Ексклюзив
20
хв

Як не погрузнути в боргах

Послідовність у діях, які керуються розумним управлінням фінансами, є ключем до зменшення ризику виникнення боргів та їхньої несплати. У статті ми познайомимо вас з порадами, які допоможуть спланувати свій сімейний бюджет і виробити корисні фінансові звички.

Мар'ян Савчишин

Як не потрапити в кредитну пастку. Фото: Shutterstock

No items found.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Майже кожен може підтвердити, що в його оточенні є хтось, хто постійно в боргах. З іншого боку, майже кожен вкаже на того, хто завжди готовий до непередбачуваних витрат. Як так виходить, що одні люди живуть від зарплати до зарплати, а інші примудряються щось відкладати, хоча їхні доходи співставні?

Виявляється, на наше фінансове становище сильно впливають наші звички. Асоціація польських банків (ZBP) перераховує п'ять найпоширеніших моделей
поведінки, які сприяють виникненню боргів у людей.

Ми постійно витрачаємо всі наші доходи

Жити тут і зараз, безумовно, корисно для нашої душевної рівноваги. Однак це не працює, коли справа стосується фінансів. Не плануючи свої витрати, ми не
маємо ніякої безпеки на випадок надзвичайної ситуації (наприклад, поломки автомобіля або телефона). Плануйте свої витрати на кожен місяць заздалегідь,
враховуючи свята та важливі сімейні події. Відкладайте щонайменше 5 відсотків свого доходу, як тільки отримуєте гроші.

Читайте також: Як навчити дитину поводитися з грошима

Сплачуйте рахунки вчасно

Завжди сплачуйте в першу чергу ті борги, які приносять найбільші відсотки за прострочення платежу. Це допоможе вам уникнути нарахування додаткових, непотрібних платежів. Якщо у вас є кілька зобов'язань, візьміть аркуш паперу, розпишіть їх і визначте порядок, в якому ви будете їх сплачувати.

Покупки під впливом емоцій 

Пам'ятайте, що продавці використовують складні та хитромудрі техніки продажу. Добре подумайте, перш ніж зважитися на покупку, особливо чогось, що значно перевищує ваш бюджет. Зазвичай товари не зникають з полиць магазинів за одну ніч. Пам'ятайте також, що розпродажі та акції не завжди вигідні для вас  порівняйте ціни в різних магазинах.

Надмірне використання кредитних чи дебетових карток

Згідно порад ZBP, краще почекати кілька місяців і заощадити, ніж купувати все в кредит, що призводить до додаткових витрат. Також пам'ятайте, що якщо на вашому рахунку є овердрафт, то це кошти, які доведеться повертати — не ставтеся до них як до власних. Якщо ви використовуєте овердрафт, тому що вам потрібні грошові вливання, не забудьте закрити його, як тільки виплатите, щоб не жити весь час "в борг".

Боргова спіраль — кредит на кредит

Брати нові кредити, щоб погасити старі борги, здається найпростішим рішенням. Однак для нашого гаманця це не дуже хороший крок. Не бійтеся поговорити з банком, в якому у вас є заборгованість. Можливо, вдасться тимчасово призупинити виплату кредиту або розбити її на кілька платежів меншої суми. Пам'ятайте, що банк також хоче, щоб ви повернули гроші, які він вам позичив.

Заплануйте свій сімейний бюджет

Плануйте свої витрати завчасно, детально і зі здоровим глуздом. Більші витрати психологи рекомендують планувати щонайменше за два місяці, а краще за півроку до запланованого терміну. 

Читайте також: Іпотека у Польщі — це реально?

Не переоцінюйте свої можливості 

Беручи кредит, бажано встановити нижчий рівень щомісячних платежів і, можливо, платити довше, ніж ставити під загрозу сімейний бюджет і наражатися на занадто високі платежі, які ви можете не осилити. 

Не розраховуйте на додаткові гроші 

Ніколи не робіть припущення, що у вас з'являться додаткові гроші завдяки, наприклад, отриманню замовлення на раніше незаплановані послуги, понаднормової праці або премій, якщо ви не впевнені, що це станеться. Завжди враховуйте, що така подія буде суттєво відтермінована в часі, на який ви не матимете жодного впливу.

Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

No items found.
Р Е К Л А М А
Приєднуйтесь до розсилки
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
warsaw open-air outdoor cinema

‍Відкриті кінотеатри Варшави:

1. Chono Lulu Bistro & Bar: кіно та їжа в затишному ресторані 

Адреса: ресторан знаходиться на території Parku Pięciu Sióstr, район Dworca Zachodniego

Щовівторка з травня по вересень тут можна подивитися хороші фільми під смачні закуски та напої з ресторану. Зручні шезлонги, багато зелені, гарний вибір фільмів та приємна атмосфера. Кінопоказ починається о 21:00, але у разі дощу сеанси скасовують. Зазвичай охочих подивитися фільм на вулиці багато, тож краще бронювати місця заздалегідь. Сам показ безкоштовний, ви сплачуєте лише за те, що замовляєте в ресторані.

2. Кіно по пʼятницям в Пясечно 

Адреса: Skwer Kisiela, Piaseczno.

Кожну пʼятницю в сквері проходять кінопокази від Centrum kultury w Piasecznie. Великий екран, зручні лавки, тиша і свіже повітря. До речі, вже відомі перші фільми сезона 2025: 

• Konklawe 

• Jutro będzie nasze 

• Wszystko wszędzie naraz

• Obsesja

• Anatomia upadku 

• Bękart

• Mój pies Artur

• Perfect Days 

А якщо ви хочете впливати на вибір фільмів, то слідкуйте за сторінкою Центра культури й беріть участь в голосуванні. 

3. Кінопокази по пʼятницям і суботам на Влохах і Охоті 

Це два сусідні райони Варшаві, де можна подивитися фільми в пʼятницю в Ogrody Kosmosu та в суботу в Park im. Marka Kotańskiego. Орієнтовно сеанс стартує в 21:00. В парку Щенсливицький кожну пʼятницю в 21:15 також організовують безкоштовні кінопокази.

4. Документальні та розважальні фільми на пляжі від Dzielnica Wisła

Фільми на пляжі. Тож беріть із собою покривало чи плед, попкорн і улюблений напій та їдьте на Przystań Warszawa. Тут можна зручно розміститися й дивитися водночас на воду й на великій екран. Декілька годин справжнього релаксу забезпечені.

5. Кіно і їжа в тусовочних локаціях Варшави 

Кожне літо раз на тиждень подивитися фільми та смачно поїсти можна в двох найпопулярніших локаціях Варшави: Elektrownia Powiśle та Browary Warszawskie. Тут на фудкортах багатий вибір страв з різних кухонь світу, смачне крафтове пиво та велика молодіжна тусовка. Це історія не про камерність і тишу, але це весело й можна познайомитися з новими людьми. 

6. Сеанси від Kinoteka: класика і найгарячіші премʼєри року 

Адреса: Pl. Defilad, з боку  аl. Jerozolimskich

З 3 червня в центрі Варшави розпочнеться сезон безкоштовних кінопоказів просто неба в межах проєкту «LOT Kino Letnie» від Kinoteka. Організатори обіцяють, що навіть найвибагливіші поціновувачі кінематографу будуть приємно вражені репертуаром. Кінопокази проходитимуть з 1 червня по 7 вересня, кожного вівторка, четверга й суботи після заходу сонця: в 21:30 в червні та липні та о 20:30 в серпні та вересні. Простір відкривається за дві години до показу, тож якщо хочете зайняти місця на шезлонгах, приходьте заздалегідь. Глядачам рекомендують брати із собою теплі пледи. У разі дощу показ переноситься в критий зал Кінотеки.

20
хв

Романтика просто неба: де у Варшаві знайти відкриті кінотеатри

Юлія Ладнова

Що зміниться для студентів-іноземців

Перша вагома зміна стосується мови, а саме рівня її знання. За новими правилами, вже при вступі до польського вишу іноземець повинен буде підтвердити рівень володіння мовою сертифікатом рівня B2 і більше. Це стосується не лише польської, а також англійської мови, якщо іноземець обирає її в якості мови навчання в університеті. Ці поправки спрямовані на те, щоб  іноземці більше не могли використовувати студентські візи для влаштування на роботу або переїзду до інших країн Шенгенської зони. Також студент більше не зможе отримати карту побиту лише за умов навчання в університеті. А якщо він не розпочне навчання, на яке записався, то ректор ВНЗ буде зобов'язаний письмово повідомити про це до консульства, де студенту видали візу. Там можуть анулювати візу, і перебування на території Польщі в такому випадку не буде законним. 

Крім того, суттєво знизиться кількість іноземців в ВНЗ Польщі.Відтепер кількість іноземних студентів не може перевищувати 50% від загальної кількості студентів цього навчального закладу в навчальному році. Приймати нових людей навчальний заклад зможе тільки тоді, коли цей показник знизиться до 50%.  Тож кількість поляків та іноземців має бути рівною. 

Запроваджується єдиний реєстр іноземних студентів та аспірантів, а консули та МЗС набувають більше  повноважень щодо контролю за візами.

Що зміниться для висококваліфікованих спеціалістів

Якщо за новими правилами стати студентом буде складніше, то життя висококваліфікованих спеціалістів-іноземців має стати простішим. Це нововведення стосується отримання Blue Card — дозволу водночас на роботу і на проживання. Цю карту можуть отримати іноземці з вищою освітою або ті, хто має від 3 років досвіду роботи за фахом із затвердженого переліку професій (наприклад, у сфері IT, інженерії та інших затребуваних галузях). Цей документ надає трудові й соціальні права, як у громадян країн ЄС, можливість переїзду та роботи в інших країнах Євросоюзу та стабільний термін проживання в Польщі. 

Отримати його можна буде без тесту ринку праці для працедавців, тоді як дотепер треба було доводити, що на вакансію не вдалось знайти польського кандидата. А ще можна це зробити в електронному форматі. Щоправда, за нелегальне працевлаштування іноземця працедавцю загрожує штраф в 50000 злотих. 

Поліцеальні школи та отримання громадянства й карти резидента 

Дипломи поліцеальної школи більше не будуть підходити для отримання карти резидента або оформлення громадянства. Підтвердити знання мови можливо буде тільки сертифікатом на рівень B1-B2 з держіспиту. І це значно ускладнює шлях, бо іспит проходить лише 4 рази на рік, а кількість місць обмежена. Ті, хто закінчили поліцеальну школу до червня 2025 року, ще мають можливість податися з її сертифікатом на громадянство або карту резидента до червня 2026 року. Решті вже доведеться писати держіспит.

20
хв

Що змінилося в законі про іноземців у Польщі в 2025?

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Що Польща експортує в Україну, а Україна — в Польщу

Ексклюзив
Кохання у Тіндері
20
хв

Пригоди українок в Тіндері: Іспанія

Ексклюзив
Кохання у Тіндері
20
хв

Пригоди українок в Тіндері: Швейцарія

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress