Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Українська церква у Варшаві, що на вулиці Miodowa 16, функціонує з 1784 року. Відтоді її діяльність припинялась лише раз: у 1875 році, коли Польща частково перебувала під пануванням Російської імперії. Тоді царський уряд ліквідував Греко-католицьку церкву на усіх підконтрольних йому територіях.
Під час Другої світової війни Українська церква у Варшаві діяла майже безперервно. Однак під час Варшавського повстання 1944 року храм з монастирем був знищений німцями. Після завершення війни Отці Василіяни відбудували монастирський комплекс, проте комуністична влада не дозволила відновити у ньому Богослужіння. Тоді в монастирі проводили служби латинського польською мовою в латинському обряді. Лише у 1957 році греко-католицькі священники
змогли відновити служіння українською мовою в східному обряді.
Українські молитовні групи у Варшаві
Українська греко-католицька церква у Варшаві стала справжнім духовним осередком для мільйонів українців у Польщі. Місце, куди завжди відчинені двері для спраглих до сакрального діалогу з Богом. Сюди українці приходять за порадою чи можливістю побути в оточенні української спільноти. Щоденні служби, катехитичні зустрічі та молитовні об'єднання при парафіяльному храмі мають неабияку популярність серед українців.
Невелика спільнота Отців Василіян є духовним домом у Варшаві не лише для вірних греко-католицької церкви. Сюди приходять також українські віряни інших конфесій. Мешканці столиці вже звикли до того, що в неділю вранці перед монастирською церквою на вулиці Мьодовій можна побачити натовпи парафіян, які беруть участь у святій літургії українською мовою.
Протягом тижня в українській церкві у Варшаві організовуються зустрічі душпастирських груп: чоловіки утворюють Братство святого Йосифа, жінки зустрічаються в групі "Матері в молитві", а молодь — обʼєднує "Василіянська молодь Христові".
Читайте також: Історія і традиції свята Трьох Королів у Польщі
Українська церква у Варшаві побудована за проєктом архітектора Домініка Мерліні
Українську греко-католицьку церкву у Варшаві побудовано в 1784 році. Архітектором проєкту храму став відомий у той час Домінік Мерліні. За його проєктами було зведено кільканадцять храмів у різних містах Європи. У своєму початковому вигляді церква не мала іконостасу, він повстав у XIX столітті. У міжвоєнному періоді іконостас було розібрано, а відтак — знищено. У 1991 році в церкві було виконано новий іконостас, в якому, між іншими, є два образи Б. Домбровського (Ісус Христос та Богородиця).
Прикрасою храму є також три монументальні образи Франціска Смуглевіча (Успіння Пресвятої Богородиці, Св. Василій Великий та Св. Онуфрій), які автор намалював спеціально для цієї церкви.
Читайте також: Біженці під покровом трьох сестер
Богослужіння в українській греко-католицькій церкві парафії Успіння Пресвятої Богородиці у Варшаві відбуваються за наступним розкладом:
- у неділю: 9:00, 11:00, 18:00;
- у свята: 10:00 і 18:00;
- у будні 7:00 та 18:00; (липень-серпень - тільки 18:00).
Ранкові літургії:
- у будні: 6:25 (липень-серпень - 7:00);
- у неділю: 7:00.
Вечірня кожного дня:
- 17:15;
- коли випадає Велика Вечірня - 17:00.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!