Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Що таке соціальне житло?
Соціальне житло — це житло, яке виділяється людям у скрутній ситуації, такій як безпритульність, або найбіднішим верствам населення. За будівництво соціального житла, а також відповідальність за його розподіл відповідає муніципалітет.
Читайте також: Гранти від центру зайнятості на відкриття бізнесу у Польщі
Як виглядає соціальне житло?
Цей тип житла характеризується низькими стандартами. Соціальне житло зазвичай розташоване в старих будівлях або багатоквартирних будинках. Однак це пов'язано зі значно нижчою орендною платою.
Таке житло, однак, має бути придатним для проживання завдяки своєму облаштуванню та технічному стану. Площа кімнати на одного орендаря не повинна бути меншою за 5 м2 або 10 м2 у випадку домогосподарства з однієї особи. Положення про соціальне житло регулюється Цивільним кодексом Польщі.
Комунальне житло у Польщі
У Польщі часто плутають соціальне житло з комунальним. Варто уточнити, що соціальне житло — це не комунальне житло. І, також, не гуртожиток, не службове житло і не житло орендарів. То які ж відмінності між цими видами житла?
Комунальне житло або, як його ще називають — муніципальне житло, має вищі стандарти, ніж соціальне, що також передбачає вищу орендну плату. У певних ситуаціях орендар може також викупити муніципальну квартиру — а соціальна квартира ніколи не виставляється на продаж. З іншого боку, комунальне житло призначене для людей, які мають хоч і невисокий, але фіксований дохід, який є, однак, вищим за дохід особи, яка претендує на соціальне житло.
Якщо людина заробляє достатньо для того, щоб отримати соціальне або муніципальне житло, але недостатньо, щоб орендувати житло за ринковою ціною, у неї є шанс отримати житло у Польщі від TBS (Асоціація соціального житла).
Житло від TBS у Польщі — це житло, яке орендують роботодавці або житлові асоціації на умовах, визначених орендодавцем в індивідуальному порядку.
Скільки потрібно платити за соціальне житло у Польщі
Орендарі соціального житла у Польщі зобов'язані сплачувати орендну плату, а також комунальні послуги. Однак орендні ставки, порівняно з ринковими цінами, дуже низькі, оскільки найчастіше вони становлять від 2,50 до 3,50 злотих за кожен квадратний метр площі. Це означає, що за соціальну квартиру площею 30 кв. м, орендна плата за місяць може становити навіть менш як 100 злотих. Звичайно, плата залежить від місця розташування, тобто від того, до якого органу місцевого самоврядування належить приміщення. Вартість оренди соціального житла далека від ринкових стандартів.
Як отримати соціальне житло у Польщі
Право на отримання соціального житла має як одинока людина, так і сім'я. Така підтримка часто надається людям, які втратили попереднє місце проживання через борги.
Першочерговість в отриманні соціального житла у Польщі мають особи, що належать до однієї з таких груп:
- неповнолітні;
- люди з інвалідністю;
- вагітні жінки;
- безхатьки;
- жертви насильства;
- жертви репресій;
- особи, які проживають у нежитлових приміщеннях або будинках, що підлягають знесенню;
- особи, які відповідають індивідуальним критеріям, встановленим відповідним органом місцевого самоврядування.
Читайте також: Скільки коштує оренда квартири в Польщі у 2024 році
Заяви на отримання соціального житла можна подавати щороку в період з 1 січня по 30 квітня. На соціальне житло можуть претендувати мешканці відповідного муніципалітету, які не мають права на інше житло. Йдеться не лише про право власності чи співвласності, а й про договір оренди на стандартних ринкових умовах.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!