Марнування їжі — це глобальне явище, масштаби якого з кожним роком зростають. Найпоширеніше воно у країнах з високим рівнем розвитку, де підхід до організації процесу харчування є, часто, хаотичним та імпульсивним. Здебільшого марнування їжі вважають етичною проблемою, проте, вона має також величезні екологічні, економічні та соціальні наслідки. Особливої актуальності питання марнування їжі набирає в період свят, коли часто ми переоцінюємо наші можливості та купуємо значно більше продуктів, а ніж можемо вжити. Скільки їжі марнується в польських домах?
Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) повідомляє, що 1 мільярд 300 мільйонів тонн продовольства щороку викидається, що становить третю частину від всього виробленого продовольства у світі. Щобільше, вважається, що аж дві треті їжі, яка викидається, насправді все ще є придатною для споживання.
Згідно зі звітом Feedback EU "Немає часу на марнотратство", Європейський Союз витрачає більше їжі, ніж імпортує. За оцінками, щорічно в ЄС викидається 153,5 мільйона тонн харчів. Їжа марнується на кожному етапі виробництва та розподілу.
За даними PROM, програми, яка визначила масштаби харчових відходів у Польщі, ми втрачаємо до 5 мільйонів тонн їжі щороку. Цікаво, що на громадське харчування припадає лише 1 відсоток харчових відходів у Польщі. Більш ніж половина харчових продуктів, аж 60 відсотків, що викидаються, походять з домогосподарств, тому саме ми самі маємо реальний вплив на те, скільки їжі викидається.
Читайте також: Як еміграція перетворила мене на дирижабль і що з цим робити
Причини марнування їжі у Польщі
Дослідженням NIK, що базується на даних звіту "Втрати й марнотратство харчових продуктів в Польщі. Масштаби та причини проблеми", підтверджує, що їжу найчастіше викидають через те, що продукт зіпсувався або закінчився термін придатності. Інші причини викидання харчів включають:
- приготування занадто великої кількості готової до вживання їжі;
- купівля занадто великої кількості їжі або харчових продуктів;
- необдумані покупки;
- неналежне зберігання продуктів чи відсутність ідей, як використовувати продукти для приготування їжі;
- купівля неякісних продуктів;
- купівля надмірного розфасовування продуктів.
Брак знань про продукти та приготування їжі також є однією з причин марнування. Люди часто не знають, що багато частин фруктів та овочів є їстівними після належної обробки, і викидають їх у смітник.
Продуктове різноманіття сприяє марнуванню їжі
Занадто легкий доступ до різноманітних харчових продуктів та великий асортимент також має велике значення у процесах марнування їжі. Велика кількість продуктів у магазинах, яка, на перший погляд, повинна полегшувати процес вибору та задоволення гастрономічних потреб, насправді підсилює загрозу збільшення кількості марнування їжі. Продуктове різноманіття не дає нам можливості зупинитися на одному конкретному продукті. Як наслідок, ми купуємо набагато більше продуктів, ніж нам насправді потрібно.
Наслідки марнування їжі у Польщі та світі
Харчові відходи насамперед негативно впливають на навколишнє середовище і є величезним тягарем для клімату, який і без того змінюється. Процес виробництва харчових продуктів залучає та використовує величезну кількість ресурсів. Нераціональне використання харчових продуктів, своєю чергою, призводить до збільшення їх споживання. Федерація польських продовольчих банків б'є на сполох, що викидаючи їжу, ми марнуємо 250 трильйонів літрів води щороку.
Їжа, яка потрапляє до смітника, також є причиною близько 8 відсотків викидів парникових газів у світі. Це у 2 — 3 рази більше, ніж викиди, які спричиняються світовою авіацією. Звичайно, харчові відходи — це ще й етична проблема. Згідно з даними, ми викидаємо 1,3 мільярда тонн їжі по всьому світу. За підрахунками, цього достатньо, щоб прогодувати 3 мільярди людей.
Читайте також: Шість простих способів не хворіти
Як не марнувати їжу?
Коли йдеться про запобігання марнування їжі, необхідна інформація про те, як використовувати та зберігати продукти та готову до вживання їжу. Ці знання базуються на трьох основних стовпах: відповідальне планування, належне зберігання та перероблювання для продовження терміну придатності, а також вміння ділитися невикористаною їжею.
Як перестати марнувати їжу? Перш за все, варто почати зі свідомих і продуманих покупок. Щоразу складати списки покупок, які ми будемо поєднувати з планом меню, наприклад, на певний тиждень. Таким чином, ви купуватимете лише ті продукти, які дійсно будете використовувати. Крім того, раціональне планування покупок не дозволить нам купувати їжу імпульсивно. Не запасайтеся продуктами, особливо тими, що швидко псуються, такими як молочні продукти, м'ясні нарізки, фрукти та овочі. Нам також потрібно регулярно перевіряти вміст нашого холодильника і кухонних шаф, оскільки може статися так, що ми купимо щось, покладемо в шафу і забудемо про це. Дуже важливо стежити за термінами придатності продуктів, щоб планувати, які з них ми з'їмо в першу чергу. Також варто навчитися правильно зберігати окремі продукти, що забезпечить їм набагато довший термін придатності.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!