Ексклюзив
20
хв

Як говорити з дітьми про війну?

Мати щасливе дитинство — велика вдача. У дітей війни — наших дітей — його, на жаль, немає. Ми не можемо вплинути на глобальні конфлікти у світі, але ми маємо вплив на внутрішній світ наших найближчих. Як говорити з дітьми про війну так, щоб не травмувати їхню психіку? Відповіді на складні запитання видання Sestry шукало разом з психологом В’ячеславом Конотопчиком

Оксана Щирба

Фото: Shutterstock

No items found.

Війна вкрала у молоді — юність, а у наших дітей — дитинство. Вони різко подорослішали, їхні цінності змінились. Замість модних іграшок — мріють повернутися додому,  дочекатися тата з фронту, обійняти маму, знову переступити поріг рідного дому. Замість гри у квача — граються у війну. Малюють війну, бачать війну у своїх снах. Розпитують про війну. Навіть нам, дорослим, складно дати відповіді на запитання «чому на нас напали?», «коли ми повернемося додому?», а як підібрати правильні слова, щоб пояснити малечі?

Фото: Shutterstock

Сформуйте довіру

Оцініть поточний стан тривожності дитини: як їсть, як реагує на звуки, запахи, світло, наскільки міцний її сон. Перш ніж почати дитині щось пояснювати, варто  запитати: а що ти вже знаєш?  Що ти вже про це чув, що читав? Що ти думаєш про це? Адже зазвичай запитання виникають тоді, коли діти вже щось чули про події у розмовах дорослих, на вулиці, в інфопросторі.

Важливо надавати інформацію про війну, враховуючи вік дитини й особливості її характеру. Чим менша дитина — тим менше вдавайтесь в деталі. Для молодших дітей використовуйте прості та конкретні приклади, найкраще — за допомогою ілюстрацій. Старшим дітям можна розповісти трохи більше — поясніть, чому відбуваються конфлікти, розкажіть про важливість дипломатії у міжнародній політиці,  про важливість захищати своє і про подвиги українських захисників та захисниць. Приготуйтесь відповідати на багато запитань, важливо терпеливо слухати та надавати інформацію на рівні їхнього розуміння.

Загальний підхід до розмови про війну полягає в створенні так званого відкритого простору для обговорення та взаємопідтримки. Таким чином формується емпатія, розуміння важливості миру та почуття безпеки у світі, де кожна думка та вчинок має значення.

Допоможіть спочатку собі

У сім’ях, які змушені були з початком повномасштабної війни переїхати з рідного міста за кордон, діти часто запитують: навіщо? Кажіть правду, але не всю.  Наприклад: «Тут безпечніше». Буває, що знати відповіді на всі запитання не обов'язково, достатньо знати де їх шукати. У питаннях, в яких бракує компетенції просто скажіть: «Я не знаю, а прочитаймо про це в словниках, в інтернеті». 

Діти віком 4-5 років швидко вловлюють не лише інформацію, яку чують навколо, а й емоційне поле старших людей. В укритті, приміром, дитина може не зовсім усвідомлювати загальну ситуацію, однак якщо мама дитини в цей момент була дуже налякана — цей страх переймає і дитяча психіка. Пам'ятаєте правила безпеки в літаку: одягаємо кисневу маску спочатку на себе, потім — на дитину? Це правило працює й тут: подбайте передусім про себе, своє власне психічне здоров’я. А діти здебільшого відображають емоційний стан дорослих.

Діти вікової категорії 7-9 років, зазвичай, знають більше — вміють читати. При цьому дитяча психіка часто перетворює реальність у гру: спуститись у бомбосховище — це ніби квест. 

Окрема категорія — ті діти, батьки чи рідні яких — на війні. Ці дітки знають, розуміють та відчувають значно більше і глибше. Розповідайте їм про те, як важливо боротися і що ми неодмінно переможемо. Пам'ятайте, що будь-які ваші реакції дуже важливі, тож зберігайте спокій.

Кажіть дітям правду

Діти мають знати правду: війна — це зло. Однак під час розмов  уникайте детальних описів страхітливих подій. Це складно, але потрібно зберегти оптимістичний та позитивний підхід, сфокусуватись на вірі в хороше, на солідарності та можливості вирішення конфліктів. Пояснюйте складні поняття за допомогою конкретних прикладів, використовуйте елементи гри. Зосереджуйтеся на розповідях про те, як люди гуртуються, працюють разом, як кожен може робити щось корисне на своєму фронті та наближати цим день Перемоги. 

Дайте дітям свободу вільно висловлювати свої думки та емоції.

Будьте поруч

Немає нічого більш цінного за здоров’я та спокій наших дітей. Серед усіх справ і проблем протягом дня — знайдіть декілька хвилин на те, щоб просто обійняти, поцікавитись як справи. Тепер ми — ті самі дорослі, які мають щоразу питати: «Ти поїла? В шапці?». 

Дотримуйтесь обіцянок, якщо їх даєте. Але не обіцяйте дитині, що все буде добре. Ви справді маєте на це вплив і можете це гарантувати? Коли буде добре? Порівняно з чим? Можна сказати «я поруч з тобою»,  «ти можеш поговорити зі мною про це». Це те, що залежить безпосередньо від вас і водночас дасть дитині відчуття безпеки.

Фото: Shutterstock

З підлітками буває складніше порозумітись через вікові особливості. У цей період розвитку молоді люди часто закриваються в собі. Важливо бути дуже уважними до них, не втрачати контакт, але водночас — не тиснути й не контролювати. Допоможуть фрази «я хвилююся так само, як ти», «я бачу, що тебе щось турбує», «ти завжди можеш зі мною поговорити». Вибудовуйте платформу для відкритих діалогів. Це допоможе дітям краще розуміти світ та робити виважені й свідомі вибори у майбутньому.

Особливо обережного підходу вимагають діти, які пережили травматичний досвід. Бувають ситуації, коли говорити складно. Дайте змогу висловитися дитині на папері, щоб вона, наприклад, намалювала те, що її бентежить. Ефективним також може бути метод казкотерапії — один з найменш травмонебезпечних і безболісних способів психотерапії.   

Особистий простір

Усі ми родом з дитинства, – сказав колись Антуан де Сент Екзюпері. Ми пам’ятаємо запах рідного дому,  улюблені іграшки у своїй кімнаті й те, як нас чекали друзі на подвір’ї, щоб піти разом гратися. Наші діти сильно сумують за власним простором і усім, що з ним пов’язано. Як щодо того, аби допомогти відновити цей простір? Допомогти знайти нових друзів? Відведіть дитину на творчі гуртки, де вона зможе спілкуватись з однолітками, забезпечте також їй чіткий режим та розклад — це допоможе відчути стабільність та безпеку.

Фото: Shutterstock

Навіть якщо ви живете зараз у маленькій квартирі — у дитини все одно має бути свій власний куточок. Хай це буде робочий стіл, який вона зможе оформити на свій смак (навіть якщо там буде безлад). Інколи діти навіть приходять кудись зі своїми особистими речами (іграшками) — так вона маркує свої кордони, в яких почувається безпечно. 

Подбайте про медіагігієну дитини, дізнайтеся, звідки вона черпає інформацію, спробуйте обмежити доступ до негативних новин. Жахливі кадри можуть травмувати ще не стійку дитячу психіку, викликати постійну тривогу і страхи.

Зверніться за допомогою

Дитяче здоров'я — це комплекс фізичного, емоційного і психічного добробуту. Є випадки, коли самостійно впоратись зі стресом не вдається, тож потрібна допомога спеціаліста. Будьте пильними та зважайте на сигнали, які свідчать про те, що вашій дитині потрібна кваліфікована допомога.

Зміни в поведінці:

Різке збільшення або зменшення активності;
Агресивність у відносинах з близькими;
Самоізоляція;
Проблеми зі сном, кошмари;
Фізичні (психосоматичні) болі в тілі.

Емоційна нестабільність:

Роздратованість, емоційна нестабільність;
Зменшення інтересу до розваг та соціальних активностей;
Часта зміна настрою, плаксивість.

Проблеми з навчанням:

Зниження академічної успішності без видимих причин;
Труднощі у спілкуванні з однолітками та вчителями;
Страх перед навчальним процесом.

Труднощі соціалізації:

Конфлікти з ровесниками;
Відсутність друзів;
Низька самооцінка та відчуття відсутності підтримки.

Травми чи втрати:

Важкий пережитий досвід: війна,  розлучення батьків, втрата близької людини тощо;
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР).

No items found.

Українська письменниця, теле- й радіоведуча, журналістка, піарниця, громадська діячка, голова правління ГО «Здоров’я жіночих грудей». Працювала редакторкою у низці журналів, газет та видавництв. Була ведучою Українського радіо. Пройшла шлях від кореспондентки до телеведучої та сценаристки на телебаченні. Обіймала посади керівниці пресслужби різних департаментів КМДА, Київської обласної колегії адвокатів, працювала з персональними брендами визначних осіб. З 2020 року займається питаннями профілактики раку грудей в Україні. Пише книги та популяризує українську літературу.Членкиня Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Авторка книг «Стежка в долонях», «Ілюзії великого міста», «Падаючи вгору», «Київ-30», тритомника «Україна 30». Життєвий девіз: Тільки вперед, але з зупинками на щастя.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
як розмовляти про гроші?

<frame>Вам довелося покинути всіх і все? Почати жити в іншій країні? З вами немає близьких людей, яким можна довіряти? Потребуєте поради, підтримки?Дозвольте допомогти вам. Напишіть нам redakcja@sestry.eu, і ми подбаємо про те, щоб психолог або психотерапевт відповів вам доброю порадою. Це може стати першим кроком у вирішенні проблеми, і це полегшить ваше життя за кордоном. Ми публікуємо лист, який отримали від української читачки, а також відповідь психолога.<frame>

Як навчитися говорити з партнером про гроші?

«Ми переїхали до Польщі за два місяці до початку війни. Мій чоловік почув від знайомих, які знайшли тут роботу, що в Польщі пристойніші заробітки й життя спокійніше.

Ми не їхали наосліп. Двоюрідна сестра чоловіка знайшла йому роботу, а нам — квартиру. У нас також були деякі заощадження для початку — на випадок, якщо щось не вийде. Проте все обійшлося. Я доглядала за трьома дітьми, чоловік почав працювати. Ми раділи новому життю, поки його не порушив напад Росії на Україну…

Ви добре знаєте, скільки коштує оренда квартири та утримання дітей

Мама та сестра мого чоловіка залишилися в Україні. У мене немає сім'ї, я виросла в дитячому будинку. Після того, як почалася війна, ми стали допомагати мамі та невістці. Надсилали гроші, посилки. Запропонували привезти їх до Польщі, але вони не захотіли залишати рідний дім.

Завод, де працювала сестра мого чоловіка, був зруйнований, і вона втратила джерело доходу. У мами — мізерна пенсія. Я знаю, що вони не зможуть впоратися без нашої підтримки, але мій чоловік аж занадто їм допомагає. Він посилає їм більше, ніж залишає нам на життя. Ви добре знаєте, скільки коштує оренда квартири та утримання дітей. Добре, хоч є допомога 800+, яка приходить на мій рахунок. Хоч ці гроші він не чіпає.

Мрію поїхати з дітьми в подорож, хоча б на день-два. Але грошей не вистачає

Коли я вказую йому, що ці пропорції несправедливі по відношенню до нас, то чую, що його родина в жахливій ситуації і їм потрібно це компенсувати. Погоджуюсь, що війна, окрім втрати здоров’я, — це найстрашніше, що може трапитися з людиною. Але мій чоловік має також пам’ятати, що у нього є діти, які ростуть, їм потрібні нові черевики, куртки, а інколи й маленька іграшка.

Зрештою замість того, щоб жити мирно, ми постійно сперечаємося про гроші. Мій чоловік добре заробляє, але ми з цього практично нічого не отримуємо. Я не марнотратна, роблю покупки в недорогих магазинах, вмію готувати смачні страви з недорогих продуктів. Я вважаю себе хорошою господинею і хочу, щоб мій чоловік це цінував. Мені також хоч іноді потрібні косметика та похід до перукаря. Мрію поїхати з дітьми в подорож, хоча б на день-два. Але грошей не вистачає.

Мені набридла ця ситуація, але я не знаю, як опустити чоловіка на землю. Він відчуває провину за те, що залишив свою матір напризволяще, і тепер намагається компенсувати це грошима. Але це гроші і його дітей також»…

Юстина Ричко, психолог з Avigon.pl:

Дуже дякую, що поділилися з нами своєю проблемою. Чудово, що ви з чоловіком знайшли дім і роботу в Польщі і можете жити тут у спокої. Незважаючи на те, що ви вирішили поїхати до Польщі ще до початку війни, її початок мав сильно вплинути на ваше відчуття безпеки.

У партнерстві потрібно навчитися говорити про фінанси, адже це дуже важлива частина життя

Безумовно, ви дуже переживаєте за своїх рідних і друзів, які вирішили залишитися в Україні, незважаючи на небезпеку та невизначеність, що їм загрожує. Пишу це не випадково, тому що, на мою думку, ви повинні співпереживати емоціям свого чоловіка, щоб мати можливість використовувати аргументи, які переконають його у вашій правоті.

Ви пишете, що ваш чоловік значну частину доходів вашої сім'ї відправляє матері та сестрі в Україну. Звідси ваші суперечки і проблеми, а кажуть, що суперечки про гроші найшвидше вбивають кохання. Про це варто пам’ятати, але це не означає, що про це не варто говорити.

Навпаки, в партнерстві потрібно навчитися говорити про фінанси, тому що це дуже важлива частина життя, і в складних ситуаціях компроміс у цій сфері необхідний для збереження хороших стосунків.

Чоловіки, як правило, реалісти, зосереджені на пошуку рішень, тому їх приваблюють раціональні аргументи

Я згодна з вами, що ваш чоловік може почуватися винним перед своєю матір’ю та сестрою, і надсилання їм значної суми грошей може бути способом компенсації за цю ситуацію. Якщо це так, він діє на емоційному рівні, і його буде важко переконати без добре підготовленого аргументу. Я також розумію, чому ви вважаєте, що значна частина зароблених грошей належить вам і вашим дітям. Ви також багато чим пожертвували, щоб побудувати своє життя в іншій країні, і віддавати більшу частину свого доходу комусь іншому здається вам несправедливим. Отже, як ви намагаєтеся досягти компромісу?

Чоловіки, як правило, реалісти, зосереджені на пошуку рішень, і тому їх приваблюють раціональні аргументи. На вашому місці я б подумала, як конструктивно донести ваші аргументи до чоловіка.

Однак перш ніж почати це робити, будь ласка, спочатку подумайте, скільки коштує ваше життя в Польщі та скільки коштує життя сьогодні в Україні. Враховуючи нинішній дохід сестри та матері чоловіка, чи вистачає надісланих їм грошей для задоволення основних потреб? Чи потреби більші? Якби ви зараз жили в Україні, чи могли б ви утримувати себе на такі гроші? Перераховані їм кошти дозволяють більше, ніж гроші, які ви зберігаєте на власні потреби в Польщі?

Зробіть такий розрахунок, дізнавшись, скільки зараз коштують продукти харчування чи засоби гігієни в обох країнах. Будь ласка, відчуйте також становище матері та сестри вашого чоловіка під час війни, а також емоції вашого чоловіка, який залишив цих двох близьких людей у ​​країні, спустошеній війною.

Поточний стан має бути тимчасовим і не може тривати вічно

Якщо ваші розрахунки показують, що кошти, перераховані сім’ї в Україні, дозволяють задовольнити більше потреб, ніж гроші, які залишаються на сім’ю в Польщі, ви отримаєте раціональні аргументи, які допоможуть вам переконати свого чоловіка.

Пам’ятайте, що зазвичай люди мають дуже глибоко вкорінене почуття справедливості, тому звернення до цього почуття, безумовно, може допомогти. Ви також можете проявити добру волю в розмові з чоловіком і домовитися з ним, що зменшувати кількість грошей, які надсилаються сім’ї, можна поступово. Це дозволить йому швидше звикнути до ситуації і прийняти її. Це також дасть йому зрозуміти, що поточний стан має бути тимчасовим і не може тривати вічно.

Я вважаю, що раціональні аргументи допоможуть вам переконати свого чоловіка в тому, що хоча він і намагається відшкодувати матері та сестрі воєнні труднощі, але в нинішній ситуації він завдає шкоди власній родині, тобто вам і вашим дітям.

Посилання на сторінку спеціаліста

20
хв

«Мій чоловік добре заробляє, але майже всі гроші надсилає мамі в Україну. Ми з дітьми отримуємо дуже мало»

Sestry
як зрозуміти чоловіка

<frame>Вам довелося покинути всіх і все? Почати жити в іншій країні? З вами немає близьких людей, яким можна довіряти? Потребуєте поради, підтримки?Дозвольте допомогти вам. Напишіть нам redakcja@sestry.eu, і ми подбаємо про те, щоб психолог або психотерапевт відповів вам доброю порадою. Це може стати першим кроком у вирішенні проблеми, і це полегшить ваше життя за кордоном. Ми публікуємо лист, який отримали від української читачки, а також відповідь психолога.<frame>

Як не рубати з плеча і зрозуміти одне одного?

«Ми з чоловіком і чотирьма дітьми від початку війни живемо в Польщі. Ми покинули свою квартиру і все наше життя в Україні. У мене такий характер, що я не вагаюсь, а просто дію. Це для мене рецепт від стресу. Щоб розум був чимось зайнятий, тоді і про проблеми менше думок.

Відразу після приїзду, коли формальності були завершені, я сказала чоловікові, що буду працювати, а опіку за дітьми ми поділимо порівну. В Україні я сиділа з дітьми, готувала, прала, прибирала — була домогосподаркою. У Польщі я вирішила це змінити.

Я знайшла роботу в приватній компанії. Хоча у мене не було досвіду, власники виявились дуже добрими і повірили в мене. Я навчилася всьому з нуля, і мені дуже подобається моя робота.

Керівники ретельно контролюють якість продукції, і я задоволена. Через рік моєї праці мене оцінили, я отримала підвищення. Змогла перейти від виробництва до перевірки. Нарешті я можу розвиватися, і мене цінують не тільки вдома.

На жаль, моєму чоловікові у Польщі не так пощастило у професійному сенсі. Він уже кілька разів змінював роботу. В Україні він керував людьми, а тепер мусить підпорядковуватись. І йому це не подобається.

Зараз він взагалі без роботи. Я намагаюся переконати його шукати нову, адаптуватися до умов, своїм прикладом показую, що можна розвиватися, а його це абсолютно не хвилює. Не знаю, як його стимулювати до дій.

Він уже заявив, що коли закінчиться війна, ми повернемося в країну. А у мене дедалі більше сумнівів щодо цього. Я нарешті повірила в себе та свої можливості. Вивчила нову мову, відкрилась людям. І нарешті відчуваю себе живою, тож не хочу нічого міняти.

Боюся, коли настане час прийняти остаточне рішення, я оберу жити в Польщі. З дітьми, але без чоловіка. Знову повертатися до горщиків я не маю бажання. Можу поєднувати роботу з доглядом за домом. Навіть розриватися між роботою і хатніми обов’язками краще, ніж просто сидіти вдома.

Коли під час однієї з розмов про повернення в Україну я сказала чоловікові, що не зацікавлена вертатись, він здійняв страшенний галас. Звинуватив мене в тому, що я хочу розбити сім'ю і думаю тільки про себе. Оголосив, що діти повернуться з ним, хочу я того чи ні. Але я думаю от що.

Діти скоро стануть самостійними, і в Україні я знову стану кухаркою та прибиральницею. До такої перспективи я не хочу повертатися. Чи є у нас шанс порозумітися? Чи є якесь здорове вирішення цієї ситуації?»

Александра Антонська, психолог на Avigon.pl:

Дякую, що поділилися своєю ситуацією. Бачу, у вас дилема, з якою непросто розібратися. Написане в листі свідчить про те, що ви почали друге життя в Польщі, впорались із переїздом, до того ж знайшли шлях розвитку й професійної реалізації. Ваші навички помітили й оцінили. І це неймовірно важливо для вас.

З іншого боку — ваш чоловік, розчарований своєю поточною ситуацією на роботі, почувається абсолютно навпаки — він відчуває в Польщі регрес. Сильні емоції іноді заважають нам приймати раціональні рішення, ми говоримо щось імпульсивно, не завжди те, що маємо на увазі.

Повернення в Україну чи подальше перебування в Польщі — це дуже важливе рішення. Тому говорити про таке слід у спокої — можливо, під час спільної вечері. Варто сказати про свої почуття і те, що ви не хочете повертатися до тієї ролі, яку грали в Україні.

Я вважаю, що в цій ситуації знайти спільне рішення можливо

Варто відкрито говорити про ваші потреби та очікування. Незважаючи на те, що у вас з чоловіком зовсім різні погляди на поточну проблему, варто пам'ятати, що проблема не повинна розділяти вас і ставити по різні боки, натомість ви маєте протистояти ситуації разом. І підтримувати одне одного.

Ви повинні розуміти мотивацію вашого чоловіка для повернення — він почувається недооціненим у Польщі, відчуває, що не може розвиватися. Разом з тим ваш чоловік має розуміти, що його жінка так само почувалась в Україні.

Не можна втекти від проблеми чи забути про неї

Зупиніться на мить, подумайте про можливі наслідки рішень, а також дайте собі час на емоції, щоб пережити те, що всередині вас.

Зміцнення стосунків з чоловіком також має допомогти. Можливо, ваш чоловік ще не виявив хороші сторони цієї країни. Можливо, варто відвідати місця, які вам цікаві, помітити, що наше життя складається не лише з роботи.

Бажаю вам багато сил і наполегливості.

Посилання на сторінку експерта.

20
хв

«Не хочу руйнувати сім'ю, але хіба я не мушу думати про себе?»

Sestry

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Що буде завтра?

Ексклюзив
20
хв

З банку на фронт: полька в ЗСУ

Ексклюзив
20
хв

Омбудсмен Дмитро Лубінець: «Майже 40% повернутих з полону вважались зниклими безвісти»

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress