Ексклюзив
20
хв

Як платити менше за електроенергію в Польщі? 

Навіть якщо ви не є власником квартири, ви можете переписати на себе лічильник, контролювати рахунки й вибирати вигідний для себе тариф на електроенергію. Розповідаємо, як зекономити та отримувати менші рахунки за електроенергію в Польщі

Юлія Ладнова

Як заощадити на електроенергії? Фото: Shutterstock

No items found.

Які є способи платити за електроенергію менше?

1. Змінити тариф можна раз на 12 місяців 

Щоб рахунки за світло зменшилися на 25%, достатньо змінити тариф. Це особливо вигідно тим, хто часто користується кондиціонерами, системами клімат-контролю або опалює приміщення за допомогою теплових насосів, а також тим, хто споживає електроенергію переважно у проміжках 22:00 — 6:00, 13:00 — 15:00 та у вихідні дні. Таким споживачам вигідніше користуватися нічним тарифом. 

G12, або як його ще називають «нічний тариф» — це коли споживання розділене на дві часові зони: денну (дорожчу) та нічну (дешевшу). Цей тариф — одна з найпоширеніших альтернатив тарифу G11. Якщо ви контролюєте використання електроенергії вдома і більшість вашого споживання припадає на нічний час, то тариф G12 буде гарною можливістю заощадити.

Змінити тариф на електроенергію можна безкоштовно, але лише раз на 12 місяців. Для цього потрібно написати заяву до поточного постачальника електроенергії та встановити двотарифний лічильник. Його заміна також відбувається безкоштовно, а весь процес займає до місяця.

2. Отримати енергетичний бон (bon energetyczny)

З липня 2024 року встановлено максимальну ціну за одну мегават-годину для домашніх господарств — 500 злотих (до цього вона була 412 злотих). 

У зв'язку зі зростанням цін на електроенергію влада Польщі пропонує малозабезпеченим сім'ям отримати одноразовий грошовий ваучер (енергетичний бон). Розмір виплати залежить від складу родини та доходу, і становить від 300 до 1200 злотих. Діє пропозиція з липня до грудня 2024 року. 

А ось подати заявку на отримання бону можна з 1 серпня до 30 вересня 2024 року. Термін її розгляду — 60 днів. Заявку на енергетичний бон можуть подати люди: 

• з максимальним доходом до 2500 злотих — на домогосподарство, що складається з однієї особи;
• з максимальним доходом до 1700 злотих на людину, якщо домогосподарство складається з кількох осіб.

У випадку, якщо дохід перевищує максимально допустимий, все одно можна подавати заявку, але суму бону буде зменшено на суму, що перевищує ліміт доходу.

На розмір енергетичного бона також впливає кількість людей у ​​домогосподарстві, дохід та тип обігріву:

• одноосібне домогосподарство може отримати максимум 300 або 600 злотих (якщо опалюють будинок електроенергією);
• дво- та триособове — 400 або 800 злотих;
• чотири- та п'ятиособове — 500 або 1000 злотих;
• шестиособове та більше – 600 або 1200 злотих.

Як змінити постачальника та тариф в орендованій квартирі?

Можна попросити про це орендодавців, але якщо ви хочете повністю контролювати всі платежі, змінювати тариф і бути впевненими, що оплачуєте всі рахунки правильно, то за згодою орендодавців можна переписати лічильник на нового власника. Для цього з актом приймання-передачі лічильника, договором оренди, паспортом слід звернутися до поточного постачальника електроенергії та написати заяву. Ви можете пройти процедуру в офісі компанії-постачальника або онлайн.

Сама процедура не складна. Якщо йдеться про найбільших операторів, таких як Enea, PGNiG, innogy (раніше RWE) або PGE.  Для цього власнику потрібно зайдіть на сайт постачальника, завантажити акт прийому-передачі та заповнити його даними орендаря та показаннями лічильників. Також необхідно буде підписати цей документ та отримати підпис орендаря. Після цього потрібно відповіти відсканований протокол постачальнику, який пересилає договір енергопостачання вже орендарю квартири на його електронну адресу. І наступні рахунки вже одержує та оплачує орендар квартири.

Передача лічильників орендареві і має безліч переваг для господаря квартири, але має один серйозний ризик: якщо орендар довго не оплачує рахунки за електроенергію або газ, постачальник може демонтувати лічильник і його нова установка вже буде платною для господаря квартири.

Але в такому випадку передбачена застава або розписка про те, що всі витрати у такому разі орендар бере на себе. 

Коли ви станете власником лічильника, то можете укласти нову, вигіднішу угоду з іншим постачальником електроенергії або змінити тариф.

3. Зміна постачальника електроенергії

Можна змінити не лише тариф, а й постачальника електроенергії. У Польщі рахунки за електроенергію виставляють дві компанії: постачальник, який продає електроенергію, та посередник, який відповідає за розподіл її до кінцевого споживача. Розподільника змінити не можна, адже, як правило, це компанія-монополіст, за якою закріплено певну територію.  Але вибрати постачальника електроенергії та заощадити на цим можна самостійно. Існує понад десяток фірм, які пропонують різні тарифи та умови контракту. Але пам'ятайте, що остаточна сума рахунків включатиме як тариф постачальника, так і розподільника (посередника).

Процедура зміни постачальника не складна, але слід уважно читати умови розірвання договору з попередньою компанією, щоб уникнути штрафу.

• Для пошуку нового постачальника вам знадобляться сайти по порівнянню цін:
https://www.rachuneo.pl
https://optimalenergy.pl
https://enerad.pl

• Для розірвання контакту з поточним постачальником електроенергії має бути подано письмову заяву. Відповідний бланк зазвичай можна знайти на сайті постачальника послуг.

• Укласти договір з новим постачальником потрібно пізніше дати закінчення терміну дії попереднього договору, щоб зберегти безперервність постачання електроенергії.

• Укладання нового договору з розподільником (посредником): його не потрібно змінювати при зміні постачальника. Але потрібно повідомити поточному розподільника про зміну постачальника на сайті або особисто в офісі. Цей обов'язок доручити і новому постачальнику.

No items found.

Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
розпродажі знижки в Польщі

Коли можна купити речі за знижкою?

1. Зимові розпродажі 

Місцями починаються у грудні, охоплюючи період Нового року та Різдва. Період після свят і аж до кінця лютого — це сезон найвищих знижок та найвигідніших покупок. Тиждень після Різдва (з 27 грудня) традиційно є гарячим у магазинах.

Знижки діють насамперед на більшість товарів з колекції осінь-зима і досягають 50%-70% у магазинах Decathlon, Lacoste, Reebok, New Balance, Top Secret, Stradivarius, Wittchen, W.KRUK, Wojas. Щотижня після Різдва знижки будуть збільшуватись, а також додаватимуться нові товари. 

2. Літні розпродажі 

Починаються третього тижня червня або на другого тижня липня, коли магазини продають одяг, косметику та аксесуари весняно-літнього сезону і плавно перетікають в осінній міжсезонний розпродаж до початку жовтня. Це ідеальний час для покупки літніх речей, яскравих валіз для подорожей та парфумів. 

На початку розпродажів знижки невеликі — 20-30%, але нормальний асортимент. В кінці сезону річ можна купити за смішну ціну, але обирати доведеться з того, що лишилось. Найкращий вибір зазвичай у четвер.

Зимові та літні розпродажі вважаються найвигіднішими. Так у масмаркеті на кшталт H&M, Zara, Mohito, Sinsay, Mango, House, Cropp, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear та Oysho можуть доходити до реальних 70%. 

Іноді онлайн розпродажі починаються раніше, ніж у магазинах. 

Мінус такого шопінгу — речі переважно зі старих колекцій, а щоб знайти потрібний розмір, доведеться попотіти. 

3. Міжсезонні розпродажі

Зазвичай стартують у середині березня і досягають апогею в травні. Найбільших знижок на весняні колекції варто очікувати ближче до Великодня. Осінні розпродажі — це листопад.

4. Дні шопінгового божевілля: Black Friday та Cyber ​​Monday

Крім класичних сезонних та міжсезонних розпродажів, гарно зекономити можна в окремі дні великих знижок — Чорну п'ятницю та Кіберпонеділок.

Black Friday у 2024 році буде 29 листопада

Спочатку це було типове американське свято шопінгу. Однак останнім часом завдяки інтернет-магазинам воно стало подією міжнародного масштабу. Зазвичай Чорна п'ятниця вважається початком сезону святкових покупок. Часто Чорна п'ятниця плавно перетікає в Чорні вихідні або навіть у Чорний тиждень — кожен магазин тут вирішує сам.

Cyber Monday  у 2024 році — 2 грудня 

Кіберпонеділок теж починався як американське свято, яке відзначається першого понеділка після Thanksgiving day. Це час онлайн-розпродажів та грандіозних знижок, і він є одним із найжвавіших днів торгівлі для інтернет-магазинів.

Вважається, що цей день було вигадано спеціально для офісних працівників. А причиною такого рішення стали маркетингові дослідження кількох років, які показали сплеск інтернет-продажів першого понеділка після Thanksgiving Day. Цього дня американці поверталися на роботу після тривалого відпочинку і могли за допомогою інтернету здійснити необхідні покупки з великими знижками напередодні наступних різдвяних та новорічних свят. Незабаром власники магазинів стали заманювати клієнтів по понеділках на початку грудня своїми вигідними пропозиціями.

20
хв

Сезон розпродажів у Польщі: коли діють максимальні знижки? 

Юлія Ладнова
вересові поля Польщі і Варшави

Найкрасивіші вересові поля Польщі:

1. Mostówka: 400 гектарів вересу

Найбільше та вражаюче поле вересу в Польщі (майже 400 гектарів) знаходиться за 50 км від Варшави у селі Мостувка. Нескінченні чагарники рожевих відтінків йдуть за обрій, створюючи вражаючу панораму. А ось історія цього місця сумна, адже поле з'явилося внаслідок пожежі 1993 року. Вогонь тоді знищив більшу частину лісів, на місці якого через кілька років з'явився верес. 

Дістатися сюди нескладно: якщо їхати автівкою з Варшави трасою S8 у напрямку Білостока, то від вузла Мостувка слід рухатися дорогою серед лісу. А якщо їхати електричкою, то вересове поле починається вже за 300 метрів від залізничної станції. 

2. Wrzosowisko Niepust у національному парку

На території Кампіноського національного парку в районі природного заповідника Cyganka знаходиться wrzosowisko Niepust. Пустка пристає до болотистої долини, яка заросла високими травами і рідкісними видами рослин. Поряд з ним знаходяться дюни Boru Niepustowego — одні з найбільших і найкраще збережених внутрішніх дюн в Європі. Серед вересу — піщані галявини, де можна відпочити. Краєвиди зачаровують буянням фарбі ароматів. 

У Кампіноському парку мешкає безліч видів тварин — можна зустріти лося, лисицю чи кабана. Найкраще добиратися сюди від станції метро Młociny, де потрібно сісти на автобус №708 та доїхати до кінцевої Skibińskiego. Звідси і починається один з екскурсійних маршрутів парком.

3. Wrzosowiska Kłomińskie з оглядовою вежею 

Wrzosowiska Kłomińskie розташовані у Західній Померанії, між містами Borne Sulinowo та Kłomino, у заповіднику Diabelskie Pustacie на місці колишнього військового полігону. На території заповідника багато мальовничих стежок для прогулянок. Тут можна піднятися на дерев'яну оглядову вежу, з якої відкривається панорама на барвисту вересову пустку. 

4. Заповідник в Okonku на місці військового полігону 

Заповідник в Okonku Великопольського воєводства займає площу близько 204 гектарів, бо побудований на місці покинутого військового полігону радянських часів. Сьогодні на території, що охороняється, поляки намагаються зберегти комплекс пусток і піщаних лугів. На території заповідника в Оконці прокладено пішохідні стежки, є велосипедні маршрути та оглядовий майданчик. Безпечно гуляти можна тільки спеціально визначеними стежками, щоб не провалитися в болото.

5. Wrzosowisko w Orzechowie: малолюдно й колоритно

До Wrzosowisko в Orzechowie можна дістатися автобусами з Острова Любельського, Любартова, Ленчни. Найближчі залізничні станції — у Любартові та Любліні. Тут не так багатолюдно, як на інших локаціях, але так само красиво. Приємним бонусом буде те, що в околицях можна купити якісну фермерську продукцію власного виробництва. І взагалі цей регіон рекомендований для відвідування тим, хто воліє дізнатися, як живуть у невеликих польских містечках.

20
хв

Найкрасивіші вересові поля Польщі

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Де в громадських місцях Польщі можна вживати алкоголь?

Ексклюзив
20
хв

Не ночуйте на узбіччі в Швейцарії та оплачуйте користування дорогами Чехії заздалегідь. Що треба знати, аби автоподорож Європою вдалася

Ексклюзив
20
хв

Слухаю подкасти та вчу польську

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress