Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Традиція великодніх страв формувалася у Польщі протягом століть. На неї впливали різні фактори та події. Варто зазначити, що завжди, серед традиційних великодніх страв, панували яйця, журек і мазурек. В різні часи до великоднього меню поляків додавалися різні страви, а декотрі з нього зникали. Так, за часів австрійського панування на східних теренах Речі Посполитої, до переліку традиційних великодніх страв додалося мʼясне різноманіття. Окрім традиційних домашніх ковбас та варених білих ковбасок, популярність здобуло вуджене мʼясо та вершковий соус з хріну. Саме ці страви до сьогодні є одними з головних на Великодньому сніданку в Галичині.
З великоднього меню поляків, які жили на теренах Сувалок зник суп з кров’ю качки — чернина. Цей суп був традиційною великодньою стравою цього регіону Польщі протягом кількох століть. В 19 столітті до переліку традиційних великодніх страв сувальщани додали халлу з маком. Її випікали, подібно до української паски, з дріжджового тіста.
На теренах, які були приєднані до Польщі після Другої світової війни, продовжили готувати традиційні великодні німецькі страви. Ковбаси та вуджені мʼясні вироби, там, додатково варили перед подаванням на Великодній сніданок.
Якщо у більшій частині Польщі „королем салатів” на Великодньому сніданку є овочевий салат (sałatka jarzynowa), то у Вроцлаві та Познані перевагу надають традиційному німецькому картопляному салату (Kartoffelsalat).
Пісні страви польської кухні на час Великоднього посту
Великдень у Польщі: традиції святкування
Прогноз погоди на Великдень-2024
Серед мешканців Сілезії є традиція випікати солодкі булочки, відомі як бухти. На великодньому столі також повинен бути свенцельник. Це дріжджове тісто, яке містить шматочки копченостей. Сілезія — це місце, де була створена перша майонезна бабка. Пиріг випікається з пшеничного і картопляного борошна та майонезу. На Великдень там обов'язковими стравами також є колачі та струкля.
Серед популярних великодніх страв в польському регіоні Підляшшя є не лише червоний борщ з маринованого буряка, але й пасха, яка є місцевим великоднім хітом. Це конусоподібний десерт з сиру, вершків, масла, ваніліну, меду та яєчних жовтків. Може містити також горіхи або шоколад.
На Підляшші не уявляють великоднього столу без хрзоніки, також відомої як кржоновина або свенцеліна. Це страва запечена у горщику, в якій поєднується мʼясо та овочі.
Підляшшя також славиться своїми смачними бісквітними вузликами, які споконвіку були улюбленими великодніми ласощами для дітей.
У Кашубії на Великдень прийнято подавати зильц — холодець зі свинячими ніжками та овочами. На великодньому сніданку також завжди можна скуштувати спеціальну яєчню (prażnica). Це яєчня, підсмажена з добавками, такими як бекон або копчена риба.
Популярною великодньою стравою серед мешканців польських Татр є фізоли, або осципки — копчені сири, які на великодньому сніданку подають з квасолею, капустою та сушеними сливами.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!