Палац Мошна
У Німеччині є замок Нойшванштайн — прототип будівлі, відомої з титрів діснеївських фільмів, у Польщі є палац Мошна — найказковіша і найчарівніша будівля в країні, відома насамперед своїми 99 вежами і баштами.
Історія цієї пам'ятки довга і заплутана. Вона сягає середини 17 століття, коли верховний маршал двору Фрідріха Великого Георг Вільгельм фон Райзевіц звів палац у стилі бароко — центральну частину сьогоднішньої будівлі.
Замок Ксьонж у Валбжиху
Початок будівництва цього третього за величиною замку в Польщі сягає кінця 13 століття, коли князь Болько I Суворий звів фортецю Фюрстенштайн ("Княжа гора"). Після вимирання роду П’ястів, Ксьонж перейшов до чеської династії, а потім до угорських королів. Найдовше, з початку 16 століття до 1941 року, замком володів сілезький рід фон Гохбергів. За ці роки споруда зазнала послідовних метаморфоз, поперемінно руйнуючись і перебудовуючись. Найвидатнішою мешканкою в Ксьонжі, безсумнівно, була англійська невістка ерцгерцога Генріха XI — принцеса Дейзі.
Читайте також: Історія королівського замку у Варшаві
Замок Пескова Скала
Мальовничий ренесансний замок, місце дії багатьох польських фільмів. Його оббігав Яношик, рятуючи Марину з рук графа в фільмі „Яношик”, через нього прокрадався Ганс Клосс під час знімання фільму "Дубовий листок".
Розташований в долині Пруднік, в межах Ойцівського національного парку, замок вперше згадується в документах від 1315 року. У середині 14 століття Казимир Великий звів на цьому місці новий замок — частину оборонного ланцюга "Орлині гнізда". Реконструкцію замку ініціював Ієронім Шафранець, зять короля Сигізмунда Старого.
Замок Огродзенець
Неподалік Закерзоння, у невеличкому селі Підзамче, знаходиться об'єкт, обов'язковий для відвідування на маршруті "Орлині гнізда". Розташований на Замковій горі — найвищій точці Краківсько-Ченстоховської юрської височини, він охоплює найбільші, площею понад три гектари, і найкраще збережені замкові руїни в Польщі. Ці стіни та руїни ілюстрували у вигляді кіновставок музику хеві-метал гурту Iron Maiden і стали декораціями для фільму "Помста" режисера Анджея Вайди.
Замок у Ланьцуті
Замок Любомирських і Потоцьких, безсумнівно, є однією з найкрасивіших магнатських резиденцій в країні. Щасливо врятований від руйнування та пограбування, він є наочним доказом пишноти колишніх польських родин, їхньої уяви, підприємливості та любові до мистецтва. Тут завжди лунала музика та було багато гостей. Сьогодні залишилися дивовижні карети, а музика продовжує лунати завдяки музичному фестивалю "Ланьцут".
Інтер'єри замку наповнені творами мистецтва, а видатні митці не лише відвідували, але й творили в Ланьцуті.
Замок Чоха
Замок розташований у невеликому містечку на південно-західній околиці Нижньосілезького воєводства. Ті, хто більше піддається навіюванню, можуть почути там плач жінок, кинутих у колодязі за невірність, і стукіт шифрувальних машин Абверу.
Замок був збудований у 13 столітті як твердиня на сілезько-лужицькому кордоні за наказом короля Чехії Вацлава. Протягом століть, часто за неспокійних обставин, він переходив з рук в руки між чеськими та німецькими лицарями. Його власники нападали на своїх сусідів або самі ставали жертвами вторгнень, наприклад, гуситів. Він пережив періоди процвітання і занепаду, перш, ніж потрапив до рук дрезденського тютюнового директора Ернста Гютшова на початку 20-го століття.
Замок у Мальборку
Найбільша цегляна фортеця Європи — свідчення майстерності середньовічних будівничих. Вона вражає розмахом своїх стін, викликає жах строгістю форм. Холодний, таємничий і привабливий водночас.
Готичний замок будувався в кілька етапів з 1280 року до середини 15 століття Тевтонським орденом.
У 14 столітті він був резиденцією Великих магістрів Тевтонського ордену та органів влади Тевтонської Пруссії. У той час тут відбувалися численні ігри, бенкети та турніри, на які з'їжджалися лицарі з багатьох європейських країн. Пізніше він став резиденцією польських королів і місцем перебування королівської прусської влади.
Палац у Вілянові
Цей монументальний зразок барокової архітектури спокушає пишністю оздоблених інтер'єрів і ароматом тисяч квітів у палацових садах. Замок разом з прилеглим Марисином оголошено)пам'яткою історії.
Читайте також: Куди поїхати у Польщі в лютому: 5 ідей
Зведений наприкінці 17 століття королем Яном ІІІ Собеським, він мав велику удачу, що зберігся в архітектурно незмінному вигляді до наших днів. Наступні власники, серед яких родини Любомирських, Потоцьких і Браницьких, розширили його і збагатили колекцію творів мистецтва. Вже на початку 18 століття з ініціативи Олександри та Станіслава Костки Потоцьких тут було створено один з перших публічних музеїв у Польщі.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!