Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Українці, які виїхали за кордон до початку повномасштабної війни в Україні, — це здебільшого молодь та люди у віці активної працездатності. Рішення про зміну країни вони ухвалювали переважно через економічні причини. Але не завжди фінансові мотиви домінують. Часто еміграція — це втеча від різноманітних труднощів і спроба почати життя заново.
Ті, хто покинув Україну з початком повномасштабного вторгнення, рятувалися від загроз війни. Наприклад, від окупації росіянами українських територій, а також руйнування житла. Переважна більшість біженців — це жінки, діти, підлітки та особи похилого віку.
На жаль, іноді виходить так, що коли зникають одні проблеми, несподівано з'являються нові. І те, що турбує багатьох українців, які живуть в різних країнах світу, це проблема самотності. Самотність турбує усі групи мігрантів, як тих, що виїхали за власним бажанням, так і тих, що були вимушені покинути батьківщину.
Зазвичай, зміна оточення і необхідність знайти себе в новій реальності мобілізують і дозволяють на деякий час забути про небезпеку. Однак через деякий час виявляється, що замість вирішити труднощі переїзд може провокувати нові та посилювати існуючі проблеми.
Початок життя в чужій країні завжди пов'язаний з великими душевними та фізичними зусиллями. Адаптуватися до нового середовища означає щодня приймати безліч викликів. І якщо людина погано справлялася зі стресом до від'їзду, то за кордоном їй може бути ще складніше.
Читайте також: Самотність. Смертельно небезпечна
Що таке самотність?
Самотність — це коли ми маємо потребу поділитися чимось важливим для нас з іншими, але з різних причин це неможливо. Самотність може бути хронічною або виникати тимчасово, коли емоційний зв'язок розривається — наприклад, коли близька людина помирає або йде з нашого життя. Люди іноді переживають короткочасні стани самотності, навіть маючи хороші стосунки з іншими. Умови, які сприяють штучності та поверховості взаємостосунків, часто сприяють посиленню самотності.
Самотність виникає не тільки тоді, коли навколо нікого немає. Її часто відчувають всупереч тому, що навколо чимало людей. Самотність з'являється, коли ми не відчуваємо, що важливі для когось і що можемо довіряти іншим настільки, щоб ділитися з ними нашими особистими переживаннями. Така ситуація трапляється скрізь, але в еміграції вона відчувається по-особливому.
Самотність — це та висока ціна, яку доводиться платити за життя в еміграції. Перші місяці та роки, безумовно, найважчі. Особливо, якщо людина емігрує без близьких та друзів.
Чимало українців були змушені покинути Україну на самоті, несучи відповідальність за дітей та домашніх тварин. Звичайно, легше впоратися з самотністю, коли виїжджаєш з найближчими людьми, але навіть тоді більшість твоїх знайомих та приятелів залишаються за кордоном. Крім того, більшу частину часу на чужині вас оточують люди, які виросли в іншій культурі, розмовляють іншою мовою і мають інші звички. Тому коли перше захоплення новою країною минає і виникають перші реальні проблеми, самотність починає відчуватися особливо гостро.
У рідній країні зі своїми труднощами можна звернутися до близьких чи психолога. Тут же буває так, що нема нікого, з ким можна було б відверто, щиро та без мовних бар'єрів поговорити про важливі справи.
Як українцям впоратися з самотністю за кордоном
Існує багато способів підтримувати зв'язок з близькими, перебуваючи за кордоном. Інтернет та дешеві телефонні дзвінки, безумовно, полегшують підтримку стосунків з Україною. Вони дають можливість не втратити відчуття близькості та дозволяють нам пережити важкі часи у контактах з друзями. Хоча, звичайно, вони ніколи не зможуть повністю замінити особисту зустріч.
Для тих українців, які працюють або знайшли прихисток на території Польщі та інших країн недалеко від України, є спосіб частіше подорожувати та відвідувати рідних і друзів в Україні. За порадами психологів, найкраще це робити у період свят чи сімейних урочистостей.
Однак, може виявитися, що наше поточне життя за кордоном і проблеми наших близьких і рідних, які залишилися в Україні, з часом будуть відрізнятися. Варто приготуватися до того, що їм може бути важко повністю зрозуміти нас зараз. А ми не будемо в стані зрозуміти їх.
Читайте також: Самотність на свята? Впораємось!
Як зарадити самотності за кордоном
Виявляється, є багато способів побороти відчуття самотності в чужій країні. Ось кілька найважливіших з них.
Почніть з себе. Безумовно, буде набагато легше впоратися з тугою за своєю країною та близькими, якщо ви налагодите контакт з іншими людьми. Тож візьміть все у свої руки та не чекайте, що хтось зробить щось для вас. Пам'ятайте, що дружбу, як і всі важливі речі, потрібно плекати. Дружбу, з іншого боку, потрібно плекати в особливий спосіб — особливо, коли ви далеко.
Не ізолюйте себе! Будьте обережні, щоб не "відрізати себе" від свого оточення, відчуваючи, що "люди мене не розуміють" і "ніхто не може мені допомогти". Час від часу зустрічайтеся з друзями або новими знайомими, пропонуйте їм поїздку за місто або запросіть в парк, до себе в гості. Ваша ініціатива неодмінно окупиться в майбутньому, і є велика ймовірність, що незабаром вони зроблять те саме.
Підтримуйте зв'язок з рідними та друзями! Дзвінки по скайпу до близьких в Україні допомагають пережити важкі моменти. Тому не чекайте, поки хтось подзвонить вам першим, і не ображайтеся, якщо ви давно не чули нічого від хороших друзів. Можливо, вони були дуже зайняті. Варто згадати одне про одного і пробачити мовчання.
Познайомтеся з іншими українцями, які живуть у вашому місті. Якщо ви сумуєте за українською культурою і традиціями за кордоном, ми можемо знайти українські організації, центри або магазини з українськими продуктами, сходити на вечерю в український ресторан або відвідати виставки чи події, які проводяться українцями. Це допоможе нам відчути себе більш "вдома" і менш самотніми.
Розмовляйте! Коли нам важко, сумно або ми з чимось не справляємося — давайте просто поговоримо з кимось про це. Не ізолюймо себе і не вдаваймо, що все гаразд. Зізнатися у своїх слабкостях, швидше за все, вимагає багато внутрішньої сили й мужності, але це допоможе. Іноді просто поговорити про свої труднощі зі співчутливою людиною приносить велике полегшення і дозволяє легше впоратися з ситуацією в емоційному плані.
Познайомтеся з іноземною культурою. Ефективний спосіб подолати самотність в чужій країні — познайомитися з іноземною культурою і зробити її більш знайомою і близькою для себе. Тому замість того, щоб боятися всього невідомого, спробуймо пробудити в собі цікавість. Адже все нове може бути дуже цікавим. Люди, які мають таку відкритість до пізнання іншої культури, швидше адаптуються до нового оточення і легше інтегруються в суспільство за кордоном.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!