Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
За що банк у Польщі може заблокувати ваш рахунок
Найголовніша причина — підозра у відмиванні грошей або фінансуванні тероризму — відповідно до положень Закону про боротьбу з відмиванням грошей (AML). Це дуже широке поняття, за яким приховується безліч нюансів. Переважно, походження ваших коштів на рахунку має бути підтверджено законними підставами: угода з працедавцем, угода про продаж автомобіля, квартири, доходи від незареєстрованої діяльності тощо.
Будь-який одноразовий великий внесок може викликати підозру у банку, який зобов'язаний відстежувати операції, що перевищують встановлений законом ліміт, або виглядають підозріло.
Депозит на банківський рахунок на суму, що перевищує 15 000 євро (по курсу на 1 квітня 62 777,85), вимагає від банку звітувати про таку операцію Генеральному інспектору фінансової інформації (GIIF). Якщо ви поклали більшу суму, то готуйте документи, щоб пояснити її походження, а також до можливого блокування рахунку. Ці правила застосовуються також до переказів з іноземних рахунків.
Втім, банки можуть повідомляти про транзакції, навіть якщо їхня сума значно менша за 10 000 євро. Це залежить від внутрішньої політики фінансової установи. У деяких випадках навіть невеликий переказ може викликати підозру, що стає підставою для податкової перевірки. Фінансові установи передають інформацію до GIIF у таких випадках:
- регулярні перекази невеликих сум із короткими інтервалами;
- відсутність даних про відправника;
- незвичні або підозрілі назви платежів;
- однакові суми, що надходять від різних осіб у короткий проміжок часу.
Варто пам’ятати, що ці правила застосовуються не лише до депозитів у стаціонарних відділеннях банків, а й до операцій через банкомати. Тобто використання банкомата для внесення або зняття коштів не гарантує уникнення можливих податкових перевірок. Банки аналізують усі фінансові операції незалежно від способу їх проведення.
Які ще є причини блокування банківського рахунку в Польщі
Рахунок може бути заблокований через примусовий арешт коштів, виданий, зокрема, судовим приставом на підставі виконавчого листа. Це офіційний документ, що засвідчує право на примусове виконання судового рішення, включаючи арешт майна чи коштів на рахунках. Таке рішення зазвичай приймається після невиконання зобов'язань за рішенням суду.
Порушення в документації, зокрема відсутність актуальних даних про клієнта, таких як недійсне посвідчення особи чи неправильно оформлені документи, може призвести до проблем з обслуговуванням рахунків. У таких випадках організації можуть тимчасово заблокувати обліковий запис до усунення недоліків.
Блокування рахунку відбувається автоматично
Трапляються також технічні проблеми або системні помилки, які можуть стати причиною блокування облікового запису. Зазначимо, що блокування може відбуватися автоматично, ще до початку офіційної перевірки, лише на основі сигналів системи STIR (інформаційно-комунікаційної система координаційного центру розрахунків).
Ця система автоматично відстежує підозрілі фінансові потоки, і у разі виявлення порушень можуть бути вжиті такі заходи:
Блокування рахунку на 72 години.
- Продовження блокування рахунку до трьох місяців, якщо це необхідно.
- Арешт нерухомості та інших активів.
Часта причина блокування рахунків українців у Польщі — обналічка криптовалюти
Хочеться окремо наголосити ще на одній небезпеці. Щодня з’являються нові випадки блокування банківських рахунків українців у Польщі через необдуману допомогу знайомим або незнайомцям у знятті коштів за криптовалюту. За це обіцяють винагороду — від 1000 до 2000 злотих за кожні 10 000 знятих коштів. Сценарій виглядає так:
Власник рахунку отримує пропозицію допомогти за винагороду зняти кошти зі свого рахунку, надати дані своєї банківської карти.
- Він погоджується на пропозицію та знімає гроші зі свого рахунку, які туди надходять з невідомого йому джерела.
- Власник отримує свої пару сотень\тисяч злотих, замовник — готівку.
- Банк спочатку не реагує, транзакції можуть пройти без проблем. Деяким людям вдається зняти навіть десятки тисяч злотих.
- Через кілька днів або тижнів рахунок блокується – але не самим банком, а на вимогу прокуратури.
- Проти власника рахунку відкривається кримінальне провадження, оскільки через нього провели незаконно отримані кошти.
Обналічка криптовалюти часто використовується для переведення в готівку нелегальних коштів, тому банки та правоохоронні органи реагують миттєво.
Чи достатньо написати заяву до банку, пояснити, що вас ввели в оману, щоб рахунок було розблоковано? Все значно складніше. Не лише рахунок залишиться заблокованим, а й власник рахунку змушений буде повернути всю суму, яку зняв, навіть якщо вже передав її іншим особам. Йому загрожує також кримінальна відповідальність — залежно від обставин, можливі штрафи або навіть реальне покарання обмеженням волі за фінансові злочини.
Як уникнути блокування рахунку в Польщі
Не погоджуйтесь знімати гроші для інших осіб, навіть якщо це родич або знайомий.
- Будьте обережні з великими фінансовими переказами, особливо якщо їхнє походження невідоме, або ви не можете документально підтвердити походження цих коштів.
- Вчасно сплачуйте штрафи.
- Не передавайте дані свого банківського рахунку третім особам.
- Перевіряйте законність фінансових операцій і тільки потім беріть в них участь.
Українцям у Польщі варто бути максимально обережними й уникати сумнівних фінансових операцій, адже їх рахунок може бути заблокований, а самі вони — опинитися серед переліку неблагонадійних осіб.
Редакторка та журналістка, авторка текстів про місцеве самоврядування, екологію, людські історії, амбасадорка журналістики рішення, пояснювальної журналістики та соціальних кампаній у ЗМІ. У 2006 році створила міську комунальну газету «Вісті Біляївки». Видання успішно пройшло роздержавлення у 2017 році, перетворившись у інформаційну агенцію з двома сайтами Біляївка.City та Open.Дністер, великою кількістю офлайнових проєктів та соціальних кампаній. Сайт Біляївка.City пише про громаду у 20 тисяч мешканців, але має мільйонні перегляди та близько 200 тисяч щомісячних читачів. Працювала в проєктах ЮНІСЕФ, НСЖУ, Internews Ukraine, Internews.Network, Волинського пресклубу, Українського кризового медіацентру, Media Development Foundation, Deutsche Welle Akademie, була тренеркою з медіаменеджменту для проєктів Львівського медіафоруму. Від початку повномасштабної війни живе і працює у Катовіцах, у виданні Gazeta Wyborcza.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!