Ексклюзив
20
хв

Такої виборчої завзятості польок і поляків не було ще ніколи

Героїчна самоорганізація у допомозі Україні після 24 лютого підняла у поляків відповідальність за власну країну і віру в індивідуальний вплив кожної і кожного

Оксана Литвиненко

Марш українців до річниці війни Росії в Україні. Варшава, 24 лютого 2023 року. Фото: Piotr Molecki/East News

No items found.

Опозиційна половина Польщі почала святкувати вже о 21-й годині виборчого 15 жовтня — від моменту, коли оголосили результати екзитполу. За ними виходить, якщо три опозиційні сили — «Громадянська коаліція», «Третій шлях» і «Ліві» — об'єднаються, то створять парламентську більшість у 248 депутатів [наведені дані екзитполу станом на 21.00 15 жовтня 2023 року. — Ред.]. Інша половина, що голосувала за правлячу «Право і справедливість», теж святкує, бо їхня партія знову опинилися на першому місці — самостійно здобула 198 депутатських мандатів. Щоправда, об’єднуватися їм особливо немає з ким.

Україна теж може святкувати — за результатами виборів, Польща не відмовиться від підтримки своєї сусідки. І буде допомагати, як це і було від початку повномасштабного вторгнення. Зброя і гуманітарка для України і далі йтиме Польщею за східний кордон, захист для українок та українців триватиме.

74,36% виборчинь і виборців прийшли до виборчих дільниць. Це рекордна явка для Польщі, такої виборчої завзятості польок і поляків не було ще ніколи.

Маю стійке враження, що до так високої громадянської активності причинилася несподівана для самих польок і поляків неймовірна героїчна самоорганізація у допомозі Україні після 24 лютого. Вона підняла відповідальність за власну країну і віру в індивідуальний вплив кожної і кожного. Польки і поляки хотіли і змогли.

Отже, що ми маємо у Польщі у перший післявиборчий день.

Штаб партії «Право і справедливість» після закриття дільниць. Фото: Andrzej Iwanczuk/REPORTER

«Право і справедливість» (ПіС) — 36,6% [тут і далі наведені дані так званого пізнього опитування, оприлюдненого вранці 16 жовтня 2023 року. — Ред.] —  консервативна клерикальна партія. Лідером є Ярослав Качиньський — брат-близнюк колишнього президента Польщі Леха Качиньського, який загинув під Смоленськом у 2010 році. Партія ПіС мала владу протягом останніх 8 років. Вона відповідальна за фактичну заборону абортів, обмеження прав жінок, підпорядкування судової влади і державних масмедіа партійній пропаганді. Політична досить жорстока гра у заборону українського зерна, у припинення військової допомоги та позбавлення захисту українок і українців, що рятуються від війни, — це теж їхній передвиборчих винахід у надії на прихильність виборців правого толку.

Дональд Туск святкує перемогу опозиційних сил. Фото: Jacek Dominski/REPORTER

«Громадянська коаліція» (Koalicja obywatelska) — 31% — центристське угруповання, яке у боротьбі за голоси жінок і молоді трохи посунулося вліво. В його програмі з'явилися такі питання, як фінансування ін-вітро (лікування безпліддя), легалізація абортів до 12 тижня, знеболення при пологах, екстрена контрацепція без рецептів і навіть дозвіл на торгівлю у неділю. Так, усього цього у Польщі зараз немає, а є, наприклад, заборона стерилізації за бажанням жінки. Але відміна цієї заборони, певно, ще не на часі.

Лідери об'єднання «Третій шлях» після закінчення голосування. Фото: Michal Dyjuk/AP/East News

«Третій шлях» (Trzecia Droga) — 13,5% — центристське об’єднання двох партій —  «Польща 2050» та «Польської селянської партії». Їхня програма без будь-яких контроверсійних постулатів — усім буде краще і нікому не стане гірше. Щодо засад і умов для можливого дозволу абортів «Третій шлях», щоб нікого не дратувати і бути не такими, пропонує референдум. Мовляв, нехай уся польська громада визначить, на що має право конкретна жінка, а вони подивляться і подумають. Досить різко як для обережних польських центристів «Третій шлях» виступив проти костьолу: відокремлення церкви від держави, нуль толерантності для педофілії, проти покарання за образу релігійних почуттів і інше, яке вимагає більших пояснень.

Після 18 років за кулісами великої політичної гри ліві знову у політиці. Фото: Mateusz Grochocki/East News

Блок лівих (Lewica) — 8,6% — соціал-демократична партія, яка крім доступного житла, високих зарплат і низьких податків, як в усіх, наважилася виступити за легалізацію одностатевих шлюбів і марихуани, лібералізацію антиабортного законодавства, за світську державу і позбавлення привілеїв католицького костьолу та священиків. Серед жінок ліві мають 10% голосів.

«Конфедерація» (Konfederacja) — 6,4% —  це партія ультраправих противників мігрантів, до того ж із симпатією до Росії. Ще на виборах у 2019 році їхня програма містилася у 5-х гаслах: «Не хочемо євреїв, геїв, абортів, податків і ЄС». На  виборах 2023 «Конфедерація» у боротьбі за голоси була менш відверта і зосередилися на податках та на доступності зброї, але це ті самі люди, які говорять, що дружина — це «частина домашнього майна без права голосу». Вони заперечують існування домашнього насилля і виступають проти будь-якої допомоги Україні. Якби у голосуванні брали участь лише польські жінки, вони б не допустили «Конфедерацію» до Сейму. Від польок політсила отримала 3,4% голосів.

Усі партії і об’єднання базували виборчу кампанію з мінімальним ризиком на легко перетравлювальній дієті: збільшення допомоги, доступне лікування, вищі зарплати, менші податки, доступне житло тощо. Лише блок лівих був відважнішим і виграв на цьому — після 18 років за кулісами великої політичної гри увійшов до парламенту. 

No items found.

Перекладачка, волонтерка, дослідниця постколоніалізму, феміністка, кандидатка до Європарламенту у 2019 році від партії Wiosna, iмігрантка із 20-літнім стажем. До травня 2022 року — членкиня правління OSK (Загальнопольського страйку жінок)

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Фото з Помаранчевої революції я знайшла в шафі у своїй київській квартирі. Квартири, де ми зараз не живемо і куди лише раз на рік приїжджаємо в гості. Мені — 21 рік. Помаранчева революція — у розпалі. 

Марія, батько і пес

На цьому  фото ми з татом щасливі і веселі, ідемо урядовими кварталом з прапорами і нашим псом Краком, народженим у Кракові. Батько саме приїхав в Україну з Польщі, де 10 років жив і керував українським театром. Повернувся для того, щоб взяти участь у доленосних подіях в країні, будувати європейську Україну. Моя маленька сестра Наталія народилася в Польщі, але разом із батьком переїхала і пішла в перший клас в українську школу.

На Майдан з батьком ходить вся наша родина і весь батьків театр «Дзеркало» (і, як бачите, навіть пес). Актори після вистав приходять в костюмах, протестують, розважають, як можуть, людей на Майдані. 

Час від часу ми працюємо на польовій кухні — розливаємо чай, робимо бутерброди з того, що принесли волонтери

На Майдані я не тільки із батьком. На революцію ми ходимо з однокурсниками з історичного факультету — прогулюємо пари в Університеті Шевченка. Разом на протести ідуть студенти усіх курсів, а професори кажуть: «Ідіть на Майдан, діти, там вирішується ваше майбутнє».

З подругою Анею

На цьому фото ми з подругою з факультету політології Університету Шевченка стоїмо на якомусь перехресті з червоно-чорним революційним прапором боротьби за Незалежність України. Аня була серед тих, хто встановлював на Майдані перші намети, а ще знімала про революцію документальний фільм.

Марія, пес і вінницька молодь

А ось я з молоддю з Вінниці, з якою ми познайомилися на Майдані і протестували разом. Дехто з цих незнайомих досі хлопців жив у нас вдома на запрошення мого батька — аби лишень не ночувати щоночі у холодних наметах.

Ті дні були одними з найщасливіших в моєму житті. Ми тусувалися, мріяли, дружили, засинали і прокидалися під телемарафон 5-го каналу. Усюди — навіть в транспорті — співали гімн революції «Разом нас багато, нас не подолати»

Найзворушливіше було, коли одного разу в автобусі жінка, почувши, як я наспівую цю пісню і побачивши революційні наліпки на моєму одязі, дала мені 20 гривень «на справи Майдану». 

Попри загальне піднесення у ті дні, ми чітко розуміли, що країна опинилася на роздоріжжі, де один вибір — це бідність, брехня, корупція, жлобство, кримінал і вічна залежність від Росії, а другий — Україна — «справедлива і заможна європейська держава, де кожна людина може реалізувати свої можливості, не шукаючи кращої долі за кордоном». 

Ми готові були виходити на вулиці доти, доки ці тези з програми Віктора Ющенка, який гарантував європейське майбутнє і за якого проголосували ми самі й усі, кого знали, не опиниться на Банковій у президентському кріслі, попри замах і отруєння діоксином, сфальсифіковані Януковичем і його поплічниками вибори та введену в Київ бронетехніку

Ці фото працюють, як машина часу. Дивлячись на них, я думаю про те, що за десять років з тими ж вимогами братиму участь в Революції Гідності — і вже не тільки з батьком, а й з чоловіком. Згадуватиму наш розпач і сльози, коли на Майдан винесуть у відкритих трунах під пісню «Пливе кача» Героїв Небесної сотні… 

Я думаю про те, що за 10 років почнеться війна, а 2022-го — повномаштабне вторгнення. Мої однокурсники, з якими тоді прогулювали пари під помаранчевими прапорами кампанії Ющенка і прапорами України і ЄС, зараз на фронті. Замість фото з дітьми, вони виставляють у фейсбук світлини у пікселі, щоб привернути увагу до чергового збору коштів на автівку чи дрон для свого підрозділу. 

Я опинилася з дітьми в Польщі, Аня — в Канаді, Віка — в Німеччині, Таня — в США. Я згадую революцію, розглядаючи ці фото, стоячи у своїй київській квартирі, поки збираюся в Варшаву, де зараз живу з дітьми через війну

Лунає сирена, і голос у смартфоні говорить: «Увага, увага! Режим підвищеної ракетної небезпеки. Пройдіть у найближче укриття». У старшої дочки починається напад паніки (поки нас немає вдома, не тільки ми відзвичаюємося від реалій воєнного життя в місті, а й з’являються нові деталі, як от це аудіосповіщення в додатку про тривогу). Моя дворічна дочка починає бігати по квартирі колами, заламуючи руки, як маленька бабуся, і примовляє: «О, Боже-Боже! О, Боже-Боже!». Ловлю себе на думці, що це вперше в житті дитина говорить слово «Бог». 

Заспокоюю дочок і думаю про всіх українських дітей. Про тих, які гинуть щодня і отримують страшні поранення від російських ракет. Про депортованих в РФ і про сиріт, батьки яких ніколи не повернуться з війни. Про дітей в Україні, які кожного дня в бомбосховищах чекають кінця Путіна, перемоги України і свого європейського майбутнього, і тих, хто як мої, третій рік мріють про повернення додому. Про мого батька, який відстояв за європейську Україну усі три революції, і в свої 70 років, замість грати на сцені, 2022-го робив коктейлі Молотова, готуючись зустрічати росіян в Києві.

Читаю заяву ексочільника Європейської Комісії Жана-Клода Юнкера, який говорить про те, що Україна наразі не готова до повноцінного членства в ЄС, бо не пройшла достатньо трансформацій. Хочеться відповісти Юнкеру і іншим західним політикам, які усе ще не наважуються відкрити Україні двері в ЄС і НАТО, надати потрібну для перемоги зброю, запровадити остаточні санкції проти російської сировини: «Ви що, забули? Ще 20 років тому на Майдані сказали: “Україна — це Європа!”». 

І якщо ви не наважувалися визнати це тоді для майбутнього мого покоління — майте мужність зробити це хоча б для сьогоднішніх українських дітей! 

Фото надані авторкою

20
хв

Дочка, батько і пес, які прагнули в ЄС

Марія Гурська

Спадає перший емоційний шок від того факту, що Росія для удару по Дніпру 21 листопада 2024 року застосувала міжконтинентальну балістичну ракету (МБР), тому маємо можливість предметно розібратись у цьому питанні, зокрема, як світ має відреагувати на такий удар.

Як можемо зрозуміти «по гарячим слідам», в цій історії США все ж зробили деякі кроки для профілактики загрози, тому, наприклад, коли надали дозвіл для ЗСУ бити західними ракетами по території РФ, то географічні обмеження були прибрані.

Хоча тут мова також про досі небачений крок, бо до цього моменту західні ракети ніколи в історії по Росії ще не били

Як визнала під час брифінгу одна з речників Пентагону Сабріна Сінгх, існування російської ракети РС-26 «Рубіж» для США секретом не було. Ба більше — є навіть орієнтовне розуміння про запас таких ракет, цикл виробництва яких займає мінімум кілька місяців. Тобто дозвіл на удари ATACMS та Storm Shadow по РФ надійшов якраз у момент найбільшого наростання ракетної загрози від країни-агресора.

Однак тут однаково треба розібратись у питанні, так що за ракету використали росіяни для балістичного удару великої дальності по Дніпру 21 листопада 2024 року, що треба для захисту від такої загрози та яка відповідь необхідна від усього цивілізованого світу. 

Наслідки удару по Дніпру 21 листопада 2024 року. Фото: Телеграм / Сергій Лисак

Повернення до «Холодної війни»

Почнімо ось із чого. Під вечір 21 листопада в західних ЗМІ почали з’являтись оцінки, що росіяни по Дніпру вдарили «всього лише» балістичною ракетою середньої дальності (БРСД), а не МБР. Чи має таке уточнення сенс — це уже з якого ракурсу дивитись.

Якщо говорити про можливості протиракетної оборони України, то в нас нема комплексів для збиття в штатному порядку ані БРСД, ані МБР

Тому як тут термінами не жонглюй, для нашої країни стає життєво необхідним отримати хоча би мобільні протиракетні комплекси THAAD від США. Навіть попри те, що в самих американців є лише сім батарей такого комплексу, який на експорт поки не продавався.

За своїми характеристиками РС-26 «Рубіж» одночасно відноситься і до балістичних ракет середньої дальності, і до МБР також. За відомими характеристиками «Рубіж» має дальність до 6000 кілометрів, у той час як до БРСД відносять ракети з дальністю пуску до 5500 кілометрів. Тобто це нове російське «вундерваффе» якби «застрягло» між двома класами озброєння.

Водночас у цій історії називати РС-26 «Рубіж» балістичною ракетою середньої дальності є певний геополітичний сенс. Бо це вказівка, що цей вид озброєння націлений не тільки на США, але й на Європу також, що в свою чергу повертає до реалій «Холодної війни», коли весь європейський континент був під «прицілом» радянських ракет середньої дальності РСД-10 «Піонер», які були носіями ядерної зброї. Бо одна справа, коли уряд Німеччини не передає ракети Taurus, бо вважає пряму російську загрозу все ще дуже далекою.

А от інша справа — коли офіційний Берлін зіткнеться з реальністю, де російські БРСД під ядерну зброю загрожуватимуть всій Європі в режимі 24/7. І тут допоможе хіба що рішення нарешті дати ЗСУ свої далекобійні ракети

Кремлівський диктатор заявляв, що нове «вундерваффе» має назву «Орешник». Але схоже, що в даному випадку це просто спроба «переназвати» той самий «Рубіж» за прикладом того, як росіяни «Шахеди» називають «Геранями».

А щоб зрозуміти ймовірні темпи виробництва РС-26 «Рубіж» на потужностях російського ВПК і які там західні компоненти в обхід санкцій можуть використовуватись, треба дочекатись результатів експертизи від українських фахівців.

«Нептун» треба перетворити в «Томагавк»

Удар Росії ракетою РС-26 «Рубіж» по Дніпру 21 листопада 2024 року показав насправді не тільки слабкі місця системи безпеки Заходу, але й слабкі місця агресора також.

Базовий технічний момент — балістична ракета будь-якого типу летить лише по передбачуваній дугоподібній траєкторії, змінювати в польоті висоту та маршрут можуть лише крилаті ракети. Для виявлення пусків МБР країни НАТО мають загоризонтні РЛС, і судячи з усього, звідти попередження для наших військових про запуск «Рубежа» по Дніпру надійшло оперативно.

Що в свою чергу вказує на те, що про будь-який ракетний удар росіян ми можемо знати завчасно

Але збити цю РС-26 на підльоті до Дніпра було нічим, з чого випливає висновок, що протиракетна база НАТО в польському місті Редзіково перекриває лише незначну частину нашої території. Саме тому для посилення протиракетної оборони України так вкрай потрібен комплекс THAAD від США.

База протиракетної оборони ВПС США у Польщі. Фото: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Слабке місце Росії в цій історії проявилось ось в чому: існуюча система стримування передбачає, що Кремль та Білий Дім мають завчасно попереджати одне одного про будь-які заплановані пуски МБР, бо якщо відбудеться якийсь «позаплановий» пуск, це означатиме початок ядерної війни з усіма випливаючими.

Хоча РФ постійно погрожує ядерною зброєю, по факту сам агресор боїться перетворитись на «ядерний попіл» після удару Заходу

Власне, як і боїться прямого покарання за будь-які свої злочинні дії. Якщо Кремль аж так не приховує свій страх, значить ним треба скористатись, і це можна зробити ось у якому ключі. 

У будь-яку гру можна грати вдвох, тому росіянам слід «нагадати», що часи «Холодної війни» — це і західні ракети, яким кілька хвилин польоту до кремлівських бункерів. Перший крок у цій грі Захід вже зробив, і вийшло вдало: за поки що неофіційними даними, Storm Shadow успішно знищили бункер з військовими РФ на території одного з об’єктів президента РФ на Курщині.

Наступний крок — це наземний «Томагавк», який націлений безпосередньо на Росію, щоб якщо реалії «Холодної війни», то за повною програмою

Так, урядовці США через ЗМІ уже натякнули, що пряма передача Tomahawk для України їм виглядає малореалістичною. Але ж тут є й більш практичний варіант, назвемо його умовно «тайванським»: на початку 2000-х років Тайвань отримав від США необхідні технології, створив свою далекобійну «томагавкоподібну» ракету, і це напряму стримує КНР від вторгнення.

Коли цивілізований світ дає пряму відповідь, зухвалість Кремля «випаровується». Тому Захід має дати нову допомогу України, аби удар по Дніпру 21 листопада 2024 року став й останнім в історії застосуванням міжконтинентальної балістичної ракети.

20
хв

Удар «Рубежем»: яку загрозу несе нова російська ракета

Іван Киричевський

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

«Син хоче повернутися до України і воювати. Від думки про це мені дуже страшно»

Ексклюзив
20
хв

Дочка, батько і пес, які прагнули в ЄС

Ексклюзив
20
хв

Снайперка Анастасія Савка: «Я ховалась у норі, де розкладались трупи росіян»

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress