Ексклюзив
20
хв

Як не погрузнути в боргах

Послідовність у діях, які керуються розумним управлінням фінансами, є ключем до зменшення ризику виникнення боргів та їхньої несплати. У статті ми познайомимо вас з порадами, які допоможуть спланувати свій сімейний бюджет і виробити корисні фінансові звички.

Мар'ян Савчишин

Як не потрапити в кредитну пастку. Фото: Shutterstock

No items found.

Майже кожен може підтвердити, що в його оточенні є хтось, хто постійно в боргах. З іншого боку, майже кожен вкаже на того, хто завжди готовий до непередбачуваних витрат. Як так виходить, що одні люди живуть від зарплати до зарплати, а інші примудряються щось відкладати, хоча їхні доходи співставні?

Виявляється, на наше фінансове становище сильно впливають наші звички. Асоціація польських банків (ZBP) перераховує п'ять найпоширеніших моделей
поведінки, які сприяють виникненню боргів у людей.

Ми постійно витрачаємо всі наші доходи

Жити тут і зараз, безумовно, корисно для нашої душевної рівноваги. Однак це не працює, коли справа стосується фінансів. Не плануючи свої витрати, ми не
маємо ніякої безпеки на випадок надзвичайної ситуації (наприклад, поломки автомобіля або телефона). Плануйте свої витрати на кожен місяць заздалегідь,
враховуючи свята та важливі сімейні події. Відкладайте щонайменше 5 відсотків свого доходу, як тільки отримуєте гроші.

Читайте також: Як навчити дитину поводитися з грошима

Сплачуйте рахунки вчасно

Завжди сплачуйте в першу чергу ті борги, які приносять найбільші відсотки за прострочення платежу. Це допоможе вам уникнути нарахування додаткових, непотрібних платежів. Якщо у вас є кілька зобов'язань, візьміть аркуш паперу, розпишіть їх і визначте порядок, в якому ви будете їх сплачувати.

Покупки під впливом емоцій 

Пам'ятайте, що продавці використовують складні та хитромудрі техніки продажу. Добре подумайте, перш ніж зважитися на покупку, особливо чогось, що значно перевищує ваш бюджет. Зазвичай товари не зникають з полиць магазинів за одну ніч. Пам'ятайте також, що розпродажі та акції не завжди вигідні для вас  порівняйте ціни в різних магазинах.

Надмірне використання кредитних чи дебетових карток

Згідно порад ZBP, краще почекати кілька місяців і заощадити, ніж купувати все в кредит, що призводить до додаткових витрат. Також пам'ятайте, що якщо на вашому рахунку є овердрафт, то це кошти, які доведеться повертати — не ставтеся до них як до власних. Якщо ви використовуєте овердрафт, тому що вам потрібні грошові вливання, не забудьте закрити його, як тільки виплатите, щоб не жити весь час "в борг".

Боргова спіраль — кредит на кредит

Брати нові кредити, щоб погасити старі борги, здається найпростішим рішенням. Однак для нашого гаманця це не дуже хороший крок. Не бійтеся поговорити з банком, в якому у вас є заборгованість. Можливо, вдасться тимчасово призупинити виплату кредиту або розбити її на кілька платежів меншої суми. Пам'ятайте, що банк також хоче, щоб ви повернули гроші, які він вам позичив.

Заплануйте свій сімейний бюджет

Плануйте свої витрати завчасно, детально і зі здоровим глуздом. Більші витрати психологи рекомендують планувати щонайменше за два місяці, а краще за півроку до запланованого терміну. 

Читайте також: Іпотека у Польщі — це реально?

Не переоцінюйте свої можливості 

Беручи кредит, бажано встановити нижчий рівень щомісячних платежів і, можливо, платити довше, ніж ставити під загрозу сімейний бюджет і наражатися на занадто високі платежі, які ви можете не осилити. 

Не розраховуйте на додаткові гроші 

Ніколи не робіть припущення, що у вас з'являться додаткові гроші завдяки, наприклад, отриманню замовлення на раніше незаплановані послуги, понаднормової праці або премій, якщо ви не впевнені, що це станеться. Завжди враховуйте, що така подія буде суттєво відтермінована в часі, на який ви не матимете жодного впливу.

Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

No items found.

Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
розпродажі знижки в Польщі

Коли можна купити речі за знижкою?

1. Зимові розпродажі 

Місцями починаються у грудні, охоплюючи період Нового року та Різдва. Період після свят і аж до кінця лютого — це сезон найвищих знижок та найвигідніших покупок. Тиждень після Різдва (з 27 грудня) традиційно є гарячим у магазинах.

Знижки діють насамперед на більшість товарів з колекції осінь-зима і досягають 50%-70% у магазинах Decathlon, Lacoste, Reebok, New Balance, Top Secret, Stradivarius, Wittchen, W.KRUK, Wojas. Щотижня після Різдва знижки будуть збільшуватись, а також додаватимуться нові товари. 

2. Літні розпродажі 

Починаються третього тижня червня або на другого тижня липня, коли магазини продають одяг, косметику та аксесуари весняно-літнього сезону і плавно перетікають в осінній міжсезонний розпродаж до початку жовтня. Це ідеальний час для покупки літніх речей, яскравих валіз для подорожей та парфумів. 

На початку розпродажів знижки невеликі — 20-30%, але нормальний асортимент. В кінці сезону річ можна купити за смішну ціну, але обирати доведеться з того, що лишилось. Найкращий вибір зазвичай у четвер.

Зимові та літні розпродажі вважаються найвигіднішими. Так у масмаркеті на кшталт H&M, Zara, Mohito, Sinsay, Mango, House, Cropp, Bershka, Stradivarius, Pull&Bear та Oysho можуть доходити до реальних 70%. 

Іноді онлайн розпродажі починаються раніше, ніж у магазинах. 

Мінус такого шопінгу — речі переважно зі старих колекцій, а щоб знайти потрібний розмір, доведеться попотіти. 

3. Міжсезонні розпродажі

Зазвичай стартують у середині березня і досягають апогею в травні. Найбільших знижок на весняні колекції варто очікувати ближче до Великодня. Осінні розпродажі — це листопад.

4. Дні шопінгового божевілля: Black Friday та Cyber ​​Monday

Крім класичних сезонних та міжсезонних розпродажів, гарно зекономити можна в окремі дні великих знижок — Чорну п'ятницю та Кіберпонеділок.

Black Friday у 2024 році буде 29 листопада

Спочатку це було типове американське свято шопінгу. Однак останнім часом завдяки інтернет-магазинам воно стало подією міжнародного масштабу. Зазвичай Чорна п'ятниця вважається початком сезону святкових покупок. Часто Чорна п'ятниця плавно перетікає в Чорні вихідні або навіть у Чорний тиждень — кожен магазин тут вирішує сам.

Cyber Monday  у 2024 році — 2 грудня 

Кіберпонеділок теж починався як американське свято, яке відзначається першого понеділка після Thanksgiving day. Це час онлайн-розпродажів та грандіозних знижок, і він є одним із найжвавіших днів торгівлі для інтернет-магазинів.

Вважається, що цей день було вигадано спеціально для офісних працівників. А причиною такого рішення стали маркетингові дослідження кількох років, які показали сплеск інтернет-продажів першого понеділка після Thanksgiving Day. Цього дня американці поверталися на роботу після тривалого відпочинку і могли за допомогою інтернету здійснити необхідні покупки з великими знижками напередодні наступних різдвяних та новорічних свят. Незабаром власники магазинів стали заманювати клієнтів по понеділках на початку грудня своїми вигідними пропозиціями.

20
хв

Сезон розпродажів у Польщі: коли діють максимальні знижки? 

Юлія Ладнова
вересові поля Польщі і Варшави

Найкрасивіші вересові поля Польщі:

1. Mostówka: 400 гектарів вересу

Найбільше та вражаюче поле вересу в Польщі (майже 400 гектарів) знаходиться за 50 км від Варшави у селі Мостувка. Нескінченні чагарники рожевих відтінків йдуть за обрій, створюючи вражаючу панораму. А ось історія цього місця сумна, адже поле з'явилося внаслідок пожежі 1993 року. Вогонь тоді знищив більшу частину лісів, на місці якого через кілька років з'явився верес. 

Дістатися сюди нескладно: якщо їхати автівкою з Варшави трасою S8 у напрямку Білостока, то від вузла Мостувка слід рухатися дорогою серед лісу. А якщо їхати електричкою, то вересове поле починається вже за 300 метрів від залізничної станції. 

2. Wrzosowisko Niepust у національному парку

На території Кампіноського національного парку в районі природного заповідника Cyganka знаходиться wrzosowisko Niepust. Пустка пристає до болотистої долини, яка заросла високими травами і рідкісними видами рослин. Поряд з ним знаходяться дюни Boru Niepustowego — одні з найбільших і найкраще збережених внутрішніх дюн в Європі. Серед вересу — піщані галявини, де можна відпочити. Краєвиди зачаровують буянням фарбі ароматів. 

У Кампіноському парку мешкає безліч видів тварин — можна зустріти лося, лисицю чи кабана. Найкраще добиратися сюди від станції метро Młociny, де потрібно сісти на автобус №708 та доїхати до кінцевої Skibińskiego. Звідси і починається один з екскурсійних маршрутів парком.

3. Wrzosowiska Kłomińskie з оглядовою вежею 

Wrzosowiska Kłomińskie розташовані у Західній Померанії, між містами Borne Sulinowo та Kłomino, у заповіднику Diabelskie Pustacie на місці колишнього військового полігону. На території заповідника багато мальовничих стежок для прогулянок. Тут можна піднятися на дерев'яну оглядову вежу, з якої відкривається панорама на барвисту вересову пустку. 

4. Заповідник в Okonku на місці військового полігону 

Заповідник в Okonku Великопольського воєводства займає площу близько 204 гектарів, бо побудований на місці покинутого військового полігону радянських часів. Сьогодні на території, що охороняється, поляки намагаються зберегти комплекс пусток і піщаних лугів. На території заповідника в Оконці прокладено пішохідні стежки, є велосипедні маршрути та оглядовий майданчик. Безпечно гуляти можна тільки спеціально визначеними стежками, щоб не провалитися в болото.

5. Wrzosowisko w Orzechowie: малолюдно й колоритно

До Wrzosowisko в Orzechowie можна дістатися автобусами з Острова Любельського, Любартова, Ленчни. Найближчі залізничні станції — у Любартові та Любліні. Тут не так багатолюдно, як на інших локаціях, але так само красиво. Приємним бонусом буде те, що в околицях можна купити якісну фермерську продукцію власного виробництва. І взагалі цей регіон рекомендований для відвідування тим, хто воліє дізнатися, як живуть у невеликих польских містечках.

20
хв

Найкрасивіші вересові поля Польщі

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
Кохання у Тіндері
20
хв

Пригоди українок в Тіндері: Іспанія

Ексклюзив
Кохання у Тіндері
20
хв

Пригоди українок в Тіндері: Швейцарія

Ексклюзив
20
хв

Економіст Павло Шеремета: Перед державою зараз дві основні задачі — перемога і відновлення енергетики

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress