Ексклюзив
20
хв

Як і де українцям у Польщі безкоштовно полікувати зуби собі та дитині?

У межах NFZ українці зі статусом UKR можуть отримувати стоматологічні послуги, яких 200 штук, безкоштовно. Звичайно, до списку входять переважно базові процедури, а також негайна стоматологічна допомога у випадку гострого болю. То де і які саме стоматологічні послуги можна отримати в Польщі безоплатно?

Юлія Ладнова

Фото: Shutterstock

No items found.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Якщо ви маєте статус UKR або сплачуєте страховку NFZ, то маєте право на безкоштовні стоматологічні послуги. Вони надаються у державних клініках, а також у приватних — але тільки тих, які мають контракти з NFZ (про що обов'язково повідомляє відповідна позначка на сайті клініки та табличка на її фасаді).

Перелік безкоштовних стоматологічних послуг чималий, але де-факто складається переважно з базових, як-от лікування карієсу, видалення зуба, рентгенодіагностика, зубні протези при повній відсутності зубів, гігієнічне чищення раз на рік тощо. Тоді як лікування під загальним наркозом, глибоке чищення каналів, встановлення імплантів та відбілювання зубів є вже платними.

Скерування для запису на безоплатний прийом до стоматолога не потрібне.

Будьте готові до тривалого часу очікування — від кількох тижнів до пів року. А також до найпростіших, хоч і нормальної якості, матеріалів для лікування (наприклад, пломб). На прийом ортодонта чи пародонтолога зазвичай черги ще більші — можна чекати навіть кілька років. Тому польські мами і записують своїх малюків до ортодонта одразу після народження.

То які є варіянти полікувати зуби собі чи своїй дитині безкоштовно?

Варіант 1: Де полікувати зуби в Польщі дорослому

Якщо у вас не гострий випадок, який потребує невідкладної допомоги, зайдіть на цю сторінку, виберіть відповідний тип лікарні/відділення та місцевість, де хочете отримати стоматологічну послугу, і вам випаде список місцевих клінік NFZ і найближчий вільний день, на який можна записатися. Запис може бути електронним, але краще за все зателефонувати до клініки або особисто підійти до реєстратури.

Варіант 2: Куди звертатися з гострим зубним болем — вночі, у вихідні та на свята

Якщо у вас сильно болить зуб і допомога потрібна негайно, зайдіть на цю сторінку, виберіть на панелі меню Nagła pomoc doraźna — Leczenie stomatologiczne. Далі заповніть поля короткої анкети і отримайте список місць, куди можна звернутися у вашій місцевості за невідкладною допомогою.

У Польщі є спеціальні пункти екстреної стоматологічної допомоги, які працюють вночі, у свята та вихідні. Тут надаються послуги на кшталт видалення зубів. У будні дні пункти приймають з 19:00 до 7:00. У суботу, неділю та святкові дні — 24 години на добу.

Ще один спосіб — зробити пошуковий запит в інтернеті Ostry dyżur stomatologiczny у вашому місті. Або перейти за цим посиланням. За детальною інформацією можна також зателефонувати на гарячу лінію за номером: 800 190 590.

Зверніть увагу, що термінове звернення не покриває лікування багатоканальних зубів для дорослих. Тобто якщо вам буде потрібно серйозне лікування жувального зуба, лікар знеболить його і поставить тимчасову пломбу. Або запропонує видалення. А ось подальші процедури доведеться проходити вже в іншому місці і, можливо, платно.

Варіант 3: Безкоштовна стоматологія для дітей у Польщі

З лікуванням зубів у дітей у Польщі справи простіші, особливо якщо йдеться про гострий біль. Польські школи переважно мають договір з найближчою поліклінікою, яка приймає учнів позачергово у разі необхідності. Також працюють стоматологічні автобуси. Інформація про місця зупинки дентобуса доступна на сайті кожного воєводського відділення NFZ.

Складнощі можуть виникнути з лікуванням зубів під повним наркозом, оскільки цей вид анестезії доступний лише дітям з інвалідністю, підтвердженою польським лікарем (іншим роблять знеболювальний укол). Силоміць тримати дитину, щоб полікувати їй зуби, польські лікарі не мають права. Тож якщо дитина не піддається на вмовляння та відмовляється відкрити рота, вам можуть рекомендувати загальну анестезію, за яку доведеться заплатити.

Варіант 4: Стоматологія при медичних університетах за мінімальними цінами або безкоштовно

Випускники факультету стоматології під наглядом спеціалістів отримують тут свої години практики, а пацієнти — мінімальні ціни на послуги (іноді тут лікують взагалі безкоштовно, але частіше — 30-50% вартості). Такі стоматологічні центри працюють у Варшаві (тел. 222 557 777), Вроцлаві (тел. 717 186 292), Гданську (тел. 587 270 550), Любліні (тел. 815 021 717), Познані (тел. 618 452 765), Кракові (тел. 124 245 555) тощо.

-----------------------------------------------------

Особистий досвід: лікування молочних зубів за 1100 євро
Коли ми тільки приїхали до Варшави 2 роки тому, мій син поскаржився на зубний біль. Ми одразу вирушили до державної стоматології, де мені та ще двом медсестрам довелося тримати дитину, щоб лікарка змогла бодай зазирнути їй до рота. Стоматологиня сказала, що діяти треба терміново, оскільки є сильне запалення, але насильно утримувати дитину і завдавати їй стресу вони не будуть. І порадила лікування під загальним наркозом. Мій син з аутизмом на той момент мав підтвердження діагнозу лише в Україні, тож надати таку послугу безкоштовно нам не могли. Ми змушені були звернутися до приватної дитячої стоматологічної клініки.

Лікування двох складних зубів та декількох легких з поверхневим карієсом обійшлося мені в 1100 євро (у 2024 році ціни вже вдвічі більші). Процедура зайняла близько двох годин. Спочатку мене з дитиною запросили до кабінету стоматолога, анестезіолог одягнув на сина маску. За лічені секунди він заснув на моїх руках, після чого мене попросили вийти. І покликали вже після лікування, коли дитина стала прокидатися у спеціальній кімнаті для сну.

За 20 хвилин можна було їхати додому. Після оформлення польської інвалідності син отримав право на безкоштовне лікування під загальним наркозом з невеликим часом очікування черги. Так, очікування прийому у стоматолога в дитячій лікарні на Коперника у Варшаві для нас тепер триває лише 1-2 тижні.

No items found.
Р Е К Л А М А
Приєднуйтесь до розсилки
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
традиції ритуали весняного прибирання очищення україна польща швеція японія

Сучасний світ перенасичений інформацією та речами. Весняні обряди очищення — це спосіб повернутися до простоти, яка дає внутрішній спокій. Ритуали очищення дають людині відчуття контролю. Коли ми прибираємо будинок перед святом, ми на підсвідомому рівні «прибираємо» і свій внутрішній світ. Коли людина позбавляється старих речей, вона часто відпускає й старі образи. Це терапевтичний процес, схожий на роботу із психологом.

Очищення заради себе й інших. Ритуали різних культур

У Швеції останнім часом набуло популярності «передсмертне прибирання» (döstädning). Воно означає прибирання для майбутніх поколінь — звільнення від зайвого, щоб не завантажувати рідних після своєї смерті. Якщо замислитись, то це має сенс. Адже після смерті людини її рідні отримують завдання розібрати гори непотрібних речей. Іноді вони знаходять щоденники, інтимні записи й фотографії та інші секрети, яких не хотіли б бачити. «Якщо я помру, які мої речі можуть стати обузою для родини?» — ось принцип, за яким відбувається очищення будинку чи квартири шведами. Цікаво, що такий погляд на прибирання практикується не тільки серед людей похилого віку, але й молодими. І нагадує метод японців «викидай непотрібне».

Японка Марі Кондо прославилась на весь світ як гуру наведення порядку в оселі. Її принцип — зберігати тільки ті речі, зокрема в гардеробі, які ви часто використовуєте і які викликають радість. Геть полиці, забиті невиразними ганчірками й дрібничками. Це допомагає очистити дім зокрема від енергетичного бруду. «Якщо річ не приносить радість, їй треба подякувати і відпустити», — впевнена японка.

Марі Кондо вчить сортувати речі. Фото: скріншот відео

До речі, необов'язково викидати речі — їх можна віддати на благодійність або обміняти. Речі кинути в контейнер, книги віддати в бібліотеку, меблі й техніку віддати за оголошенням в інтернеті.

Оскільки в сучасному світі накопичується не тільки матеріальне, а й цифрове сміття, психологи рекомендують робити також цифровий детокс — видалити непотрібні файли, фотографії, відписатися від токсичних пабліків. А також емоційний «апгрейд» — написати самому собі листа зі списком «що я відпускаю цієї весни» (образи, страхи, старі звички тощо).  

Ритуали весняного прибирання в Україні

Здавна в Україні існував звичай «виганяти зиму» великим прибиранням. Вірили, що разом зі сміттям виноситься усе лихе. 

Чистий четвер — це день весняного очищення. Ще вдосвіта селяни чистили в стайнях, коморах, на подвір'ї, в хатах. У саду й на городі господар згрібав на купу торішнє листя й підпалював — «щоб очистити землю від морозу, зими, смерті й всякої нечисти». 

Існує повір'я, що в Чистий четвер досхідсонця ворон носить з гнізда своїх дітей купати в річці. Хто скупається раніше від воронячих дітей, той буде здоровий протягом року.

За християнським вченням, у цей день пізно ввечері Іуда зрадив свого вчителя Ісуса Христа. Віряни намагаються в цей день скупатися, ходять у бані й сауни, щоб очиститись.

В Україні, як і в багатьох інших культурах, весняне прибирання — це не просто хатня робота, а духовна практика. І має не лише гігієнічний, а й сакральний сенс — підготувати місце для нового життя, сповненого нових надій

До речі, поширені в Україні і багатьох європейських містах екоакції «Зроби місто чистішим» зі збиранням сміття в лісах і біля водойм навесні — один із сучасних проявів великого весняного прибирання й очищення.  

Фото: Shutterstock

Традиції весняного очищення в Польщі

Польща має багату палітру весняних обрядів очищення, які поєднують дохристиянські вірування з католицькими практиками. 

Наприклад, Мажанна (Marzanna) — ритуальне втоплення опудала богині зими й смерті. Це спосіб відреагувати на зимову депресію. Люди символічно знищують усе, що асоціюється з холодом і темрявою, щоб психологічно підготуватися до нового циклу

Великоднє прибирання (Wielkanocne porządki) у Чистий четвер передбачає миття вікон — щоб «світло могло вільно увійти в дім»; викидання або даріння старих речей — особливо тих, які не носилися протягом року; прибирання хліва, балконів, півніц. Адже якщо в будинку безлад, то й у душі буде хаос.  

Ритуал «Поливаний понеділок» (Śmigus-Dyngus) — очищення водою. У перший після Великодня понеділок хлопці поливають водою на вулиці дівчат. Вода в цьому обряді — символ життєвої сили. У давнину вірили, що дівчина, яку облили, буде здоровою і гарною. Сьогодні це веселий фестиваль, але на глибинному рівні він досі працює як спосіб «промити» зимову апатію. Сміх і фізична активність запускають вироблення ендорфінів.  

Фото: Museum Wsi Kieleckiej

Чому після прибирання ми почуваємось краще

Прибирання — хороший спосіб проявити контроль над простором. На деякі обставини в житті ми не можемо впливати, і це вводить в стан тривоги. Але в наших силах зробити простір навколо нас чистішим, організувати його під потреби й красиво. Це піднімає настрій і навіть вселяє почуття гордості.

Плюс прибирання потребує роздумів над тим, куди покласти ту чи іншу річ, як організувати процес і простір. Це завантажує наш мозок, перемикає, і неприємні важкі думки відступають.

Прибирання — класичний приклад «зовнішнього впливу на внутрішнє». Коли людина прибирає, вона відчуває, що контролює своє життя, що особливо важливо під час війни, кризи та після важкої зими
20
хв

Весняне очищення: як у різних культурах світу навесні позбуваються зайвого

Sestry
де святити паскваршава познань гданськ краків

Зазвичай освячувати пасхальні кошики в храмах починають від ранку суботи до обіду (інколи до вечора) і закінчують у неділю після Великоднього богослужіння. Зазвичай воно у всіх храмах починається близько опівночі. Точний розклад у кожному храмі свій, тож краще про всяк випадок  завчасно зателефонувати і уточнити час церемонії. Наразі точний розклад є не у всіх храмах, тож ми радимо слідкувати за цім за допомогою активних посилань на сторінку церкви.

Варшава

1. Православна церква України у Варшаві (капеланська місія ПЦУ)

Адреса: Kokosowa 12
Тел: 727864761

Освятити паски тут можна з 11:00 до 14:00 в суботу, 19 квітня, а також в неділю, 20 квітня, зранку після богослужіння.

2. Українська греко-католицька церква (Парафія Свщм. Йосафата УГКЦ в П'ясечно)

Адреса: Pl. Piłsudskiego 10. Piaseczno
Тел: 509 801 625

3. Митрополичий собор святої Марії Магдалини

Адреса: al. Solidarności 52 (Dworzec Wilenski)
Тел: (22) 619 84 67

Освячення пасок тут починається з 10:30 в суботу, а після нічного богослужіння з 23:00 знову продовжується освячення кошиків.

4. Парафія Блаженного Миколая Чарнецького

Адреса: Domaniewska 20
Тел: 693821534

5. Parafia Prawosławna św. Jana Klimaka

Освячувати паски тут починають з ранку суботи з короткою перервою до вечора, — з 7:30 до 18:00. А продовжують після літургії. 

Адреса: Wolska 138/140
Тел: (22) 836-68-16, 536 423 612

6. Греко-католицька Парафія Покрови Пресвятої Богородиці на Празі

Адреса: al. Stanów Zjednoczonych 55
Тел: 576 003 857

З 11:00 до 19:00 в суботу — освячення великодніх кошиків. Продовження — з 8 ранку в неділю. 

7. Православна Церква Parafia św. Sofii Mądrości Bożej

Адреса: ul. Puławska 568
Тел: 575 501 800,  534 107 280

В суботу з 11:00 почнеться освячення пасок і продовжиться з 8 ранку в неділю. 

8. Греко-Католицька Парафія Благовіщення Пресвятої Богородиці

Адреса: Myśliborska 100
Тел: 574 565 710

У суботу в обід з 12:30-13:00 тут розпочнеться освячення пасок  і продовжиться в неділю з 7 ранку.

9. Греко-католицька Парафія Успіння Пресвятої Богородиці

Адреса: Miodowa 16
Тел: 22 831 17 18

Освячення пасок з ранку суботи і до вечора до 19:00. Близько опівночі розпочинається богослужіння, а недільне освячення пасок продовжиться з 7:00.

Краків 

1. Греко-католицька парафія в Кракові

Адреса: Wiślna 11
Тел: 502 036 141

‍2. Православна церква Успіння Пресвятої Діви Марії

Адреса: Szpitalna 24

Гданськ

Греко-католицький приход в Гданську

Адреса: ul. Zaułek św. Bartłomieja 1

Тел: +48 (58) 301 66 96

Познань

Парафія греко-католицька в Познані

Адреса: ul. Toruńska 8
Тел: +48 794 900 789

20
хв

Де українцям освятити паски у Варшаві, Кракові, Познані й Ґданську в 2025 році? Список місць

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Елла Лібанова: «Після війни Україну чекає економічний бум. Сюди не просто повертатимуться українці, сюди поїдуть європейці»

Ексклюзив
20
хв

Полонізація — це неправильний шлях до інтеграції

Ексклюзив
20
хв

Ольга Хребор: «Вроцлав завжди мав сентимент до України»

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress