Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
На початку грудня я поверталася автобусом з України до Варшави через пункт пропуску Рава-Руська. Вже півтора року я живу на дві країни й знаю всі правила перетину. Тож не хвилювалась, адже перебувала на території України менше ніж 30 днів. Зі мною в автобусі їхала жінка з двома малими дітьми, жінка з дорослою донькою та ще одна молода дівчина.
На польському кордоні прикордонниця вимагала в усіх пасажирів оновити додаток Diia.pl (електронний документ для громадян України або інших іноземців, який виконує роль дозволу на проживання). Хоча в моєму неоновленому документі було чітко зазначено, що він дійсний. Одна з пасажирок оновлювала додаток тиждень тому, я — в липні цього року.
Добре, що пароль для входу у мене завжди під рукою. І все ж навіть з ним оновити додаток мені не вдалося. Постійно вистрибувало віконечко «Технічна помилка».
Така ж ситуація сталася з двома іншими жінками. Лише мама малих дітей оновила додаток без проблем. У мене після п’ятої спроби увірвався терпець, і я пішла до прикордонниці пояснювати ситуацію. У відповідь почула, що технічна помилка — це мої проблеми, і мене не можуть пропустити до Польщі. Мої пояснення, що документ дійсний, що я не перевищила 30-денний ліміт перебування в Україні, не справили на неї жодного враження. І тоді я пустила в бій важку артилерію. Повідомила, що тікаю від війни й шукаю прихистку в Польщі. На що почула відповідь: «Пані може не хвилюватися. Я пропущу пані по біометрії».
Так я отримала черговий штамп у паспорті та в’їхала на територію Польщі. Жінку, яка забула пароль до Дії, пропустили після сліз та довгих благань. Можна сказати, що нам пощастило, хоча нервів ми витратили немало. Через день їхала моя приятелька, з нею трапилася схожа ситуація, але її висадили з автобуса.
Вже у Варшаві я поїхала до місцевої адміністрації (уженду) вирішувати питання з додатком. Як виявилося, мій статус UKR (це спеціальний статус тимчасового захисту, який можуть отримати українці, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року у зв’язку з воєнними діями в Україні) було скасовано ще 25 вересня. Це мене приголомшило. Адже в жовтні я в черговий раз поверталася у Варшаву й на прикордонному пункті пропуску тоді не виникло жодних проблем. На моє запитання, як це могло статися, працівниця уженду знизала плечима: «Запитайте це в Straż Graniczna». Сам статус мені відновили за 10 хвилин.
Така ж ситуація — в моєї сестри, яка разом зі мною їздила в Україну 25 вересня. Але вона зараз на батьківщині, тож відновити статус UKR дистанційно не може. Потрібна її особиста присутність у Варшаві. Чи вдасться їй перетнути кордон?
Насправді єдиною підставою для скасування статусу UKR є пункт 2 статті 11 «Закону про Допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї держави», якщо особа виїжджає з території Республіки Польща на термін понад місяць. Але на практиці, як бачимо, відбувається по-іншому. Скасовують статус UKR навіть тим, хто взагалі не виїжджав з Польщі.
Важливо правильно комунікувати з прикордонниками
Юристка Мар'яна Івасюк спеціалізується на легалізації іноземців у Польщі. Спеціально для Sestry вона пояснила, що робити у випадку скасування статусу UKR.
«Якщо при перетині кордону виникають труднощі з оновленням додатка та видачею технічної помилки, важливо правильно комунікувати з прикордонними службами. Ефективний крок — це наголошення на тому, що ваша поїздка обумовлена збройним конфліктом на території України й не має туристичних цілей, — вважає Мар'яна Івасюк. — Під час спілкування з прикордонниками важливо вказати на необхідність перетину кордону з об'єктивних причин, пов'язаних із ситуацією вдома. Зазначте, що ви приїхали у зв’язку із загостренням обстановки в Україні, що ваша подорож не має розважального або туристичного характеру.
Додатково можна вказати, що ви готові долучити будь-які додаткові документи чи свідчення, які підтверджують обставини поїздки. Важливо дотримуватися спокійного та ввічливого тону спілкування, слідкувати за вказівками прикордонників у процесі взаємодії».
Скасування статусу UKR: чому це відбувається?
Однією з найпоширеніших проблем є те, що прикордонна служба реєструє лише дату виїзду громадян України з Польщі, не відмічаючи дату повернення. Відновити статус UKR у такому випадку можливо, якщо особа підтвердить, що її перебування за кордоном тривало менше ніж 30 днів. Однак працівники прикордонної служби часто не ставлять печатки в паспорти громадян України, які користуються електронним документом diia.pl. Це ускладнює можливість доведення того, що вони не перебували за межами Польщі понад норму (допомогти можуть, наприклад, SMS від мобільних операторів про зміну країни).
Ще однією проблемою є переоформлення статусу UKR при його відновленні. Тобто українець отримує статус знов, але дата зазначається днем подачі заяви. В результаті виникають проблеми отримання соціальних пільг за той період, коли особа перебувала без статусу через помилкове анулювання документу (період між датою скасування та датою поновлення).
Буває й таке: польські прикордонники затримують внесення інформації про перетин кордону громадянами України в базу даних. Іноді дата виїзду фіксується через кілька місяців, що може призвести до ситуацій, коли особа повернулася до Польщі, дотримуючись 30-денного терміну, і невідомо коли ця інформація буде внесена. Це може спричинити втрату статусу UKR, а ZUS вимагатиме повернення коштів за соціальну допомогу.
Як відновити статус UKR
Відновлення статусу можливе лише на території Польщі. Якщо українцю зі втраченим статусом необхідно перетнути кордон, можливий наступний крок — електронне подання листа на прикордонну службу Польщі з проханням про зміну статусу в системі на «Q-евакуація» з наступним текстом: «Proszę sprawdzić rejestr i wprowadzić zmiany do rejestru prowadzonego przez Głównego Komendanta Straży Graniczne na Q-ewakuacja».
Цей лист можна використати для звернення до відповідних органів з проханням розглянути ситуацію та внести відповідні зміни статусу. Дотримуйтеся вказівок при поданні документів. У разі потреби консультуйтеся з юристами або представниками прикордонних служб для отримання додаткової допомоги та інструкцій.
Чи порушують прикордонники закон, скасовуючи статус UKR?
На жаль, за відсутності конкретних законодавчих норм та регуляцій, які деталізували б процедури припинення статусу українців при перетині кордону, важко визначити, чи прикордонники порушують закон. Законодавство не регулює цього питання.
А тому від позбавлення статусу UKR не застрахований ніхто. Позбавити його вас можуть навіть тоді, коли ви не перевищили 30-денний термін перебування в Україні. Намагайтеся перевірити статус до перетину кордону. Але якщо під час перетину раптом з’ясовується, що статус UKR таки скасовано — не нервуйте, емоції тільки зашкодять. Просто спокійно аргументуйте мету своєї поїздки прикордоннику, використовуючи вищезазначені поради.
Українська письменниця, теле- й радіоведуча, журналістка, піарниця, громадська діячка, голова правління ГО «Здоров’я жіночих грудей». Працювала редакторкою у низці журналів, газет та видавництв. Була ведучою Українського радіо. Пройшла шлях від кореспондентки до телеведучої та сценаристки на телебаченні. Обіймала посади керівниці пресслужби різних департаментів КМДА, Київської обласної колегії адвокатів, працювала з персональними брендами визначних осіб. З 2020 року займається питаннями профілактики раку грудей в Україні. Пише книги та популяризує українську літературу.Членкиня Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Авторка книг «Стежка в долонях», «Ілюзії великого міста», «Падаючи вгору», «Київ-30», тритомника «Україна 30». Життєвий девіз: Тільки вперед, але з зупинками на щастя.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!