Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Польща — це та країна, де досі часто користуються паперовою кореспонденцією. Зазвичай це пов’язано з юридичними аспектами. Наприклад, листування з ужондом та іншими офіційними інстанціям потрібно вести за допомогою традиційної пошти, особливо якщо необхідно надіслати документацію в чітко встановлені терміни.
Це стосується насамперед подання документів на карту побиту (це має здійснюватися в межах законного перебування), а також внесення додаткових відомостей до ужонду. А також традиційна паперова кореспонденція може стати в нагоді, якщо треба оскаржити штраф у встановлені законом терміни або повідомити про щось офіційно та мати цьому підтвердження, яке за потреби може стати доказом відправки в суді. За нормами польського законодавства, днем надання документів вважається день прийняття їх поштовим оператором. І таким оператором, за законодавством, може бути лише Poczta Polska.
Якщо вам потрібно надіслати лист або невелику посилку традиційною поштою в Польщі, то знадобляться конверти, коробка або картонний файл для документів. Їх завжди можна купити прямо в поштовому відділенні: зазвичай вони лежать на стелажі.
Враховуйте, що скотч для упаковки потрібно мати свій, а ще не забути сказати при відправці, що вам потрібні коробка чи конверт. Коли конверт або коробку потрібного розміру ви вибрали, переходьте до підписування відправки.
У Польщі адреса відправника завжди пишеться зверху зліва, а адресу одержувача вказуємо праворуч внизу.
Марка на конверти в Польщі не клеїться — її замінює штамп із зазначенням вартості пересилання. На пріоритетне відправлення вказує спеціальна наклейка: якщо її немає, лист відправлено економ-відправкою.
Конверт підписано? Вибираємо спосіб відправки: якщо це звичайний лист, то просто віддаємо конверт працівникові пошти, а якщо потрібна опція рекомендовано листа (list polecony), доведеться заповнити додатковий бланк — «сірий папірець». Цей бланк також лежить на пошті, але можна роздрукувати та заповнити його заздалегідь.
Там ще раз пишеться ім'я та адреса відправника та одержувача, а також потрібно вибирати метод сповіщення про отримання. Найзручніший спосіб — це sms-повідомлення. Також доступна опція пріоритетного відправлення — потрібно вибрати відповідний пункт на бланку та доплатити за послугу. А якщо ви хочете офіційне повідомлення про те, що адресат отримав листа, просіть у співробітника і підпишіть ще так званий «жовтий папірець». Завдяки цій опції, відправник отримує інформацію про дату доставки відправлення, ім'я одержувача, а також причину та дату повернення відправлення.
Як підписувати «жовтий папірець»?
Цей бланк зазвичай беруть у відділенні та не роздруковують заздалегідь. По-перше, не завжди в пункті друку або вдома є папір потрібного кольору, а по-друге, зазвичай його заповнює працівник пошти, а вам потрібно лише перевірити дані. Але якщо на пошті вам просто видали жовтий папірець, то заповнити його зовсім не складно — у бланку вказані всі дані, які потрібно вписати.
Скільки часу йде лист у Польщі?
Якщо вибрати пріоритетний метод відправлення, лист буде доставлено вже наступного робочого дня (за умови відправки до 15:00), а при економ-доставці адресат отримає його протягом трьох робочих днів.
Знайти найближче поштове відділення Poczta Polska можна тут.
Про актуальні поштові тарифи можна дізнатись тут.
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!