Ексклюзив
20
хв

Спалах кору в Польщі 2024. Як діагностувати, лікувати кір та де зробити щеплення?

За останні кілька тижнів у Польщі було виявлено понад 100 випадків захворювання на кір (статистика Головного санітарного управління країни). Для порівняння: за весь 2023 рік у країні зафіксовано всього 36 таких випадків. Основні осередки інфекції — у Варшаві, Вроцлаві, Познані та Любліні. Ситуацію і боротьбу з вірусом планується обговорити комісією з охорони здоров'я на найближчому засіданні Сейму

Юлія Ладнова

Є два головні симптоми кору. Один з них — характерна висипка на обличчі і тілі. Фото: Shutterstock

No items found.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Як протікає це небезпечне захворювання, я знаю не з чуток — мій п'ятирічний син важко перехворів на кір у квітні. Що робити, якщо дитина захворіла на кір, щоб якнайшвидше отримати допомогу в Польщі? Розповідаю про свій досвід.

Як починається кір

Початок кору нагадує дуже сильне ГРВІ, де всі симптоми гостріші, ніж зазвичай. У нас все почалося з різкого підйому температури до 39,5-40C, сильної закладеності носа і надсадного кашлю. Температура збивається погано, дитина відчуває занепад сил. Тест не підтвердив ковід, а лікарі порадили збивати температуру і більше пити, поставивши діагноз "вірусна інфекція".

Загальний аналіз крові та с-реактивний білок при цьому говорив про відсутність бактеріальних ускладнень і був практично в нормі. Але дитині ставало дедалі гірше. І коли на п'ятий день хвороби син вже фактично не міг встати з ліжка, не пив, не їв, а температура не падала, ми знову звернулися до лікаря. Я звернулася в приватну клініку до україномовного педіатра в надії, що вона зможе якнайшвидше з'ясувати, що це за вірус.

"Зараз так усі хворіють, вірус такий ходить. Заспокойтеся і йдіть додому спати, скоро стане легше", — сказала лікарка на консультації за 190 злотих, призначивши аналізи ще на 100 злотих і виписавши ліків на 255 злотих. Тоді як ліків від кору не існує.

На той час дитина була геть безсила і лежала у візочку або на руках. Я не впізнавала сина. Навіть аналіз крові з вени він сприйняв без протесту. Консультація була зранку, і по приїзду додому син спав до 15:00. Прокинувся з високою температурою, подивився на мене і знову заплющив очі. Це було страшно. Сон був явно не схожий на відновлювальний, а більше нагадував стан марення.

Симптоми кору: плями у роті і висип на шкірі

Як розпізнати кір? Ми приїхали в шпиталь на Коперника, синові виміряли температуру і видали жарознижувальне, наказавши чекати лікаря кілька годин. Буквально за годину я помітила на тілі своєї дитини висип. Він був блідий і починався за вухами, опускаючись на грудну клітину і живіт. Я повідомила про це медсестрі. Слово "висип" подіяло, і лікар прийняв нас негайно. Довго оглядав шкіру, питав про щеплення від кору і відправив на рентген перевірити легені.

На початку висип може виглядати не так, як на картинках в інтернеті. Але ще до появи висипу в дитини в роті починають з'являтися специфічні білясті плями Бєльського-Копліка, і саме це дає можливість запідозрити початок кору.

Мій син має аутизм, і обстежити йому рот фактично неможливо. Тим часом аналізи крові на електроліти вже показали зневоднення, температура зростала, тому було ухвалено рішення поставити крапельницю і залишити нас у стаціонарі. Прокинувшись, я побачила свого сина з потрісканими закривавленими губами, набряклими повіками і геть обсипаного.

Так виглядає висипка під час кору

Висипка була вже не делікатною блідо-рожевою, а дуже яскравою. У сина не було сил навіть відкрити очі. Я побігла за лікарями, розуміючи, що дитина не реагує навіть на мене. Першою до палати прийшла медсестра, глянула на сина і швидко вийшла. За хвилину в палаті вже було понад десять людей на чолі з професоркою. Вона оглянула дитину, примудрившись, зазирнути їй у рота і відразу винесла вердикт: «Це кір. Тримайтеся».

Мене попросили більше не виходити з палати і чекати на перевезення до інфекційної лікарні, бо в педіатрії кір не лікують — це одна з найзаразніших хвороб. За статистикою, 9 із 10 контактуючих хворіють.

Далі все розвивалося стрімко. За 10 хвилин у нашій палаті були представникі Санепіда. Вони записали адресу садка і всіх, з ким ми контактували останні два тижні. За 10 хвилин ми вже мчали під крапельницею на швидкій до інфекційної лікарні.

Кір — це вірус, на який краще ніколи не хворіти

У нещеплених хвороба протікає особливо важко і без електролітних крапельниць та специфічного догляду дитячому організму важко з нею впоратися. Не можу передати, наскільки страшно безперервно сидіти біля ліжка своєї дитини і молитися, щоб вона відкрила очі. Нескінченні аналізи, щогодини знеболювальні, лікарі, які приходять до палати та коригують призначення, адже попередні не дали бажаного ефекту. Епізоди кашлю по 40 хвилин без перерви, які не знімаються нічим, а невелике полегшення дає лише інгаляція з гормоном. І сон. Тяжкий сон. Коли ти розумієш, що навіть уві сні твоїй дитині — боляче.

Як лікують кір. Ускладнення

"Dziecko prześpi odrę", — весь час повторювала мені лікарка. Вона розповіла, що теж хворіла в дитинстві на кір і постійно спала. Лікарі були дуже уважні та дуже мені співчували.

Хворий на кір знаходиться в окремому інфекційному боксі зі своїм коридором і душовою. Виходити за межі боксу не можна, відвідування заборонено. Усі виходи закриті і відкрити їх може лише медперсонал. Бокси в інфекційному відділенні скляні, щоб медперсоналу було простіше контролювати стан хворих та у разі потреби оперативно надати допомогу. У випадку з кором регулярно проводять моніторинг тиску і рівня кисню в крові, оскільки це захворювання характеризується ускладненнями для дихальної системи.

Хворих на кір тримають у палатах з великими вікнами

Лікування для українців зі статусом UKR у лікарнях NFZ безкоштовне, також надаються медикаменти, а в інфекційному відділенні — також їжа для мами та дитини. Навіть якщо вас ніхто не відвідує, їжі достатньо. Крім нас у відділенні було ще кілька дітей з кором. Один із них отримав ускладнення у вигляді пневмонії.

«Зараз у Варшаві спалах кору. Ще минулого року такого не було. У нас тут перша лінія фронту, бо хворих дітей везуть до нас. Тому я рекомендую тим, хто не зробив щеплення дитині, обов'язково його зараз зробити, це безкоштовно та ефективно», — сказав наш лікар в інфекційній лікарні на Вольській Jacub Niestępski.

Коли син виходив із відділення на своїх ногах, лікарі раділи за нас, як за рідних. А одна з лікарок навіть заплакала. В цей момент я зрозуміла, що, незважаючи на всі проблеми в суспільстві, поляки продовжують приходити до нас на допомогу та рятувати найдорожче.

Що потрібно знати, якщо є підозри на кір у Польщі?

• Якщо був контакт з хворим на кір, у вас є 72 години, щоб зробити профілактичне щеплення або укол імуноглобуліну. У Варшаві це можна зробити безкоштовно, надіславши запит до Санепідемстанції на електронну пошту [email protected]

Такі установи є в кожному місті (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna), і у випадку кору з вами зв'яжуться оперативно. Також тут ви можете отримати необхідну інформацію про перебіг захворювання та тривожні симптоми.

•Якщо ви впевнені, що ви або ваша дитина захворіли на кір і потребуєте медичної допомоги, не слід звертатися на SOR до звичайної лікарні. Лікуванням кору займаються тільки в інфекційній лікарні (szpital zakaźny). Як правило, при інфекційних лікарнях є свій SOR. У Варшаві можна звертатися за адресою Wolska, 37 Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, який працює цілодобово.

•У разі підтвердження кору, потрібно надати всі дані, з ким зустрічався і спілкувався хворий останні два тижні. Інспектори з Санепідемстанції запишуть адреси школи, садка та телефони людей, які контактували з хворим, оперативно зв'яжуться в ними. Не треба боятися надавати таку інформацію лікарям — це робиться для того, щоб запобігти розвитку епідемії.

Після появи висипу стан хворого різко погіршується. На четвертий день висипання починає зменшуватися і на п'ятий день з моменту перших висипань людина не вважається заразною.

•Після перенесеного захворювання організму потрібно багато часу, щоб відновитись. Протягом року можливі різноманітні ускладнення.

Вакцинація від кору: коли, де, як відбувається

Вакцинація проти кору — це одне з обов'язкових (безкоштовних) щеплень, що проводяться у Польщі у віці 13-15 місяців та 6 років. Ефективність вакцинації після введення 2-х доз вакцини становить 98-99% і зберігається все життя. Якщо з якихось причин щеплення не було зроблено, починати вакцинацію можна в будь-якому віці. Навіть одноразова доза вакцини дає до 90% захисту від зараження. І навіть якщо людина захворіє, то захворювання тоді пройде у легкій формі.

Зробити щеплення можна в поліклініці за місцем проживання. Питання термінової вакцинації після контакту з хворим або у випадку епідемії вирішується з міською санепідемслужбою.

Після вакцинації можуть виникнути місцеві реакції: біль у місці ін'єкції, почервоніння, набряк. У дітей можуть спостерігатися легке збільшення лімфатичних вузлів, висока температура та висипання. Дорослі люди можуть відчувати біль у суглобах. Якщо ви не пам'ятаєте. чи були щеплені від кору, в будь-якій лабораторії можна здати аналіз на визначення антитіл до кору і вирішити з лікарем питання доцільності щеплення.

Щеплення протипоказано вагітним жінкам. Також не можна вагітніти протягом місяця після введення вакцини.

No items found.
Р Е К Л А М А
Приєднуйтесь до розсилки
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
традиції ритуали весняного прибирання очищення україна польща швеція японія

Сучасний світ перенасичений інформацією та речами. Весняні обряди очищення — це спосіб повернутися до простоти, яка дає внутрішній спокій. Ритуали очищення дають людині відчуття контролю. Коли ми прибираємо будинок перед святом, ми на підсвідомому рівні «прибираємо» і свій внутрішній світ. Коли людина позбавляється старих речей, вона часто відпускає й старі образи. Це терапевтичний процес, схожий на роботу із психологом.

Очищення заради себе й інших. Ритуали різних культур

У Швеції останнім часом набуло популярності «передсмертне прибирання» (döstädning). Воно означає прибирання для майбутніх поколінь — звільнення від зайвого, щоб не завантажувати рідних після своєї смерті. Якщо замислитись, то це має сенс. Адже після смерті людини її рідні отримують завдання розібрати гори непотрібних речей. Іноді вони знаходять щоденники, інтимні записи й фотографії та інші секрети, яких не хотіли б бачити. «Якщо я помру, які мої речі можуть стати обузою для родини?» — ось принцип, за яким відбувається очищення будинку чи квартири шведами. Цікаво, що такий погляд на прибирання практикується не тільки серед людей похилого віку, але й молодими. І нагадує метод японців «викидай непотрібне».

Японка Марі Кондо прославилась на весь світ як гуру наведення порядку в оселі. Її принцип — зберігати тільки ті речі, зокрема в гардеробі, які ви часто використовуєте і які викликають радість. Геть полиці, забиті невиразними ганчірками й дрібничками. Це допомагає очистити дім зокрема від енергетичного бруду. «Якщо річ не приносить радість, їй треба подякувати і відпустити», — впевнена японка.

Марі Кондо вчить сортувати речі. Фото: скріншот відео

До речі, необов'язково викидати речі — їх можна віддати на благодійність або обміняти. Речі кинути в контейнер, книги віддати в бібліотеку, меблі й техніку віддати за оголошенням в інтернеті.

Оскільки в сучасному світі накопичується не тільки матеріальне, а й цифрове сміття, психологи рекомендують робити також цифровий детокс — видалити непотрібні файли, фотографії, відписатися від токсичних пабліків. А також емоційний «апгрейд» — написати самому собі листа зі списком «що я відпускаю цієї весни» (образи, страхи, старі звички тощо).  

Ритуали весняного прибирання в Україні

Здавна в Україні існував звичай «виганяти зиму» великим прибиранням. Вірили, що разом зі сміттям виноситься усе лихе. 

Чистий четвер — це день весняного очищення. Ще вдосвіта селяни чистили в стайнях, коморах, на подвір'ї, в хатах. У саду й на городі господар згрібав на купу торішнє листя й підпалював — «щоб очистити землю від морозу, зими, смерті й всякої нечисти». 

Існує повір'я, що в Чистий четвер досхідсонця ворон носить з гнізда своїх дітей купати в річці. Хто скупається раніше від воронячих дітей, той буде здоровий протягом року.

За християнським вченням, у цей день пізно ввечері Іуда зрадив свого вчителя Ісуса Христа. Віряни намагаються в цей день скупатися, ходять у бані й сауни, щоб очиститись.

В Україні, як і в багатьох інших культурах, весняне прибирання — це не просто хатня робота, а духовна практика. І має не лише гігієнічний, а й сакральний сенс — підготувати місце для нового життя, сповненого нових надій

До речі, поширені в Україні і багатьох європейських містах екоакції «Зроби місто чистішим» зі збиранням сміття в лісах і біля водойм навесні — один із сучасних проявів великого весняного прибирання й очищення.  

Фото: Shutterstock

Традиції весняного очищення в Польщі

Польща має багату палітру весняних обрядів очищення, які поєднують дохристиянські вірування з католицькими практиками. 

Наприклад, Мажанна (Marzanna) — ритуальне втоплення опудала богині зими й смерті. Це спосіб відреагувати на зимову депресію. Люди символічно знищують усе, що асоціюється з холодом і темрявою, щоб психологічно підготуватися до нового циклу

Великоднє прибирання (Wielkanocne porządki) у Чистий четвер передбачає миття вікон — щоб «світло могло вільно увійти в дім»; викидання або даріння старих речей — особливо тих, які не носилися протягом року; прибирання хліва, балконів, півніц. Адже якщо в будинку безлад, то й у душі буде хаос.  

Ритуал «Поливаний понеділок» (Śmigus-Dyngus) — очищення водою. У перший після Великодня понеділок хлопці поливають водою на вулиці дівчат. Вода в цьому обряді — символ життєвої сили. У давнину вірили, що дівчина, яку облили, буде здоровою і гарною. Сьогодні це веселий фестиваль, але на глибинному рівні він досі працює як спосіб «промити» зимову апатію. Сміх і фізична активність запускають вироблення ендорфінів.  

Фото: Museum Wsi Kieleckiej

Чому після прибирання ми почуваємось краще

Прибирання — хороший спосіб проявити контроль над простором. На деякі обставини в житті ми не можемо впливати, і це вводить в стан тривоги. Але в наших силах зробити простір навколо нас чистішим, організувати його під потреби й красиво. Це піднімає настрій і навіть вселяє почуття гордості.

Плюс прибирання потребує роздумів над тим, куди покласти ту чи іншу річ, як організувати процес і простір. Це завантажує наш мозок, перемикає, і неприємні важкі думки відступають.

Прибирання — класичний приклад «зовнішнього впливу на внутрішнє». Коли людина прибирає, вона відчуває, що контролює своє життя, що особливо важливо під час війни, кризи та після важкої зими
20
хв

Весняне очищення: як у різних культурах світу навесні позбуваються зайвого

Sestry
де святити паскваршава познань гданськ краків

Зазвичай освячувати пасхальні кошики в храмах починають від ранку суботи до обіду (інколи до вечора) і закінчують у неділю після Великоднього богослужіння. Зазвичай воно у всіх храмах починається близько опівночі. Точний розклад у кожному храмі свій, тож краще про всяк випадок  завчасно зателефонувати і уточнити час церемонії. Наразі точний розклад є не у всіх храмах, тож ми радимо слідкувати за цім за допомогою активних посилань на сторінку церкви.

Варшава

1. Православна церква України у Варшаві (капеланська місія ПЦУ)

Адреса: Kokosowa 12
Тел: 727864761

Освятити паски тут можна з 11:00 до 14:00 в суботу, 19 квітня, а також в неділю, 20 квітня, зранку після богослужіння.

2. Українська греко-католицька церква (Парафія Свщм. Йосафата УГКЦ в П'ясечно)

Адреса: Pl. Piłsudskiego 10. Piaseczno
Тел: 509 801 625

3. Митрополичий собор святої Марії Магдалини

Адреса: al. Solidarności 52 (Dworzec Wilenski)
Тел: (22) 619 84 67

Освячення пасок тут починається з 10:30 в суботу, а після нічного богослужіння з 23:00 знову продовжується освячення кошиків.

4. Парафія Блаженного Миколая Чарнецького

Адреса: Domaniewska 20
Тел: 693821534

5. Parafia Prawosławna św. Jana Klimaka

Освячувати паски тут починають з ранку суботи з короткою перервою до вечора, — з 7:30 до 18:00. А продовжують після літургії. 

Адреса: Wolska 138/140
Тел: (22) 836-68-16, 536 423 612

6. Греко-католицька Парафія Покрови Пресвятої Богородиці на Празі

Адреса: al. Stanów Zjednoczonych 55
Тел: 576 003 857

З 11:00 до 19:00 в суботу — освячення великодніх кошиків. Продовження — з 8 ранку в неділю. 

7. Православна Церква Parafia św. Sofii Mądrości Bożej

Адреса: ul. Puławska 568
Тел: 575 501 800,  534 107 280

В суботу з 11:00 почнеться освячення пасок і продовжиться з 8 ранку в неділю. 

8. Греко-Католицька Парафія Благовіщення Пресвятої Богородиці

Адреса: Myśliborska 100
Тел: 574 565 710

У суботу в обід з 12:30-13:00 тут розпочнеться освячення пасок  і продовжиться в неділю з 7 ранку.

9. Греко-католицька Парафія Успіння Пресвятої Богородиці

Адреса: Miodowa 16
Тел: 22 831 17 18

Освячення пасок з ранку суботи і до вечора до 19:00. Близько опівночі розпочинається богослужіння, а недільне освячення пасок продовжиться з 7:00.

Краків 

1. Греко-католицька парафія в Кракові

Адреса: Wiślna 11
Тел: 502 036 141

‍2. Православна церква Успіння Пресвятої Діви Марії

Адреса: Szpitalna 24

Гданськ

Греко-католицький приход в Гданську

Адреса: ul. Zaułek św. Bartłomieja 1

Тел: +48 (58) 301 66 96

Познань

Парафія греко-католицька в Познані

Адреса: ul. Toruńska 8
Тел: +48 794 900 789

20
хв

Де українцям освятити паски у Варшаві, Кракові, Познані й Ґданську в 2025 році? Список місць

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

«Почуй голос болю» — нова кампанія за доступність епідуральної анастезії при пологах в Польщі

Ексклюзив
20
хв

Як в Україні допомагають жінкам, які зазнали сексуального насильства від окупантів? 

Ексклюзив
20
хв

У Польщі запустили чат-бот, який допомагає українкам дізнатися, як подбати про своє сексуальне й репродуктивне здоров’я

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress