Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Обов'язок подати декларацію PIT-11 в Польщі
Передусім, PIT-11 — це податковий документ, який заповнюється щоразу особами, які використовують працю навіть одного працівника. Тому необхідність підготовки цієї декларації стосується лише роботодавців та керівників. Працівники та підрядники, натомість, звільнені від обов'язку самостійно заповнювати PIT-11.
Роботодавці повинні заповнити та подати такий документ до податкової інспекції найпізніше до кінця січня. Ще кілька років тому термін подачі PIT-11 роботодавцем був довшим — зобов'язання можна було виконати до кінця лютого.
Роботодавці та директори також повинні пам'ятати про те, що заповнену декларацію PIT-11 потрібно передати безпосередньо своїм підлеглим. Наразі крайній термін у Польщі — 28 лютого. Роботодавець може зробити це як у традиційній (паперовій) формі, так і в електронному вигляді — другий випадок, однак, можливий лише за умови згоди працівника на такий спосіб подачі податкової декларації.
Яка мета розрахунку PIT-11 в Польщі?
PIT-11 дуже важлива форма — завдяки інформації, яку вона містить, податкова служба і платник податків можуть правильно підготувати податкову декларацію за попередній рік. Іншими словами, PIT-11 використовується для заповнення інших податкових декларацій (найчастіше PIT-36 і PIT-37). Без правильної інформації від роботодавця подати власну податкову декларацію буде дуже складно, якщо взагалі можливо.
Яку інформацію містить PIT-11?
Кожна форма PIT-11 містить низку важливої податкової інформації, зокрема такої як:
- сума доходу працевлаштованої особи разом з витратами на його отримання;
- сума доходу працівника/підрядника;
- сума стягнутих податкових авансів;
- визначення внесків на соціальне та медичне страхування.
Читайте також: Зарплати в Польщі у 2024 році
Що потрібно для правильного заповнення PIT-11?
Кожен, хто зобов'язаний заповнити PIT-11, повинен зібрати інформацію про:
- дані свого працівника або підрядника (PESEL або NIP, адреса проживання, дані про податкову інспекцію, компетентну для працевлаштованої особи — найчастіше це податкова інспекція, за місцем проживання працівника або підрядника);
- розмір заробітку працівника за попередній податковий рік — йдеться про валову суму заробітної плати (дохід працівника або підрядника);
- суму понесених працівником витрат, що підлягають оподаткуванню, отриманих податкових авансів та сплачених внесків на соціальне та медичне страхування;
- спосіб подання PIT-11 працівникові — можна вибрати паперову форму (декларація передається особисто або рекомендованим листом) або електронну форму (працівник вказує свою поточну адресу електронної пошти).
Як заповнити PIT-11?
Форма PIT-11 складається з двох сторінок і дев'яти основних розділів, позначених літерами від A до I. Податкову декларацію можна завантажити самостійно з Інтернету. PIT-11 подається тільки в електронному вигляді, тому її слід заповнювати за допомогою комп'ютера.
Розділ A — місце і мета подання декларації
В розділі А суб'єкт господарювання вказує податкову інспекцію, до якої належить його працівник або підрядник. Як правило, це буде офіс, що відповідає місцю проживання працевлаштованої особи.
У частині А також потрібно вказати мету подання декларації. Якщо PIT-11 подається роботодавцем вперше за попередній податковий рік, то слід позначити опцію "1. подання інформації".
Однак, якщо PIT-11 за попередній рік вже подавався і роботодавцю необхідно виправити зазначену в ньому інформацію, слід відмітити опцію "2. Виправлення інформації". Така ситуація виникне, наприклад, коли роботодавець помилився при визначенні суми доходу свого працівника і вже відправив PIT-11 до податкової (і при цьому встигає подати корекцію — виправлення до помилкової декларації).
Розділ B — ідентифікаційні дані заявника
У розділі В вказуються дані сторони-роботодавця. Якщо роботодавцем або довірителем є фізична особа (наприклад, веде власний бізнес або уклав приватний договір доручення), то в полі "8. Тип суб'єкта подання" вибираємо варіант "2. Фізична особа". При такому виборі нам не потрібно заповнювати поле "9. Прізвище, ім'я та по батькові". — Ми залишаємо його порожнім або викреслюємо. Однак ми повинні заповнити поле "10. Прізвище, ім'я, по батькові, дата народження".
Якщо, з іншого боку, роботодавцем є юридична особа (наприклад, комерційна компанія з найманими працівниками) — необхідно буде відмітити опцію "1. Платник, який не є фізичною особою". При такому виборі не потрібно заповнювати поле "10. Прізвище, ім'я, по батькові, дата народження", але ми повинні заповнити поле "9. — тут ми вказуємо точну назву сторони, що працевлаштовує (на практиці це буде компанія роботодавця).
Розділ C — Ідентифікація та адреса проживання платника податків
У цьому розділі необхідно вказати дані працівника або підрядника. Якщо працівник є резидентом Польщі, то в полі "11. Тип податкового зобов'язання платника податків" слід вибрати варіант "1. Необмежене податкове зобов'язання (резидент)".
Однак, якщо працівник проживає за межами Польщі, вибрається опція "2. Обмежена податкова відповідальність (нерезидент)". У цьому випадку також необхідно вказати країну, відмінну від Республіки Польща, та адресу проживання за кордоном працевлаштованої особи. Крім того, код країни видачі повинен відповідати коду країни адреси проживання.
Заповнення решти інформації з цієї частини не повинно становити великої проблеми — ми просто вказуємо ідентифікаційні дані працевлаштованої особи, такі як, наприклад, ім'я, прізвище або PESEL.
Розділ D — інформація про витрати, що підлягають відрахуванню
У цьому розділі нам потрібно поставити галочку в одному з чотирьох квадратів (варіантів). Залежно від того, скільки договорів має наш працівник (за скількома з них він отримував дохід у минулому році), ми ставимо відповідну позначку:
- з одного трудового договору (пов'язані відносини) — стосується ситуації, коли працівник отримував дохід за одним договором з одним роботодавцем;
- з декількох трудових відносин (пов'язаних відносин) — стосується ситуації, в якій працівник отримав дохід з більш ніж одного договору (мінімум двох) з одним роботодавцем;
- з одних трудових відносин (пов'язаних відносин), збільшена у зв'язку з тим, що платник податків проживає за межами населеного пункту, де розташоване робоче місце — стосується ситуації, коли працівник отримав дохід за одним договором з одним роботодавцем;
- з декількох трудових відносин (пов'язаних відносин), збільшена у зв'язку з тим, що платник податків проживає за межами населеного пункту, в якому розташоване місце роботи — застосовується до ситуації, коли працівник отримав дохід з більш ніж одного договору (мінімум двох) з одним роботодавцем.
Читайте також: Номер PESEL для українців в Польщі
Розділ E — доходи платника податків, утримання та стягнуті внески
У цьому розділі роботодавець повинен вказати точні суми, пов'язані з винагородою свого працівника або підрядника. Інформація, яка повинна бути:
- суми доходів;
- витрати;
- авансові платежі, здійснені платниками.
Конкретні суми вносяться в колонки b, c, d, e цього розділу відповідно. Не забудьте точно віднести ту чи іншу суму до джерела доходу, з якого вона надійшла (джерела доходу детально описані в першій колонці цієї частини форми).
У рядках нижче вкажіть суми сплачених внесків на соціальне страхування — якщо внески за дану особу сплачувалися за різними договорами, їх суму слід скласти разом.
Розділ F — інформація про суму доходу
Розділ F заповнюють платники, які не є платниками, зазначеними в ст. 42a Закону, в тому числі фермери, а також вносять сюди виплати та винагороди, з яких платники не зобов'язані стягувати авансові податкові платежі.
Розділ G — інформація про доходи, звільнені від оподаткування
В розділі G ми вказуємо доходи, які звільняються від оподаткування. Заповнюючи цю частину, пам'ятайте, що дохід від студентських стипендій включає лише суми, що не перевищують ліміту звільнення від оподаткування, тобто не перевищують 3800 злотих. Вищі стипендії вже оподатковуються, але тільки в частині суми, що перевищує вищезгадану величину — отже, надлишок повинен бути оподаткований платником і включений в ПДФО в так званих інших джерелах доходу.
Ця частина особливо важлива для тих, хто користується звільненням від сплати ПДФО, тобто для тих, хто мав право на пільгу в даному році:
- для молоді віком до 26 років;
- для повернення;
- для батьків, які виховують не менше чотирьох дітей;
- для працюючих пенсіонерів (які відмовляються від отримання пенсії, щоб продовжувати працювати).
Дохід від трудових і пов'язаних з ними відносин, від договорів доручення, а також від стажування або навчання тут вказується разом із зазначенням пільги, якою користується платник податків. Дохід від допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, на який поширюється одна з вищезазначених пільг, також повинен бути вказаний у цьому блоці. Крім того, в цьому блоці необхідно вказати суму внеску на охорону здоров'я.
Розділ H — підпис платника податку або особи, уповноваженої нараховувати та стягувати податок/довіреної особи платника податку
Підпис у цьом у розділі ставить працедавець або уповноважена ним особа — дуже часто це бухгалтер відповідної компанії.
Розділ I — підпис особи, уповноваженої складати інформацію
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!