Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Втоплення Маржани у Польщі — подія, на яку з нетерпінням чекають не лише малеча, а й дорослі. Хоча сьогодні до цього звичаю ставляться більше як до розваги, раніше вважалося, що втоплення Маржани мало велике значення, і ритуал супроводжувався багатьма забобонами. Цей звичай протягом багатьох років став символізувати відхід зими й прихід нової пори року — весни, яку в слов'янській міфології уособлювало божество Ярило.
За слов'янською міфологією, Маржана була богинею, пов'язаною зі смертю і зимою, тому її щороку потрібно було спалювати та після цього топити. Все це робилося для того, щоб вигнати зимову погоду з даної місцевості. За повір'ями, утоплення Маржани повинно було принести родючість і рясні врожаї в наступному році.
Сьогодні Маржана — це барвиста лялька-опудало, зроблена з соломи, прикрашена стрічками та вбрана в різний старий одяг. Проте колись вона була уособленням зла і смерті.
Втоплення Маржани-2024
Коли в Польщі будуть топити Маржану у 2024 році? Традиційно, протягом багатьох років, це роблять 21 березня. Це день весняного рівнодення, який знаменує прощання із зимою та перший початок весни.
Втоплення Маржани — що це за традиція?
Топити після спалювання Маржану — звичай, який був тісно пов'язаний зі слов'янським святом Яре Годи. Святкування, яке тривало кілька днів, відзначало весняне рівнодення. У цей час проводилися різні ритуали, щоб прогнати зиму і зустріти весну. Спалення та утоплення опудала Маржани повинно було змусити рослинність знову відродитися після зими, що гарантувало усім їжу. Опудало Маржани вивозили за село, роздягали й спалювали, а потім топили в озері чи річці. За легендами, Маржана була слов'янською богинею, що символізувала смерть та зиму.
Коли у Польщі починається весна
ТОП-3 місць для подорожей в Польщі у березні
Коли в Польщі переводять годинники на літній час
Невідомо, коли саме почалося спалення та утоплення Маржани, але вже в 15 столітті церква намагалася заборонити цей звичай, вважаючи його забобонним. У той час населення намагалося трансформувати традицію, щоб вона асоціювалася з християнською релігією. Так, у 17-18 століттях у Велику середу з церковної вежі почали скидати опудало Юди, але і цей звичай не був позитивно сприйнятий Церквою. Попри це, в деяких польських регіонах його культивують і сьогодні, розвішуючи опудала на деревах або стовпах.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!