Ексклюзив
20
хв

Як уникнути блокування банківського рахунку в Польщі: причини і наслідки

Повідомлення про блокування банківських рахунків українців у Польщі заполонили соціальні мережі. У більшості випадків відповідальність лежить на самих власниках рахунків. Поки одні бояться покласти на рахунок навіть 100 злотих, інші дозволяють користуватися своїм рахунком фінансовим шахраям, а потім дивуються, що банк заблокував рахунок. Розбираємось, як цього уникнути

Галина Халимоник

Причини блокування рахунку в Польщі бувають неочікувані. Фото: Shutterstock

No items found.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

За що банк у Польщі може заблокувати ваш рахунок

Найголовніша причина — підозра у відмиванні грошей або фінансуванні тероризму — відповідно до положень Закону про боротьбу з відмиванням грошей (AML). Це дуже широке поняття, за яким приховується безліч нюансів. Переважно, походження ваших коштів на рахунку має бути підтверджено законними підставами: угода з працедавцем, угода про продаж автомобіля, квартири, доходи від незареєстрованої діяльності тощо. 

Будь-який одноразовий великий внесок може викликати підозру у банку, який зобов'язаний відстежувати операції, що перевищують встановлений законом ліміт, або виглядають підозріло. 

Депозит на банківський рахунок на суму, що перевищує 15 000 євро (по курсу на 1 квітня 62 777,85), вимагає від банку звітувати про таку операцію Генеральному інспектору фінансової інформації (GIIF). Якщо ви поклали більшу суму, то готуйте документи, щоб пояснити її походження, а також до можливого блокування рахунку. Ці правила застосовуються також до переказів з іноземних рахунків.

Втім, банки можуть повідомляти про транзакції, навіть якщо їхня сума значно менша за 10 000 євро. Це залежить від внутрішньої політики фінансової установи. У деяких випадках навіть невеликий переказ може викликати підозру, що стає підставою для податкової перевірки. Фінансові установи передають інформацію до GIIF у таких випадках:

  • регулярні перекази невеликих сум із короткими інтервалами;
  • відсутність даних про відправника;
  • незвичні або підозрілі назви платежів;
  • однакові суми, що надходять від різних осіб у короткий проміжок часу.

Варто пам’ятати, що ці правила застосовуються не лише до депозитів у стаціонарних відділеннях банків, а й до операцій через банкомати. Тобто використання банкомата для внесення або зняття коштів не гарантує уникнення можливих податкових перевірок. Банки аналізують усі фінансові операції незалежно від способу їх проведення.

Які ще є причини блокування банківського рахунку в Польщі 

Рахунок може бути заблокований через примусовий арешт коштів, виданий, зокрема, судовим приставом на підставі виконавчого листа. Це офіційний документ, що засвідчує право на примусове виконання судового рішення, включаючи арешт майна чи коштів на рахунках. Таке рішення зазвичай приймається після невиконання зобов'язань за рішенням суду.

Порушення в документації, зокрема відсутність актуальних даних про клієнта, таких як недійсне посвідчення особи чи неправильно оформлені документи, може призвести до проблем з обслуговуванням рахунків. У таких випадках організації можуть тимчасово заблокувати обліковий запис до усунення недоліків.

Блокування рахунку відбувається автоматично

Трапляються також технічні проблеми або системні помилки, які можуть стати причиною блокування облікового запису. Зазначимо, що блокування може відбуватися автоматично, ще до початку офіційної перевірки, лише на основі сигналів системи STIR (інформаційно-комунікаційної система координаційного центру розрахунків).

Ця система автоматично відстежує підозрілі фінансові потоки, і у разі виявлення порушень можуть бути вжиті такі заходи:

Блокування рахунку на 72 години.

  • Продовження блокування рахунку до трьох місяців, якщо це необхідно.
  • Арешт нерухомості та інших активів.

Часта причина блокування рахунків українців у Польщі — обналічка криптовалюти

Хочеться окремо наголосити ще на одній небезпеці. Щодня з’являються нові випадки блокування банківських рахунків українців у Польщі через необдуману допомогу знайомим або незнайомцям у знятті коштів за криптовалюту. За це обіцяють винагороду — від 1000 до 2000 злотих за кожні 10 000 знятих коштів. Сценарій виглядає так:

Власник рахунку отримує пропозицію допомогти за винагороду зняти кошти зі свого рахунку, надати дані своєї банківської карти. 

  • Він погоджується на пропозицію та знімає гроші зі свого рахунку, які туди надходять з невідомого йому джерела.
  • Власник отримує свої пару сотень\тисяч злотих, замовник — готівку.
  • Банк спочатку не реагує, транзакції можуть пройти без проблем. Деяким людям вдається зняти навіть десятки тисяч злотих.
  • Через кілька днів або тижнів рахунок блокується – але не самим банком, а на вимогу прокуратури.
  • Проти власника рахунку відкривається кримінальне провадження, оскільки через нього провели незаконно отримані кошти.

Обналічка криптовалюти часто використовується для переведення в готівку нелегальних коштів, тому банки та правоохоронні органи реагують миттєво. 

Чи достатньо написати заяву до банку, пояснити, що вас ввели в оману, щоб рахунок було розблоковано? Все значно складніше. Не лише рахунок залишиться заблокованим, а й власник рахунку змушений буде повернути всю суму, яку зняв, навіть якщо вже передав її іншим особам. Йому загрожує також кримінальна відповідальність — залежно від обставин, можливі штрафи або навіть реальне покарання обмеженням волі за фінансові злочини.

Як уникнути блокування рахунку в Польщі 

Не погоджуйтесь знімати гроші для інших осіб, навіть якщо це родич або знайомий.

  • Будьте обережні з великими фінансовими переказами, особливо якщо їхнє походження невідоме, або ви не можете документально підтвердити походження цих коштів. 
  • Вчасно сплачуйте штрафи. 
  • Не передавайте дані свого банківського рахунку третім особам.
  • Перевіряйте законність фінансових операцій і тільки потім беріть в них участь.

Українцям у Польщі варто бути максимально обережними й уникати сумнівних фінансових операцій, адже їх рахунок може бути заблокований, а самі вони — опинитися серед переліку неблагонадійних осіб. 

No items found.
Р Е К Л А М А
Приєднуйтесь до розсилки
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Редакторка та журналістка, авторка текстів про місцеве самоврядування, екологію, людські історії, амбасадорка журналістики рішення, пояснювальної журналістики та соціальних кампаній у ЗМІ. У 2006 році створила міську комунальну газету «Вісті Біляївки». Видання успішно пройшло роздержавлення у 2017 році, перетворившись у інформаційну агенцію з двома сайтами Біляївка.City та Open.Дністер, великою кількістю офлайнових проєктів та соціальних кампаній. Сайт Біляївка.City пише про громаду у 20 тисяч мешканців, але має мільйонні перегляди та близько 200 тисяч щомісячних читачів. Працювала в проєктах ЮНІСЕФ, НСЖУ, Internews Ukraine, Internews.Network, Волинського пресклубу, Українського кризового медіацентру, Media Development Foundation, Deutsche Welle Akademie, була тренеркою з медіаменеджменту для проєктів Львівського медіафоруму. Від початку повномасштабної війни живе і працює у Катовіцах, у виданні Gazeta Wyborcza.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
традиції ритуали весняного прибирання очищення україна польща швеція японія

Сучасний світ перенасичений інформацією та речами. Весняні обряди очищення — це спосіб повернутися до простоти, яка дає внутрішній спокій. Ритуали очищення дають людині відчуття контролю. Коли ми прибираємо будинок перед святом, ми на підсвідомому рівні «прибираємо» і свій внутрішній світ. Коли людина позбавляється старих речей, вона часто відпускає й старі образи. Це терапевтичний процес, схожий на роботу із психологом.

Очищення заради себе й інших. Ритуали різних культур

У Швеції останнім часом набуло популярності «передсмертне прибирання» (döstädning). Воно означає прибирання для майбутніх поколінь — звільнення від зайвого, щоб не завантажувати рідних після своєї смерті. Якщо замислитись, то це має сенс. Адже після смерті людини її рідні отримують завдання розібрати гори непотрібних речей. Іноді вони знаходять щоденники, інтимні записи й фотографії та інші секрети, яких не хотіли б бачити. «Якщо я помру, які мої речі можуть стати обузою для родини?» — ось принцип, за яким відбувається очищення будинку чи квартири шведами. Цікаво, що такий погляд на прибирання практикується не тільки серед людей похилого віку, але й молодими. І нагадує метод японців «викидай непотрібне».

Японка Марі Кондо прославилась на весь світ як гуру наведення порядку в оселі. Її принцип — зберігати тільки ті речі, зокрема в гардеробі, які ви часто використовуєте і які викликають радість. Геть полиці, забиті невиразними ганчірками й дрібничками. Це допомагає очистити дім зокрема від енергетичного бруду. «Якщо річ не приносить радість, їй треба подякувати і відпустити», — впевнена японка.

Марі Кондо вчить сортувати речі. Фото: скріншот відео

До речі, необов'язково викидати речі — їх можна віддати на благодійність або обміняти. Речі кинути в контейнер, книги віддати в бібліотеку, меблі й техніку віддати за оголошенням в інтернеті.

Оскільки в сучасному світі накопичується не тільки матеріальне, а й цифрове сміття, психологи рекомендують робити також цифровий детокс — видалити непотрібні файли, фотографії, відписатися від токсичних пабліків. А також емоційний «апгрейд» — написати самому собі листа зі списком «що я відпускаю цієї весни» (образи, страхи, старі звички тощо).  

Ритуали весняного прибирання в Україні

Здавна в Україні існував звичай «виганяти зиму» великим прибиранням. Вірили, що разом зі сміттям виноситься усе лихе. 

Чистий четвер — це день весняного очищення. Ще вдосвіта селяни чистили в стайнях, коморах, на подвір'ї, в хатах. У саду й на городі господар згрібав на купу торішнє листя й підпалював — «щоб очистити землю від морозу, зими, смерті й всякої нечисти». 

Існує повір'я, що в Чистий четвер досхідсонця ворон носить з гнізда своїх дітей купати в річці. Хто скупається раніше від воронячих дітей, той буде здоровий протягом року.

За християнським вченням, у цей день пізно ввечері Іуда зрадив свого вчителя Ісуса Христа. Віряни намагаються в цей день скупатися, ходять у бані й сауни, щоб очиститись.

В Україні, як і в багатьох інших культурах, весняне прибирання — це не просто хатня робота, а духовна практика. І має не лише гігієнічний, а й сакральний сенс — підготувати місце для нового життя, сповненого нових надій

До речі, поширені в Україні і багатьох європейських містах еко-акції «Зроби місто чистішим» зі збиранням сміття в лісах і біля водойм навесні — один із сучасних проявів великого весняного прибирання й очищення.  

Фото: Shutterstock

Традиції весняного очищення в Польщі

Польща має багату палітру весняних обрядів очищення, які поєднують дохристиянські вірування з католицькими практиками. 

Наприклад, Мажанна (Marzanna) — ритуальне втоплення опудала богині зими й смерті. Це спосіб відреагувати на зимову депресію. Люди символічно знищують усе, що асоціюється з холодом і темрявою, щоб психологічно підготуватися до нового циклу

Великоднє прибирання (Wielkanocne porządki) у Чистий четвер передбачає миття вікон — щоб «світло могло вільно увійти в дім»; викидання або даріння старих речей — особливо тих, які не носилися протягом року; прибирання хліва, балконів, півніц. Адже якщо в будинку безлад, то й у душі буде хаос.  

Ритуал «Поливаний понеділок» (Śmigus-Dyngus) — очищення водою. У перший після Великодня понеділок хлопці поливають водою на вулиці дівчат. Вода в цьому обряді — символ життєвої сили. У давнину вірили, що дівчина, яку облили, буде здоровою і гарною. Сьогодні це веселий фестиваль, але на глибинному рівні він досі працює як спосіб «промити» зимову апатію. Сміх і фізична активність запускають вироблення ендорфінів.  

Фото: Museum Wsi Kieleckiej

Чому після прибирання ми почуваємось краще

Прибирання — хороший спосіб проявити контроль над простором. На деякі обставини в житті ми не можемо впливати, і це вводить в стан тривоги. Але в наших силах зробити простір навколо нас чистішим, організувати його під потреби й красиво. Це піднімає настрій і навіть вселяє почуття гордості.

Плюс прибирання потребує роздумів над тим, куди покласти ту чи іншу річ, як організувати процес і простір. Це завантажує наш мозок, перемикає, і неприємні важкі думки відступають.

Прибирання — класичний приклад «зовнішнього впливу на внутрішнє». Коли людина прибирає, вона відчуває, що контролює своє життя, що особливо важливо під час війни, кризи та після важкої зими
20
хв

Весняне очищення: як у різних культурах світу навесні позбуваються зайвого

Sestry
де святити паскваршава познань гданськ краків

Зазвичай освячувати пасхальні кошики в храмах починають від ранку суботи до обіду (інколи до вечора) і закінчують у неділю після Великоднього богослужіння. Зазвичай воно у всіх храмах починається близько опівночі. Точний розклад у кожному храмі свій, тож краще про всяк випадок  завчасно зателефонувати і уточнити час церемонії. Наразі точний розклад є не у всіх храмах, тож ми радимо слідкувати за цім за допомогою активних посилань на сторінку церкви.

Варшава

1. Православна церква України у Варшаві (капеланська місія ПЦУ)

Адреса: Kokosowa 12
Тел: 727864761

Освятити паски тут можна з 11:00 до 14:00 в суботу, 19 квітня, а також в неділю, 20 квітня, зранку після богослужіння.

2. Українська греко-католицька церква (Парафія Свщм. Йосафата УГКЦ в П'ясечно)

Адреса: Pl. Piłsudskiego 10. Piaseczno
Тел: 509 801 625

3. Митрополичий собор святої Марії Магдалини

Адреса: al. Solidarności 52 (Dworzec Wilenski)
Тел: (22) 619 84 67

Освячення пасок тут починається з 10:30 в суботу, а після нічного богослужіння з 23:00 знову продовжується освячення кошиків.

4. Парафія Блаженного Миколая Чарнецького

Адреса: Domaniewska 20
Тел: 693821534

5. Parafia Prawosławna św. Jana Klimaka

Освячувати паски тут починають з ранку суботи з короткою перервою до вечора, — з 7:30 до 18:00. А продовжують після літургії. 

Адреса: Wolska 138/140
Тел: (22) 836-68-16, 536 423 612

6. Греко-католицька Парафія Покрови Пресвятої Богородиці на Празі

Адреса: al. Stanów Zjednoczonych 55
Тел: 576 003 857

З 11:00 до 19:00 в суботу — освячення великодніх кошиків. Продовження — з 8 ранку в неділю. 

7. Православна Церква Parafia św. Sofii Mądrości Bożej

Адреса: ul. Puławska 568
Тел: 575 501 800,  534 107 280

В суботу з 11:00 почнеться освячення пасок і продовжиться з 8 ранку в неділю. 

8. Греко-Католицька Парафія Благовіщення Пресвятої Богородиці

Адреса: Myśliborska 100
Тел: 574 565 710

У суботу в обід з 12:30-13:00 тут розпочнеться освячення пасок  і продовжиться в неділю з 7 ранку.

9. Греко-католицька Парафія Успіння Пресвятої Богородиці

Адреса: Miodowa 16
Тел: 22 831 17 18

Освячення пасок з ранку суботи і до вечора до 19:00. Близько опівночі розпочинається богослужіння, а недільне освячення пасок продовжиться з 7:00.

Краків 

1. Греко-католицька парафія в Кракові

Адреса: Wiślna 11
Тел: 502 036 141

‍2. Православна церква Успіння Пресвятої Діви Марії

Адреса: Szpitalna 24

Гданськ

Греко-католицький приход в Гданську

Адреса: ul. Zaułek św. Bartłomieja 1

Тел: +48 (58) 301 66 96

Познань

Парафія греко-католицька в Познані

Адреса: ul. Toruńska 8
Тел: +48 794 900 789

20
хв

Де українцям освятити паски у Варшаві, Кракові, Познані й Ґданську в 2025 році? Список місць

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Психіатр Кшиштоф Станішевський: «Часто бачу в дітях біженців вражаючу внутрішню силу. Вони емоційно зріліші за своїх іноземних однолітків»

Ексклюзив
20
хв

Зенон Войтас: «Військові кажуть, що якщо Україна впаде, то противниками вже будуть не росіяни, а українці»

Ексклюзив
20
хв

За що можуть депортувати з Польщі в Україну в 2025 році

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress