Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Ліміти НБУ на зняття готівки за кордоном з українських карток
На початку повномасштабної війни НБУ встановив ліміти — щоб українці масово не вивозили кошти за кордон, щоб перекрити схеми з виводу валюти, зменшити тиск на міжнародні резерви та контролювати курс гривні.
Однак з різних причин українцям може знадобитися більша сума, — наприклад, для купівлі житла, розвитку бізнесу, оплати лікування чи сплати кредиту. Є кілька можливостей отримати суми понад дозволений ліміт.
Раніше питань не було, користувалися SWIFT-платежами, через які вільно відправляли гроші як з гривневого, так і з валютного рахунку будь-якого українського банку. Зараз фізичні особи можуть зробити вихідні SWIFT-перекази лише в обмеженій кількості випадків, які мають бути документально підтверджені. Наприклад, якщо йдеться про освіту, то закордонна установа має виставити рахунок (будь-якою мовою), в якому буде вказано, що це оплата за надання освітніх послуг (гуртожиток, проїзд, харчування, прання до такого рахунку включати не можна). Також це можуть бути:
- купівля певних товарів для військових;
- оплата навчання свого чи дитини;
- оплата медичних послуг і транспортування хворих;
- погашення витрат на повернення тіла померлого за кордоном;
- виплата аліментів;
- виконання зобов'язань за зовнішніми кредитами та позиками.
Якщо у нас гривнева картка, за кордоном можна зняти готівкою до 12 500 гривень раз на сім днів, місячний ліміт — 50 000 грн, з валютної картки можна зняти еквівалент 100 000 гривень з одного карткового рахунку та всіх валютних карток, які підв'язані під нього, але врахуйте, що у місяць можна обміняти на одному рахунку не більше 50000 гривень на іноземну валюту.
Як це виглядає практично? Розповідає Ганна Собко, яка має український ФОП: “Підрядник розрахувався за роботу, оплатив мені 200 000 гривень. Я довго шукала способи, як зняти таку суму готівки одразу, щоб не втрачати на курсі, який регулярно зростає. У мене є дві картки українського Банку А (гривнева та євро), три картки Банку Б — гривнева, євро та доларова. Відповідно, на обидві гривневі я можу зняти по 50 тисяч гривень на місяць (разом 100 тисяч гривень), а решту 100 тисяч переводжу в одному банку в євро, в іншому — в долари, і знімаю їх з валютних карток. Таким чином в один день я зняла 125 тисяч гривень з двох гривневих і двох валютних карток. Іноді я використовую ще й картки дитини, оскільки переказ коштів легального походження не заборонений між близькими родичами”.
Звісно, що частину коштів втрачаєш під час обміну валюти, однак комісія банку за зняття готівки теж існує. Перед тим, як знімати готівку з української картки в Польщі, перечитайте, де вигідніше це зробити. Є банки, які за одноразову транзакцію беруть 19+ злотих, а є такі, де відбувається подвійна конвертація валюти, з 1000 злотих вам доведеться віддати близько 150.
Конкретні банки радити тут не будемо, бо ситуація в кожному час від часу змінюється. Просто завжди уважно читайте умови зняття готівки з українських карток в Польщі.
Як відправити кошти з української картки на польську
Ще нещодавно така операція була під забороною, однак у 2025 році з валютної картки можна відправляти гроші на картки іноземних банків до 100 000 грн на місяць (знову ж нагадуємо, шо обміняти можна 50 000 грн на місяць). З 1 жовтня 2024 року цю суму тимчасово (на 6 місяців) підвищено до 150 тисяч гривень. Однак з огляду на ліміт обміну, вам це може бути вигідно, якщо у вас вже на валютному рахунку є ці кошти. Комісія Моно, Приват або БВР (банк Сільпо) — 1%.
До речі, якщо у вас немає карток українського банку, то зараз майже всі роблять доставку в Польщу, тобто ви можете відкрити рахунок онлайн і замовити доставку картки за адресою проживання. Вартість такої доставки в районі 30 злотих.
Також існує перелік країн, куди відправити кошти таким чином неможливо. Наприклад, перекази з України у США, Індію, Канаду та Японію не дозволені законодавством цих країн, а надсилати гроші до Білорусі, Судану, Ірану, Іраку, Росії, Сирії, Південного Судану, КНДР, Нікарагуа та Куби заборонено через міжнародні санкції.
Важливо, щоб ваш закордонний банк підтримував P2P-перекази. Коли я намагалася скористатися цим способом переказу коштів за кордон на власну карту з українського на польський банк, то виявилося, що мій український банк ці кошти відправляв, а польський блокував та повертав їх назад.
Коли я написала у підтримку польського банку, з’ясувалося, що він не підтримує P2P-перекази, лише SWIFT-перекази, які зараз під забороною. Разом з тим таке обмеження діє далеко не в усіх банках Польщі. Варто дізнаватися, написавши у підтримку.
Як варіант транзитного банку можна використати платіжну систему Revolut, яка виконує функцію електронного гаманця. Віднедавна застосунок став доступним для українців. Кошти з української картки в межах ліміту можна перерахувати на гаманець, прив'язавши також польську карту, куди направляти кошти з гаманця. Процедура трохи складна, але має безліч переваг. Наприклад, там можна дивитися найбільш вигідний курс для обміну готівки, не витрачати кошти на знятті готівки у банкоматі. Бо навіть в межах гривневого ліміту, щотижня знімаючи по 12500 гривень в одному з лояльних банків, ви віддасте майже 80 злотих за зняття готівки з українських карток.
Знаємо, ще способи зняття готівки з українських карток в Польщі. Часто українці домовляються з кимось в Польщі, кому треба гривні, надсилають їх на картковий рахунок, а готівкою отримують злоті. Ще один варіант — зняття готівки: через крипто-гаманець. Однак не всі ці способи є законними, плюс є великі ризики потрапити на нечесних людей або під фінансовий моніторинг та сплатити великі штрафні санкції, отримати заблокований рахунок.
Ми ж поділилися легальними, законними способами переказу грошей з українських рахунків у Польщу.
Редакторка та журналістка, авторка текстів про місцеве самоврядування, екологію, людські історії, амбасадорка журналістики рішення, пояснювальної журналістики та соціальних кампаній у ЗМІ. У 2006 році створила міську комунальну газету «Вісті Біляївки». Видання успішно пройшло роздержавлення у 2017 році, перетворившись у інформаційну агенцію з двома сайтами Біляївка.City та Open.Дністер, великою кількістю офлайнових проєктів та соціальних кампаній. Сайт Біляївка.City пише про громаду у 20 тисяч мешканців, але має мільйонні перегляди та близько 200 тисяч щомісячних читачів. Працювала в проєктах ЮНІСЕФ, НСЖУ, Internews Ukraine, Internews.Network, Волинського пресклубу, Українського кризового медіацентру, Media Development Foundation, Deutsche Welle Akademie, була тренеркою з медіаменеджменту для проєктів Львівського медіафоруму. Від початку повномасштабної війни живе і працює у Катовіцах, у виданні Gazeta Wyborcza.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!