Ексклюзив
20
хв

Як Харків пережив тиждень ракетних ударів. Репортаж

«Дружина працювала на балконі, хвилини за дві до удару я їй зателефонував. Вона зайшла до кімнати, щоб поговорити. Зненацька я почув її крик, що падають стіни, болить голова й тече кров. І все… далі я чув лише стогін»

Олександра Новосел

У цьому дворі в центрі Харкова цілою та непошкодженою залишилась хіба ялинка. Фото авторки

No items found.

На подвір’ї у середмісті Харкова стоїть прикрашена новорічна ялинка. А навколо ялинки — двір і будинки, потрощені уламками російської ракети. Вікна забиті дошками. Людей у квартирах немає. 30 грудня сюди прилетіла одна з російських ракет.

Поряд з пустою п’ятиповерхівкою 84-річний Юрій разом з товаришем розбирають завали поблизу свого гаража. Це, каже, єдина будівля, яка тут вціліла після удару. Чоловік згадує, що того вечора, коли прилетіло, він був не вдома. А коли стався вибух, саме розмовляв телефоном з дружиною:

«Вона працювала на балконі, хвилини за дві до удару я їй зателефонував. Вона зайшла до кімнати, щоб поговорити. Зненацька я почув її крик, вона кричала, що падають стіни, болить голова й тече кров. І все… далі я чув лише стогін».

Пан Юрій показує уламок, який він витягнув зі стінки гаража. Фото авторки

Дружину Юрія забрали до лікарні з травмою голови. Нині вона продовжує лікування, чоловік же взявся облаштовувати побут, бо у квартирі рухнули стіни, винесло вікна та двері: «Я зараз орендував квартиру, нам пропонували гуртожиток, але куди ж після операції дружину в гуртожиток. Зараз вона прийшла до тями, вже розмовляє, ходить, але їй ще мають провести трепанацію черепа»...

Будинок Юрія в ніч ракетного удару. Фото авторки

Пан Юрій щодня приходить до свого гаража, виносить вцілілі речі, які нажив разом з коханою дружиною. Чекає на неї та кляне Путіна: «Хай буде проклятий він і всі його поплічники, які такими варварськими бомбардуваннями знищують моє місто».

Під ракетним ударом житлові квартали Харкова опинилися з 29 грудня. Росіяни били ракетами 30 та 31 грудня, а потім ще й 2 і 6 січня. Житлові будинки, готель, будівлі університетів, лікарня, магазини та кав'ярні — ось неповний перелік інфраструктури, яка постраждала від ударів. Близько сотні людей звернулися до лікарів про допомогу.

Так під час тривог ховаються від ракет українські діти. Фото: Facebook

Це фото харківська волонтерка Наталія Попова опублікувала на своїй сторінці у Facebook 2 січня. На світлині — її син, схований у ванній. Одна з ракет впала у двір біля будинку Наталі. «Я почула звук вибуху, встигла схопити малого й закинути його до ванни. І коли сюди вже друга ракета прилетіла, мені просто пощастило, я залетіла у ванну з ударною хвилею, разом з дверима, а син був закритий простирадлами. І завдяки цьому він, на щастя, фізично не постраждав. Хоча стрес переживає сильний. У мене ж скло позаходило під шкіру, на нозі вже дістали все, що змогли, ходити досить важко, але мені дали багато пігулок від болю, тому зараз добре», — розповідає мені Наталя.

У сусідньому із Наталею будинку 2 січня померла 91-річна жінка, за даними медиків екстреної допомоги, у неї під час вибухів зупинилося серце. А ще, за два дні після одного з прильотів, у лікарні не стало колишньої акторки Харківського драматичного театру Вікторії Тимошенко. Їй було 84 роки. Поранення, завдані російською ракетою, виявилися смертельними.

Акторка Вікторія Тимошенко. Фото: Facebook
Пошкоджений будинок і двір на вулиці Бакуліна в Харкові. Фото авторки

За кілька днів після ракетного удару в цьому дворі не вщухає гул автомобілів: комунальники забивають дошками вікна, змітають сміття та уламки з даху. Подекуди мешканці квартир виносять скло та вивозять вцілілі речі — в одному з будинків тепер жити неможливо, бо вибухом пошкодило електрику, газомережі та систему опалення. Люди їдуть до родичів та друзів. Тим, кому немає куди податися, місто пропонує гуртожитки. На подвір'ї звітують між собою, чи вдалося знайти домашніх улюбленців, адже після вибуху налякані коти та собаки тікали з дому.

Найбільших пошкоджень зазнала будівля колишнього спорткомплексу. До вирви, яку залишила російська ракета, підходить Володимир, чоловік ховає обличчя, бо не може стримати сліз: тут пройшли його студентські роки…

«Навпроти був наш гуртожиток, тут спорткомплекс, житлові будинки, — згадує він. — Навіщо вони стріляють? Тут немає ніяких військових об’єктів. Я тепер не хочу знати росіян. Це мертва нація».

За даними Харківської міської ради, за тиждень обстрілів Харкова росіяни пошкодили понад 130 будинків, один з яких поки не відновлюватимуть, а законсервують.

На сьогодні у медзакладах Харкова лишається 21 людина, поранена внаслідок ракетних ударів. Керівник поліції Харківщини назвав ці обстріли залякуванням мирного населення міста. Якими саме ракетами били 2 січня, експерти ще встановлюють, але це точно не ракети російського виробництва, каже очільник обласної військової адміністрації Олег Синєгубов. І додає: «Готель Харків Палас — це не база наших військових, це не точки, якими ворог послаблює нашу обороноздатність. Це ніщо інше, як черговий терористичний акт».

За даними розвідки, у Харкові та області зберігається загроза нових ударів. Не виключають, що росіяни битимуть по енергетичній та критичній інфраструктурі, адже найближчими днями в регіоні очікують морози.

Волонтерка Наталя Попова вже відвезла свого сина в інше місто. А сама... повернулась до рідного Харкова, щоб допомагати військовим. Каже, що тепер їй доведеться відновлювати житло (речей майже не залишилось) та купувати новий бус. Адже той, яким вона раніше возила допомогу на фронт, знищила ракета. І от нова інформація: минуло всього кілька днів, а українці вже зібрали гроші на новий автобус.

No items found.

Кореспондентка Суспільного мовлення. Від початку повномасштабного вторгнення працює на лінії фронту на Харківщині та Донбасі.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Впродовж останніх днів, завдяки співпраці спецслужб, було успішно знешкоджено групу диверсантів, метою яких було вимагання інформації, індивідуальний та інституційний шантаж і фактична кібервійна. Про це заявив 9 вересня міністр цифровізації Польщі Кшиштоф Гавковський. Він пояснив, що йдеться про компанії, пов'язані зі сферою безпеки:

— Це почалося з «Полади» (польське антидопінгове агентство. — Авт.), яка була частиною ширшої оперативної гри служб, перед якими стояло завдання розробити вектори проникнення в інші польські установи — на рівні місцевого самоврядування та на рівні державних компаній, які пов'язані зі сферою безпеки. Всі ці установи були поінформовані службами. Вони включені в оперативне провадження, але оперативна мета, яку ставили перед собою супротивники, тобто проникнути, вимагати дані, а потім шантажувати — була зупинена.

Гавковський пояснив, що метою атак був намір паралізувати політичну, військову та економічну сфери держави.

Міністр заявив, що лише за перші шість місяців 2024 року було зареєстровано понад 400 тисяч інцидентів, пов'язаних з кібератаками. Спецслужби вжили близько 100 тисяч дій, щоб виявити, хто стояв за цим.

Опрацював Roman Havryshchak

20
хв

Готували кібервійну: у Польщі викрили диверсантів з РФ і Білорусі

Polska Agencja Prasowa

Атака на Львів

Потужної атаки Львів зазнав у ніч проти середи. Ворог атакував ударними дронами та ракетами. За даними ДСНС, загинуло семеро людей, серед них двоє дітей — 7 та 14 років. 64 людини постраждали, з них восьмеро — діти. Їхній стан, за словами медиків, стабільний. Рятувально-пошукові роботи зупинені. Працівники ДСНС врятували 12 людей. До ліквідації наслідків подій залучалося понад 150 рятувальників та 38 одиниць спецтехніки.

Наслідки російської атаки по Львову. Фото: ОПУ

За словами мера Львова Андрія Садового, понад 50 будинків пошкоджено або знищено. Польща готова допомогти у відновленні історичної забудови Львова, заявив прем'єр-міністр Дональд Туск:

— Львів потребує допомоги! Метою атаки росіян був центр міста. Пошкоджено багато історичних будівель. Польща готова допомогти в їх відбудові.

Львів після російської атаки. Фото: ОПУ

— Кожен наш партнер у світі, який допомагає Україні з ППО, є справжнім захисником життя. І кожен, хто переконує партнерів дати Україні більше далекобійності, щоб відповідати на терор справедливо, працює для недопущення саме таких російських терористичних ударів по українських містах. Терор потрібно зупинити, — наголосив Президент Володимир Зеленський, коментуючи чергову атаку РФ.

Усім постраждалим надається психологічна допомога. Фото: ДСНС

— Працюють психологи, розгорнутий оперативний штаб. Поліція приймає заяви від постраждалих мешканців, перевіряє, чи немає потерпілих у сусідніх будинках. У разі необхідності будуть розгорнуті Пункти Незламності, — заявив очільник МВС України Ігор Клименко.

Через атаку на Львів польські військові вранці підняли свої винищувачі біля східного кордону.

— Це ще одна дуже напружена ніч для всієї системи протиповітряної оборони Польщі через спостережувану активність дальньої авіації Російської Федерації, яка завдає ударів по об'єктах, розташованих, зокрема, на західній території України, — повідомили в Оперативному командуванні Збройних сил Польщі (DORSZ).

У власному домі у Львові загинули четверо з цієї родини. Живим залишився лише чоловік, він втратив трьох доньок Ярину, Дарину й Емілію та дружину Євгенію. Фото: Telegram/Андрій Садовий

5 вересня у Львові оголошено Днем жалоби у пам'ять про загиблих внаслідок ракетної атаки.

Атака на Кривий Ріг

Внаслідок російського обстрілу пошкоджено готель, багатоповерхівки, заклади освіти, автомобілі, аптеку, магазини. «Будівля готелю зруйнована з першого по третій поверхи. Терор цивільних не припиняється», — повідомив голова Дніпропетровської ОВА Сергій Лисак.

Наслідки обстрілу Кривого Рогу. Фото: Дніпропетровська облпрокуратура

Загалом постраждали шестеро людей, серед них — 10-річна дівчинка.

У лікарні перебувають троє постраждалих, одна з яких дитина. Вони у стані середньої тяжкості, медики надають їм усю необхідну допомогу, — наголосив голова Ради оборони міста Олександр Вілкул.

Наслідки російської атаки. Фото: ДСНС

За процесуального керівництва Дніпропетровської обласної прокуратури розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом порушення законів та звичаїв війни (ч. 1 ст. 438 КК України).

20
хв

РФ атакувала Україну: у Львові є загиблі, зруйновані десятки будинків

Sestry

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Ганна Яровенко: «Мій дід, який пройшов концтабір, вчив, шо найцінніше у житті — свобода»

Ексклюзив
20
хв

«Хорошие русские мальчики» вторгаються у міжнародний кінопростір. Але українці в Канаді дають відсіч

Ексклюзив
20
хв

Гніздо

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress