Голубці, котлети, відбивні, борщ, бутерброди на домашньому хлібі зі смальцем і солоним огірком та класичний сирник. Ці польські страви не викличуть особливого здивування, адже вони знайомі кожному українцеві. Однак не поспішайте втрачати цікавість до польської кухні, адже вона має чим вас здивувати та вразити.
Розповідаємо, які страви варто спробувати у Польщі.
Журек
Журек — одна з найпопулярніших страв польської кухні. Кислий суп, який раніше традиційно з'являвся на святковому столі у Великдень, зараз — бажана страва протягом усього року. Суп став справжньою візитівкою польської кухні та найбільш популярною стравою у ресторанах Польщі. Найчастіше журек подають з білою ковбасою та вареним яйцем, поширений також варіант з ковбасою та сиром або ж зі смаженим беконом.
Бігос
Страва походить з XV століття, коли її створила ощадлива господиня, яка хотіла використати залишки продуктів, що залишилися після різдвяного столу. Тоді ж з'явилася традиція приготування різноманітних солінь, у тому числі й з капусти. Ці страви виявилися ідеальним доповненням до невикористаного м'яса. Так зʼявився бігос — тушкована капуста з різними видами мʼяса та ковбас. Ідеальний бігос повинен бути трохи гострий, мати кисло-солодкий смак та пахнути копченим м’ясом.
Фляки
Фляки - один із найбільш суперечливих польських супів. Поляки поділилися на два табори: ті, хто цю страву обожнює, і ті, хто її терпіти не може. Поживний та калорійний суп готують на курячому бульйоні та додають туди овочі, рубці та субпродукти. Інгредієнти відварюють до стану повної мʼякості. Для досконалості смаку, їх приправляють майораном, імбиром, запашним перцем і мускатним горіхом. Ця страва також любить щедру кількість перцю.
Читайте також: У Польщі щосекунди марнується 150 кг продуктів. Як цьому запобігти
Книдлі
Книдлями у Польщі називають варені пиріжки, до складу яких додають картоплю. Щоб їх приготувати — спочатку натирають картоплю та перемішують
її наполовину з борошном. З такого тіста формують так звані вареники і кидають в окріп. Подають книдлі з маслом або в олії під смаженою цибулею. Подавати книдлі без начинки можна також з грибною підливою. Всередину можна покласти й начинку: сир, сир з яйцем, сливи або
інші ягоди чи фрукти.
Черніна
Черніна, чернина, чарнина, чарна польовка, чарна заливайка, мала чарна — ще один цікавий польський суп, відомий під різними назвами. Страву готують з крові з додаванням мʼяса або пташиних потрухів (серця, шлунків, печінки), сухофруктів, овочів, солі, оцту і цукру. Зустрічаються також гриби. Особливо важливим є додавання оцту, оскільки без нього — кров під час приготування страви згорнеться.
Макарони з полуницею
Макарони з полуницею. Таке поєднання шокує багатьох українців, але у Польщі макарони або локшина з пом'ятою полуницею чи джемом — є улюбленою стравою багатьох як дітей, так і дорослих. Іноді до макаронів додають молоко, цукор чи інші ягоди, і таким чином страва перетворюється на солодкий суп. Цікаво, що поляки не вважають цю страву десертом: її подають, як головну. В меню ресторанів вона зазвичай зʼявляється влітку.
Грусконка
Поєднанням солодкого з солоним або гострим — зараз не здивує нікого. Ще однією незвичайною польською стравою є грусконка—традиційний суп з Лодзинського регіону, який поєднує в собі груші зі шкварками. Суп на грушевій основі, присмачений борошном і вершками, який подається з картоплею — підсмачують шкварками. Страва має густу консистенцію та оксамитовий смак. Її часто можна зустріти у пропозиції ресторанів пізньою осінню та зимою.
Читайте також: Правила та принципи сортування сміття у Польщі
Підляська буза
Ця традиційна підляська страва, а швидше — ферментований напій на основі пшона. Її готують з каші: проціджують рідину через сито і дають цьому відвару відстоятись близько 24 годин, щоб він встиг закиснути. Кислуватий напій з пшоняної крупи традиційно подають зі шматочком халви, щоб доповнити солодку кислинку бузи. Буза частково нагадує смак українського квасу.
Швіндель
Швіндель — це молочний суп по-поморськи, який особливо популярний в польській Сілезії та Померанії. Швіндель має багатий смак, який добре відомий по всій Польщі. Його готують з додаванням лаврового листя, петрушки та запашного перцю. Швіндель зазвичай їли ранньою весною, коли комори були вже порожні. З часом страву почали збагачувати додаванням риби, що зробило її набагато смачнішою та поживнішою.
Каплун
Каплун — це не що інше, як кастрований молодий півник. Його добре відгодовували, щоб зробити його м'ясо надзвичайно ніжним та жирним. Зазвичай каплуна подають смаженим, з начинкою з боровиками й кашею. Сьогодні каплуна їдять не лише так, як курку. З нього також роблять й ковбаси — з додаванням лимонів, цукру, кишмишу та насичених спецій, таких як кориця та імбир.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!