Ексклюзив
20
хв

Спалах кору в Польщі 2024. Як діагностувати, лікувати кір та де зробити щеплення?

За останні кілька тижнів у Польщі було виявлено понад 100 випадків захворювання на кір (статистика Головного санітарного управління країни). Для порівняння: за весь 2023 рік у країні зафіксовано всього 36 таких випадків. Основні осередки інфекції — у Варшаві, Вроцлаві, Познані та Любліні. Ситуацію і боротьбу з вірусом планується обговорити комісією з охорони здоров'я на найближчому засіданні Сейму

Юлія Ладнова

Є два головні симптоми кору. Один з них — характерна висипка на обличчі і тілі. Фото: Shutterstock

No items found.

Як протікає це небезпечне захворювання, я знаю не з чуток — мій п'ятирічний син важко перехворів на кір у квітні. Що робити, якщо дитина захворіла на кір, щоб якнайшвидше отримати допомогу в Польщі? Розповідаю про свій досвід.

Як починається кір

Початок кору нагадує дуже сильне ГРВІ, де всі симптоми гостріші, ніж зазвичай. У нас все почалося з різкого підйому температури до 39,5-40C, сильної закладеності носа і надсадного кашлю. Температура збивається погано, дитина відчуває занепад сил. Тест не підтвердив ковід, а лікарі порадили збивати температуру і більше пити, поставивши діагноз "вірусна інфекція".

Загальний аналіз крові та с-реактивний білок при цьому говорив про відсутність бактеріальних ускладнень і був практично в нормі. Але дитині ставало дедалі гірше. І коли на п'ятий день хвороби син вже фактично не міг встати з ліжка, не пив, не їв, а температура не падала, ми знову звернулися до лікаря. Я звернулася в приватну клініку до україномовного педіатра в надії, що вона зможе якнайшвидше з'ясувати, що це за вірус.

"Зараз так усі хворіють, вірус такий ходить. Заспокойтеся і йдіть додому спати, скоро стане легше", — сказала лікарка на консультації за 190 злотих, призначивши аналізи ще на 100 злотих і виписавши ліків на 255 злотих. Тоді як ліків від кору не існує.

На той час дитина була геть безсила і лежала у візочку або на руках. Я не впізнавала сина. Навіть аналіз крові з вени він сприйняв без протесту. Консультація була зранку, і по приїзду додому син спав до 15:00. Прокинувся з високою температурою, подивився на мене і знову заплющив очі. Це було страшно. Сон був явно не схожий на відновлювальний, а більше нагадував стан марення.

Симптоми кору: плями у роті і висип на шкірі

Як розпізнати кір? Ми приїхали в шпиталь на Коперника, синові виміряли температуру і видали жарознижувальне, наказавши чекати лікаря кілька годин. Буквально за годину я помітила на тілі своєї дитини висип. Він був блідий і починався за вухами, опускаючись на грудну клітину і живіт. Я повідомила про це медсестрі. Слово "висип" подіяло, і лікар прийняв нас негайно. Довго оглядав шкіру, питав про щеплення від кору і відправив на рентген перевірити легені.

На початку висип може виглядати не так, як на картинках в інтернеті. Але ще до появи висипу в дитини в роті починають з'являтися специфічні білясті плями Бєльського-Копліка, і саме це дає можливість запідозрити початок кору.

Мій син має аутизм, і обстежити йому рот фактично неможливо. Тим часом аналізи крові на електроліти вже показали зневоднення, температура зростала, тому було ухвалено рішення поставити крапельницю і залишити нас у стаціонарі. Прокинувшись, я побачила свого сина з потрісканими закривавленими губами, набряклими повіками і геть обсипаного.

Так виглядає висипка під час кору

Висипка була вже не делікатною блідо-рожевою, а дуже яскравою. У сина не було сил навіть відкрити очі. Я побігла за лікарями, розуміючи, що дитина не реагує навіть на мене. Першою до палати прийшла медсестра, глянула на сина і швидко вийшла. За хвилину в палаті вже було понад десять людей на чолі з професоркою. Вона оглянула дитину, примудрившись, зазирнути їй у рота і відразу винесла вердикт: «Це кір. Тримайтеся».

Мене попросили більше не виходити з палати і чекати на перевезення до інфекційної лікарні, бо в педіатрії кір не лікують — це одна з найзаразніших хвороб. За статистикою, 9 із 10 контактуючих хворіють.

Далі все розвивалося стрімко. За 10 хвилин у нашій палаті були представникі Санепіда. Вони записали адресу садка і всіх, з ким ми контактували останні два тижні. За 10 хвилин ми вже мчали під крапельницею на швидкій до інфекційної лікарні.

Кір — це вірус, на який краще ніколи не хворіти

У нещеплених хвороба протікає особливо важко і без електролітних крапельниць та специфічного догляду дитячому організму важко з нею впоратися. Не можу передати, наскільки страшно безперервно сидіти біля ліжка своєї дитини і молитися, щоб вона відкрила очі. Нескінченні аналізи, щогодини знеболювальні, лікарі, які приходять до палати та коригують призначення, адже попередні не дали бажаного ефекту. Епізоди кашлю по 40 хвилин без перерви, які не знімаються нічим, а невелике полегшення дає лише інгаляція з гормоном. І сон. Тяжкий сон. Коли ти розумієш, що навіть уві сні твоїй дитині — боляче.

Як лікують кір. Ускладнення

"Dziecko prześpi odrę", — весь час повторювала мені лікарка. Вона розповіла, що теж хворіла в дитинстві на кір і постійно спала. Лікарі були дуже уважні та дуже мені співчували.

Хворий на кір знаходиться в окремому інфекційному боксі зі своїм коридором і душовою. Виходити за межі боксу не можна, відвідування заборонено. Усі виходи закриті і відкрити їх може лише медперсонал. Бокси в інфекційному відділенні скляні, щоб медперсоналу було простіше контролювати стан хворих та у разі потреби оперативно надати допомогу. У випадку з кором регулярно проводять моніторинг тиску і рівня кисню в крові, оскільки це захворювання характеризується ускладненнями для дихальної системи.

Хворих на кір тримають у палатах з великими вікнами

Лікування для українців зі статусом UKR у лікарнях NFZ безкоштовне, також надаються медикаменти, а в інфекційному відділенні — також їжа для мами та дитини. Навіть якщо вас ніхто не відвідує, їжі достатньо. Крім нас у відділенні було ще кілька дітей з кором. Один із них отримав ускладнення у вигляді пневмонії.

«Зараз у Варшаві спалах кору. Ще минулого року такого не було. У нас тут перша лінія фронту, бо хворих дітей везуть до нас. Тому я рекомендую тим, хто не зробив щеплення дитині, обов'язково його зараз зробити, це безкоштовно та ефективно», — сказав наш лікар в інфекційній лікарні на Вольській Jacub Niestępski.

Коли син виходив із відділення на своїх ногах, лікарі раділи за нас, як за рідних. А одна з лікарок навіть заплакала. В цей момент я зрозуміла, що, незважаючи на всі проблеми в суспільстві, поляки продовжують приходити до нас на допомогу та рятувати найдорожче.

Що потрібно знати, якщо є підозри на кір у Польщі?

• Якщо був контакт з хворим на кір, у вас є 72 години, щоб зробити профілактичне щеплення або укол імуноглобуліну. У Варшаві це можна зробити безкоштовно, надіславши запит до Санепідемстанції на електронну пошту sekretariat.psse.warszawa@sanepid.gov.pl

Такі установи є в кожному місті (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna), і у випадку кору з вами зв'яжуться оперативно. Також тут ви можете отримати необхідну інформацію про перебіг захворювання та тривожні симптоми.

•Якщо ви впевнені, що ви або ваша дитина захворіли на кір і потребуєте медичної допомоги, не слід звертатися на SOR до звичайної лікарні. Лікуванням кору займаються тільки в інфекційній лікарні (szpital zakaźny). Як правило, при інфекційних лікарнях є свій SOR. У Варшаві можна звертатися за адресою Wolska, 37 Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, який працює цілодобово.

•У разі підтвердження кору, потрібно надати всі дані, з ким зустрічався і спілкувався хворий останні два тижні. Інспектори з Санепідемстанції запишуть адреси школи, садка та телефони людей, які контактували з хворим, оперативно зв'яжуться в ними. Не треба боятися надавати таку інформацію лікарям — це робиться для того, щоб запобігти розвитку епідемії.

Після появи висипу стан хворого різко погіршується. На четвертий день висипання починає зменшуватися і на п'ятий день з моменту перших висипань людина не вважається заразною.

•Після перенесеного захворювання організму потрібно багато часу, щоб відновитись. Протягом року можливі різноманітні ускладнення.

Вакцинація від кору: коли, де, як відбувається

Вакцинація проти кору — це одне з обов'язкових (безкоштовних) щеплень, що проводяться у Польщі у віці 13-15 місяців та 6 років. Ефективність вакцинації після введення 2-х доз вакцини становить 98-99% і зберігається все життя. Якщо з якихось причин щеплення не було зроблено, починати вакцинацію можна в будь-якому віці. Навіть одноразова доза вакцини дає до 90% захисту від зараження. І навіть якщо людина захворіє, то захворювання тоді пройде у легкій формі.

Зробити щеплення можна в поліклініці за місцем проживання. Питання термінової вакцинації після контакту з хворим або у випадку епідемії вирішується з міською санепідемслужбою.

Після вакцинації можуть виникнути місцеві реакції: біль у місці ін'єкції, почервоніння, набряк. У дітей можуть спостерігатися легке збільшення лімфатичних вузлів, висока температура та висипання. Дорослі люди можуть відчувати біль у суглобах. Якщо ви не пам'ятаєте. чи були щеплені від кору, в будь-якій лабораторії можна здати аналіз на визначення антитіл до кору і вирішити з лікарем питання доцільності щеплення.

Щеплення протипоказано вагітним жінкам. Також не можна вагітніти протягом місяця після введення вакцини.

No items found.

Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
розпродажі знижки в Польщі

Коли можна купити речі за знижкою?

1. Зимові розпродажі 

Місцями починаються у грудні, охоплюючи період Нового року та Різдва. Період після свят і аж до кінця лютого — це сезон найвищих знижок та найвигідніших покупок. Тиждень після Різдва (з 27 грудня) традиційно є гарячим у магазинах.

Знижки діють насамперед на більшість товарів з колекції осінь-зима і досягають 50%-70% у магазинах Decathlon, Lacoste, Reebok, New Balance, Top Secret, Stradivarius, Wittchen, W.KRUK, Wojas. Щотижня після Різдва знижки будуть збільшуватись, а також додаватимуться нові товари. 

2. Літні розпродажі 

Починаються третього тижня червня або на другого тижня липня, коли магазини продають одяг, косметику та аксесуари весняно-літнього сезону і плавно перетікають в осінній міжсезонний розпродаж до початку жовтня. Це ідеальний час для покупки літніх речей, яскравих валіз для подорожей та парфумів. 

На початку розпродажів знижки невеликі — 20-30%, але нормальний асортимент. В кінці сезону річ можна купити за смішну ціну, але обирати доведеться з того, що лишилось. Найкращий вибір зазвичай у четвер.

Зимові та літні розпродажі вважаються найвигіднішими. Так у масмаркеті на кшталт H&M, Zara, Mohito, Sinsay, Mango, House, Cropp, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear та Oysho можуть доходити до реальних 70%. 

Іноді онлайн розпродажі починаються раніше, ніж у магазинах. 

Мінус такого шопінгу — речі переважно зі старих колекцій, а щоб знайти потрібний розмір, доведеться попотіти. 

3. Міжсезонні розпродажі

Зазвичай стартують у середині березня і досягають апогею в травні. Найбільших знижок на весняні колекції варто очікувати ближче до Великодня. Осінні розпродажі — це листопад.

4. Дні шопінгового божевілля: Black Friday та Cyber ​​Monday

Крім класичних сезонних та міжсезонних розпродажів, гарно зекономити можна в окремі дні великих знижок — Чорну п'ятницю та Кіберпонеділок.

Black Friday у 2024 році буде 29 листопада

Спочатку це було типове американське свято шопінгу. Однак останнім часом завдяки інтернет-магазинам воно стало подією міжнародного масштабу. Зазвичай Чорна п'ятниця вважається початком сезону святкових покупок. Часто Чорна п'ятниця плавно перетікає в Чорні вихідні або навіть у Чорний тиждень — кожен магазин тут вирішує сам.

Cyber Monday  у 2024 році — 2 грудня 

Кіберпонеділок теж починався як американське свято, яке відзначається першого понеділка після Thanksgiving day. Це час онлайн-розпродажів та грандіозних знижок, і він є одним із найжвавіших днів торгівлі для інтернет-магазинів.

Вважається, що цей день було вигадано спеціально для офісних працівників. А причиною такого рішення стали маркетингові дослідження кількох років, які показали сплеск інтернет-продажів першого понеділка після Thanksgiving Day. Цього дня американці поверталися на роботу після тривалого відпочинку і могли за допомогою інтернету здійснити необхідні покупки з великими знижками напередодні наступних різдвяних та новорічних свят. Незабаром власники магазинів стали заманювати клієнтів по понеділках на початку грудня своїми вигідними пропозиціями.

20
хв

Сезон розпродажів у Польщі: коли діють максимальні знижки? 

Юлія Ладнова
вересові поля Польщі і Варшави

Найкрасивіші вересові поля Польщі:

1. Mostówka: 400 гектарів вересу

Найбільше та вражаюче поле вересу в Польщі (майже 400 гектарів) знаходиться за 50 км від Варшави у селі Мостувка. Нескінченні чагарники рожевих відтінків йдуть за обрій, створюючи вражаючу панораму. А ось історія цього місця сумна, адже поле з'явилося внаслідок пожежі 1993 року. Вогонь тоді знищив більшу частину лісів, на місці якого через кілька років з'явився верес. 

Дістатися сюди нескладно: якщо їхати автівкою з Варшави трасою S8 у напрямку Білостока, то від вузла Мостувка слід рухатися дорогою серед лісу. А якщо їхати електричкою, то вересове поле починається вже за 300 метрів від залізничної станції. 

2. Wrzosowisko Niepust у національному парку

На території Кампіноського національного парку в районі природного заповідника Cyganka знаходиться wrzosowisko Niepust. Пустка пристає до болотистої долини, яка заросла високими травами і рідкісними видами рослин. Поряд з ним знаходяться дюни Boru Niepustowego — одні з найбільших і найкраще збережених внутрішніх дюн в Європі. Серед вересу — піщані галявини, де можна відпочити. Краєвиди зачаровують буянням фарбі ароматів. 

У Кампіноському парку мешкає безліч видів тварин — можна зустріти лося, лисицю чи кабана. Найкраще добиратися сюди від станції метро Młociny, де потрібно сісти на автобус №708 та доїхати до кінцевої Skibińskiego. Звідси і починається один з екскурсійних маршрутів парком.

3. Wrzosowiska Kłomińskie з оглядовою вежею 

Wrzosowiska Kłomińskie розташовані у Західній Померанії, між містами Borne Sulinowo та Kłomino, у заповіднику Diabelskie Pustacie на місці колишнього військового полігону. На території заповідника багато мальовничих стежок для прогулянок. Тут можна піднятися на дерев'яну оглядову вежу, з якої відкривається панорама на барвисту вересову пустку. 

4. Заповідник в Okonku на місці військового полігону 

Заповідник в Okonku Великопольського воєводства займає площу близько 204 гектарів, бо побудований на місці покинутого військового полігону радянських часів. Сьогодні на території, що охороняється, поляки намагаються зберегти комплекс пусток і піщаних лугів. На території заповідника в Оконці прокладено пішохідні стежки, є велосипедні маршрути та оглядовий майданчик. Безпечно гуляти можна тільки спеціально визначеними стежками, щоб не провалитися в болото.

5. Wrzosowisko w Orzechowie: малолюдно й колоритно

До Wrzosowisko в Orzechowie можна дістатися автобусами з Острова Любельського, Любартова, Ленчни. Найближчі залізничні станції — у Любартові та Любліні. Тут не так багатолюдно, як на інших локаціях, але так само красиво. Приємним бонусом буде те, що в околицях можна купити якісну фермерську продукцію власного виробництва. І взагалі цей регіон рекомендований для відвідування тим, хто воліє дізнатися, як живуть у невеликих польских містечках.

20
хв

Найкрасивіші вересові поля Польщі

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Перевезення та пересилання ліків через кордон — польські норми, обмеження, правила та винятки

Ексклюзив
20
хв

Небезпечний FLiRT: чим загрожує новий штам COVID-19?

Ексклюзив
20
хв

Все про сонцезахисний крем: як працює, чи шкідливий, який краще

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress