Ексклюзив
20
хв

Як приготувати польський журек — рецепт

Великдень-2024 вже не за горами. А поляки не можуть уявити собі Великодній сніданок без смачного традиційного супу. Його унікальний смак полягає у заквасці. Розповідаємо, як приготувати журек на Великдень у Польщі.

Мар'ян Савчишин

Журек - польський великодній суп з яйцями та білою ковбасою. Фото: Kamila Sankiewicz Photo/Shutterstock.

No items found.

Вівсяна закваска для журека

Журек — один з найулюбленіших супів поляків. Особливо часто його готують на Великдень, коли він традиційно подається на сніданок. Щоб приготувати цей суп так, як польські господині, потрібно зробити закваску лише з п'яти інгредієнтів:

  • вівсяні пластівці;
  • вода;
  • лавровий лист;
  • запашний перець в горошку;
  • часник.

Якщо ви хочете, щоб ваша закваска не містила глютену, ви можете легко вибрати вівсяні пластівці з відповідним маркуванням.

Як приготувати закваску для журека?

Приготувати вівсяну закваску надзвичайно просто і швидко. Все, що потрібно, це подрібнити вівсяні пластівці, змішати їх з водою та спеціями та поставити в тепле місце щонайменше на п'ять днів. Майте на увазі, однак, що її не слід закривати, а просто накрити чистою тканиною або рушником. Цю закваску можна також модифікувати. Можна додати сіль, майоран, хрін або перець. Якщо ви хочете, щоб вона була готова швидше, просто додайте дві столові ложки капустяного соку або розсолу з маринованих огірків. Молочна кислота прискорить процес дозрівання закваски.

Як зберігати домашню закваску?

Якщо ви не збираєтеся використовувати закваску відразу, перелийте її в попередньо вимиту і ошпарену окропом скляну банку. Поставте її в холодильник, де вона може зберігатися до 2-3 тижнів. Закваска готова, коли вона перестає пускати бульбашки. Майте на увазі, що якщо з якихось причин на ній з'явиться пліснява — всю закваску доведеться вилити.

Які страви польської кухні варто спробувати

Пісні страви польської кухні на час Великоднього посту

Польська кухня в світових рейтингах

Як приготувати журек?

Починаємо з подрібнення вівсяних пластівців за допомогою блендера або кавомолки. Заливаємо вівсяний порошок теплою водою. Додаємо решту інгредієнтів і накриваємо чистою тканиною. Відставляємо все це в тепле місце на п'ять днів. Коли закваска почне кисло-солодко пахнути, вона готова.

Інгредієнти :

  • 5 грибів (бажано білих);
  • 350 грамів борошна грубого помелу;
  • 1 літр води;
  • 4 зубчики часнику;
  • 3 лаврових листки;
  • 5 кульок запашного перцю;
  • 1 ст.л вершкового масла;
  • 1 літр бульйону;
  • 250 мілілітрів вершків;
  • 4 яйця;
  • 300 грамів білої ковбаси;
  • петрушка;
  • сіль;
  • чорний перець;
  • майоран;
  • закваска 200-250 мл.

Нарізаємо гриби та обсмажуємо на розтопленому вершковому маслі до легкого жовтуватого кольору. Влийте бульйон до каструлі та зваріть у ньому підсмажені гриби, поки вони не стануть м'якішими. Додайте закваску, вершки, вичавлені зубчики часнику та дрібку майорану. Посоліть і поперчіть.

Яйця потрібно відварити на круто. Білу ковбасу варити близько 10-15 хвилин.

Розрізати яйця на четвертинки, а ковбасу — на кружечки.

Додаємо ковбасу та яйце в кожну порцію супу при подачі у тарілку. Посипаємо подрібненою свіжою петрушкою.

Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

No items found.

Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
розпродажі знижки в Польщі

Коли можна купити речі за знижкою?

1. Зимові розпродажі 

Місцями починаються у грудні, охоплюючи період Нового року та Різдва. Період після свят і аж до кінця лютого — це сезон найвищих знижок та найвигідніших покупок. Тиждень після Різдва (з 27 грудня) традиційно є гарячим у магазинах.

Знижки діють насамперед на більшість товарів з колекції осінь-зима і досягають 50%-70% у магазинах Decathlon, Lacoste, Reebok, New Balance, Top Secret, Stradivarius, Wittchen, W.KRUK, Wojas. Щотижня після Різдва знижки будуть збільшуватись, а також додаватимуться нові товари. 

2. Літні розпродажі 

Починаються третього тижня червня або на другого тижня липня, коли магазини продають одяг, косметику та аксесуари весняно-літнього сезону і плавно перетікають в осінній міжсезонний розпродаж до початку жовтня. Це ідеальний час для покупки літніх речей, яскравих валіз для подорожей та парфумів. 

На початку розпродажів знижки невеликі — 20-30%, але нормальний асортимент. В кінці сезону річ можна купити за смішну ціну, але обирати доведеться з того, що лишилось. Найкращий вибір зазвичай у четвер.

Зимові та літні розпродажі вважаються найвигіднішими. Так у масмаркеті на кшталт H&M, Zara, Mohito, Sinsay, Mango, House, Cropp, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear та Oysho можуть доходити до реальних 70%. 

Іноді онлайн розпродажі починаються раніше, ніж у магазинах. 

Мінус такого шопінгу — речі переважно зі старих колекцій, а щоб знайти потрібний розмір, доведеться попотіти. 

3. Міжсезонні розпродажі

Зазвичай стартують у середині березня і досягають апогею в травні. Найбільших знижок на весняні колекції варто очікувати ближче до Великодня. Осінні розпродажі — це листопад.

4. Дні шопінгового божевілля: Black Friday та Cyber ​​Monday

Крім класичних сезонних та міжсезонних розпродажів, гарно зекономити можна в окремі дні великих знижок — Чорну п'ятницю та Кіберпонеділок.

Black Friday у 2024 році буде 29 листопада

Спочатку це було типове американське свято шопінгу. Однак останнім часом завдяки інтернет-магазинам воно стало подією міжнародного масштабу. Зазвичай Чорна п'ятниця вважається початком сезону святкових покупок. Часто Чорна п'ятниця плавно перетікає в Чорні вихідні або навіть у Чорний тиждень — кожен магазин тут вирішує сам.

Cyber Monday  у 2024 році — 2 грудня 

Кіберпонеділок теж починався як американське свято, яке відзначається першого понеділка після Thanksgiving day. Це час онлайн-розпродажів та грандіозних знижок, і він є одним із найжвавіших днів торгівлі для інтернет-магазинів.

Вважається, що цей день було вигадано спеціально для офісних працівників. А причиною такого рішення стали маркетингові дослідження кількох років, які показали сплеск інтернет-продажів першого понеділка після Thanksgiving Day. Цього дня американці поверталися на роботу після тривалого відпочинку і могли за допомогою інтернету здійснити необхідні покупки з великими знижками напередодні наступних різдвяних та новорічних свят. Незабаром власники магазинів стали заманювати клієнтів по понеділках на початку грудня своїми вигідними пропозиціями.

20
хв

Сезон розпродажів у Польщі: коли діють максимальні знижки? 

Юлія Ладнова
вересові поля Польщі і Варшави

Найкрасивіші вересові поля Польщі:

1. Mostówka: 400 гектарів вересу

Найбільше та вражаюче поле вересу в Польщі (майже 400 гектарів) знаходиться за 50 км від Варшави у селі Мостувка. Нескінченні чагарники рожевих відтінків йдуть за обрій, створюючи вражаючу панораму. А ось історія цього місця сумна, адже поле з'явилося внаслідок пожежі 1993 року. Вогонь тоді знищив більшу частину лісів, на місці якого через кілька років з'явився верес. 

Дістатися сюди нескладно: якщо їхати автівкою з Варшави трасою S8 у напрямку Білостока, то від вузла Мостувка слід рухатися дорогою серед лісу. А якщо їхати електричкою, то вересове поле починається вже за 300 метрів від залізничної станції. 

2. Wrzosowisko Niepust у національному парку

На території Кампіноського національного парку в районі природного заповідника Cyganka знаходиться wrzosowisko Niepust. Пустка пристає до болотистої долини, яка заросла високими травами і рідкісними видами рослин. Поряд з ним знаходяться дюни Boru Niepustowego — одні з найбільших і найкраще збережених внутрішніх дюн в Європі. Серед вересу — піщані галявини, де можна відпочити. Краєвиди зачаровують буянням фарбі ароматів. 

У Кампіноському парку мешкає безліч видів тварин — можна зустріти лося, лисицю чи кабана. Найкраще добиратися сюди від станції метро Młociny, де потрібно сісти на автобус №708 та доїхати до кінцевої Skibińskiego. Звідси і починається один з екскурсійних маршрутів парком.

3. Wrzosowiska Kłomińskie з оглядовою вежею 

Wrzosowiska Kłomińskie розташовані у Західній Померанії, між містами Borne Sulinowo та Kłomino, у заповіднику Diabelskie Pustacie на місці колишнього військового полігону. На території заповідника багато мальовничих стежок для прогулянок. Тут можна піднятися на дерев'яну оглядову вежу, з якої відкривається панорама на барвисту вересову пустку. 

4. Заповідник в Okonku на місці військового полігону 

Заповідник в Okonku Великопольського воєводства займає площу близько 204 гектарів, бо побудований на місці покинутого військового полігону радянських часів. Сьогодні на території, що охороняється, поляки намагаються зберегти комплекс пусток і піщаних лугів. На території заповідника в Оконці прокладено пішохідні стежки, є велосипедні маршрути та оглядовий майданчик. Безпечно гуляти можна тільки спеціально визначеними стежками, щоб не провалитися в болото.

5. Wrzosowisko w Orzechowie: малолюдно й колоритно

До Wrzosowisko в Orzechowie можна дістатися автобусами з Острова Любельського, Любартова, Ленчни. Найближчі залізничні станції — у Любартові та Любліні. Тут не так багатолюдно, як на інших локаціях, але так само красиво. Приємним бонусом буде те, що в околицях можна купити якісну фермерську продукцію власного виробництва. І взагалі цей регіон рекомендований для відвідування тим, хто воліє дізнатися, як живуть у невеликих польских містечках.

20
хв

Найкрасивіші вересові поля Польщі

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

У польській лікарні померла 25-річна українка та її ненароджена дитина

Ексклюзив
20
хв

Спокуса Туска

Ексклюзив
20
хв

За нашу і вашу протиповітряну оборону: як знайти точки дотику з Польщею

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress