Ексклюзив
20
хв

Самотність на свята? Впораємось!

Всі святкують з рідними, а я сама. Як не впасти в депресію під час свят?

Оксана Щирба

Самотність – це не завжди погано, якщо знати, чим себе зайняти. Малюнок: Магдалена Данай

No items found.

Люди, які чекають на повернення близьких з фронту чи залишили свої рідні місця через війну, відчувають самотність, особливо під час таких сімейних свят, як Різдво та Новий рік. Попри те, що ви можете бути далеко від дому без близьких поруч, є способи зробити свята яскравими.

«Я залишилася з кішкою та салатом олів’є,  з відчуттям розпачу та смутку»

Наталії 37 років. Вона опинилась у Варшаві одразу після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Пригадує перші новорічні свята зі смутком: «Завжди, починаючи з дитинства, у моїй сім’ї панує традиція – приїжджати до бабусі в село на Тернопільщину і їсти кутю за великим дружнім столом. Це незабутня атмосфера затишку та сімейного тепла, смачна кутя та спільні колядки. А на минулорічне Різдво у кімнаті зеленіла чепурна, вбрана новорічна ялинка, на кухні допікався яблучний пиріг, а настрій був геть кепським. Сусіди спакували подарунки, взяли дітей і поїхали до родичів. Здавалося, будинок, де  я мешкала, спорожнів. Я залишилася з кішкою та салатом олів’є, з відчуттям розпачу та смутку». Дівчина вітала родичів зі святами через zoom. Зізнається, що це значно покращило її стан і  трохи поліпшило настрій. 

Наталя  подивилася на період самотності як на можливість для саморозвитку та відпочинку. Коли ще трапиться така можливість? Переглядала фільми, читала книжки, розмовляла з друзями з України. «В якийсь момент спіймала себе на думці, що не все так погано, як здавалося. Це була чудова нагода побути наодинці зі своїми думками і робити те, що хочеться. Виспалася і об’їлася шоколадними цукерками. Записалася на майстер-клас з гончарства – зліпила власноруч глечик  і тарілку. Це дуже добре мене відволікло від думок про самотність. Загалом відпочила від метушні», – розповіла дівчина.

Цього року Наталя планує поїхати на Різдво до родини в Україну. 

Наталя під час майстер-класу з гончарства. Фото: приватний архів

Чоловік на фронті, самотність на Різдво та найкращий подарунок на Новий рік 

Ірина не любить бути на самоті, тим більше на свята. Торік зустрічала Різдво в орендованій квартирі в Києві в очікуванні, що ось-ось пролунає дзвінок у двері, і на порозі з’явиться коханий. Але дива не трапилося, і коханий набрав Іру опівночі з холодних окопів. «Я ледве стримувала сльози. Не хотіла, щоб Андрій їх бачив. Йому і так нелегко. Я згадувала нашу квартиру в Харкові, яку зруйнували орки, і як ми збиралися на свята з друзями. У Києві у мене були лише колеги по роботі, кожен святкував у родинному колі. Мені хотілося, щоб ці свята якомога  швидше закінчилися, бо такого відчаю я давно не відчувала. З вікна квартири спостерігала за вогниками у сусідніх вікнах. Десь обіймалися закохані, сміялися діти, їли святкові страви. Але я добре знала, що я така не одна. Тисячі жінок, матерів чекали своїх рідних з фронту. Ми наче об’єднані в цій самотності. Ця думка мені допомагала не розкиснути», – пригадує Ірина.  30 грудня дівчина пішла до аптеки, бо деякий час скаржилася на погане самопочуття. Згодом сиділа на ліжку і писала смс чоловікові: «Нас тепер троє».  Дівчина дізналася, що чекає на дитину. «Це був найкращий подарунок на Новий рік. І я більше не відчувала себе самотньою, як на Різдво. В мені билося ще одне серце».

Самотність буває різною

Насправді кожен з нас переживав хоч раз у житті відчуття самотності. Інколи так складаються обставини, що ми не можемо побачитися з близькими. Менше з тим, самотність можна перетворити на можливість зайнятися чимось корисним для себе. Як справлятись із сумом та самотністю під час свят? Розповіла гештальт-терапевтка Галина Вільхова:

–Самотність приходить із закінченням дитинства. Це субʼєктивна емоція, коли людині здається, що її соціальних контактів недостатньо. Якщо заглянути за лаштунки цього емоційного стану, є різниця між бажанням залишитися наодинці, де є вибір, і самотністю, де немає вибору (коли людина страждає від відсутності близьких). І не така страшна самотність, як відчуття, з якими вона приходить – тривога, почуття покинутості, ізольованості, страх, сум. Отже, різниця насправді в праві вибору. Якщо людина обирає усамітнитися, вона не буде сприймати самотність, забарвлену негативними відчуттями. А якщо вона вимушено опинилася без близьких – переїхали в інше місто, країну через війну, в самотності буде проживати негативні почуття, які супроводжують її появу.

Галина Вільхова. Фото: приватний архів

Під час сімейних свят, які покликані обʼєднувати покоління, побудовані на традиціях зустрічатися родиною, самотність відчувається найгостріше. Адже як найкраще проживати негативні відчуття? Ділитися, розповідати, знаходити однодумців, тих, кому ти небайдужий, хто вислухає і підтримає. І коли накочуються ті відчуття, а людина залишається сама, немає з ким їх розділити, вони, на жаль, лише посилюються. Підсилює їх ще й масмаркет Різдва – реклама, фільми, де показують щасливу родину, веселощі, спілкування з друзями. Ця картинка, навʼязана зовні, підміняє власні бажання. І ця навʼязана прірва, уявлення між тим, як має бути і як є, створюють в людини відчуття власної ненормальності, невідповідності суспільству. Людина ще більше закривається, навіть не уявляючи скільки людей проживають те ж саме.

Як не збожеволіти наодинці під час свят? Поради

По-перше, поставте собі запитання і отримайте чесну відповідь, як ви хочете святкувати. Можливо, самотність не буде дошкульною, якщо вимкнути всіх зовнішніх порадників, в тому числі від перегляду емоційних телепрограм та соціальних мереж.  Самотність може посилитися, якщо дивитись на свята як на час втрат та невдач. Спробуйте поглянути на цей період як на можливість для саморозвитку та відпочинку.

Зробіть добро для інших

Дуже просте правило, яке рятує будь-яке свято – робіть добрі справи. Волонтерство, донати, допомога, подарунки іншим, тобто все те, де є можливість допомогти навіть одній людині, допзволить почуватися потрібним. Станьте Святим Миколаєм, допоможіть дітям-сиротам або тваринам у притулку. Ви зможете пережити свята як час добрих справ та взаємодії з іншими.

Тренуйтеся

Спорт, навіть невеликі фізичні навантаження, допоможе привести в норму гормональний фон і покращити настрій. Прогуляйтеся на свіжому повітрі, зробіть гімнастику вдома, або відвідайте тренажерний зал.

Насолоджуйтеся ритуалами

Зробіть собі подарунок – той, про який мріяли давно. Свята мають бути наповнені ритуалами, очікуваннями. Створіть собі традиції, чи підтримайте ті, які були. Це додасть відчуття стабільності. 

Спілкуйтеся з іншими

Інтернет відкриває безмежні можливості для віртуального спілкування. Приєднуйтеся до онлайн-груп, обмінюйтеся вітаннями з друзями через відеодзвінки або віртуальні платформи, влаштуйте з рідними спільне застілля через онлайн-зв’язок. Це дозволить вам відчувати себе долученим, навіть на відстані.

Напишіть листа

Спробуйте написати на папері листа. Лист-вітання, лист вдячності, можливо, лист смутку до себе, якщо відчуваєте в цьому потребу. Напишіть до тих, з ким би хотілося провести цей час.

Якщо ваші близькі знаходяться на фронті,  відправте своє фото, що ви в безпеці і памʼятаєте про них, що емоційно з ними, напишіть коментар вдячності за те, що вони захищають країну,  що ви скучаєте і  чекаєте їх вдома.

Ідіть між люди

Подивіться, чи є якісь вистави, виставки, святкування там, де  ви знаходиться. Не сидіть вдома,  відправтеся до людей, розділіть відчуття самотності в натовпі. Якщо смуток пересилює, попіклуйтеся про себе – масаж, тепла ванна, прогулянки.

Знайдіть позитив

Подумайте про самотність як про можливість перезавантажити нервову систему, відіспатися, відпочити і фізично, і морально. Дозвольте собі з’їсти щось із вашого списку заборонених продуктів. Якщо дуже хочеться чогось смачненького – не відмовляйте собі. Ви господиня свого свята і вам не треба ні під кого підлаштовуватися. Погодьтеся, інколи краще залишитися  в улюбленій піжамі в ліжку з цікавою книжкою, ніж провести час в компанії людей, які вам неприємні чи нецікаві. 

Проведіть час за улюбленим заняттям

Кіно, фільми, книги. Дозвольте собі захопитися хорошою книгою чи фільмом. Творчість – малювання, майстрування, вишивання, шиття, дизайн, вистави в театрах. Самовираження зменшує відчуття самотності. Займіться тим, що ви любите, але на що не вистачало часу. Приготуйте улюблену страву, заваріть собі чаю, прогуляйтеся в парку, слухаючи музику. Варіантів безліч.

Не соромтеся своїх почуттів та бажань. Кожна людина проживала болюче відчуття покинутості. Кожна має досвід смутку. Дозвольте собі прожити ці відчуття і, можливо, ви помітите, що таких людей багато і ви в цьому не самотні. І що самотність – це не завжди погано, якщо знати, чим себе зайняти.

No items found.

Українська письменниця, теле- й радіоведуча, журналістка, піарниця, громадська діячка, голова правління ГО «Здоров’я жіночих грудей». Працювала редакторкою у низці журналів, газет та видавництв. Була ведучою Українського радіо. Пройшла шлях від кореспондентки до телеведучої та сценаристки на телебаченні. Обіймала посади керівниці пресслужби різних департаментів КМДА, Київської обласної колегії адвокатів, працювала з персональними брендами визначних осіб. З 2020 року займається питаннями профілактики раку грудей в Україні. Пише книги та популяризує українську літературу.Членкиня Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Авторка книг «Стежка в долонях», «Ілюзії великого міста», «Падаючи вгору», «Київ-30», тритомника «Україна 30». Життєвий девіз: Тільки вперед, але з зупинками на щастя.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
як розмовляти про гроші?

<frame>Вам довелося покинути всіх і все? Почати жити в іншій країні? З вами немає близьких людей, яким можна довіряти? Потребуєте поради, підтримки?Дозвольте допомогти вам. Напишіть нам redakcja@sestry.eu, і ми подбаємо про те, щоб психолог або психотерапевт відповів вам доброю порадою. Це може стати першим кроком у вирішенні проблеми, і це полегшить ваше життя за кордоном. Ми публікуємо лист, який отримали від української читачки, а також відповідь психолога.<frame>

Як навчитися говорити з партнером про гроші?

«Ми переїхали до Польщі за два місяці до початку війни. Мій чоловік почув від знайомих, які знайшли тут роботу, що в Польщі пристойніші заробітки й життя спокійніше.

Ми не їхали наосліп. Двоюрідна сестра чоловіка знайшла йому роботу, а нам — квартиру. У нас також були деякі заощадження для початку — на випадок, якщо щось не вийде. Проте все обійшлося. Я доглядала за трьома дітьми, чоловік почав працювати. Ми раділи новому життю, поки його не порушив напад Росії на Україну…

Ви добре знаєте, скільки коштує оренда квартири та утримання дітей

Мама та сестра мого чоловіка залишилися в Україні. У мене немає сім'ї, я виросла в дитячому будинку. Після того, як почалася війна, ми стали допомагати мамі та невістці. Надсилали гроші, посилки. Запропонували привезти їх до Польщі, але вони не захотіли залишати рідний дім.

Завод, де працювала сестра мого чоловіка, був зруйнований, і вона втратила джерело доходу. У мами — мізерна пенсія. Я знаю, що вони не зможуть впоратися без нашої підтримки, але мій чоловік аж занадто їм допомагає. Він посилає їм більше, ніж залишає нам на життя. Ви добре знаєте, скільки коштує оренда квартири та утримання дітей. Добре, хоч є допомога 800+, яка приходить на мій рахунок. Хоч ці гроші він не чіпає.

Мрію поїхати з дітьми в подорож, хоча б на день-два. Але грошей не вистачає

Коли я вказую йому, що ці пропорції несправедливі по відношенню до нас, то чую, що його родина в жахливій ситуації і їм потрібно це компенсувати. Погоджуюсь, що війна, окрім втрати здоров’я, — це найстрашніше, що може трапитися з людиною. Але мій чоловік має також пам’ятати, що у нього є діти, які ростуть, їм потрібні нові черевики, куртки, а інколи й маленька іграшка.

Зрештою замість того, щоб жити мирно, ми постійно сперечаємося про гроші. Мій чоловік добре заробляє, але ми з цього практично нічого не отримуємо. Я не марнотратна, роблю покупки в недорогих магазинах, вмію готувати смачні страви з недорогих продуктів. Я вважаю себе хорошою господинею і хочу, щоб мій чоловік це цінував. Мені також хоч іноді потрібні косметика та похід до перукаря. Мрію поїхати з дітьми в подорож, хоча б на день-два. Але грошей не вистачає.

Мені набридла ця ситуація, але я не знаю, як опустити чоловіка на землю. Він відчуває провину за те, що залишив свою матір напризволяще, і тепер намагається компенсувати це грошима. Але це гроші і його дітей також»…

Юстина Ричко, психолог з Avigon.pl:

Дуже дякую, що поділилися з нами своєю проблемою. Чудово, що ви з чоловіком знайшли дім і роботу в Польщі і можете жити тут у спокої. Незважаючи на те, що ви вирішили поїхати до Польщі ще до початку війни, її початок мав сильно вплинути на ваше відчуття безпеки.

У партнерстві потрібно навчитися говорити про фінанси, адже це дуже важлива частина життя

Безумовно, ви дуже переживаєте за своїх рідних і друзів, які вирішили залишитися в Україні, незважаючи на небезпеку та невизначеність, що їм загрожує. Пишу це не випадково, тому що, на мою думку, ви повинні співпереживати емоціям свого чоловіка, щоб мати можливість використовувати аргументи, які переконають його у вашій правоті.

Ви пишете, що ваш чоловік значну частину доходів вашої сім'ї відправляє матері та сестрі в Україну. Звідси ваші суперечки і проблеми, а кажуть, що суперечки про гроші найшвидше вбивають кохання. Про це варто пам’ятати, але це не означає, що про це не варто говорити.

Навпаки, в партнерстві потрібно навчитися говорити про фінанси, тому що це дуже важлива частина життя, і в складних ситуаціях компроміс у цій сфері необхідний для збереження хороших стосунків.

Чоловіки, як правило, реалісти, зосереджені на пошуку рішень, тому їх приваблюють раціональні аргументи

Я згодна з вами, що ваш чоловік може почуватися винним перед своєю матір’ю та сестрою, і надсилання їм значної суми грошей може бути способом компенсації за цю ситуацію. Якщо це так, він діє на емоційному рівні, і його буде важко переконати без добре підготовленого аргументу. Я також розумію, чому ви вважаєте, що значна частина зароблених грошей належить вам і вашим дітям. Ви також багато чим пожертвували, щоб побудувати своє життя в іншій країні, і віддавати більшу частину свого доходу комусь іншому здається вам несправедливим. Отже, як ви намагаєтеся досягти компромісу?

Чоловіки, як правило, реалісти, зосереджені на пошуку рішень, і тому їх приваблюють раціональні аргументи. На вашому місці я б подумала, як конструктивно донести ваші аргументи до чоловіка.

Однак перш ніж почати це робити, будь ласка, спочатку подумайте, скільки коштує ваше життя в Польщі та скільки коштує життя сьогодні в Україні. Враховуючи нинішній дохід сестри та матері чоловіка, чи вистачає надісланих їм грошей для задоволення основних потреб? Чи потреби більші? Якби ви зараз жили в Україні, чи могли б ви утримувати себе на такі гроші? Перераховані їм кошти дозволяють більше, ніж гроші, які ви зберігаєте на власні потреби в Польщі?

Зробіть такий розрахунок, дізнавшись, скільки зараз коштують продукти харчування чи засоби гігієни в обох країнах. Будь ласка, відчуйте також становище матері та сестри вашого чоловіка під час війни, а також емоції вашого чоловіка, який залишив цих двох близьких людей у ​​країні, спустошеній війною.

Поточний стан має бути тимчасовим і не може тривати вічно

Якщо ваші розрахунки показують, що кошти, перераховані сім’ї в Україні, дозволяють задовольнити більше потреб, ніж гроші, які залишаються на сім’ю в Польщі, ви отримаєте раціональні аргументи, які допоможуть вам переконати свого чоловіка.

Пам’ятайте, що зазвичай люди мають дуже глибоко вкорінене почуття справедливості, тому звернення до цього почуття, безумовно, може допомогти. Ви також можете проявити добру волю в розмові з чоловіком і домовитися з ним, що зменшувати кількість грошей, які надсилаються сім’ї, можна поступово. Це дозволить йому швидше звикнути до ситуації і прийняти її. Це також дасть йому зрозуміти, що поточний стан має бути тимчасовим і не може тривати вічно.

Я вважаю, що раціональні аргументи допоможуть вам переконати свого чоловіка в тому, що хоча він і намагається відшкодувати матері та сестрі воєнні труднощі, але в нинішній ситуації він завдає шкоди власній родині, тобто вам і вашим дітям.

Посилання на сторінку спеціаліста

20
хв

«Мій чоловік добре заробляє, але майже всі гроші надсилає мамі в Україну. Ми з дітьми отримуємо дуже мало»

Sestry
як зрозуміти чоловіка

<frame>Вам довелося покинути всіх і все? Почати жити в іншій країні? З вами немає близьких людей, яким можна довіряти? Потребуєте поради, підтримки?Дозвольте допомогти вам. Напишіть нам redakcja@sestry.eu, і ми подбаємо про те, щоб психолог або психотерапевт відповів вам доброю порадою. Це може стати першим кроком у вирішенні проблеми, і це полегшить ваше життя за кордоном. Ми публікуємо лист, який отримали від української читачки, а також відповідь психолога.<frame>

Як не рубати з плеча і зрозуміти одне одного?

«Ми з чоловіком і чотирьма дітьми від початку війни живемо в Польщі. Ми покинули свою квартиру і все наше життя в Україні. У мене такий характер, що я не вагаюсь, а просто дію. Це для мене рецепт від стресу. Щоб розум був чимось зайнятий, тоді і про проблеми менше думок.

Відразу після приїзду, коли формальності були завершені, я сказала чоловікові, що буду працювати, а опіку за дітьми ми поділимо порівну. В Україні я сиділа з дітьми, готувала, прала, прибирала — була домогосподаркою. У Польщі я вирішила це змінити.

Я знайшла роботу в приватній компанії. Хоча у мене не було досвіду, власники виявились дуже добрими і повірили в мене. Я навчилася всьому з нуля, і мені дуже подобається моя робота.

Керівники ретельно контролюють якість продукції, і я задоволена. Через рік моєї праці мене оцінили, я отримала підвищення. Змогла перейти від виробництва до перевірки. Нарешті я можу розвиватися, і мене цінують не тільки вдома.

На жаль, моєму чоловікові у Польщі не так пощастило у професійному сенсі. Він уже кілька разів змінював роботу. В Україні він керував людьми, а тепер мусить підпорядковуватись. І йому це не подобається.

Зараз він взагалі без роботи. Я намагаюся переконати його шукати нову, адаптуватися до умов, своїм прикладом показую, що можна розвиватися, а його це абсолютно не хвилює. Не знаю, як його стимулювати до дій.

Він уже заявив, що коли закінчиться війна, ми повернемося в країну. А у мене дедалі більше сумнівів щодо цього. Я нарешті повірила в себе та свої можливості. Вивчила нову мову, відкрилась людям. І нарешті відчуваю себе живою, тож не хочу нічого міняти.

Боюся, коли настане час прийняти остаточне рішення, я оберу жити в Польщі. З дітьми, але без чоловіка. Знову повертатися до горщиків я не маю бажання. Можу поєднувати роботу з доглядом за домом. Навіть розриватися між роботою і хатніми обов’язками краще, ніж просто сидіти вдома.

Коли під час однієї з розмов про повернення в Україну я сказала чоловікові, що не зацікавлена вертатись, він здійняв страшенний галас. Звинуватив мене в тому, що я хочу розбити сім'ю і думаю тільки про себе. Оголосив, що діти повернуться з ним, хочу я того чи ні. Але я думаю от що.

Діти скоро стануть самостійними, і в Україні я знову стану кухаркою та прибиральницею. До такої перспективи я не хочу повертатися. Чи є у нас шанс порозумітися? Чи є якесь здорове вирішення цієї ситуації?»

Александра Антонська, психолог на Avigon.pl:

Дякую, що поділилися своєю ситуацією. Бачу, у вас дилема, з якою непросто розібратися. Написане в листі свідчить про те, що ви почали друге життя в Польщі, впорались із переїздом, до того ж знайшли шлях розвитку й професійної реалізації. Ваші навички помітили й оцінили. І це неймовірно важливо для вас.

З іншого боку — ваш чоловік, розчарований своєю поточною ситуацією на роботі, почувається абсолютно навпаки — він відчуває в Польщі регрес. Сильні емоції іноді заважають нам приймати раціональні рішення, ми говоримо щось імпульсивно, не завжди те, що маємо на увазі.

Повернення в Україну чи подальше перебування в Польщі — це дуже важливе рішення. Тому говорити про таке слід у спокої — можливо, під час спільної вечері. Варто сказати про свої почуття і те, що ви не хочете повертатися до тієї ролі, яку грали в Україні.

Я вважаю, що в цій ситуації знайти спільне рішення можливо

Варто відкрито говорити про ваші потреби та очікування. Незважаючи на те, що у вас з чоловіком зовсім різні погляди на поточну проблему, варто пам'ятати, що проблема не повинна розділяти вас і ставити по різні боки, натомість ви маєте протистояти ситуації разом. І підтримувати одне одного.

Ви повинні розуміти мотивацію вашого чоловіка для повернення — він почувається недооціненим у Польщі, відчуває, що не може розвиватися. Разом з тим ваш чоловік має розуміти, що його жінка так само почувалась в Україні.

Не можна втекти від проблеми чи забути про неї

Зупиніться на мить, подумайте про можливі наслідки рішень, а також дайте собі час на емоції, щоб пережити те, що всередині вас.

Зміцнення стосунків з чоловіком також має допомогти. Можливо, ваш чоловік ще не виявив хороші сторони цієї країни. Можливо, варто відвідати місця, які вам цікаві, помітити, що наше життя складається не лише з роботи.

Бажаю вам багато сил і наполегливості.

Посилання на сторінку експерта.

20
хв

«Не хочу руйнувати сім'ю, але хіба я не мушу думати про себе?»

Sestry

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Ми впускаємо гостя в наш дім — і це все змінює

Ексклюзив
20
хв

Плач мігранта

Ексклюзив
20
хв

Топменеджерка на розкішному авто замість прибиральниці: як змінився образ українки за час війни?

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress