Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Премʼєра популярного українського продукту одразу стала частиною культурної війни та пропаганди українського у світі. За силою промоції сучасного маскульту це можна порівняти з легендарним польським «Відьмаком», який свого часу відкрив багатьом Польщу як окремий унікальний пласт Східної Європи.
Коли на світ зʼявився перший S.T.A.L.K.E.R. — це був 2007 рік — ні про які українські культурні референси там не йшлось. Російська озвучка, явний приціл на ринок пострадянського простору і бюсти Леніна в кадрі. Тож для тих, хто жив подалі від Чорнобиля, ніщо не вказувало, що це саме Україна.
Більше того, чимало українських користувачів уже під час повномасштабного вторгнення дізнались, що гра виявляється — була українською. І розробляли її місцеві фахівці, які жили серед нас
Один з розробників культової серії комп'ютерних ігор S.T.A.L.K.E.R. Володимир Єжов загинув на фронті. Він воював у складі Збройних сил України і був вбитий російськими окупантами у грудні 2022 року під Бахмутом на Донеччині.
Участь у розробці грі взяло чимало українських акторів. Серед них — Олексій Хільський, який втілив у грі одного з головних персонажів. Він пішов на війну як піхотинець — брав участь у наступі на Херсонщині, боронив Бахмут і Соледар. І, на жаль, загинув під час наступу на Запоріжжі в 2023 році.
Тому, коли російські шанувальники гри S.T.A.L.K.E.R. почали вимагати у компанії російську озвучку, мовляв, української не розуміємо — компанія сказала рішуче «ні». Тож не дивно, що дуже скоро персональні дані дизайнерів — з паспортами та світлинами будинків — зʼявились на різних сайтах. «Надо ракету вот сюда скинуть», — погрожували росіяни дівчатам-розробницям.
Утім, шантаж не пройшов, і S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl став доброю візитівкою сучасної культури — обʼєднав елементи історії, фантастики та української культури. Чого вартий лише розкішний плей-лист української музики на 414 треків, де показана уся палітра стилів та жанрів
Також творці наповнили гру пасхалками (секретне повідомлення у грі. — Авт.) українського: енергетичними напоями, символікою, а також листом, що закликає пам’ятати про війну. GSC Game World присвятила цей витвір українським військовим і всім, хто щодня виборює свободу нашої країни.
Чи купили собі росіяни нову цяцьку? У російських телеграмах два тижні стояли зойки від того, що «наши Степашки скачивают игру, невзирая на то, что разрабы прямо сказали, что деньги пойдут на донаты ЗСУ».
Російські стрімери вчать мову і палають від пісень, де розказують, як ЗСУ випилює русню, яка сюди пре. Обурені російські чоловіки, яких іще не мобілізували на СВО, — шукають у цьому ознаки страшного українського нацизму.
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl настільки вдарив по російському імперіалізму, що росіяни придумали кілька додатків, як замінити ненависні пісні на хіти Лепса, Газманова і Шамана про справжні російські цінності — золоті купола, СІЗО і водку
І так, як зламати українських розробниць погрозами — вбити їх ракетами — не вдалось, на спеціалізованих російських сайтах для геймерів є пропозиції, як накласти на гру улюблену російську мову.
«Для русскоговорящих игроков выход проекта немного омрачило отсутствие русской озвучки, а читать субтитры в напряженных боевых сценах бывает неудобно.Крупные студии отказались работать над S.T.A.L.K.E.R. 2, так что на выручку фанатам пришли нейросети. Энтузиаст под ником SynthVoiceRu одним из первых выпустил рабочую версию русской озвучки, которую сгенерировал искусственный интеллект», — хваляться росіяни на одному спеціалізованому форумі.
Для того, аби упослідити українську гру серед західних шанувальників, росіяни пропонують гонорари за негативні відгуки
І самі не проти використати S.T.A.L.K.E.R. 2 в інформаційно-психологічних операціях. Так, для зриву української мобілізації росіяни розповідають, що якщо ви скачаєте гру, то ваші дані опиняться в ТЦК і в цей момент у ваші двері постукає воєнком. Мовляв, S.T.A.L.K.E.R. 2 допомагає українському уряду «знайти громадян, придатних для мобілізації», використовуючи технологію аналізу даних, яку неможливо вимкнути. Це абсолютна нісенітниця, яка покликана збити інтерес до культового продукту, який повністю переосмислив себе в нових реаліях.
Не можна не згадати і прекрасний кейс із коробкою сірників — тих самих із зображенням козака з шаблею. Їх виробляє фабрика на Рівненщині — і вони є в кожному українському домі. Завдяки грі ці сірники стали мемом, викликавши жваві обговорення у світі. Оглядач порталу Eurogamer Брендан Калдвел у своїй рецензії звернув увагу на сірники, відзначивши їх як частину української культури. Цікаво, що це була друга його стаття за 13 років.
«Хоча шутер від першої особи, що вийшов цього тижня, не навантажує гравця явними посиланнями на поточний конфлікт (російсько-українську війну. — Авт.), невеликі натяки на український націоналізм все ж простежуються — кольори прапора на коробці сірників, поле маків, що позначає моторошне місце спочинку загиблих солдатів», – написав Калдвел у своєму огляді.
Користувачі з усього світу одразу надіслали колумністу коробки сірників з усього світу, де аж кишать то прапори, то герби, то культові символи країн, де їх виробляють
Державна компанія «Укрпошта» не залишилася осторонь від хайпу: компанія анонсувала випуск марок із зображенням цих сірників. Про таку славу фабрика маленького міста Березень, певно, і не мріяла.
Є ще одна не дуже оригінальна дезінформація, яку поширюють росіяни. Це фейк про те, що зброя, а саме дробовики, в українській грі S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl залишають на стінах відбитки у формі свастики. Розробники одразу показали, що збурило країну окупантів, — мішені там часто поруч з написами «Путін ПНХ». Тож культова українська гра, яка відкриває світу сучасну Україну, розізлила ворогів через кілька моментів. Найперше — що відірвалась від російської імперії і довела шанувальникам, що це український продукт, який розказує саме про наш Чорнобиль.
Росіяни, які уперто хочуть звинуватити всіх і кожного або в нацизмі, або у фашизмі самі третій рік вчиняють на території такі злочини, які не снились Третьому рейху. Тактика — звинувачувати жертву у всіх гріхах — стара, як світ. Спроба приклеїти українцям клеймо «фашистів» — була з самого дня відновлення української незалежності. Біда в тому, що у світі не бракує вільних вух і недалеких умів, на кого це ще працює.
Проєкт співфінансується за рахунок коштів Польсько-Американського Фонду Свободи у рамках програми «Підтримай Україну», реалізованої Фондом «Освіта для демократії»
Українська журналістка, політичний аналітик та медіа-консультант. Працювала парламентським оглядачем більше 10 років. Співпрацює з виданнями «Цензор.нет» та «Еспресо». Є авторкою популярних YouTube-каналів «Цензор.нет» та «Шоубісики». Спеціалізується на темі політики, економіки та медіатехнологій.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!