Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Він перевіряє ваш телефон, переписки з друзями, відстежує банківську карту, просить скинути фотографії з місця, де ви зараз перебуваєте. Знайомі відчуття?
Ревнощі – одна з найсильніших і хворобливих емоцій. Вони викликають стрес, страх, нервові розлади, провокують на брехню, помсту, зраду. Можуть виникати у романтичних відносинах, між друзями, у професійному середовищі, коли один колега відчуває, що інший отримує більше уваги або можливостей. Але найбільше суперечок точиться саме навколо ревнощів у стосунках між чоловіком та жінкою. Я знаю пари, які розлучилися через ревнощі, а також тих, кому бракує ревнощів з боку партнера.
«Він вдарив мене, це стало останньою краплею»
Тетяна, 35 років, підприємниця. П’ять років тому вийшла заміж за Сергія, власника будівельної компанії. Через рік у жінки різко пішла кар’єра, відкрила власну компанію, почала їздити у відрядження, виступати на конференціях. Сергій почав сильно ревнувати.
«Він не давав мені дихати. Якщо я поверталася пізно ввечері, бо затримувалася на якійсь бізнес-вечірці, чи в офісі – підозрював у зраді. Коли їздила у відрядження, постійно телефонував по відеозв’язку і вимагав надсилати фото щогодини. Якщо не відповідала, влаштовував істерики. Дійшло до того, що Сергій чекав мене з роботи під офісом кілька годин, щоб відвезти додому, хоча я маю авто. Якщо я була втомлена і не хотіла сексу – він казав, що в мене хтось є. Це було справжнім божевіллям! Я була вірною чоловікові, кохала його, але й професійна реалізація була важливою. Мені здається, що ревнощі чоловіка пов’язані з його минулим досвідом. Перша дружина зраджувала йому. Можливо, у нього є певний страх, аби цього не повторилося. Я хотіла, аби ми звернулися до сімейного психолога, але Сергій був категорично проти…
Однієї ночі Сергій потай приклав мій палець до мого телефона, розблокував його, і почав копирсатися у переписках з мамою, сестрою, друзями, колегами по роботі. Ранок розпочався з криків. Чоловік знайшов переписку з партнером по бізнесу, в якій той дякував за допомогу (це було питання особистого характеру, коли я домовилася про лікування його матері у знайомого лікаря) і запитував, чи сподобалися мені квіти, які він прислав. Того ранку Сергій обізвав мене шлюхою, вдарив. Кричав, розбив мій телефон. Мені було страшно Згодом він пошкодував, просив вибачення, але це стало останньою краплею». Тетяна подала на розлучення. Сергій тривалий час намагався налагодити стосунки. Та ревнощі виникали знову. Пара розлучилася. Таня зізналася, що почувається щасливою і вільною.
«Ревнощі – це прояв турботи та великої любові, коли чоловік боїться втратити кохану»
Світлана, 24 роки, журналістка.
Світлана чотири роки зустрічається з Антоном. У їхніх стосунках, за словами дівчини, все ідеально. Антон – спокійний, врівноважений, біля нього є відчуття безпеки та стабільності. Але Світлана, емоційна і темпераментна, інколи сумнівається у його почуттях.
«Мені здається, він мене не дуже сильно кохає, бо зовсім не ревнує. Його спокій аж дратує. Я навіть почала його провокувати. Купувала квіти, приносила додому і казала, що це від колеги по роботі. Коханий усміхався і казав, що радий за мене. Я влаштовувала довгі телефонні розмови зі знайомим. Антон не питав, хто це. Коли запитала, чому не ревнує, то почула, що ревнощі – це прояв невпевнених в собі чоловіків і що він мені довіряє. А для мене ревнощі – це прояв турботи та великої любові, коли чоловік боїться втратити кохану.
Кілька місяців тому Антон пішов на фронт. Мало спілкуємося. Мені здавалося, що коханий хоч тепер почне ревнувати. Але він зберігає спокій. Я знаю, що йому там нелегко. І я його дуже кохаю. Чекаю. Але я не знаю, чи складуться у нас стосунки… Не впевнена, що він мене любить…»
Наслідками надмірних ревнощів можуть бути погрози, заборони, ультиматуми, приниження, залякування, побиття
Навіть якщо вважати, що ревнощі – це нормальна емоція, як зрозуміти, де межа між здоровими та патологічними ревнощами? Ми поспілкувалися з Ольгою Вакуленко, психологом, психоаналітиком.
Наслідками надмірних ревнощів можуть бути погрози, заборони, ультиматуми, приниження, залякування, побиття
ОЩ: Чому виникають ревнощі у парі?
ОВ: Має значення негативний досвід стосунків у минулому. Мається на увазі наскільки було прожито розчарування від попередніх стосунків, або безпосередньо саме розлучення із чоловіком, дружиною, причиною якої стала зрада. Ревнощі проявляються по-різному. Це можуть бути образи, звинувачення у зрадах тощо.
ОЩ: Чи є ревнощі ознакою сильної любові в парі?
ОВ: Важливо розуміти ступінь ревнощів, причину їх виникнення. Чи мова йде про ревнощі як елемент своєрідної гри між партнерами, без проявів будь-якої агресії. Чи йдеться про патологічні ревнощі, де один з партнерів постійно перебуває під жорстким контролем. І тут однозначно ревнощі як ознаку любові, а тим паче сильної любові, розглядати не можна.
ОЩ: Різниця між здоровими та нездоровими ревнощами.
ОВ: Коли ми говоримо про ревнощі, наприклад, підкріплені зрадами або обманом одного з партнерів, то мова йде про ревнощі як усвідомлення свого становища у відношенні партнера до себе.
Стосовно патологічних ревнощів слід розуміти ситуації, коли, наприклад, жінка або чоловік постійно перебуває під жорстким контролем, відстежуються телефонні розмови, переглядаються месенджери. Відстежується, де і з ким перебуває чоловік або дружина.
Одному з подружжя не дозволяють зустрічатися з друзями, навіть з рідними, ходити на роботу, виходити в магазин, запрошувати гостей. Потрібно розуміти, що це нездорові патологічні ревнощі. Такі стосунки є аб’юзивними. Про кохання тут не можна говорити.
Наслідками надмірних ревнощів можуть бути безкінечні сварки, погрози, відлучення від дітей, різного роду заборони, ультиматуми, приниження, залякування, побиття. Найстрашнішими наслідками агресії є жорстоке ставлення, у разі неконтрольованої агресії під час ревнощів може дійти до трагедії, коли один із партнерів загине.
ОЩ: Якщо чоловік, чи жінка взагалі не ревнують – це нормально?
ОВ: Ревнощі як почуття притаманні будь-який людині. Навіть якщо чоловік або жінка цілковито впевнені у собі. Якщо людина не відчуває жодних ревнощів, то може виникнути питання, які почуття вона блокує та не дозволяє проявлятися назовні по відношенню до себе та партнера, або вона просто не кохає його.
ОЩ: Як зберегти баланс між довірою та ревнощами?
ОВ: Зберегти баланс між довірою та ревнощами у відносинах можливо шляхом усвідомлення того, що чоловік або дружина не є твоєю власністю, має право на приватність, зустрічі з друзями, власний вибір. Спілкування з друзями не означає, що чоловік або дружина більше не кохає. Кожен з партнерів має з повагою ставитися до почуттів іншого, нести відповідальність за свої дії і вчинки. Також важливо проговорювати зі своєю половинкою власні страхи і переживання.
ОЩ: Чи можна перевиховати ревних людей?
ОВ: Якщо людина усвідомлює, що вона ревнує і це може зруйнувати стосунки, які для неї є цінними, тоді є шанс за допомогою спеціаліста пропрацювати ревнощі як почуття, що руйнують довіру між партнерами. Це може бути сімейна терапія паралельно з індивідуальною терапією.
ОЩ: Чи можливо побудувати партнерські стосунки з ревнивцем?
ОВ: Будь-які стосунки – це перш за все взаємодія двох партнерів. Треба розуміти, що вони один в одному знаходять, що отримують від стосунків. Часто буває, що одному з партнерів навіть подобається, що його ревнують. Це дає відчуття, що він є цінним для іншого і його бояться втратити. Така думка дає відчуття власної унікальності. Тоді, напевно, такі стосунки можливо називати партнерськими. Важливо, що тут акцентується увага на слові «напевно».
Ревнощі не є «другом» у відносинах між чоловіком і дружиною: те, що розпочинається як жарт, може згодом перерости в патологічні ревнощі, і вони триватимуть роками.
ОЩ: Чим небезпечні ревнощі?
ОВ: Вони постійно породжують в одного з партнерів почуття тривоги, яке відображається на якості життя. Жінка або чоловік, які піддаються постійним ревнощам, перебувають в напруженні. Її (його) переслідує страх, що вона (він) якось неправильно спілкується з іншими людьми, боїться образити свого партнера, бо може бути за це покарана (ий). Постійний стрес призводить до виснаження. Один з партнерів, аби уникнути «небажаних» ситуацій, закривається, припиняє спілкування з друзями, перестає вести активний спосіб життя.
Якщо ревнощі не є системою цінностей у стосунках, то пара однозначно розпадається. Однак, є багато пар, які роками жаліються на ревнощі, проте продовжують жити разом і будують стосунки на образах і звинуваченнях по відношенню один до одного.
ОЩ: Як вирішувати конфлікти, пов'язані з ревнощами?
ОВ: Подумайте, наскільки ваші ревнощі є обґрунтованими. Ніколи не поспішайте з образами і звинуваченнями. Не бійтеся розпочати проговорювати, що відбувається в парі, чому виникають ревнощі, які ситуації їх спричинили. Також корисним буде діалог з собою: що відбувається з власною внутрішньою довірою до себе та до свого партнера.
Коли все ж таки пара не може самостійно прийти згоди щодо почуттів ревнощів, які виникли в стосунках, а вони хочуть віднайти довіру один до одного і продовжувати бути разом, є доцільним звернутися до фахівця.
Українська письменниця, теле- й радіоведуча, журналістка, піарниця, громадська діячка, голова правління ГО «Здоров’я жіночих грудей». Працювала редакторкою у низці журналів, газет та видавництв. Була ведучою Українського радіо. Пройшла шлях від кореспондентки до телеведучої та сценаристки на телебаченні. Обіймала посади керівниці пресслужби різних департаментів КМДА, Київської обласної колегії адвокатів, працювала з персональними брендами визначних осіб. З 2020 року займається питаннями профілактики раку грудей в Україні. Пише книги та популяризує українську літературу.Членкиня Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Авторка книг «Стежка в долонях», «Ілюзії великого міста», «Падаючи вгору», «Київ-30», тритомника «Україна 30». Життєвий девіз: Тільки вперед, але з зупинками на щастя.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!