2025» від Польщі.

Кадр з фільму "Під вулканом"

Також в межах фестивалю буде показана «Ля Палісада» Філіпа Сотниченка. Це гірка іронія на 90-ті роки, яка демонструє абсурд тих часів. Фільм представить Україну на премії «Оскар 2025».

Зйомки "Ля Палісіада"

Придбати квитки на фільми можна в «Kinoteka» і в «Atlantic».

З жовтня по грудень фестиваль відвідає інші міста Польщі, а з 1 по 17 листопада 2024 року  фільми можна буде переглянути онлайн на платформі MEGOGO.PL.

Супутні заходи кінофестивалю 

Крім показів фільмів, Ukraina! Festiwal Filmowy презентує широкий спектр супутніх заходів. Це зустрічі з митцями, дебати з експертами, присвячені темі кримських татар та російської пропаганди, українським та білоруським меншинам в Польщі. 

Глядачів також очікують виставки фотографій Каріни Бендковської та плакатів Івони Ціхи. Дітлахам будуть цікаві майстеркласи та розваги з аніматорами, також відбудеться декілька музичних концертів. Органазатори запросили на подію близько пів сотні акторів, режисерів, продюсерів та журналістів, серед якіх Римма Зюбіна, Віталій Салій та Олександр Ярема, а також кримськотатарський режисер Ернес Сарихаліл. 

20
хв

Фестиваль українського кіно у Варшаві пройде 21-27 жовтня 2024

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

«Україна в центрі Любліна»: фінальні акорди фестивалю

Ексклюзив
20
хв

Школи на межі: як вчаться діти у прифронтових містах?

Ексклюзив
20
хв

«Активний батько»: нова допомога до 1500 злотих для батьків дітей до трьох років

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress