Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Коли Вербна неділя-2024: дати в Україні та Польщі
Вербна неділя — остання неділя Великого посту. З неї розпочинається Страсний тиждень з найурочистішими святкуваннями Великого четверга, Великої п'ятниці та Великої суботи. Вербна неділя нагадує про в'їзд Ісуса в Єрусалим. Хоча Христос їхав на віслюку (який символізує служіння і непридатність до війни), його зустрічали як царя.
Згідно з Біблією, люди, які вітали Ісуса, тримали в руках пальмові гілки. Вони кидали їх йому під ноги, вигукуючи: "Осанна" (слово, що висловлює поклоніння, радість і благання про допомогу).
Вербна неділя — це рухоме свято, яке завжди святкується рівно за сім днів до Великодня. Цьогоріч у Польщі його відзначають 24 березня.
В Україні Вербну неділю у 2024 році святкуватимуть 28 квітня.
Вербна неділя: історія та значення свята в Польщі та Україні
Вербна неділя розпочинає найважливіший і найурочистіший період літургійного року в Католицькій Церкві - Страсний тиждень. У Польщі Вербну неділю також називають Пальмовою або Квітною неділею, оскільки вона зазвичай припадає на період, коли розпускаються перші квіти. Вербна неділя — християнське свято на честь тріумфального в'їзду Ісуса та його учнів до Єрусалиму на Пасху. У цей день починається період підсумкової духовної підготовки до Великодня. У костелах Польщі відбуваються богослужіння з освяченням пальм (або верби й гілочок) — символу відродження. А також урочиста процесія довкола храмів, після чого читається євангельська розповідь про Страсті Христові.
Читайте також: Великдень у Польщі: традиції святкування
У Польщі звичай освячення пальм з'явився у середньовіччі, а витоки свята сягають IV століття. Відповідно до волі святого Папи Івана Павла ІІ, з 1986 року у Вербну неділю також відзначається Всесвітній день молоді.
У Польщі Пальмова неділя стала церковним святом з часів середньовіччя. Спочатку його святкували в Єрусалимі, а звідти звичай поширився на християнські європейські країни.
Традиція освячення пальм та верби виникла на місці поганського культу прийдешньої весни. У цей час протягом століть існували практики, пов'язані з поклонінням "жезлу життя" — молодій зеленій гілці, символу відродження природи після зими. Пальма на Вербну неділю символізує страждання і воскресіння Христа та безсмертя душі.
Вербна неділя — це час, коли до воскресіння Ісуса залишилося сім днів, протягом яких слід замислитися над значенням страстей і воскресіння Сина Божого. Для католиків та православних це знак, що наближається найважливіше свято в літургійному календарі.
Страсний тиждень — це час глибоких духовних переживань, зокрема віри в те, що життя сильніше за смерть.
Традиції Вербної неділі в Польщі та Україні
У Польщі Вербну неділю відзначають так само як і в Україні. Єдиною різницею є те, що в Україні люди освячують вербові гілки, а в Польщі — композиції з гілок, колосків і квітів, які імітують пальму.
В Україні для виготовлення букетів для освячення використовують котики, вербовий тин та інше гілля з бруньками. Їх також прикрашають різноколірними стрічками, сухими колосками, квітами та навіть фігурками. У деяких регіонах Польщі проводяться конкурси на найкрасивішу композицію для освячення, а церемонії, пов'язані з прикрашанням пальм, є важливою частиною народної культури, пов'язаною з традицією вітання весни й відродження життя.
Читайте також: Великодній піст в Польщі у 2024 році
Вербну неділю відзначають за тиждень до Великодня. В Україні існує традиція бити гілками освяченої верби рідних та близьких, примовляючи: "Не я б’ю, верба б’є. За тиждень — Великдень".
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!