Ексклюзив
20
хв

Гормональна контрацепція: за і проти

Гормональні контрацептиви — популярний метод запобігання небажаної вагітності вже не одне десятиліття. Однак досі щодо них існує багато міфів і дискусій. Які бувають види гормональних контрацептивів та який принцип їх дії? Як довго можна їх приймати? Чи справді вони можуть провокувати утворення ракових пухлин? Відповіді на ці питання виданню Sestry дала Людмила Шупенюк, лікар-акушер-гінеколог, засновниця клініки Shupeniuk Medical club

Оксана Щирба

Фото: Shutterstock

No items found.

Що таке гормональна контрацепція?

Контрацепція розв'язує два питання: планування вагітності та захист від інфекцій, які передаються статевим шляхом. Найбільш популярним — і найменш ефективним — методом контрацепції серед пар залишається перерваний статевий акт. На другому місці за популярністю – бар’єрна контрацепція (презерватив). На третьому — гормональна контрацепція. 

Дія останньої спрямована на те, щоб вплинути на шляхи, завдяки яким настає вагітність. Якщо йдеться про пігулки та контрацептивні пластирі — то цей метод блокує овуляцію. Завдяки синтетичним гормонам ми «обманюємо» наш організм, створюємо для нього «ілюзію» що насправді все йде за планом. В результаті жінка має достатньо рівний гормональний цикл. Овуляція не відбувається — вагітність не настає. 

Людмила Шупенюк, лікар-акушер-гінеколог, засновниця  клініки Shupeniuk Medical club.
Фото з приватного архіву

Чи надійна гормональна контрацепція?

Найбільш надійний метод контрацепції — перев'язка маткових труб, тобто коли шлях сперматозоїда до яйцеклітини порушений. Сучасні гормональні контрацептиви досить низькодозовані. Тобто вони містять мінімальну дозу гормонів, які викликають у жінки той стан, який потрібно досягти — відсутність овуляції. Але є жінки з різним гормональним фоном. Є ті, у яких організм чинить опір й овуляція все одно відбувається. Є випадки, коли жінка приймає контрацептиви не неправильно чи нерегулярно. Згідно з протоколами лікування, якщо маємо справу з молодою здоровою жінкою, у якої немає жодних хронічних хвороб — я маю право призначити контрацептиви онлайн. Однак, відверто кажучи, я не люблю таких ситуацій. Краще перед призначенням гормональної контрацепції здати необхідні аналізи для розуміння загального стану організму. Тут йдеться не про аналізи на гормони, як вважає більшість жінок. Це — розгорнутий аналіз крові, печінкові проби, УЗД молочних залоз, гінекологічні мазки. 

Досвідчений лікар одразу помітить також зовнішні  ознаки гормонального дисбалансу, наприклад — акне, підвищений ріст волосся. Варто зауважити, що у рекомендаціях багатьох інших країн — не прописано, що потрібно пройти певні гормональні обстеження. Наші жінки, які зараз перебувають за кордоном, чують від європейських лікарів, що українські медики займаються «гіперлікуванням» і часто призначають непотрібні аналізи.

Як довго можна приймати контрацептиви? 

Гормональні контрацептиви  можна використовувати довго — скільки в цьому є потреба. Але завжди є певні «але». Раніше вважалось, що тривале приймання контрацептивів — це 15 років. Ускладнення або зміни можуть виникати, якщо жінка приймає їх довше, ніж п’ять років поспіль. Тобто, можна сказати, що п'ять років — це оптимальний стандарт приймання гормональних контрацептивів. 

Нерідко лікарі рекомендують зробити перерву після року вживання гормональних контрацептивів, адже організм має здатність до них звикати. Найбільш відчутні побічні ефекти чи інші прояви можуть виникати протягом року. За рік організм пристосується і заспокоїться, а після перерви у 2-3 місяці, коли жінка знову почне приймати пігулки — знову запустяться ці процеси. Доведено, що така система приймання — не раціональна. 

Фото: Shutterstock

Які бувають види гормональних контрацептивів? 

Гормональні контрацептиви є різних типів і видів. У першу чергу — це пігулки, які можуть бути однофазні (складаються з одного компоненту), або двофазні чи трифазні (складаються з кількох компонентів). Пігулки є різні за складом, за своєю дією на організм, але усі вони — блокують овуляцію. Другий вид — це пластирі, які клеять на шкіру раз на тиждень. В Україні цей метод не надто популярний. Існує ще вагінальне кільце, всередині якого знаходяться гормони, а також гормональні внутрішньоматкові спіралі  — контрацептивний засіб, який імплантують у порожнину матки. Ін’єкційні методи контрацепції в Україні теж не є популярними, частіше їх використовують в лікувальних цілях. Ну і, звісно, є екстрена контрацепція — пігулки, які використовують в екстрених випадках для запобігання вагітності після незахищеного статевого акту.

Які  переваги та недоліки гормональної контрацепції?

Думки лікарів з цього приводу розділяються. Одні призначають гормональні контрацептиви майже всім, інші запевняють, що краще обійтися без цього. У такого методу контрацепції є як переваги, так і недоліки.

Серед переваг — це, передусім, надійність. Окрім того, жінка має регулярний менструальний  цикл. Жінки, які страждали від рясних менструацій, нерідко відмічають, що на тлі приймання гормональних контрацептивів виділення зменшились. Так, внутрішньоматкова гормональна спіраль в наших медичних протоколах є золотим стандартом у лікуванні рясних менструацій. Гормональна контрацепція часто знімає больові відчуття під час місячних. Ще один позитивний ефект — покращення стану шкіри та волосся. 

Серед недоліків — пігулки потрібно пити систематично, щодня в одну і ту ж годину. На жаль, це не всі можуть цього дотримуватись. Особливо якщо це молода мама, у якої безліч щоденних клопотів. Пропущений раз — це вже ризик завагітніти. Сучасні жінки часто ставлять собі нагадування, що допомагає розв'язувати цю проблему. Другий недолік, який  я завжди озвучую своїм пацієнткам під час консультації — гормональні пігулки знижують лібідо.  Тому гормональні контрацептиви не підійдуть жінкам зі слабкою сексуальною поведінкою, адже у  них взагалі може зникнути бажання. Ще один небажаний ефект: усі гормональні пігулки дещо підвищують густину рідин в організмі, тобто згущують кров. З великою обережністю треба виписувати пігулки  пацієнткам, які мають проблеми з жовчним міхуром, оскільки контрацептиви можуть сприяти утворенню каміння. 

Є жінки, які на тлі приймання гормональних контрацептивів можуть її набрати, а є ті, які навпаки худнуть. Якщо у жінки в цілому хороший метаболізм, вона не має проблем із зайвою вагою — то, швидше за все, контрацептиви на її вагу суттєво не вплинуть. Якщо ж у жінки є схильність до набряків, вона вже має зайву вагу — пігулки можуть навіть погіршити ці процеси.

Фото: Shutterstock

Чи збільшує гормональна терапія ризик захворюваності на рак?

Досить поширена думка, що замісна гормональна терапія, і  гормональні контрацептиви підвищують ризик захворюваності на рак. Насправді не все так страшно. Як показують дослідження, приймання гормональних контрацептивів протягом більш як п’яти років поспіль, підвищує ризик захворюваності на рак молочної залози на 1-2%. Але якщо в жінки в родинному анамнезі є спадковий фактор, то призначати гормональну контрацепцію потрібно дуже обережно. 

Насправді кожна восьма жінка у світі має ризик захворіти на рак молочної залози незалежно від того, вживає вона якісь препарати чи ні. Водночас дослідження європейських та американських науковців доводять, що єдиною дієвою профілактикою раку яєчників є гормональна контрацепція, або ж — народжувати стільки, скільки Бог дає. Жінка біологічно створена так, що яєчники не повинні стільки овулювати, вони мають відпочивати. Але ж зараз жінки народжують значно рідше, ніж колись. 

Кому можна приймати гормональні контрацептиви? 

У питанні щодо приймання гормональних контрацептивів жінок умовно можна поділити на чотири категорії.

Перша категорія — це жінки зі здоровим організмом, в яких немає жодних протипоказань. Таким можна виписувати гормональні контрацептиви однозначно. Друга категорія — ті, для організму яких застосування гормональних контрацептивів ймовірно принесе більше користі, ніж шкоди. Третя категорія – жінки, для  яких шкода від прийому контрацептивів буде більшою, ніж користь. І, врешті, четверта категорія жінок — яким категорично протипоказана гормональна контрацепція. Це, зокрема, люди, що мають онкологічні захворювання, гіпертонічну хворобу, тромбоз глибоких вен, цукровий діабет, печінкову, ниркову недостатність тощо.

Звісно, мені як акушеру-гінекологу хочеться, аби в Україні народжувалося якнайбільше дітей, тому давайте, крім контрацепції, думати й про планування вагітності та про саму вагітність. 

Будьте здорові та обізнані — це запорука нашого жіночого щастя.

No items found.

Українська письменниця, теле- й радіоведуча, журналістка, піарниця, громадська діячка, голова правління ГО «Здоров’я жіночих грудей». Працювала редакторкою у низці журналів, газет та видавництв. Була ведучою Українського радіо. Пройшла шлях від кореспондентки до телеведучої та сценаристки на телебаченні. Обіймала посади керівниці пресслужби різних департаментів КМДА, Київської обласної колегії адвокатів, працювала з персональними брендами визначних осіб. З 2020 року займається питаннями профілактики раку грудей в Україні. Пише книги та популяризує українську літературу.Членкиня Національної спілки журналістів України та Національної спілки письменників України. Авторка книг «Стежка в долонях», «Ілюзії великого міста», «Падаючи вгору», «Київ-30», тритомника «Україна 30». Життєвий девіз: Тільки вперед, але з зупинками на щастя.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
щеплення, дитина, вакцинація

Програма безкоштовної вакцинації від ВПЛ стартувала 1 червня 2024 року. Вона спрямована на дітей та підлітків віком від 9 до 14 років (для дітей, яким ще не виповнилося 14 років). Чому саме цей вік? Експерти підкреслюють, що вакцини найбільш ефективні до того, як дитина мала контакт з вірусом, а отже, до початку статевого життя — вірус передається статевим шляхом. 

«Відтепер дівчатка та хлопчики можуть вакцинуватися після дев'яти років до 14 років, але ми хочемо розширити цю програму. Вакцинація є добровільною і безкоштовною, але остаточне рішення залишається за батьками», — заявила на прес-конференції міністр охорони здоров'я Ізабела Лещина. «Ми розпочинаємо програму вакцинації від ВПЛ у початкових школах. Це важлива медична та освітня акція», — додала міністр освіти Барбара Новацька. Вона також підкреслила роль батьків і директорів шкіл у реалізації цієї програми: «Ми звертаємося до батьків із закликом записати своїх дітей на безкоштовну і безпечну вакцинацію, яка буде проводитися в школах».

Вірус папіломи людини (ВПЛ) — один із найпоширеніших вірусів у світі. Існує понад 150 типів ВПЛ, і десяток з них є особливо небезпечними, оскільки мають високу онкогенність. Тобто: вони можуть викликати рак. Усім випадкам раку шийки матки передує хронічна ВПЛ-інфекція, але це не єдина злоякісна пухлина, пов'язана з цим вірусом. Він також може викликати рак ануса, піхви, вульви, статевого члена, ротоглотки, голови та шиї. Вісімдесят відсотків сексуально активних людей, як чоловіків, так і жінок, контактують з ним. Довгий час вважалося — помилково — що щеплення від ВПЛ є вакциною для дівчат і жінок, і це тому, що вірус в першу чергу асоціюється з раком шийки матки. Це четверте за поширеністю злоякісне онкологічне захворювання у жінок у всьому світі. Щороку у світі діагноз ставлять понад 600 тисяч жінок, і більше половини з них помирають. У Польщі щороку помирає понад 340 тисяч жінок, а кількість нових випадків оцінюється в понад 600 тисяч. Понад 80% усіх випадків захворювання припадає на країни, що розвиваються.

У Польщі рак шийки матки щороку діагностують майже у 3 тисячі жінок. Однак хлопчики також потребують вакцинації, оскільки метою є не лише захист окремих осіб, але й зупинення поширення вірусу серед населення
Фото: Shutterstock

Педіатриня д-р Катажина Зих-Крекора: З 2024 року в Польщі діє універсальна програма вакцинації проти ВПЛ, яка охоплює також дітей. Діти у віці від 9 до 14 років можуть отримати вакцину абсолютно безкоштовно в рамках шкільної кампанії. Для дітей старшого віку програма дозволяє безкоштовну вакцинацію з вересня минулого року вакцинами Cervarix (бівалентною) або Gardasil 9 (9-валентною). Ці вакцини ефективно захищають насамперед від раку шийки матки, а також від інших видів раку, пов'язаних з ВПЛ, таких як рак анального отвору, вульви та піхви.

Лікар додає, що вакцини проти ВПЛ вважаються безпечними, а побічні ефекти в основному обмежуються місцевими реакціями в місці ін'єкції. — Серйозні побічні ефекти трапляються рідко. Дослідження показали, що вакцина найбільш ефективна при введенні в молодому віці, з ефективністю від 74% до 93% у групі 9-14 років і від 12% до 90% у групі 15-18 років, — пояснює вона. Досвід країн з довготривалими програмами вакцинації проти ВПЛ показує, що ефективність профілактики персистуючої ВПЛ-інфекції, передракових станів шийки матки, піхви і вульви та кондилом у жінок перевищує 90%, а у чоловіків — передракових станів статевого члена, ануса і кондилом.

Фото: Shutterstock

Станом на 2014 рік 64 країни впровадили програми вакцинації проти ВПЛ, але рівень охоплення вакцинацією залишається низьким: лише 1,4% жінок у світі отримали повну дозу вакцини. Важливо, що програма також передбачає 50% відшкодування вартості вакцини для дорослих. Доктор Зих-Крекора: Програма вакцинації проти ВПЛ поширюється і на дорослих жінок, але для них вакцинація є платною. Міністерство охорони здоров'я рекомендує людям у віці від 9 до 26 років, які раніше не були належним чином вакциновані, розглянути можливість вакцинації. Для тих, хто молодше 45 років, вакцинація може бути розглянута після консультації з лікарем. Для жінок, які вже інфіковані ВПЛ, вакцина може бути корисною, захищаючи від інших типів вірусу, з якими вони раніше не контактували. Однак важливо зазначити, що вакцина не виліковує наявні інфекції, але запобігає подальшому інфікуванню іншими типами вірусу. Експертка підкреслює, що жінкам, які були раніше вакциновані, немає необхідності повторно вакцинуватися після народження дитини.

Вона додає, що вакцина може бути корисною навіть у випадку вже наявної інфекції, оскільки вона може допомогти імунній системі боротися з вірусом, сприяючи швидшій ремісії інфекції 

Універсальна програма вакцинації проти ВПЛ реалізує цілі та завдання Національної стратегії боротьби з онкологічними захворюваннями на 2020-2030 рр. Вона доповнює програму безкоштовних щеплень для дітей та підлітків щепленням, яке захищає від захворювань, що викликаються ВПЛ.

Як записати дитину на вакцинацію? Інформацію можна отримати в поліклініці (POZ — Відділення первинної медико-санітарної допомоги) та школі. 

20
хв

Зробіть дитині щеплення від ВПЛ. Де? У поліклініці або в школі

Анна Й. Дудек
щеплення, дитина, лікар

Навколо вакцинації українських дітей у Польщі існує багато міфів, які занадто часто використовуються в антивакцинаторських та антиіммігрантських дискусіях. Варто поглянути на факти.  

Д-р Катажина Зих-Крекора, спеціалістка з педіатрії, зазначає, що хоча програми вакцинації в Польщі та Україні відрізняються в певних аспектах, вони багато в чому схожі. Існують відмінності в частині обов'язкових щеплень: пневмококова вакцинація, яка є обов'язковою в Польщі для дітей, народжених після 31 грудня 2016 року, не є обов'язковою в Україні. Аналогічно, вакцинація проти ротавірусу в Польщі запроваджена як обов'язкова і безкоштовна з 2021 року, тоді як в Україні вона не є обов'язковою.

Вакцинація в Україні

Як відбувається вакцинація в Україні? Існує Програма обов'язкової імунізації, згідно з якою діти отримують щеплення від десяти інфекційних захворювань. Це туберкульоз, гепатит В (вірусний гепатит В), дифтерія, правець, кашлюк, інфекції, спричинені гемофільною паличкою типу b, поліомієліт, кір, паротит та краснуха. Вакцинація проводиться до досягнення дітьми та юнацтвом 16-річного віку і є безкоштовною. 

Ще одне питання, яке піднімалося та аналізувалося в різних контекстах, — це рівень вакцинації населення в Україні. Фактом є те, що Україна зіткнулася з труднощами, пов'язаними з розвалом системи вакцинації. Цифри говорять самі за себе: у випадку кору лише 31-57% населення було вакциновано в період з 2010 по 2016 рік, що призвело до величезної захворюваності на цю хворобу в 2017-2019 роках. З 2020 року ситуація почала покращуватися і, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, в 2020 році вакцинація проти кору становила вже 81,9% в Україні та 91,9% в Польщі. Від поліомієліту в Україні було вакциновано 84,2% дітей, а в Польщі — 99,6%. У свою чергу, 81,3% дітей в Україні та 85,4% у Польщі були щеплені від кашлюку, а від гепатиту В — 80,9% в Україні та 85,4% у Польщі відповідно.

Фото: Shutterstock

Колективна імунізація

Д-р Зих-Крекора: Наразі немає даних про рівень вакцинації українських дітей у Польщі. Однак для того, щоб підтримувати поріг колективного імунітету, необхідно розуміти, що це означає. Цей поріг визначається як відсоток імунізованих людей у популяції, після якого кількість нових інфікованих починає зменшуватися. Зазвичай для цього потрібно, щоб 90-95% населення мали імунітет. Однак відсоток людей, які отримали імунітет за допомогою вакцинації, варіюється від хвороби до хвороби. Наприклад, для кору такий «поріг безпеки» становить 95%, для кашлюку — 92-94%, для дифтерії та краснухи — 83-86%, а для епідемічного паротиту — 75-86%. Це означає, що стільки людей серед населення повинні мати імунітет до відповідної хвороби, щоб запобігти інфікуванню в більших масштабах.

Лікарка підкреслює, що Україна є країною з високим рівнем захворюваності на туберкульоз, в тому числі на туберкульоз з множинною лікарською стійкістю. Це одна з головних причин, чому особливо важливо стежити за станом здоров'я дітей, які мігрують до Польщі. За останніми даними, у 2021 році в Польщі було зареєстровано 3704 випадки туберкульозу, що на 8,53% більше, ніж у попередньому році. У 2022 році кількість випадків становила 4020, а в 2023 році — 4231 випадок. Це на 14,23% більше, ніж у 2021 році, що ще раз підкреслює необхідність пильності та профілактичних заходів, особливо в контексті захворювань з множинною лікарською стійкістю, які становлять серйозну загрозу для здоров'я.

Вакцинуватися незалежно від паспорта

Експерти погоджуються, що питання вакцинації також не можна недооцінювати в контексті кількості українських дітей, які зараз перебувають у Польщі. Кількість українських дітей шкільного віку становить близько 342 тисяч, з них близько 185 тисяч навчаються в польських школах. Ці цифри є значними, особливо в контексті загальної кількості дітей у Польщі, яка становить близько 6 мільйонів. Зих-Крекора: Такий приплив учнів з України може мати безпосередній вплив на стійкість населення Польщі. Ось чому так важливо, щоб усі діти, незалежно від національності, були належним чином вакциновані відповідно до Програми імунізації.

Вакцинація є ключовим елементом захисту громадського здоров'я, який допомагає запобігти поширенню небезпечних інфекційних захворювань і захищає не тільки дітей, але й усе суспільство

Сучасну епідеміологічну ситуацію в Польщі, особливо в контексті появи нового населення, можна зрозуміти як результат накопичення великої кількості людей, сприйнятливих до вірусних інфекцій. Останніми роками через зниження рівня поведінки, що запобігає поширенню вірусів, наприклад, соціальної ізоляції або носіння масок, спостерігається зростання кількості інфекцій серед дітей, підлітків і людей похилого віку, які мають ослаблений імунітет. Таке явище можна розглядати як своєрідну відповідь природи на зменшення жорсткості епідемії — віруси, які раніше були обмежені у своїй здатності поширюватися, тепер надолужують згаяний час.

Як зробити щеплення? 

У Польщі обов'язкові щеплення для біженців є безкоштовними в поліклініках первинної медичної допомоги. Це стосується також тих пацієнтів, які не мають медичного страхування. Важливо, що переклад присяжним перекладачем документації про щеплення не є обов'язковим, і якщо батьки або опікуни дитини не мають картки щеплень, але мають медичну книжку дитини, щеплення виконуються відповідно до чинного календаря щеплень. 

Обов'язок вакцинації випливає із Закону «Про запобігання та боротьбу з інфекціями та інфекційними захворюваннями у людей» і стосується дітей, які проживають у Польщі понад 3 місяці, а також тих, чиє перебування має довгостроковий або постійний характер. 

Новонароджені в Польщі підлягають обов'язковій вакцинації проти туберкульозу (БЦЖ) та гепатиту В за загальними правилами. Обов'язковою є також постконтактна вакцинація (від правця, від сказу), в цьому випадку тривалість проживання в Польщі не має значення.  

Щеплення є безкоштовними

Важливо також зазначити, що іноземці, які перебувають у Польщі понад 3 місяці, можуть бути звільнені від обов'язкових щеплень, якщо вони отримали їх за кордоном в обсязі, визначеному Розпорядженням Міністра охорони здоров'я від 18 серпня 2011 року про обов'язкові захисні щеплення, мають про це документальне підтвердження і якщо з моменту проведення цих щеплень минуло не більше періоду імунітету. Звільнення також поширюється на осіб, які мають медичні протипоказання до вакцинації.

Фото: Shutterstock

Не маєте картки щеплень? Ось що робити

Ті, хто не має записів про щеплення, вважаються невакцинованими, а усна інформація від батьків або опікунів не є обов'язковою для лікаря у випадку дитини. 

Українські діти, які не мають при собі карти щеплень, не відмовляються від вакцинації в Польщі з цієї причини. Лікар розглядає таких дітей як нещеплених і скеровує їх на вакцинацію згідно з Індивідуальним календарем щеплень (IKSz). Введення додаткових доз планових вакцин не пов'язане з додатковими ризиками для дитини.

Д-р Зих-Крекора: Якщо дитина з України вже розпочала цикл щеплень у своїй країні, вона може продовжити його в Польщі. Рішення про продовження чи доповнення щеплень приймає сімейний лікар під час індивідуального візиту, і вони проводяться відповідно до розробленого індивідуального календаря щеплень. Слід також зазначити, що якщо мати принесе з собою карту щеплень, зроблену в Україні, немає необхідності перекладати її присяжним перекладачем.

Лікарка наголошує, що обов'язок вакцинації поширюється на всіх дітей, які проживають у Польщі, а ухилення від нього може призвести до серйозних наслідків, як для здоров'я, так і юридичних. У ситуації, коли батьки не реєструють дитину для вакцинації, поліклініка зобов'язана повідомити про це Санітарну інспекцію, що може призвести до штрафу або судового розгляду ситуації в сім'ї.

У повсякденному житті відсутність щеплень також може стати перешкодою, наприклад, при вступі до дитячого садка, де можуть вимагати довідку про щеплення

Будьте пильними

В останні роки ситуація з вакцинацією в Польщі погіршилася через зростаючий вплив антивакцинаторських рухів. У деяких захворюваннях, таких як кір або кашлюк, ми вже починаємо втрачати популяційний імунітет. Д-р Зих-Крекора: Тому ще більш важливо бути пильними і забезпечувати охоплення щепленнями в контексті вакцинації проти туберкульозу, кору та щеплень, які зазвичай не входять до українського календаря обов'язкових щеплень (проти пневмокока та ротавірусу). Захист громадського здоров'я є спільною відповідальністю, і вакцинація відіграє ключову роль у запобіганні поширенню небезпечних захворювань.

Не вакцинуєтесь? Будьте готові до наслідків

Уникнення або відкладання вакцинації може мати різні причини. Основною з них є мовний бар'єр, який, у свою чергу, сприяє недостатній обізнаності через брак інформації. Є також батьки, які цілком свідомо відмовляються від вакцинації. Однак усім їм доводиться стикатися з наслідками. Якщо батьки не приходять з дитиною на щеплення, поліклініка зобов'язана передати цю інформацію в санітарно-епідеміологічну станцію (повітову санітарно-епідеміологічну станцію). Потім з батьками проводять бесіду, і якщо це не дає бажаного результату, на батьків чекає штраф. У такій ситуації можна також очікувати судового розгляду ситуації в сім'ї. 

Йдеться не лише про захист дітей від хвороби, а й про їхнє соціальне функціонування. Багато дитячих садків вимагають пред'явлення актуальних щеплень, і ненадання такого документа, наприклад, у садочку, може стати причиною відмови у прийомі дитини. Що далі? Перешкоди для інтеграції не тільки дитини, але й батьків, труднощі з поверненням на ринок праці. 

Що потрібно знати?

— Щеплення є обов'язковими і безкоштовними

— Дитина може продовжувати цикл вакцинації, отримання додаткових доз не має жодних наслідків для здоров'я

— Інформацію українською мовою можна знайти тут

20
хв

Не знаєте, як зробити щеплення дитині в Польщі? Прочитайте цей текст

Анна Й. Дудек

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Втома, безсилля й осіння хандра: 5 способів полегшити цей стан

Ексклюзив
20
хв

Страхування життя і здоров'я для українців у Польщі 

Ексклюзив
20
хв

Борючись з раком у чужій країні, Світлана знайшла чоловікові нову дружину, дітям — мачуху, а собі — любов

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress