Про рішення Європейської ради увечері 14 грудня у мережі Х повідомив її голова Шарль Мішель: «Європейська рада вирішила розпочати переговори про вступ до ЄС з Україною та Молдовою».
Український президент Володимир Зеленський відреагував на новину з Брюсселя:
«Є рішення про відкриття переговорів про вступ України та Молдови до ЄС. Я дякую всім, хто працював заради цього рішення, дякую всім, хто допомагав. Вітаю кожного українця й українку. Вітаю і всю Молдову, і тебе, Має, особисто. Історію творять ті, хто не втомлюється боротися за свободу».
«Стратегічне рішення і день, який залишиться вкарбованим в історії нашого Союзу. Пишаємося тим, що ми виконали свої обіцянки, і радіємо за наших партнерів», — написала у мережі Х президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
«Наше рішення про розширення я присвячую вашим героям, які віддали життя за незалежну та європейську Україну», — так прокоментував історичне рішення польський прем'єр Дональд Туск.
А от як відреагувала прем'єрка Естонії Кая Каллас: «Історичний день! Попри всі труднощі, ми досягли рішення розпочати переговори про приєднання з Україною та Молдовою. Вони зробили свою домашню роботу і готові робити наступні кроки на шляху приєднання до нашої європейської сім’ї».
«Зелене світло Україні та Молдові для початку переговорів про членство в ЄС. Це перемога європейської єдності! Перемога всієї Європи!», — написав у мережі Х президент Литви Гітанас Науседа.
Віктор Орбан, як повідомляє The Guardian, на час голосування за початок перемовин щодо членства України в ЄС вийшов із зали. Це, власне, і дозволило ухвалити одноголосне рішення Європейської ради.
День, який ледь на закінчився фіаско
Від самого початку робота саміту лідерів ЄС пішла не за планом. Зустріч мала стартувати о 10 ранку, а втім затрималась на півтори години. Увесь цей час президент Євроради, президентка Єврокомісії, лідери Франції та Німеччини спілкувались з угорським прем’єром Орбаном. Перед засіданням Європейської ради її голова Шарль Мішель всупереч традиції не вийшов до преси.
Центральні питання порядку денного саміту було — офіційне запрошення України до переговорів про вступ до ЄС. Другий важливий пункт — виділення Києву 54 мільярди євро економічної допомоги і 24 мільярди євро військової.
Проти розгляду обох цих питань виступала Угорщина. Угорський прем’єр Віктор Орбан перед початком засідання на питання, чи він проти вступу України відповів – ні. Але заявив, що наполягатиме на процедурі:
— Розширення – це не теоретичне питання. Це юридично обґрунтований процес, який має сім передумов. Навіть за оцінкою Єврокомісії, три з семи передумов не виконані (Києвом), тому зараз немає підстав вести переговори про членство України.
«Хлопці, якщо ви не виконали передумови, у нас немає шансів розпочати переговори», – додав Орбан.
Натомість у Єврокомісії наголосили на позитивній оцінці виконання Україною вимог щодо початку офіційних переговорів про членство в ЄС і готові були наполягати на позитивному вирішенні цього питання. Про це заявив Верховний комісар ЄС з питань зовнішньої політики Жозеп Боррель:
— Україна залишається нашим пріоритетом номер один, і ЄС твердо стоїть на боці України. Агресія Росії є екзистенційною загрозою для України та ЄС. Лідерам потрібно буде прийняти важливі рішення на двох фронтах: розширення та фінансові перспективи.
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн напередодні саміту сказала, що ЄС має дати Україні все, що їй потрібно, «щоб бути сильною сьогодні, щоб завтра вона була сильнішою за столом переговорів, коли домовлятиметься про міцний і справедливий мир».
Зеленський до Ради ЄС — не тіште Путіна
До лідерів ЄС на початку саміту на запрошення президента Євроради через відеозв’язок звернувся Володимир Зеленський.
Український президент наголосив, що перед початком саміту провів низку переговорів з лідерами ЄС і не почув жодного контраргументу, чому б не реалізувати план, погоджений усією Європою:
— Сьогодні – день, коли рішучість буде або в Брюсселі, або в Москві. Люди в Європі не зрозуміють, якщо «нагородою» за зустріч у Брюсселі стане задоволена посмішка Путіна (...) 10 років тому в Україні люди повстали під прапорами Євросоюзу… Прошу вас сьогодні про одне — не зраджуйте народ і його віру в Європу. Якщо ніхто не вірить у Європу, що збереже Європейський Союз живим?
Володимир Зеленський заявив, що результатом саміту має бути рішення про згоду на схвалений Єврокомісією план початку руху України до ЄС.
— Був чіткий графік для ЄС — день для політичного рішення у відповідь на те, чого ми досягли. Йдеться про відкриття переговорів про вступ з Україною. А в березні наступного року — про затвердження переговорних рамок для просування вперед.
Також Зеленський заочно відповів Орбану на його закиди, нібито Київ не впорався з домашнім завданням:
— Минулого року Україна отримала чіткі рекомендації, як рухатися далі. Ми ухвалили ключові закони. Ви всі — я підкреслюю: всі — добре знаєте, що ми виконали всі зобов'язання, — заявив він.
Володимир Зеленський, як повідомляють джерела Politico, збирався особисто взяти участь у саміті, але лідери Євросоюзу, зрештою відкинули цю ідею, щоб ще більше не дратувати Віктора Орбана.
Більшість країн ЄС — за Україну
Голова Європейського парламенту Роберта Мецола наголосила на необхідності розширення ЄС заради зміцнення континенту, це вона назвала інвестицією в мир та безпеку.
На запитання, чи є у блоку інструменти впливу на Орбана, сказала, що чує це запитання на кожній Європейській Раді та кожного разу, коли обговорюють наступний пакет антиросійських санкцій:
– Завжди цікавить, чи буде єдність. І вона завжди поки що була. Сподіваюсь, ця єдність зберігатиметься і далі.
Прем'єр Нідерландів Марк Рютте також попри все був впевнений, що вдасться зламати опір Орбана:
— Поки що нам вдавалося досягнути одностайності, в тому числі щодо Орбана. І я абсолютно впевнений, і буду напружено працювати над тим, щоб і сьогодні це сталося.
Як саме Рютте збирався це реалізувати, він не уточнив, але наголосив, що більшість членів ЄС підтримують пропозицію Єврокомісії, яка рекомендувала відкрити переговори з Україною. Також прем’єр Нідерландів зауважив, що рада ЄС розблокувала 10 мільярдів євро фінансування для Угорщини, але назвав це «випадковим збігом» із розглядом українських питань.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц відзначив прогрес України у виконанні вимог Єврокомісії:
— У випадку України особливо важливо продемонструвати, що ми підтримуємо всі їхні дії, спрямовані на те, щоб вжити заходів, про які ми їх просили.
А прем'єр-міністр Ірландії Лео Варадкар заявив, що країни-члени Європейського союзу на саміті повинні сказати Україні «так», коли йдеться про старт переговорів та виділення фінансування:
— Ми маємо сказати «так» принаймні одному з цих двох, а в ідеалі — обом питанням. Бо Україна в небезпеці. Україна не вистоїть без підтримки — постійної підтримки — як з боку Європейського союзу, так і США. І якщо Україна не матиме підтримки з боку ЄС і США, тоді Путін переможе.
Навіть словацький прем’єр Роберт Фіцо, який категорично був проти військової допомоги Україні, напередодні саміту заявив, що не блокуватиме українські питання на саміті ЄС, хоча й не вважає, що Україна готова до членства.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!