Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Польська агенція Smog Alert опублікувала рейтинг польських міст з найбруднішим повітрям. Майже всі вони знаходяться на півдні країни. Антирекордсменом стала Нова Руда в Нижній Сілезії: там найбільша кількість смогу, найвища середньорічна концентрація мікрочастинок пилу. Найвища у Польщі концентрація канцерогенної речовини бензопірену (понад 600% від допустимої норми) зафіксована у Сухо-Бескидзьку Малопольського воєводства, а також у Лодзинському та Сілезькому воєводствах. Висока концентрація пилу PM10 — у Варшаві, Кракові та Вроцлаві.
За іншим рейтингом IQAir, найбрудніше місто Польщі — Ксаверув, найчистіше — Нова Швідзялувка.
Чому в Польщі забруднене повітря?
Це обумовлено насамперед частим використання пічного опалення і твердого палива в холодну пору року. Тисячі людей по всій країні досі опалюють будинки вугіллям, брикетом і навіть залишками різного сміття. Також багато домогосподарств досі використовують застарілі печі, які викидають у повітря шкідливі речовини. Здебільшого саме тому ми бачимо смог над польськими містами і відчуваємо специфічний запах у повітрі.
Автомобільний транспорт також впливає на забруднення повітря: в Польщі велика кількість дизельних автівок. Саме через це зараз поступово створюються умови для переходу на екологічний транспорт. Промислові викиди — ще одна з причин. Хоча вони суворо регулюються, але в комплексі з іншими чинниками все ж впливають на проблему якості повітря.
Географічні умови — причина того, що деякі міста забруднені більше, ніж інші. Наприклад, Краків розташований у низині, де забруднене повітря затримується довше.
Польський уряд запровадив програму «Czyste Powietrze», яка передбачає фінансування заміни старих печей на більш екологічні варіанти та утеплення будинків, щоб використовувати якомога меньше топлива. Також деякі міста обмежують в’їзд дизельних авто та розширюють зони громадського та екотранспорту.
Щоб дихати чистішим повітрям, уряд радить встановити вдома очисники повітря. Використовувати громадський транспорт або екологічні види транспорту (велосипеди, електросамокати). А найголовніше: замінити вугільне або дров’яне опалення на газове або електричне. Необхідно відстежувати рівень забруднення й уникати виходу на вулицю у дні з високим рівнем смогу.
Як вимірюється якість повітря та на які показники дивитися?
Для оцінки якості повітря використовують Індекс якості повітря (AQI), який враховує рівень таких шкідливих речовин:
• PM10 і PM2.5 — дрібнодисперсні частинки, що потрапляють глибоко у легені та кровоносну систему;
• NO2 (діоксид азоту). Ця шкідлива речовина з'являється через викиди транспорту;
• SO2 (діоксид сірки). Саме ця речовина утворюється в результаті спалювання вугілля;
• CO (чадний газ) — отруйний газ, який виникає при неповному згорянні палива.
Додатки, застосунки і сайти для контролю якості повітря в Польщі
• Jakość powietrza w Polsce — це додаток від державної інспекції охорони довкілля. Також є офіційний сайт з інтерактивною картою.
• Kanarek. Аплікація надсилає попередження про смог по всій Польщі, дані оновлюються щогодини.
• Airly. Застосунок для оцінки якості повітря з даними, що оновлюються в режимі реального часу.
• IQAir AirVisual / Air Quality — міжнародний додаток, який показує рівень смогу приблизно у 10 тисячах міст, зокрема польських.
• Smog Polska. Тут є рейтинг найбільш «задимлених» міст, а ще програма радить, чи варто відчиняти вікна на провітрювання або виходити на пробіжку.
• Pogoda Interia. Застосунок можна використовувати, щоб подивитися якість повітря, прогноз погоди, а також відстежити цвітіння, якщо є алергія.
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!