Безкоштовна програма профілактики в Польщі діє для жінок віком від 45 до 74 років, якщо вони мають обов'язкове страхування ZUS. Українки підходять під цей критерій, якщо знаходяться під тимчасовим захистом і мають активний статус UKR. Звертатися за допомогою можна без попереднього скерування, якщо:
• ви не користувалися безкоштовною мамографічною програмою в Польщі протягом останніх 2 років. Обстеження пройти варто навіть якщо вас нічого не турбує, але випадки раку молочної залози мали близькі члени сім'ї (матері, сестри, доньки). У вас є мутація гена BRCA1 або BRCA2.
• минуло 5 років з моменту хірургічного лікування раку молочної залози і ви зараз проходите гормональну терапію. У цьому випадку не потрібно чекати 2 роки, можна обстежуватись безкоштовно кожні 12 місяців.
• ви перебуваєте у 5-річній ремісії після лікування РМЗ та не приймаєте терапію. Тоді проходити обстеження можна кожні 12 місяців.
Пройти мамографічне обстеження можна у стаціонарних клініках або на мамографічному автобусі, який їздить у найвіддаленіші куточки Польщі. Його можна зустріти на парковках великих ТЦ, центральних вулицях міста, у парках.
Дізнатися, коли мамобус буде у вашій місцевості, можна за посиланням. Діє жива черга, без запису.
А ось список клінік, які проводять обстеження у межах профілактичних програм NFZ (тут також можна записатися на прийом).
При зверненні до клініки або мамобуса при собі потрібно мати паспорт, pesel, результати попередніх обстежень. Зазвичай результати обстеження стають відомими протягом 15 робочих днів: пацієнт отримує два знімки та повний опис. Якщо профілактичне обстеження не виявить проблем, ви можете взяти участь у програмі через 2 роки. А якщо буде виявлено проблему, лікар направить вас на подальшу діагностику або лікування до спеціалізованих клінік NFZ. Як правило, у цьому випадку все проходить набагато швидше, ніж при самостійному звернені з готовими обстеженнями інших клінік.
Де можна пройти безкоштовне обстеження жінкам віком до 45 років?
Спеціальних державних профілактичних програм виявлення РМЗ для молодих жінок у Польщі немає.Тому якщо у вас є підозри на захворювання, новоутворення в молочній залозі, рекомендуємо звернутися до клініки NFZ за місцем проживання й отримати скерування до мамолога.
Також допомогу хворим надають фундації ALIVIA та Rak'n'Roll.
У фундаціях можна отримати консультацію, допомогу у соборі коштів на лікування, актуальні новини щодо діючих програм обстеження та лікування, а також знижки на таксі для хворих. У фонді також надають підтримку родичам. Періодично тут публікують інформацію про безкоштовні УЗД та МРТ у клініках Польщі. Послуги фонду безкоштовні.
Обстеження та лікування з підозрами на онкологію, зокрема на рак молочної залози, українки також можуть пройти у таких державних лікарнях:
1. Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
Адреса: ul. Roentgena 5, Warszawa, тел.: 22 546 20 00.
У лікарні 28 відділень та майже 700 ліжок. Кожне відділення спеціалізується на діагностиці та лікуванні онкології певної локалізації. Є денний стаціонар та паліативне відділення. Приймають фізіотерапевт, психолог і соцпрацівник.
Філія інституту також є в Глівіце (Wybrzeże Armii Krajowej 15, тел. 32 278 86 66) та Кракові (ul. Garncarska 11, тел.+48 12 306 70 71)
2. Radomskie Centrum Onkologii im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 76
Адреса: ul. Uniwersytecka 6a, тел. +48 790 302 587
Цей онкоцентр має відділення онкологічної хірургії, променевої терапії, денної хіміотерапії, інтенсивної терапії та анестезіології, а також клінічне онкологічне відділення. Тут проводять діагностику та клінічні дослідження з лікування онкозахворювань. Завдяки цьому пацієнти мають безкоштовний доступ до сучасних препаратів та нових методик.
3. Zachodniopomorskie Centrum Onkologii
Адреса: ul. Strzałowska 22, тел. 91 425 14 10.
Центр проводить лабораторну, гістопатологічну, ендоскопічну діагностику, рентгенодіагностику, радіотерапевтичні, хіміотерапевтичні та хірургічні процедури. Тут можна пройти реабілітацію в післяопераційному періоді, а також отримати допомогу та знеболювання у термінальних стадіях.
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!