Які є способи платити за електроенергію менше?
1. Змінити тариф можна раз на 12 місяців
Щоб рахунки за світло зменшилися на 25%, достатньо змінити тариф. Це особливо вигідно тим, хто часто користується кондиціонерами, системами клімат-контролю або опалює приміщення за допомогою теплових насосів, а також тим, хто споживає електроенергію переважно у проміжках 22:00 — 6:00, 13:00 — 15:00 та у вихідні дні. Таким споживачам вигідніше користуватися нічним тарифом.
G12, або як його ще називають «нічний тариф» — це коли споживання розділене на дві часові зони: денну (дорожчу) та нічну (дешевшу). Цей тариф — одна з найпоширеніших альтернатив тарифу G11. Якщо ви контролюєте використання електроенергії вдома і більшість вашого споживання припадає на нічний час, то тариф G12 буде гарною можливістю заощадити.
Змінити тариф на електроенергію можна безкоштовно, але лише раз на 12 місяців. Для цього потрібно написати заяву до поточного постачальника електроенергії та встановити двотарифний лічильник. Його заміна також відбувається безкоштовно, а весь процес займає до місяця.
2. Отримати енергетичний бон (bon energetyczny)
З липня 2024 року встановлено максимальну ціну за одну мегават-годину для домашніх господарств — 500 злотих (до цього вона була 412 злотих).
У зв'язку зі зростанням цін на електроенергію влада Польщі пропонує малозабезпеченим сім'ям отримати одноразовий грошовий ваучер (енергетичний бон). Розмір виплати залежить від складу родини та доходу, і становить від 300 до 1200 злотих. Діє пропозиція з липня до грудня 2024 року.
А ось подати заявку на отримання бону можна з 1 серпня до 30 вересня 2024 року. Термін її розгляду — 60 днів. Заявку на енергетичний бон можуть подати люди:
• з максимальним доходом до 2500 злотих — на домогосподарство, що складається з однієї особи;
• з максимальним доходом до 1700 злотих на людину, якщо домогосподарство складається з кількох осіб.
У випадку, якщо дохід перевищує максимально допустимий, все одно можна подавати заявку, але суму бону буде зменшено на суму, що перевищує ліміт доходу.
На розмір енергетичного бона також впливає кількість людей у домогосподарстві, дохід та тип обігріву:
• одноосібне домогосподарство може отримати максимум 300 або 600 злотих (якщо опалюють будинок електроенергією);
• дво- та триособове — 400 або 800 злотих;
• чотири- та п'ятиособове — 500 або 1000 злотих;
• шестиособове та більше – 600 або 1200 злотих.
Як змінити постачальника та тариф в орендованій квартирі?
Можна попросити про це орендодавців, але якщо ви хочете повністю контролювати всі платежі, змінювати тариф і бути впевненими, що оплачуєте всі рахунки правильно, то за згодою орендодавців можна переписати лічильник на нового власника. Для цього з актом приймання-передачі лічильника, договором оренди, паспортом слід звернутися до поточного постачальника електроенергії та написати заяву. Ви можете пройти процедуру в офісі компанії-постачальника або онлайн.
Сама процедура не складна. Якщо йдеться про найбільших операторів, таких як Enea, PGNiG, innogy (раніше RWE) або PGE. Для цього власнику потрібно зайдіть на сайт постачальника, завантажити акт прийому-передачі та заповнити його даними орендаря та показаннями лічильників. Також необхідно буде підписати цей документ та отримати підпис орендаря. Після цього потрібно відповіти відсканований протокол постачальнику, який пересилає договір енергопостачання вже орендарю квартири на його електронну адресу. І наступні рахунки вже одержує та оплачує орендар квартири.
Передача лічильників орендареві і має безліч переваг для господаря квартири, але має один серйозний ризик: якщо орендар довго не оплачує рахунки за електроенергію або газ, постачальник може демонтувати лічильник і його нова установка вже буде платною для господаря квартири.
Але в такому випадку передбачена застава або розписка про те, що всі витрати у такому разі орендар бере на себе.
Коли ви станете власником лічильника, то можете укласти нову, вигіднішу угоду з іншим постачальником електроенергії або змінити тариф.
3. Зміна постачальника електроенергії
Можна змінити не лише тариф, а й постачальника електроенергії. У Польщі рахунки за електроенергію виставляють дві компанії: постачальник, який продає електроенергію, та посередник, який відповідає за розподіл її до кінцевого споживача. Розподільника змінити не можна, адже, як правило, це компанія-монополіст, за якою закріплено певну територію. Але вибрати постачальника електроенергії та заощадити на цим можна самостійно. Існує понад десяток фірм, які пропонують різні тарифи та умови контракту. Але пам'ятайте, що остаточна сума рахунків включатиме як тариф постачальника, так і розподільника (посередника).
Процедура зміни постачальника не складна, але слід уважно читати умови розірвання договору з попередньою компанією, щоб уникнути штрафу.
• Для пошуку нового постачальника вам знадобляться сайти по порівнянню цін:
https://www.rachuneo.pl
https://optimalenergy.pl
https://enerad.pl
• Для розірвання контакту з поточним постачальником електроенергії має бути подано письмову заяву. Відповідний бланк зазвичай можна знайти на сайті постачальника послуг.
• Укласти договір з новим постачальником потрібно пізніше дати закінчення терміну дії попереднього договору, щоб зберегти безперервність постачання електроенергії.
• Укладання нового договору з розподільником (посредником): його не потрібно змінювати при зміні постачальника. Але потрібно повідомити поточному розподільника про зміну постачальника на сайті або особисто в офісі. Цей обов'язок доручити і новому постачальнику.
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!