Щороку значна кількість українців розпочинає навчання у польських вишах. Однак, окрім проблем, що пов'язані з мовним чи культурним бар'єром, слід також враховувати закон, який регулює правила приймання іноземців до польських університетів. Яким умовам вони повинні відповідати українці та які документи потрібно підготувати для вступу до університету в Польщі?
Обов'язковою умовою вступу для поляків у 2024 році буде, вже традиційно, закінчення середньої школи та позитивне складання іспиту на атестат зрілості. Ці вимоги відкривають шлях до навчання у польських університетах.
Чи можуть українці вступити до університету в Польщі?
Будь-який іноземець може навчатися в польських університетах, і правила набору однакові, незалежно від того, чи є він громадянином Європейського Союзу, чи ні. Отже, українці можуть навчатися на бакалавраті, магістратурі, уніфікованій магістратурі або навіть в докторантурі та аспірантурі у Польщі.
Читайте також: Куди піти вчитися в Польщі
Проте, чіткі відмінності проявляються в іншому аспекті — правовому статусі. Виходячи з цього, деякі групи можуть навчатися, так само, як і польські громадяни, тобто безплатно. Як і польські студенти, іноземці також мають право претендувати на стипендії, яких існує кілька видів. Однак, яким загальним умовам повинні відповідати українці, щоб мати можливість навчатися в польських вишах?
Вимоги до вступу українців у Польщі
У найкращому становищі перебувають ті, хто мають Карту Поляка, що підтверджує їхню приналежність до польської національності, хоча і без неї також є можливість стати студентом у Польщі. На її підставі іноземці мають такі ж права і можливості, як і польські студенти, в тому числі право на безплатне навчання та отримання стипендії. Аналогічна ситуація для студентів, які мають статус біженця, отримали дозвіл на перебування та тимчасовий захист в Польщі або мають дозвіл на проживання довгострокового резидента.
Якщо українці не відповідають жодній з цих вимог, вони не мають можливості вступити на державну форму навчання, натомість вони можуть навчатися платно. Звісно, обов'язковою умовою тут є наявність документа, що підтверджує легальне перебування у Польщі (наприклад, візи).
Навчання в Польщі та вимоги до українців
Легалізація перебування в Польщі є основною, але не єдиною умовою, яку українці повинні виконати, щоб розпочати навчання. Крім цього, необхідним є також знання польської мови, підтверджене сертифікатом. У багатьох іноземців з цим виникають проблеми, тому вони часто заздалегідь проходять підготовчі курси. Крім того, необхідно буде пред'явити диплом або сертифікат, який підтверджує, що вони можуть навчатися на обраній спеціальності. Найкраще, якщо вони будуть нострифіковані (визнання дійсності іноземних дипломів у Польщі).
Для іноземця, який бажає жити й навчатися в Польщі, важливо також мати страховий поліс, наприклад, Європейську карту медичного страхування або підписати декларацію медичного страхування в Національному фонді охорони здоров'я.
Набір українців на навчання в Польщі
Університети Польщі зазвичай мають обмежену кількість місць для іноземців. Набір на окремі факультети відбувається на основі конкурсу дипломів та атестатів. Найчастіше враховуються предмети з дипломів, що відповідають польському бакалаврату, іноді також проводяться вступні іспити. Часто в університетах також враховуються бали ECTS, тобто Європейської кредитно-трансферної системи. Однак точний процес вступу буде залежати від конкретного університету та його правил, з якими бажано ознайомитися заздалегідь.
Читайте також: Вища освіта в Польщі: як українцям вступити до польських вузів
Легалізація під час навчання у Польщі
Існує кілька можливостей легалізації статусу під час навчання в Польщі. Окрім Карти Поляка або візи, можна також подати заяву на отримання дозволу на тимчасове перебування з метою навчання. У цьому випадку для отримання необхідного дозволу потрібно виконати кілька формальностей. До них відносяться довідка з університету про зарахування або продовження навчання, підтвердження оплати за навчання, підтвердження страхування, наявність фінансових коштів для проживання в Польщі, а також наявність гарантованого місця проживання. Перший дозвіл видається терміном на 15 місяців або на період навчального року, наступні дозволи видаються терміном на три роки.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!