Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
1 лютого 2024 року відбувся спеціальний саміт Євросоюзу. Єдине питання порядку денного — фінансування для України. Напередодні саміту 26 з 27 країн ЄС не мали заперечень стосовно включення багатомільярдної допомоги Києву у довгострокові бюджетні плани до 2027 року. Рішення щодо української допомоги лідери ЄС планували ухвалити ще під час грудневого саміту, але тоді проти виступила Угорщина. До останньої хвилини у Брюсселі не було впевненості, що цього разу угорський прем’єр не накладе чергове вето.
Угорський шантаж
«Орбан піднявся по надто високій драбині, з якої йому важко буде граціозно спуститися. То ж він і далі періодично в той чи інший спосіб гратиме у свою цікаву гру», — прогнозує старший науковий співробітник провідного європейського аналітичного центру CEPS, професор College of Europe Стівен Блокманс:
— На противагу цьому є єднання і принципова позиція інших лідерів ЄС, які розуміють важливість фінансової підтримки України.
Напередодні саміту Віктор Орбан запропонував Брюсселю компромісну угоду стосовно української допомоги на чотири роки. Мовляв, не буде опиратись, якщо буде не єдине голосування, а щороку за це питання голосуватимуть наново.
«На жаль, ця позиція розуміється або інтерпретується деякими країнами як засіб щорічного шантажу… Наша позиція полягає в тому, що йдеться не про шантаж вето, а про відновлення і збереження єдності Європейського Союзу», — так пояснив своє бачення угорський прем'єр.
Оскільки фінансова допомога Україні — справа термінова, тож лідерам ЄС вочевидь довелось застосувати увесь дипломатичний арсенал. Це була титанічна робота, каже кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський:
— Ця проукраїнська коаліція у ЄС тримається і надалі. Відповідно кожний має свій підхід. Наскільки пам'ятаю, ще з минулого саміту йшлося про те, що ймовірно був тиск на Угорщину щодо її економіки та бізнесу.
За три дні до саміту британське видання Financial Times написало, що в ЄС готові буквально підірвати економіку Угорщини: поставити під загрозу її валюту і знищити довіру інвесторів, якщо Орбан і надалі блокуватиме допомогу Києву. Щоправда згодом у Брюсселі заявили, що ця інформація заснована на доповідній записці про стан угорської економіки, а не на реальних планах її підривати. На крайній випадок в ЄС був план «Б», каже старший науковий співробітник провідного європейського аналітичного центру CEPS, професор College of Europe Стівен Блокманс:
— 26 країн-членів ЄС недвозначно запевнили — знайдуть спосіб надати Україні 50 мільярдів євро допомоги. У найгіршому випадку на це їм знадобилося б на кілька тижнів більше, щоб провести всі рішення поза межами ЄС.
Втома від Орбана
Перед початком саміту польський прем’єр Дональд Туск заявив, що не розуміє егоїстичну гру Орбана, а в ЄС немає місця для компромісу щодо українського питання:
— Немає так званої проблеми втоми від України, а є проблема втоми від Віктора Орбана. Ми маємо вирішити стільки проблем, і звичайно, що нам потрібно зміцнити нашу єдність навколо України.
«Маємо угоду. Єдність, — так голова Європейської Ради Шарль Мішель повідомив про ухвалення рішення про 50 мільярдів євро для Києва. — Це забезпечує стабільне, довгострокове, передбачуване фінансування для України».
Цьому рішенню передували 11-ти годинні переговори керівництва ЄС та Віктора Орбана. В підсумку його дотисли. Як припускає кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський серед аргументів були погрози позбавити Угорщину права голосу в Раді ЄС. До того ж свою не останню роль зіграли перемови, які відбулись 29 січня в Ужгороді між угорським міністром закордонних справ Петером Сіярто і українським головою МЗС Дмитром Кулебою та керівником Офісу Президента Андрієм Єрмаком:
— За допомогою тиску європейських партнерів Будапешт погодився на певні зрушення у відносинах з Києвом. Але, сподіваємося, що найбільший прогрес в цьому контексті буде після зустрічі Зеленського та Орбана. І дуже важливо було б, якби цей візит відбувся саме до України, до Києва, щоб можна було показати йому ті місця, де загинули українці, зруйновану інфраструктуру. Щоб він побачив, що це справжня війна. І можливо в перспективі, щоб наші відносини стали більш конструктивними, аніж вони були протягом останніх кількох років.
Британська газета Guardian опублікувала трохи подробиць про те, як лідерам ЄС вдалося отримати згоду Віктора Орбана на схвалення допомоги Україні. Вони не пішли на якісь суттєві поступки, але зробили кроки, які дозволили угорському прем'єру не виглядати так, наче він програв. Йдеться про рішення, що допомогу Києву за необхідності можна буде переглянути через два роки, але жодного голосування з цього питання не планується.
ЄС продемонстрував солідарність і це хороший день для Європи, заявила президентка Європарламенту Роберта Мецола:
— Протягом багатьох тижнів ми тримали наших українських друзів у напрузі, чи вдасться нам досягти угоди. І те, що вона була досягнута і резолюцію підтримали усі 27 країн членів, це було важливо і для нас.
Реакція України
За одностайне рішення ЄС подякував Володимир Зеленський. Зауважив, що це вкотре доводить потужну єдність Євросоюзу:
— Продовження фінансової підтримки ЄС для України зміцнить нашу довгострокову економічну та фінансову стабільність, що не менш важливо, ніж військова допомога та санкційний тиск на Росію. Європа надсилає сигнал через Атлантику і по всьому світу, що міжнародний світовий порядок, заснований на правилах, витримає всі виклики. Європа задає тон у глобальних процесах своєю єдністю. Зараз це факт. І він має залишатися таким.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба назвав виділення Україні 50 мільярдів євро кроком історичного масштабу:
— Це також чітке свідчення того, що сподівання Путіна «перечекати» рішучість України та світу марні. Я глибоко вдячний усім міністрам закордонних справ ЄС, які зробили внесок у цей успіх.
Вдячність за непохитну підтримку України висловив Денис Шмигаль. Європейська рада підтримала створення нового фінансового інструменту для України Ukraine Facility, написав прем’єр-міністр:
— Ukraine Facility — це чотирирічна програма загальним обсягом 50 млрд євро. Значна частина цих коштів буде спрямована до держбюджету й допоможе у фінансуванні бюджетного дефіциту.
Коли будуть гроші і як їх витрачатимуть?
50 мільярдів євро для України, які схвалила Рада ЄС, — це 17 мільярдів у вигляді грантів і 33 мільярди кредитів. Про це йдеться на сайті Ради ЄС. Фінальні умови програми і порядок її затвердження Європарламент проголосує під час найближчої сесії 26-29 лютого. Перший платіж обсягом 4,5 мільярди євро має надійти вже в березні. Загалом за цей рік Україна отримає 18 мільярдів. В інвестиційний фонд піде 8 мільярдів євро і ще 3 мільярди на технічну та адміністративну підтримку.
Отримання цих коштів життєво необхідне для України, каже виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин:
— Ви відкриваєте бюджет на 24-й рік і там — 1,7 трильйони гривень доходів і 3,3 трильйони витрат. Тобто 1,6 трильйона — це кошти запозичень. Станом на кінець січня з тих 38 мільярдів доларів, які були потрібні, щоб закрити соціальні видатки і закрити весь дефіцит, в Україні було прописано 11 мільярдів. І в нас лишається відкритими в дійсності — 27 мільярдів. Без цих мільярдів, без всіх тих мікрофінансових надходжень у нас величезна діра, яку незрозуміло чим перекривати. Тому питання, наскільки допомога ЄС є важливо, — це життєво важливо. З макрофінансової допомоги фінансуються соціальні видатки. Якщо ви не маєте, звідки фінансувати соціальні видатки, ви вимушені будете зменшувати фінансування Збройних Сил України. А це неприпустимо в період війни.
Україні треба профінансувати величезний соціальний пакет: пенсійний фонд — це 350 мільярдів гривень, субсидії — ще 50 мільярдів, заробітні плати бюджетникам, держслужбовцям, видатки на малозабезпечених, пояснює Олег Пендзин. То ж навіть з урахуванням європейської допомоги грошей Україні все ще не вистачає.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!