За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), захворюваність на COVID-19 зростає в усьому світі. Нові спалахи інфекції були зареєстровані в Північній і Південній Америці, Європі та західній частині Тихоокеанського регіону. У 84 країнах відсоток позитивних тестів на SARS-CoV-2 збільшується впродовж останніх тижнів. При цьому в Європі цей показник перевищує 20 відсотків. Такі високі темпи поширення інфекції у літні місяці нетипові для респіраторних вірусів, які зазвичай активніші за низьких температур. Утім, завдяки своїй специфічній природі, вірус ковіду уникає «сезонності», він легко може поширюватися у різні пори року. Цього разу маємо справу з так званим літнім сплеском та ще й з вкотре мутованим субваріантом вірусу «Омікрону» під назвою FLiRT. Його спалах зафіксували на початку літа, у США. Тепер він вже активно розгуляє Європою та Україною. З чим пов'язане збільшення кількості інфекцій, чим небезпечний FLiRT та коли очікувати пік захворюваності в Україні та Польщі?
COVID-19 – FLiRT у Польщі
Зростання захворюваності на коронавірус у Західній Європі та США почали фіксувати наприкінці травня-початку червня. Вже тоді головний санітарний інспектор Польщі Павел Гжесьовський попереджав, що наступна хвиля коронавірусних інфекцій незабаром докотиться до Польщі:
— На даний момент маємо більше захворювань, ніж у травні та червні. За нашими оцінками, йдеться про збільшення хворих у десятки разів. Хоча, на жаль, на даний момент ми не маємо точних даних, оскільки проводиться дуже мало тестів. Відтак, хворих офіційно реєструється не багато. Тому ми не можемо назвати їхню точну кількість.
Про сплеск захворюваності свідчать дані Міністерства охорони здоров'я. Згідно з щоденною статистикою відомства станом на 13 серпня на SARS-CoV-2 захворіли 1 189 осіб, з них 369 — повторно. Найбільше хворих у Мазовецькому воєводстві — 208 осіб, а найменше в Опольському — 27.
Домінуючим штамом коронавірусу є субваріант «Омікрон» під назвою FLiRT, наголошує в інтерв'ю Sestry головний санітарний лікар Польщі:
— Поки що не схоже, що цей вірус хоче заспокоїтися. Саме тому за ним потрібно стежити, тому що ніколи не знаєш, який новий варіант буде більш небезпечним. У жодній країні Європи ніхто не моніторить вірус у тому масштабі, як раніше. Відомо про зростання захворюваності в Італії. Багато людей поїхало до Франції, де під час Олімпіади також було зареєстровано чимало випадків, навіть серед спортсменів.
І тепер після Олімпіади, коли всі вони повернуться до своїх країн, ми також зможемо побачити хвилю зростання захворювань
Сплеск захворюваності у Польщі прогнозують на кінець серпня початок вересня — коли розпочнеться новий навчальний рік. Адже відомо, що діти є одними з найшвидших розповсюджувачів вірусу. Тож, готуючись до наступної хвилі COVID-19, медики нагадують по основні профілактичні правила. А саме — уникати контакту з хворими, людних місць, дотримуватися дистанції. А ще — часто мити руки з милом чи обробляти антисептиками із вмістом спирту не менше 60%. І не нехтувати вакцинацією, підкреслює Павел Гжесьовський:
— Найкраще було б зробити щеплення зараз, до початку сезону захворюваності, але проблема в тому, що на даний момент немає вакцин з оновленим складом до нових вірусів. Вони досі в процесі реєстрації в Європейському агентстві з лікарських засобів.
Тому, боюся, що коли ці вакцини з'являться, буде запізно, тому що багато людей вже хворітимуть, і ці вакцини не зможуть захистити стільки людей, скільки ми хотіли б
Зменшити ймовірність заражень допомогло б встановлення у навчальних закладах очищувачів повітря. Про таку ефективність вже заявили у США, розповів Sestry Гжесьовський:
— У Сполучених Штатах було доведено, що витрати мінімальні, але ефект дуже великий від фільтрів повітря, тому що воно очищається до дуже високого ступеня. Змусити це робити польських керівників навчальних закладів ми не можемо. Тому у наших силах моніторити ситуацію, тобто перевіряти, скільки є випадків та як мутує вірус. Зараз, наприклад, тривожні дані надходять з Японії, де з'явився варіант, який є сумішшю штамів «Дельта» і «Омікрон». Повернення варіанту «Дельта» може означати серйозні проблеми, тому що це штам, який вже спричиняв важкі перебеги захворювання.
COVID-19 – FLiRT в Україні
Тим часом в Україні вже зафіксували першу смерть від нового штаму COVID-19 FLiRT. Це 80-річна жінка — жителька однієї з громад Івано-Франківського району. Пенсіонерку госпіталізували з високою температурою у важкому стані. Від моменту госпіталізації до смерті минуло 20 днів. Жінка мала супутні захворювання — цукровий діабет, ішемічну хворобу серця. Тобто була у так званій групі ризику. Смертельні випадки і тяжкий перебіг хвороби досі залишаються вірогідними для літніх людей віком понад 60 років, вагітних жінок, дорослих та дітей із хронічними захворюваннями, застерігають інфекціоністи. Тому медики вкотре нагадують про важливість вакцинації. Набутий імунітет після щеплення знижує ризики ускладнень від хвороби, розповідає інфекціоніст Федір Лапій:
— Наприклад вакцина проти кору, якщо ви розвинули імунну відповідь, захищає вас від зараження. А вакцина від COVID-19 захищає від тяжкого перебігу хвороби, але не від зараження. Згідно наукових досліджень, частка серед невакцинованих щодо тяжкого перебігу значно вища. Навіть якщо просто взяти дані по Україні, то весною 2023-го серед тих, хто лежав в реанімації або мали смертельні випадки були переважно не вакциновані люди.
На сьогодні вітчизняні медики відзначають нетипово стрімке, як для літа, зростання захворюваності на COVID-19. Лише за місяць показник інфікованих зріс ушестеро, наголосив заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін. За його словами, у червні в Україні зафіксували 2 тисячі випадків заражень, а у липні кількість хворих на Covid-19 зросла до майже 12 тисяч:
— Такі показники є нехарактерними для літа. Адже раніше зростання кількості хворих фіксували восени. На стаціонарному лікуванні перебуває трішки більше ніж 2,5 тисячі пацієнтів, і це абсолютно нормально для такого пікового підйому.
При цьому, за словами інфекціоніста Федора Лапія, реальна кількість хворих може бути дещо більшою:
— На сьогодні, далеко не всі, у кого може бути діагностовано COVID-19 звертаються до лікарів.
Маючи легкий перебіг хвороби й не потребуючи госпіталізації, ці люди зазвичай не потрапляють у загальну статистику. Лікуються вдома
На сьогодні в Україні циркулює 10 підвидів штаму «Омікрон». Останній із них — «FLiRT», який має нові мутації у спайк-білку. Він швидше вражає ослаблений імунітет, а захворіти можуть навіть раніше вакциновані, додає Лапій:
— SARS-CoV-2 продовжує свою еволюцію. Більше шансів до виживання мають ті мутовані варіанти, які краще пристосовуються. У даному випадку ми бачимо, що мутації дозволяють вірусу легше прикріплюватися до клітини і відповідно, проникати всередину.
Мутації допомагають вірусу ставати більш заразним. Відтак швидше поширюватися
Утім, на його думку, про початок епідеміологічного сезону говорити зарано:
— Поки що важко зробити такі прогнози, бо маємо попереду навчальний рік. Діти підуть до школи. Контактування між собою сприятиме поширенню вірусу. Можна припустити, що з початком навчального процесу, кількість хворих зросте. Утім, це дуже обережні прогнози», — наголосив інфекціоніст.
Як розпізнати симптоми COVID-19 – FLiRT
На початку захворювання загальні симптоми такі ж, як і в інших варіантів COVID-19:
- втома, сильна слабкість;
- нежить;
- біль у горлі;
- підвищення температури;
- болі у м’язах або тілі;
- кашель;
- тремтіння;
- втрата нюху та смаку
Лікарі радять при появі будь-яких симптомів ГРВІ одразу звернутись до сімейного лікаря і не займатися самолікуванням.
Фотографії: Shutterstock
Ведуча, журналістка, авторка понад трьох тисяч матеріалів на різні теми, у тому числі низки резонансних журналістських розслідувань, які призвели до змін в місцевому самоврядуванні. Пише також про туризм, науку та здоров’я. У журналістику потрапила випадково, понад 20 років тому. Вела авторські проєкти на телеканалі УТР, працювала кореспонденткою служби новин, понад 12 років на телеканалі ICTV. За час роботи відвідала понад 50 країн. Має відмінні навички сторітелінгу й аналізу даних. Працювала викладачкою на кафедрі міжнародної журналістики НАУ. Навчається в аспірантурі, за спеціальністю «Міжнародна журналістика»: працює над дисертацією про висвітлення роботи польських ЗМІ в умовах російсько-української війни.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!